valheru

ačkoliv tematicky jsem zabrouzdal úplně do jiných vod a proudů filmu, celou první polovinu filmu jsem zíral s ústy dokořán, to je přesně ten Kubrickův styl, který se mi líbí. dlouhé záběry, pohyby kamery místo montáže, obrovské interiéry, světlo atp. škoda jen že se "druhá část" od té "první" tak výrazně liší. miluju scénu(poslední obrázek v Galerii Full Metal Jacket na CSFD)s vojínem a jeho puškou ()

maaan

"I am Gunnery Sergeant Hartman, your senior drill instructor. From now on, you will speak only when spoken to...and the first and last words out of your filthy sewers will be "sir." Do you maggots understand that? Sir, yes, sir. Bullshit. I can't hear you. Sound off like you got a pair. Sir, yes, sir. If you ladies leave my island, if you survive recruit training...you will be a weapon. You will be a minister of death praying for war. But until that day, you are pukes. You are the lowest form of life on Earth. You are not even human-fucking-beings. You are nothing but unorganized, grabasstic pieces of amphibian shit. Because I am hard, you will not like me. But the more you hate me, the more you will learn. I am hard but I am fair. There is no racial bigotry here. I do not look down on niggers, kikes, wops or greasers. Here, you are all equally worthless. And my orders are to weed out all non-hackers...who do not pack the gear to serve in my beloved Corps. Do you maggots understand that? Sir, yes, sir. Bullshit. I can't hear you. Sir, yes, sir!" ()

asentra

Popravdě musim říct, že se mi tenhle film zase až tak nelíbil, na mechanický pomeranč nebo osvícení prostě neměl. Ale. Bylo to hodně působivý. Film je rozdělen do dvou částí, první výcvik a druhá samotná válka. Výcvik jako takový, samozřejmě drsný a s nezbytným nenáviděným velitelem, byl už použit tolikrát v tolika jiných filmech a do zbytku filmu mi moc neseděl, byl prostě úplně jiný a já si nebyla jistá, kdože je vlastně hlavní postavou. Nicméně celý film je jaksi kubrikovsky mrazivý a já si z toho odnesla tři věci: válka je svinstvo, američani jsou namyšlení idioti a armáda dělá z normálních lidí vraždící bestie. Neni to samozřejmě nic, co bych předtím nevěděla, ale tenhle film mě v tom jaksepatří utvrdil. Takže ve výsledku je to (zase) za pět hvězdiček. ()

Barak

Už po první scéně jsem chtěl skákat radostí, jaký to bude "nátěr", ale nakonec mé nadšení postupně vymizelo. Ta první část z výcvikového tábora je precizní, humorná a zároveň drsná, to jo, ale jakmile se příběh přesune do Vietnamu, scénář postupně ztrácí dech, všechno tak nějak "poleví" a už to není ono. Exteriéry taky nejsou kdovíjak "vietnamské" a navíc ty bojové scény Kubrickovi moc nejdou, o čemž jsem se přesvědčil už u Stezek slávy.... 9/10 ()

Blaogranas

Film vyvíjející se ve dvou fázích. Výcvikovém táboru a vlastní válce ve Vietnamu. Druhá fáze je o poznání slabší, ale i zde se dá najít několik světlejších okamžiků. Přesto sráží hodnocení na nějakých 75%. Kdyby zůstalo jen u výcviku, který byl mistrovský, zejména v podání charizmatického velitele, pak by o plném hodnocení nebyla třeba žádná diskuze. Každopádně i po 20 letech má film stále co nabídnout. ()

Stíba

Obě poloviny jsou hodně odlišné ale obě jsou skvělé. Těžko říct, která se mi líbila víc nicméně ten nástup byl opravdu geniální a netypický. Kubrick vytvořil doposud pro měnepřekonané veledílo z americko-vietnamské války. ()

Pesosek

Opět další jiný pohled na válku ve Vietnamu. Především první výcviková část filmu, mi přijde vcelku autentická, ve druhé části již Stanley trošku přehání… ()

Mr.FreeZer

Pro mne jeden z nejlepších válečných snímků. Sice to nejlepší můžeme vidět v prvních 50 minutách, který jsou opravdu nezapomenutelný, ale i ten zbytek se nenechá zahanbit. Vynikající herecké výkony (zejména Vincent D´Onofrio a R.Lee Erney). Prostě plnej počet. ()

Castielo

Ikdyž se mi víc líbila první část, film jako celek působí dobře. Výborně popisuje krutou realitu války ve vietnamu a problému, které vznikaly mezi vojáky - viz. hlavně první část. Kriticky popisuje nesmyslnost války, kterou prezentuje hlavně skrze vojáky. Povedené. 4* ()

