eJacques

Osamělý, nepochopený a nemilovaný mladík? Já viděl sobeckého spratka, co ničí životy lidem kolem sebe, a když není po jeho, tak brečí a afektovaně kope nožičkama. Proto se mi film moc nelíbí subjektivně, ale objektivně kvalitu má a herci jsou skvělí... ()

plechulka

... jen kvůli Deanovi stojí za zhlédnutí. Proč ale proboha nedájí někdy v TV "Rebela bez příčiny", který podle mého zestaral méně než tohle jižanské drama? ()

Kamkon

Fakt nevím, co se Vám všem tady na to líbí - asi neznáte předlohu. Film si vybral jen asi dvě kapitoly z mnohovrstevnaté knihy a života rodiny Trusků a k tomu ještě ty skoro nezajímavé. Není vůbec vysvětleno, jak to bylo s matkou dvojčat, naprosto chybí postava čínského sluhy a dobrotivého sedláka. James Dean docela dobrý, ale jinak hrůza, film bez konce a bez zajímavých zvratů a okamžiků. Nejhorší adaptace knihy, jakou jsem viděla - a to jsem knihu četla před shlédnutím filmu! ()

danoo

Film je síce len tieň slávneho románu, ako generačná určite stúdia klape. A potom James Dean sa nedá jednoducho odbaviť ako "premrštené herectvo", ako sa o to pár užívateľov snažilo! ()

Endyis

K tomuto filmu není zapotřebí nic dodávat. Jedno z největších mistrovských děl, které by nemělo chybět v žádné filmotéce. 10 / 10 ()

elanius

(128/2016) / Ešte o kus lepšie ako Rebel bez príčiny, hlavne vďaka rozumnejšiemu a emotívnejšiemu príbehu. James Dean opäť ako psychotický mladík a samozrejme film stojí na jeho špecifickom talente a výzore. Síce natočil len tri poriadne filmy, ale aj tak stihol zadefinovať žáner "deanovka". (8/10) ()

progression

Jedna z mých velkých srdcovek. Legendární James Dean ve zfilmovaném románu Johna Steinbecka (přesněji řečeno jeho závěrečné části). Škoda, že filmová kariéra Jamese Deana byla tak krátká, talent i charisma měl ohromné. Ostatní představitelé hlavních rolí nezůstávají vůbec pozadu, takže drama o podstatě dobra a zla je nesmírně působivé a i když nepostihuje zdaleka celou Steinbeckovu ságu, člověk na tento film (obzvláště jeho závěr) jen tak nezapomene. Velice rád se k němu občas vracím, i když nedosahuje kvality knižní předlohy. Což bývá dost častý případ u zfilmovaných knižních předloh - případy, že filmové zpracování předčí (kvalitní) knižní předlohu jsou v hodně silné menšině. Ode mne přesto max. hodnocení, určitě tomuto filmu dávám přednost před stejnojmenným seriálem. ()

Mihail123

Prvý film s Deanom, ktorý som videl a tento talentovaný večný rebel ma uchvátil. Škoda obrovského talentu. Jeho vystúpenie sa nedá nazvať inak ako geniálne. ()

shantim

Kazan se zhostil tohoto příběhu touhy po lásce nadmíru dobře a Na východ od ráje se tak mohl stát nesmrtelným. 90% hvězdiček ()

fefee

Typická Americká teatrálna klasika, ano James Dean zahral svoju postavu skutočne charakterovo a bravúrne až mi miestami liezla na nervy a rovnako tak aj niektoré postavy. No hlavne poučné drama-posolstvo so záverečným vyvrcholením je podstatou celého filmu, a tak miestami pridlhé rétorické pasáže ma skoro uspali. Verdikt: klasika ktorá sa dá pozrieť. ()

LEGACY

It was like James Dean. .... Můj první film od spanilé mladého sympaťáka a hned jsem propadl jeho kouzlu. Starší klasické filmy mají něco do sebe, zvlášť o svátcích, má to zkrátka jinou vnitřní strukturu a nádech, herci hrají jinak než dnes a režiséři točily rovněž jinak, někdo u těchto filmů nevydrží, no a jiní je dodnes právem opěvují, já se bezpodmínečně řadím k druhé jmenované kategorii. ()

Autogram

Sean Dean ako večný rebel tu ako Cal rebeluje naozaj bez príčiny. Má to jednoducho v krvi. Dosť dlho trvá, kým film naberie obrátky a až v poslednej polhodine ma dokázal zaujať. Preto len tri hviezdy a tiež ten starosvetský slovenský dabing zo šesťdesiatych rokov sa k filmu nehodil. Inak je záver s tou nevyhnutnosťou otcovskej lásky dosť silný. Pre mňa jeden z filmov, ktoré asi potrebujem vidieť ešte raz, ale nie príliš skoro, a hlavne s iným dabingom. –––– Osem. – Nechceš sa kajať! Si zlý! Skrz naskrz. –––– Kain napadol svojho brata Ábela a zabil ho. Kain odišiel a žil v krajine Nód na východ od raja. A ty prečo neodídeš? ()

vyfuk

Klasické dílo i v trochu klasickém podání, kde Dean představuje spíše uměleckou než frajerskou pózu. A ona mu i kupodivu sedí. Film je za mě až moc vágní v některých případech nebo spíše tématem mně nezasahující. Určitou sílu příběhu jsem si uvědomil až na konci, což moc nepřidalo celkovému obrazu, ale stále se alespoň ukázala pointa a ta síla. ()

