poster

Teheránská tabu

 • Česko

  Teherán tabu

  (festivalový název)
 • Německo

  Teheran Tabu

 • Rakousko

  Teheran Tabu

 • Slovensko

  Tehran Taboo

  (festivalový název)
 • Austrálie

  Tehran Taboo

 • Kanada

  Tehran Taboo

 • USA

  Tehran Taboo

Animovaný / Drama

Německo / Rakousko, 2017, 90 min

Režie:

Ali Soozandeh

Scénář:

Ali Soozandeh

Hudba:

Ali N. Askin
(další profese)

Komentáře uživatelů k filmu (18)

 • Slarque
  ****

  Jak se dá podle názvu očekávat, najdete tu sex, drogy, korupci, prostituci a další podobné motivy. Propletenec několika menších příběhů dobře funguje a jeho animovaná podoba byla jedinou možností, protože něco takového by se v Teheránu určitě natočit nedalo. Pro Evropana tu jsou mnohé nečekané lokální zvláštnosti, jako třeba nelegální operace na obnovení panenství. Obžaloba systému zcela podřízeného ortodoxnímu muslimskému náboženství jako animovaný film určitě obstála.(19.3.2018)

 • Malarkey
  ****

  Chvíli mi trvalo, než jsem si zvyknul na to, jak tu tvůrci rozkrývají celou řadu sexuálních tabu u muslimů obecně. Možná i proto natočili podobně laděný film za rakouské a německé peníze. V Íránu by jim za podobné rouhání nejspíš pověsili koule do průvanu. Po chvíli jsem si ale na něco, co mi u této kultury příliš nesedí, nakonec zvykl a začal si užívat běžné, ale zároveň jedinečné a smutné příběhy lidí uprostřed Teheránu. Ty se snaží zapůsobit, což se jim daří, ale brzdí je celá řada lidí, kterým chybí špetka lidskosti. Závěr filmu mě totálně sejmul, že jsem neměl slov. Ve spojení obrazu a orientální hudby se stalo to, že mi bylo vysloveně smutno. Důkaz, že i v Teheránu žijí lidé jako my, kteří ale chtějí žít život jako my, ale přitom jsou ovlivňováni tradicemi a pravidly, které u nás nikdy nikdo nepochopí a ani kolikrát chápat nechce.(9.3.2018)

 • Enšpígl
  ****

  On ten film je nejsilnější v takových drobnostech, jedna věta, záběr. Příběhy, které mají jasnou společnou pointu celého filmu. Člověku někdy až hlava nebere, že žena musí mít souhlas manžela na práci, jinej svět prostě, ale mně není příjemný. Nechci aby to vyznělo směrem k Iránu jen negativně, například jeden detail filmu je záběr na oddělené metro žen od mužů, tohle podle toho co jsem slyšel zrovna ženy v Teheránu kvitují a určitě nejedna česká holka zažila jak v metru kde bylo tak volno, že by si mohli nastoupit všichni zaměstnanci Agrofertu se na ní lepil nějakej slizoun což holkám v Teheránu nehrozí. Nechci tady dělat advokáta režimu, který se neslučuje s ničím v co věřím a vyznění filmu jsem vnímal velmi silně, jen prostě my jsme pitomej národ a hned máme ve všem jasno a na všechno škatulku. Škoda, že vyprávění v první části působilo nepřehledně a až po delší chvíli to začalo zapadat, takže pokud chceš sílu, musíš mít s filmem trpělivost, ale dám čtyři i když bych si přál aby film vidělo především iránské publikum.(6.6.2018)

