Komentáře uživatelů k filmu (333)

 • Davies182
  ***

  Zásadní problém? Asi v tom, že nevěřím příkladům tak extrémního alkoholismu. Kdyby se to natočilo s pivsonama a pár panákama, rozumim tomu. Ale takhle... Kromě absence nosného příběhu jinak ovšem na české poměry hodně fajn komediální drama. Jen holt prostě počítat s tim, že je to spíš takovej nesourodej sled legračních klipovitejch scének.(29.8.2018)

 • Necrotongue
  ****

  Předpokládal jsem, že bude film těžce depresivní a možná i trochu stereotypní až nudný, ale abych řekl pravdu, určitě jsem se nenudil. V podstatě poklidný děj zajímavě kontrastoval s všudypřítomnou, a přesto neviditelnou hrozbou, herecké výkony byly opravdu kvalitní, i když mám dojem, že Jaroslav Dušek vlastně ani nehrál, a odnesl jsem si i poučení do života- opíjet se ginem není rozumné, kvalitní opici si může člověk pořídit i levněji. Musím se ale přidat k názoru, který napsala IvcaSammet, beatbox mě nepotěšil a ve chvílích, kdy zasahoval přímo do dialogů mě strašlivě štval. S ohledem na ostatní jsem slovo štval použil jako eufemismus.(8.1.2019)

 • slunicko2
  ***

  Uvěřitelné přesvědčivě natočené zamyšlení. Zdá se, že stejně jako umíme dobře točit scény v hospodách (na rozdíl od jiných kinematografií), tak i alkoholici zobrazení v českých filmech působí neobyčejně věrohodně. Čímpak to asi je?(13.5.2019)

 • zette
  ****

  Tech zajimavych postav a jejich pribehu je tolik, ze ne vse se da dostat do filmu s devadesati minutovou stopazi. Kdo tedy hleda otazniky, bezpecne je najde. Mne spise vadily ty zatracene filtry a nekdy strih. Jinak dobry, vyborne herecke vykony tria Svehlik-Dusek-Maly, vdecny namet a rada zajimavych scen. Urcite se bude jednat o jeden z nejlepsich nasich filmu za rok 2018. Dan Svatek udelal pokrok. Videno v ostravskem Cinestaru.(27.7.2018)

 • DruidKarel
  ***

  1710. hodnocený film:(8.9.2018)

 • easaque
  ***

  +3* při sledování Úsměvů smutných mužů mi přišla na mysl vzpomínka na Vracející se dobré holubi, které jsem už neviděl taaák dlouho. A proto jsem si je rovnou připomenul, abych si udělal tento srovnávací komentář podobných filmů z protialkoholní léčebny. Co se týká příběhu, tak oba ukazují bolestnou a odvrácenou stranu účinku alkoholu a těžkosti se zdoláváním závislosti. Sice ani jeden nedokáže přesvědčit začínající alkoholiky, ale aspoň se i to snaží. Docela dobře je vidět kam se za těch 30let posunula filmová tvorba zejména ve způsobu vyprávění a stylizaci. Oba jsou zajímavé, ale Holubi přece jen stojí na velmi kvalitních hereckých výkonech a obsahově na mě působil intenzivněji a důvěryhodněji, a proto je mezi filmy ta hvězdička rozdíl. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ](2.1.2019)

 • PROCESOR
  **

  Tak pro mě hodně velký zklamání. Myslel sem, že to bude něco na způsob Kobry a užovky, ale tohle bylo prostě nudný. Ve státě, kde chlastá každej druhej, nic zásadního a převratnýho nenabízí. Pobyt v léčebně je třeba ve filmu Kanárek celkem drsně vykreslený, tady je to takový fádní, nic se neděje. A neděje se ani mimo léčebnu. Už sem asi otupělý…(31.12.2018)

 • chelseaman22
  ***

  Úsměvné na filmu není pranic. Grupa alkoholiků si dala dostaveníčko v Bohnicích, aby si společně pokecala o svých neduzích vyplývajících z nadměrné a frekventované konzumace methanem nasyceného moku. Žádná herecká esa, žádné profesionální zpracování, ale přesto od příběhu těchto osob asi nemůžete očekávat víc. 66 %(27.5.2019)

 • bourec
  ***

  Hned na začátku musim podotknout,že mi jsou odporný závisláci co lijou tvrdej z lahve,cucaj pátou krabici hnusu se vzdálenou podobou vína,a vypijou denně dvacet pivsonů.Ale zároveń,protože rozhodně nejsem abstinent,se můj vcelku pozitivní pohled na chlast v mý,umírněný míře ,nijak po filmu nezměnil.Jo,je to hodně silný,,osudy těch lidí jsou nechutně reálný a hnusný,ale prostě pivo i panáka si dám občas rád.60%.(8.12.2018)