Hightower

Sic je snímek rozdělen jen na dva celky, z nichž každý vypovídá o jiné stránce války, nesvědčí mu to. Spíše by bylo vhodnější natočit snímek zabývající se jen fází výcviku, zahrávajíc si s psychikou člověka. Pomalu každý válečný film se snaží ve svém nitru obsáhnout i výcvik, mnohdy je přelétnut buzerujícím komandantem. Navíc mi z tohoto snímku nevyplývala žádná silná symbolika zbytečnosti boje ve Vietnamu.To, že měl Joker symbol míru; nápis na helmě a řeči o dualitě člověka je - dle mého mínění - dosti slabá symbolika. Možná, že by nebyl špatný vnitřní Jokerův dialog na smyslem války...Totiž, mohl jsem zde pouze vidět pohled vojáka, který je už v tom, ale jak je obecně známo, vojáci tuto válku nevedli. Co se mi naopak líbilo, bylo zobrazení jemných nuancí jako jsou: zcizení fotoaparátu a následný dialog, lehká děva a dialogy s ní související, velitelská nezkušenost Kovboje; bez kterých by snímek zapadl do stereotypu. ()

Jeand´Boa

Je to film, ve kterém se lidé chovají bizardně a ve kterém se zabíjí...je to tedy film o válce jako takové...je to film, jehož první půle je výborná stejně jako ta druhá...je to skvělý film... ()

Cheeker

Další úžasný film Stanleyho Kubricka. Válka ve Vietnamu je pro mě hodně velké téma kvůli vývoji letecké techniky. Sice se tu moc neobjvuje kromě nějakých UH-1 nebo Westlandů Wessex. Ale celková atmosféra a prostředí vypadalo velmi důvěryhodně. A nedá se zapomenout ani na typický výcvikový tábor s veškerou buzerací okolo. ()

Al44...

Velmi dobrý protiválečný film, který má dvě dějové linie - první je dle mého preciznější a jde více do hloubky - perfektní zobrazení techniky vymytí mozku, zlomení lidského charakteru a následné přeměny člověka na nemyslící, vraždící stroj - depresivní psychologické momenty, které podbarvuje skvělý hudební doprovod - druhá část odehrávající se ve Vietnamu je překvapivě slabší - mohlo tu být daleko více vyhrocenějších momentů - konec mě připadal takovej nijakej, useknutej - toto je klasika ve svém žánru a určitě stojí za to tento film vidět. ()

Kadas97

Veľmi silný film o príprave na vojnu vo Vietname a vojne samotnej. Prvá časť, kde hral hlavnú úlohu vojak Pyle mi nedala vydýchnuť a bol som obrovsky prekvapený po škrtnutí jednej z postáv zo zoznamu. Druhá časť nám chvíľami až ironicky podávala pohľad na vojnu, kde sa práve za tou iróniu skrývali najhoršie veci. Výber hudby bol miestami tak nevhodný až bol geniálny. 10 z 10 ()

PEZ

Prvykrat som videl FMJ asi 10 rokov dozadu v TV v originalnom zneni s titulkami. Prvy dojem bol pozitivny (vzmysle filmoveho zazitku a jeho odkazu, udalosti v nom sa samozrejme za pozitivne povazovat nedaju). Ale rovnako ako mnohym inym, mi trosku vadila zmena stylu v polke filmu. Aj mna vtedy viac zasiahla prva cast v kasarnach. Teraz som si pozrel FMJ v remastrovanej bluray verzii, vdaka comu film nevyzera na to, ze bol natoceny pred viac ako stvrtstorocim. No zaroven mi uz tentokrat spominana druha cast tak nevadila. Dokonca sa mi pacila. Proste Kubrick sa rozhodol ukazat dve tvare krutosti vojny. Najprv tu na vlastnej pode a nasledne na tej cudzej. Prva je viac sugestivnejsia, lebo divak necaka masaker, ktory sa mu predostrie. No i tak je aj druha cast silna a ma dalekosiahlu vypovednu hodnotu. Kubrick nesiel cestou akcie, skor ukazal ako sa naoko kludny okamih premeni na necakanu, neferovu, nevyberavu a nezmyselnu smrt. Len tak, behom jednej sekundy. Okrem rezie a scenara treba vyzdvihnut nezabudnutelne vykony, ktore predviedli R. Lee Ermey, Vincent D'Onofrio, ale aj Matthew Modine (R. Lee Ermey takmer vsetky svoje vystupy zimprovizoval, vcitane toho, co na marinakov krical - u Kubricka, znameho to perfekcionistu, velmi raritna zalezitost; Vincent D'Onofrio pribral kvoli roli 30 kil, cim prekonal De Nira v Raging Bull - trvalo 9 mesiacov kym sa mu to podarilo cvicenim zhodit spat). Niektore sceny ostanu nezabudnutelne a vela serialov a filmov nasledne na ne odkazovali a dodnes odkazuju. ()

FanKalEl

Prvá polovica filmu vo výcvikovom stredisku je bezchybná kde som sa aj dosť nasmial, ale akonáhle končí dramaticky začína druhá časť vo Vietname kde je aj super napätie a zopár prestreliek. Film sa drží celý čas pokope vďaka excelentnému scenáru a hereckým výkonom. Škoda toho prázdnejšieho záveru, i keď ho plne vynahradzuje geniálna prvá polovica. (100%) ()

ortoncz

V první polovině filmu se odehrává výcvik nováčků na "ostrově" , která je zakončena očekávanou, ale dosti brutální a skvělou scénou. Zbytek se už odehrává přímo během války. Zde už sledujeme přerod vojenského korespondenta na vojáka, který musí zabíjet, aby přežil. Sarkastické, brutální a zábavné. 90% ()