 • gudaulin
  *****

  Trefa do černého. Neoddiskutovatelně nejsilnější zážitek z Febiofestu 2018. Výborně sladěný obsah i neotřelá forma. Tohle zobrazení mladé generace Íránců zbavených jakékoli iluze o poměrech ve společnosti a jejich každodenní střetávání s pokrytectvím a zkažeností svého okolí se ajatoláhům určitě líbit nebude. Na prvotinu jde o překvapivě vyzrálou věc, z filmu je znát, že pro zúčastněné nešlo o běžný projekt nebo dokonce zakázku, ale že to byla osobní záležitost, do které chtěli vložit to nejlepší. Protože Teherán tabu vznikl v zahraničí, nemusí dělat kompromisy, opatrně našlapovat a pouze naznačovat tam, kde by člověk nejraději křičel hněvem. Snímek s jízlivým sarkasmem líčí, co se skrývá za fasádou oficiální silně konzervativní náboženské morálky. Musím ale varovat - nečekejte komedii. Je to vlastně hořké depresivní vyprávění o lidech, kteří jsou lapeni do pasti předsudků, tradic a restriktivních pravidel natolik, že se v ní cítí nešťastní, a v nejlepším případě volí cestu úniku z toho, co považují za vězení. Celkový dojem: 95 %.(20.3.2018)

 • Insilvis
  ****

  Rozhodně dobrý film, velmi vyrovnaný ve všech směrech - stylisticky, z hlediska záměrně roztříštěného vyprávění směřujícího k celkem jasnému poselství. To je sice na jednu stranu celkem předvídatelné a přímočaře apelační, na druhou stranu ale působí autenticky a dokáže se vystříhat zbytečného patosu.(31.3.2018)

 • Vančura
  *****

  Výborný film, který mě svým závěrem zcela dostal. Zpočátku jsem se sice lehce nudil, ale postupně mě to do sebe vtáhlo. Ten film je velmi promyšlený a působivý a obdivuji způsob, jak je zde forma v souladu s obsahem. Animace je nádherná (některé záběry jsou vyloženě úchvatné), stejně tak soundtrack, a jsou tam velké emoce - ten film je nesmiřitelnou obžalobou jednoho obludného systému a jde až na krev, aby ho odsoudil. Západoevropský divák si musí podle mě po zhlédnutí uvědomit, jaké má štěstí, že žije tam, kde žije. Závěr mě skutečně emočně zasáhnul a cítil jsem velký respekt k tvůrcům, jak silný a dojemný film přivedli na svět. Při sledování se mi samozřejmě vybavil film Persepolis, který se u nás před lety myslím setkal docela s úspěchem. Takže pokud se Tehran Taboo dostane do české distribuce, klidně bych někam napsal, že je tady další animovaný film od tvůrce, který odešel z rodného Íránu, a podobně jako Marjane Satrapi se i on na rodnou zemi dívá kriticky. Další referenční tvůrce je zde samozřejmě Asghar Farhadi - lidem, kterým se líbily jeho filmy Rozchod Nadera a Simin a Klient, se musí líbit i Tehran taboo. Za sebe doporučuji všemi deseti.(18.3.2018)

 • Petaxis
  ****

  Hodně silný film. Musím říct, že jsem fakt ráda, že jsem se narodila v téměř civilizované a téměř západní zemi, kde i přesto, že občas pořád cítím, že jsem díky svýmu pohlaví zaškatulkovaná do nějakejch stereotypů, do kterejch ve skutečnosti nezapadám, nemusím díky bohu nikoho žádat o podpis, když si chci najít práci, nebo zajít na potrat, nebo dělat prakticky cokoliv se svým životem. Předně mě velmi překvapilo, že se tenhle film rozhodli natočit lidé, kteří z Íránu pocházejí, protože jsem žila v domnění, že většina z nich musí být tak brainwashovaná, že takhle "kacířsky" vůbec nemůžou přemýšlet. Na druhou stranu to dává smysl, protože autoři v Íránu už nežijí a když se dostanete do styku se západní kulturou, může vám to otevřít oči. Kdyby se o něco podobnýho pokusili ve svý rodný zemi, už by asi nežili. Cítím velké sympatie k lidem, kteří jsou nuceni v Íránu žít podle všech těch psychotradic, a kteří s nimi zároveň nesouhlasí. Pro tuhle část populace to musí být opravdový peklo. Hlavně pro ty ženy. Ale není to vlastně tak dlouho, co ženy potřebovaly souhlas manžela ke každý kravině i u nás. Na tom, do jakých situací tahle kultura protagonisty filmu dostala, je krásně vidět, že potlačování primárních lidských potřeb, v tomhle případě potřeb sexuálních, ale taky třeba potřeby nějaký seberealizace, uznání nebo lásky, prostě nikam nevede a z lidí to udělá akorát trosky a nebo psychopaty. Žádný příliš ortodoxní náboženství není dobrý a nadělá víc škody než užitku. Teď k filmu jako takovýmu. Nejdřív jsem se obávala tý animace, protože většinou nejsem schopná se do vážných snímků který využívají animaci pořádně ponořit, ale tady jsem po chvíli zapomněla, že se vlastně nedívám na hraný film. Super bylo taky to, že se snímek nesnaží nějak na tvrdo hrát na city a manipulovat s diváky, nebo z hlavních postav dělat hrozný chudinky, to téma je samo o sobě fakt silný, takže přístup natočit to tak jak to je je tady adekvátní. Žádná z postav tady není vyloženě pozitivní, ale ani vyloženě negativní a je jen na vás, jaký přístup vůči nim zaujmete. Konec filmu vás fakt donutí přemýšlet. A jedna malá poznámka nakonec, byla jsem na tom v kině s přítelem a kamarádem a oba dva film okomentovali slovy "hm, zajímavý, no". Like what? Tenhle film musí přece v každým vyvolat hafo emocí a když už ne to, tak minimálně aspoň hafo otázek a myšlenek, který vás v noci nenechají spát... Doporučuju každýmu, člověk si pak začne víc vážit toho, co má.(7.6.2018)