 • Mrkvič
  ***

  Drama-komedie. Čekal jsem typický český produkt, který mě vždy baví. Tragikomický příběh, který je zajímavý a baví od začátku do... no, do posledních deseti minut. Úsměvy smutných mužů jsou ale hlavně tím dramatem a navíc místy náročnějším pro diváka. Některé osudy alkoholiků jsou ale hodně zajímaví nebo aspoň zajímavě podané. Celek mě ale většinu doby moc nezajímal, protože příběh hlavní postavy byl tím nejnudnějším osudem. Závěr byl ale trefný a všechny osudy příjemně propojil a využil jejich strasti a nálady.(5.1.2019)

 • Cheeter
  ***

  Celkově zajímavé téma, rozhodně jsem rád, že něco takového v naší produkci vzniklo. Nicméně celkový dojem z filmu byl, že je to někde na půl cesty, byť na té lepší půlce. Může to být také dáno mým velkým očekáváním, nicméně v tomto případě to spíš vylučuji.(27.4.2019)

 • Vignette
  ***

  Souhlas s Djokerem, navíc musím říct, že oproti knížce je to dost slabý odvar a příběh působí mnohem obyčejněji, což je škoda...(8.11.2019)

 • Helmutek
  ****

  "Uvědomuju si všechny výhody abstinence, tak proč i přesto mám pocit, že bez alkoholu nebudu kompletní?" Mrazivě autentická výpověď vyléčenýho (= t.č. abstinujícího) alkoholika Josefa Formánka (doporučuju rozhovory na DVTV nebo ČRo Plus) v interpretaci skvělýho Davida Švehlíka. Ono vůbec to obsazení bylo dokonalý (až na řídký a epizodní výjimky - třeba ta zpěvačka-manželka jednoho z pacientů, Josefova nevlastní dcera...) a překvapila mě i skvělá hudba, nebo v tomhle případě možná spíš líp řečeno hudební podkresy - u takovýhleho filmu je rozhodně lepší nasadit podobně alternativní styl s nápadem, než se pokoušet o nějakou patetickou symfonickou filmovku (o hudbě užitý ani nemluvě), která by tady stejně byla jen nepatřičná. Zní to jako klišé a klišé to asi pro každýho, kdo se s tím nijak nesetká, nakonec nejspíš i je, ale po detailnějším seznámení se s podobnejma osudama si z toho já odnášim to, že je namístě alkohol repsektovat jako něco, co sice punc smrtelný drogy nemá, ve výsledku ale oproti jinejm návykovejm látkám nijak mírumilovnější neni a vzhledem k tý vší masivní společenský toleranci je o to plíživě nebezpečnější. A jakmile do toho člověk jednou spadne, dostat se z jeho spárů ven je podobně složitý až nemožný jako u tvrdejch drog - a přesně o tomhle ten film je. Jak řiká Josef, "Nás alkoholiky od lidí bez závislosti dělí jediná sklenička" - právě ta jedna jediná, kterou si tyhle lidi už nikdy dát nemůžou; a smířit se s tim, že tahle věc už pro člověka neexistuje, to je asi jedna z nejtěžších věcí na celý léčbě. Ten film je žánrově špatně zařaditelnej - je hranej, ale charakter dokumentární osobní zpovědi jednoho účastníka odvykačky to má nespornej a přiznanej; filmům jako Requiem za sen, Trainspotting atd. nejsou Úsměvy podobný ani trochu. Vůbec to ale neni na škodu, nehraje si to totiž na nic, čim to neni, 90% dramatu tady plyne ne z nějaký megalomanský a epicky efektní kamery, ale ze skvělýho Formánkova scénáře (resp. z Josefovejch promluv, příp. ze slov ostatních pacientů). Ten film neni nijak zvlášť dramatickej, nemá propletenej děj ani šokující pointu, nepřináší žádnou novou látku - jeho smysl a jeho kvalita je v tý osobný zkušenosti, v tom líčení a příběhu toho jednoho zúčastněnýho člověka. Přesně v tom, co se nedá nastudovat ani imitovat, ale co se musí prožít, jinak by to na plátně nefungovalo a nebylo by to uvěřitelný. A pohled a příběh Josefa Komárka tady ještě nebyl, i když zdramatizovanejch filmů o alkoholicích bylo už tisíc - tenhle ale ne. A smysl to má: Ne každej tim bojem totiž dokáže projít vítězně, ne každej o tom pak dokáže mluvit, a ještě míň je těch, kdo jsou schopný hodit to nakonec i na papír - pokud se to ale povede, ten výsledek pak neni standardizovanej, ale naopak jedinečnej a svébytnej. Vlastně se tomu filmu dá (podle mě) vytknout fakt máloco - vzhledem k tý síle vyřčenýho a celý výpovědní hodnotě se to těžko dalo udělat nějak výrazně líp. Ze mě jednoznačný "nadšení" a mezi 4 a 5*.(16.7.2018)