Almásy

urcite nie taky divacky orgasmus aky som cakal, ale rozhodne vynikajuci film. mozno trosku sentimentalny zaver a tu a tam prehravky od jamesas deana, ale dalo sa. dalsi super kazan. ()

jatamansi

Při vší úctě ke všem tvůrcům, Steinbecka je vždy lépe číst než na něj koukat. Filmový jazyk je na ten jeho prostě krátký. Vtěsnat 615 stránek (v mém vydání) do dvou hodin je prostě nemožné. Cainovsko-abelovský příběh je notoricky znám a Steinbeck jej mistrně převedl do soupeření dvou bratrů o otce, jeho přízeň, o dívku, o úspěch, bohatství. Dobro a zlo není jednoznačné je mnohotvárné, vrstevnaté, loupe se jako slupky cibule, jako lístečky ze srdíčka artyčoku. Dean je skvělý mladý bouřlivák a rozervanec Caleb a Aron zůstává herecky v jeho stínu. Navíc Dlouhý mu vtiskl barvitý hlas, rozvětvený, sedící v několika rovinách, zádumčivý i rozčilený,zoufalý i plný naděje, zoufající i doufající. Otec Adam. Ale zcela chybí historie rodiny, příběh jeho bratra, tajemství manželky. Celý román se smrskl do salátu a fazolí. Jen to otcovo nepochopení a rivalita bratrů zůstala. I příběh matky Cathy či chcete-li Kate je jen epizodní, vytratila se její zrůdnost i sladkost, minulost. Chybí i Faye, stará přívětivá bordelmamá. Kazan z časových důvodů vynechal z románu příběh farmářské rodiny Hamiltonů a tudíž zmizel i humor, vtip a nadsázka Sama, jeho ženy a jejich pěti dětí, které odlehčovaly rodinnou tragedii Trasků. Stejně jako chybí postava má nejmilejší, čínský sluha Lee měnící se v nejlepšího přítele, kouzelná mluva a pochopení. Jeho studium hebrejštiny a „ty můžeš“ místo „ty musíš“. I když to na závěr zaznělo, byť z jiných úst. „Člověk si může vybrat.“ Film je strhující, skvěle natočený, ale v tomto případě platí, že jednoznačně lepší je číst. ()

iantomasik

Film který musí nutně zasáhnout všechny, kdo sdílí kafkovský vztah s otcem. Velice citlivé a jímavé drama o marné snaze zapadnout navzdory své determinaci - věčné téma, které v tomto podání rozhodně nenudí a působí rovněž díky skvělému výkonu Jamese Deana. ()

Pecival

No Steinbeck dostal sice docela naprdel, ale to by zase tolik nevadilo. Co je horší, že film hodně zestárl - ať už všudepřítomý, otravný, smyčcový hudební doprovod, tak hlavně z hlediska hereckého projevu. James Dean měl určitě šmrnc, ale jeho brutální přehrávání se mi nelíbilo, stejně jako nonstop nahozený psí pohled, ala Cage. Takle si "rebela" teda nepředstavuju. Jistě velkou měrou je to kvůli době ve které je to točené, ale že to de i jinak ukazuje např. Brando v Tramvaji do stanice Touha. Film jako takový je docela zajímavý, ale zdá se mi, že by to chtělo delší stopáž, aby se pořádně vykreslily všechny postavy a motivy. ()

Hortenzia

prvá polovica nič moc,ale zato tá druhá bola výborná,takto si predstavujem psychologickú drámu,aj keď je pravda,že nie celkom rozumiem,prečo sú všetci takí uchvátení z jamesa deana,je fakt,že bol mimoriadne pekný,ale emočne vypätá scéna odmietnutia otcom bola v jeho podaní dosť nepresvedčivá...ale za samotný príbeh,biblické symboly a psychológiu postáv si film určite zaslúži nadpriemerné hodnotenie (aj keď je to prevažne zásluha johna steinbecka) u mňa 3.5 ()

mozkomor

Teprve u tohoto filmu jsem pochopil, proč je James Dean taková legenda. Pro to, co tu předvádí, je i genialita slabé slovo a vážněně si nevzpomínám, kdy mě naposledy nějaký herecký výkon tak silně zasáhl ()

Babous

o fous lepší než Rebel bez příčiny, ale ani tenhle film by bez Jimmyho Deana nebyl nic extra. Každopádně mě to donutilo přečíst si tu krásnou (a velice objemnou) knihu. Když jsem se koukal na bonusy, mrzí mě, že do role bratra neobsadili Paula Newmana, to by bylo pokoukáníčko! ()