 • Riddick77
  ***

  Nepříjemně nevyvážené, mírně zavádějící a stroze černobílé, leč forma poutavá a relativně solidně vypointované. Ale šokující či jakkoliv objevné v žádném případě. Trošku mi příjde, že tvůrce je hodně zhrzelý reformista, který poněkud zapomíná na vícevrstevnatost reality. 5/10 a zklamání, šeď a průměr.(21.6.2018)

 • kaylin
  ***

  Animované filmy z islámského prostředí prostě fungují.(5.6.2018)

 • rretrro
  **

  Ani nevím, co jsem od toho vlastně čekal. A ani mi není jasné, proč to ten Arab za německá eura natočil a co tím chtěl říct. Asi bylo účelem si tak nějak skrytě kopnout do teheránského politicko-náboženského systému.(16.6.2018)

 • VasaX
  ****

  Za mě filmové překvapení. Vyrazil jsem na premiéru díky milému daru s tím, že vlastně ani nevím, co mám očekávat. Nijak jsem se nepřipravoval, a tak jsem zjistil, že se jedná o animovaný snímek až při příchodu do kina. Animace připomíná (a možná je) rotoskopii, což je za mě OK. Takové něco mezi filmem a uměleckou animací. A tady to funguje hezky, dává to prostředí čistější vzhled, ubírá detailům a pomáhá se soustředit na jemné detaily filmu. Kromě trochu zmatečném začátku, kde nebylo úplně automatické se zorientovat která je která a kde začíná ta a ona dějová linie, si to sedlo a já tak mohl sledovat velmi zajímavou sondu do světa, kde rovnost mezi muži a ženami existuje nejen domněle, ale opravdu a na každodenní bázi a kde se o spoustě věcí rozhoduje podle osobní preference a ne dle nějakých pravidel a spravedlnosti. Taková středověká společnost v moderním světě, a osudy lidí, jenž nejsou zdaleka na jejím vrcholu, ale spíše ve střední až spodní vrstvě. Příběhy jsou silné, poutavé a jak byl začátek nepřehledný, tak konec je velmi uspokojivý, svou "realističností", vzhledem k okolnostem.(15.6.2018)

 • rejpal
  *

  Ta mládež v Iránu jsou fakt chudáci. :D Tak moc chtějí cestu za štěstím skrze promiskuitu plus drogy a absence tzv. západní demokracie jim to neumožňuje. Co to jako mělo být za sračku ? Mají touhy jako vrstevníci jinde ve světě ? Pokud tímto distributor myslí sexuální, tak to ano. Pokud měl distributor na mysli třeba kariérní touhy např. jako mladí vrstevníci v Kongu, Nigérii, Guatemale, Peru popř. na Borneu či Laosu, tak to rozhodně. :DD(15.6.2018)