 • campix
  ***

  Námětem hodně silný film, který pramení ze skutečného života autora knižní předlohy. Ukazuje, že závislost na alkoholu je neskutečný svinstvo, který zničí život tobě i všem ve tvém okolí, z čehož pramení několik velmi silných scén, ze kterých Vám je až fyzicky špatně. Sešel se tu i hodně zajímavý herecký ansámbl. Jména Švehlík, Dušek, Malý nebo Plesl zaujmou snad každého filmového fanouška. Nejvíce mě pak zklamalo technické zpracování, které nepůsobí snad ani jako televizní film. Spíše ale jako nějaká průměrná studentská práce před deseti lety. To celý film hodně sráží. Bohužel.(15.12.2018)

 • dr.fish
  ***

  Samotný film by nebyl špatný, kdyby byl civilněji natočený. Je to totiž ve stylu reklamního videoklipu a ta hudba bohužel s tím klipem velice koresponduje. Ty barevné prostřihy provázené hudbou působily velmi rušivě a herci tak v mnoha případech nedostali tolik prostoru kolik by si zasloužili. Dobří holubi se vracejí tak zůstanou asi navždy tím nejlepší z tohoto ranku. 60%(2.5.2019)

 • sofiapetra
  ****

  Nevím moc co psát - Josef Formánek je můj oblíbený spisovatel. A David Švehlík je můj oblíbený herec. David si střihnul Josefa (skvěle!) a jistě byl rád, že pro něj to byla jen role, ze které lze vystoupit. Téma smutný, přesmutný. Jo a jen tak na okraj: ten, kdo tento film zařadil do kolonky "komedie", by se měl jít taky asi léčit.(11.8.2018)

 • marhoul
  *****

  Excelentní David Švehlík v autobiografickém příběhu mého oblíbence Josefa Formánka. Podle mě povedený a důležitý film. Všichni zúčastnění odvedli nadstandardní výkony, ať už tvůrci, či aktéři. Film je jako celek ozdobou české kinematografie. Taktéž se přidávám k těm, kteří by film povinně promítali na středních školách a taktéž protestuji proti označení komedie. David Švehlík a Ondřej Malý si za své výkony zaslouží Českého lva. Závěrem podotknu , že během sledování projekce nešlo nevzpomenout Leaving Las Vegas, s rovněž famózním, krásným, alkoholikem Nicolasem Cagem...(23.11.2018)

 • Tosi
  ****

  Kolikrát jsem polským filmům záviděl, jak uměj trefit tu středoevropskou náturu. Tak tady můžou závidět oni nám.(2.12.2018)

 • Martin741
  ****

  Reziser Dan Svatek doteraz tocil veci dost o hovne, teraz natocil tymto svoj najlepsi film. Tema je silna - alkoholizmus a priciny alkoholizmu, no najma vsak nicive dosledky na rodiny, pracu, alea aj na okolie. Herci ako David Svehlik /Pravidla Lzi, Ve Stinu/, dalej Jaroslav Dusek /Pelisky, Musime si Pomahat, Sileni 2005/, dalej Ondrej Malý /Pouta 2009, Fair Play a Bezva ženská na krku/ to vyborne zvladali, fakt som im veril herecke vykony. CR v poslednych rokoch vyraba filmy tak akurat na jedno pozretie /nemusim daleko chodi, staci spomenut Vieweghove "veldiela". ktore tu particka rozumbradickych filmovych teoretikov vynasa do nebies alebo "kulty" Karla Janaka/ - to sa fakt da len raz pozriet, pri druhom pozerani uz riskujem ujmu na mojom dusevnom zdravi! . No a vynimocne sa nasla vynimka - fakt rezisersky na urovni, Dan Svatek sa evidentne vyzna. nechyba pohlad na postavy zvnutra, ale aj zvonku. Za seba davam vysoke hodnotenie . 75 %(9.12.2018)

 • Miseet
  ****

  Film, který míří hodně hluboko, a je vhodný k zamyšlení. Nicméně dle mého názoru se zde nabízí trochu víc.(4.6.2019)

 • _DAVE_
  ****

  Jsem člověk, co se umí - možná až moc, do filmu ponořit, brát ho osobně, být “jeho součastí”.. A tento film jsem nedokoukal, rozpité pivo nedopil, nechutnalo mi. Nebylo mi fyzicky dobře. Jsem “hysterka”?, alkoholik?, nebo je to normální??? Bojím se toho, co jsem viděl, a je to dobře...(29.11.2018)