 • Majkak
  ****

  Sex je tabu, a proto jsou jím všichni posedlí a děsně ho řeší. Sexuální zákazy pochopitelně dodržovány nejsou, ale jsou výborným nástrojem k vydírání. Totalitní společnost založená na fetišizaci sexu. Film vůbec neřeší islám, ale příšerné pokrytectví a zneužívání moci i na té nejnižší úrovní. Maximum formální mravnosti přináší zvýšenou dávku prohnilosti.(14.6.2018)

 • Renfield
  ****

  Bezpochyby silný film, který ovšem v příběhu nenabízí nic, co by se o Íránu nevědělo. To samozřejmě nevnímám jako jeho zápor, jde jen o to, že šokovat známými fakty příliš nelze a to i když jsou poddané v té nejlepší formě, což se zrovna zde podařilo. Nadchla mě atmosféra nočního města, pro hraný film možná nic výjimečného, ovšem v tom animovaném se něco takového ne vždy podaří. Animace samotná je úchvatná, především právě život ve městě, ještě lépe lidé, ale například na takové kočce by ještě bylo možno zapracovat. Jednotlivé příběhy jsou výborně odvyprávěny, ovšem ještě povedenější je jejich plynulé propojování do jednoho, k čemuž dopomáhá i velmi zajímavá hudební stránka filmu. 75%(23.6.2018)

 • MajklCZsk
  ****

  Hodně dobrá mozaika příběhů, která se propletá a vrcholí až do samého minimalistického (avšak velmi účinného) konce. To vše podtrhuje šílená animace. Stejně jako u filmu Waking Life, který je animovaný podobně, to má zde své opodstatnění a tímto snímek funguje zase o úroveň více. Viděno v rámci projektu Scope100.(30.3.2018)

 • wick
  ***

  Animací průměrný, obsahově lehce nadprůměrný film...který sice kritizuje společenské poměry v Íránu, ale to je pak pro mě lepší se podívat na dokument a pro někoho, kdo se jde do kina bavit, to moc zajímavé nebude.(21.3.2018)

 • Sihaaja
  ****

  V Íránu jsem minulý rok strávila krásný, intenzivní měsíc, a bylo tedy hořko sladké přenést se zpět do té atmosféry, do ulic Teheránu. Byť kreslené, ztvárněné byly dost přesně. Dojem z tématu filmu souhlasil s tím, co jsme se dozvěděli povídáním s místními mladými a co jsme vstřebávali všemi smysly. Většina mladých, talentovaných a studovaných lidí se snažila najít únikovou cestu ze země, kde není žádná perspektiva. Atmosféra tam zřejmě připomíná tu tady před rokem 89, nebo život v jakékoli totalitě. Lidé si myslí o systému svoje a snaží se den ze dne přežít a sní o útěku, nebo změně. @rretrro doporučuji si nejdříve o Íránu něco zjistit, o Araby se totiž vůbec nejedná. Mimochodem, když prostitutka dá mladé ženě peníze na lístek zpátky domů, není to nějaká filmová nadsázka, Íránci jsou opravdu neskutečně štědří a nápomocní.(20.6.2018)

 • TwisterHB
  *****

  Úžasný filmový zážitek. Zrcadlení a pokrytectví čpící z téměř každé scény dodává tomuto filmu zvláštní náboj zvědavosti. To vše je umocněno i samotnou animací, která jenom podtrhuje dvojí vnímání íránské společnosti. Jediné, co bych filmu vytkl je až přílišné moralizování. Teheran Taboo sklouzává v určitých momentech do patosu, díky čemuž působí lehce teatrálně či strojeně. Smutný začátek, smutný prostředek, smutný konec… možná bych od rodilého Íránce očekával jiskřičku naděje, která by filmu paradoxně dodala silnější námět pro zamyšlení. Film vyvolá v kinech určitě spousty emocí. Ve mně například vyvolal rozčarování a vztek. Ne ani tak z praktik státního aparátu, o kterém jsem neměl valného mínění již před zhlédnutím filmu, nýbrž z toho, jak jsou obyčejní Íránci neteční, flegmatičtí a bez zájmu, pokusit se něco ve své zemi změnit. Za mě rozhodně vítězný film letošního českého výběru Scope100(8.4.2018)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace