Stezky slávy

Paths of Glory

Cesty slávy

Drama / Válečný

USA, 1957, 88 min

Jeden ze 100 filmů, které musíte vidět, než umřete. Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 100 nejlepších válečných filmů (z doby po r. 1900) - 100 Greatest Post 1900 War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Že je válka vůl, to ví milióny mrtvých a raněných. Že je byrokrat vůl, se zase přesvědčili diváci v mnoha evropských zemích, kde byl tento Kubrickův (proti)válečný příběh z první světové války na desítky let zakázán. Příběh o zvůli generality ženoucí bez ohledu ohledu na lidské ztáty lidi ke zmasakrování v nesmyslné bitvě a pak je exemplárně trestající za to, že se nedali zbytečně zmasakrovat všichni je absurdní, ale bohužel zcela reálný a to v každé době. Dovoluji si citovat i odjinud: "Lidí je jak sraček, Kefalín." Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=0DHhTjiVlF4(20.9.2009)

10/10 Nadhodit téma nejlepšího Kubrickova filmu u stolu filmových fandů, bylo by rázem o zábavu postaráno. Osobně dávám na post nejvyšší právě Stezky slávy. Proč? Nu moje pocity při sledování by se daly popsat jako tragická beznaděj, totální naštvání z absurdity tupé vojenské mašinérie. Až tak tento film dokáže uzemnit.(20.1.2007)

Moje první seznámení se s Kubrickem a opravdu nelituji. Nesmyslnost války (vlastně všech válek) se zde projeví v plné síle. Kontrast těch, co „pohybují figurkami na šachovnici“ a bezbranných vojáků v zákopech. A otázka, čí obětí vlastně oni bezejmenní mrtví jsou?(22.6.2010)

Válečné drama, které však ukazuje, že někteří generálové byli pěkné svině, že o život se dá bojovat i mimo bojiště, tedy slovně, že vydírání někdy může býti použito pro správnou věc a v neposlední řadě ukazuje i to, že ať máte sebeušlechtilejší záměr, může se najít člověk s vyšší funkcí a nenaděláte nic, i když máte v hlavě víc.(24.2.2009)

V rámci toho, čo tento film chcel povedať je to za plné hodnotenie (takisto ako Dr. Strangelove). Množstvo existenciálnych rozhovorov, z ktorých cítiť hrubú krivdu, postavy sa toho ujali úžasným spôsobom a tento nízkonákladový film je dôkazom, že masterpiece sa dá spraviť aj silou vôle a skvelým citom. Charaktery vrchných hajzlov sú tak odporné a protivné, že by ste ich najradšej sami zabili a scenár tak priehľadný a jasný, že niet kam vybočovať. Pokiaľ ide o holý život, každý chce prežiť! Možno ale aj táto chladná vec s typickým autorským pesimistickým pohľadom na život mohla byť (do)realizovaná s ešte viac šalamúnskym finišom... Ale je to v podstate skoro dokonalé a za tie procesy na vojenskom súde nejde inak (5*)... a za hlášku "The court has no concern with your visual experiences" aj 10*.(25.9.2013)

No zas až tak dobre to nebolo rozobrané, navyše tam toho veľa nie je, ale podstata sa dá pochopiť, no a dodať k tomu môžem len to, že vojna je hnus a zlo, kde často nútia bojovať druhých ľudí za svoje nezmysly.(24.3.2014)

Kubrick byl už ve svých začátcích génius. Zatímco později, v době Vesmírné odyssey a Mechanického pomeranče, fascinoval zejména obrazovou stránkou, v tomto filmu (a ve filmu Zabíjení) mi učaroval bezchybným scénářem. Nestává se často, aby mi z nějakého filmu bylo fyzicky špatně, kór když v něm není prakticky žádná krev, hnis ani jiné tělní tekutiny. Jen jeden šílený soudní proces. Ale Stezkám slávy se to podařilo, úplně jsem cítil, jak se mi z dění na plátně obrací žaludek. Musíme Stanleymu poděkovat, protože se mu povedla výborná věc - každý normální člověk musí po zhlédnutí tohoto filmu proklínat a nenávidět válku až do konce svých dní...(18.8.2010)

Dokonale vybrúsený klenot kinematografie, jeden z najlepších vojnových filmov a celkom určite najlepší film venujúci sa prvej svetovej vojne. Kubrickova precíznosť pri rozprávaní dychberúceho príbehu a jeho spôsob snímania skrátka nemajú obdobu. Napriek tomu, že sa v Paths of Glory vyskytne jedna epikou iskriaca bojová scéna (bez jediného nepriateľa, ktorý by jej dal opodstatnenie), je to pomerne komorný film zakladajúci na famóznych dialógoch a hutnej charakterokresbe v podaní prvotriednych hercov. Už dávno ma žiaden film neprinútil sústavne zatínať päste nad toľkou ľudskou nespravodlivosťou a nezmyselnosťou vojnového besnenia a byrokracie. Odpoveď na otázku, či je to vojna, ktorá robí z ľudí zbabelé, nezodpovedné, zákerné a karieristické svine alebo sú také už od svojej podstaty, sa nehľadá ľahko... (10/10)(21.4.2012)

To mělo být na pokračování? Nebo ne? Vždyť to bylo ukončeno v půlce příběhu. Nápad a provedení dobré, generalita sestávala z do sebe zahleděných debílků (kteří pak stejně podlehli), Kirk se snažil a Francouzi mluvili anglicky, do jednoho. Smutné, ale nedodělané. ~~~ 2,5*(29.5.2011)

I když jde u Kubricka ve směs o to samé, pro mne je to s ním jako na houpačce. Ať je podkladem jakékoliv prostředí, vždy mu jde o zobrazení nejhlubších a nejčernějších myšlenkových pochodů. A ne vždy je to pro diváka stravitelné a ne vždy to člověk dokáže ocenit. (Zajímavé pro mne bylo, že i když se zde neobjevil žádný Německý voják, nepůsobilo to zvláštně, což věrohodně zvládne předvést vskutku jen hrstka režisérů. K filmu mám jedinou výtku a tou je poněkud vyšší věk vojáků.) 70%(31.8.2011)

Je to pro mě až neuvěřitelné, jak dokázal do takové skromné stopáže Kubrick vměstnat celou tu strukturu války a všeho kolem ní. Od toho, co se honí hlavou neznámému vojínovi, až po pohnutky generálů.(15.1.2012)

Kubrick dokázal nejen víceméně bez klišé a přehnaného sentimentu (mimo Douglasův závěrečný proslov) zahrát na tu protiválečnou notu, která se už vzhledem k jeho kompletní tvorbě zdá být samozřejmostí, už během pouhé úvodní půlhodinky se mu podařilo perfektně přiblížit absurdní a psychicky vyčerpávající zákopovou mašinérii, kde se hloupí a "odvážní" hrdinové vrhají pro nic a vlast (=nic^2) vrhají pod přímou palbu, zatímco chytří "zbabělci" přežívají, aby mohli umřít o den později. A na to navazuje samotný, po všech stránkách nefunkční soudní proces. I přes jeho jasný výsledek se hlavní hrdina idealisticky drží humanistických principů, přestože je i jeho úloha marná, protože zbabělé hrdiny čeká smrt tak jako tak. Takový po všech stránkách absurdní námět je přesně Kubrickovým rajónem. A je jenom dobře, že si tehdy vystačil se střízlivou stopáží, ve které každá jednotlivá scéna zachycuje přesně to, co se autor snaží říct a téměř nic se zbytečně neopakuje.(21.11.2013)

Jedno z nejsilnějších a nejemotivnějších válečných dramat v historii. Neuvěřitelně silný příběh je skvěle zpracován ve vynikající filmovou látku. Jednotlivé charaktery jsou výborně napsány a snad ještě lépe sehrány. Na svou dobu monumentální akční scény, velká výprava epický rozsah celého dění - zákopy, válečné pole, zámek, lány... Syrové ztvárnění hrůz a nesmyslností válek musí zaujmout každého i z filmařského hledika, ať už je to kamerovým rozsahem, epičností scén či zvukovým podkladem. Jen z mála filmů mám husí kůži takovou, jako ze Stezky slávy. Vše pak korunuje naprosto fenomenální závěr řadící se k tomu nejemotivnějšímu, co kdy bylo natočeno. Můj nejoblíbenější Kubrick a jeden nejoblíbenějších a nejlepších filmů vůbec...(6.1.2007)

Stanley Kubrick dokáže neuvěřitelným způsobem vyvolat v divákovi pocit bezpráví, křivdy a bezmocnosti. Svéhlavý generál mi nepadl do oka již od začátku filmu a svými činy a slovy se pro mě stával minutu od minuty větší bestií. Pokud to takle opravdu bylo i ve skutečnosti, tak jsem rád, že jsem se narodil o nějaký ten pátek pozdějí a zároveň v našem malém státečku. Protože pokud měli francouzští vojáci na výběr pouze ze dvou možností, a to kulkou od nepřítele anebo kulkou vlastní, tak je opravdu upřímně lituji.(8.12.2006)

jedinej opravdu smyslupnej film o tom jak to chodilo v zákopech, nejlepší protiválečný film. film se líbil i Bunuelovi.(24.2.2007)

Opravdu výborný a silný snímek, kde ani jeden záběr nepřichází nazmar a divákova pozornost tak nepolevuje až do posledních minut, které sice naladí na trochu jinou notu, ale i ony mají sílu zasáhnout trochu z odlišné pozice.(2.8.2009)

Podle mého názoru jeden ze tří nejlepších Kubricků. Scény u soudu a před vykonáním rozsudku jsou snad ještě intenzivnější než kamerovou jízdou snímaná bitevní scéna. Must see! 10/10(21.9.2010)

Na papíru v teploučké kanceláři se válčí jinak než ve špinavém zakopu pod těžkou palbou. Soudní přelíčení, které mělo předem jasný výsledek, bylo pěkná fraška. Nesmyslnost války pěkně vynikla i bez velkých bojových scén. Vůbec mi nechyběly. Jedna scéna s útokem mi stačila, ostatně, kolem ní se točí celý příběh. Na svou dobu se Kubrickovi povedl hodně odvážný kousek.(6.10.2010)

Nemilosrdná výpověď o tom, jak to normálně chodí v armádě. Nakonec to vždycky odnesou jen obyčejní vojáci a mnohdy paradoxně nejvíce ti nejstatečnější. Válečné drama o příběhu zásadového plukovníka Daxe (jako obvykle vynikající Kirk Douglas) a tří bezmocných vojáků jeho jednotky je do očí bijící ukázkou velitelské bezohlednosti a diletantství. Stezky slávy nejsou pro žádnou armádu moc dobrou vizitkou, tím méně pak pro lidi, protože ti každou armádu tvoří. Silný a v podstatě bezchybně vedený film, přesto jsem od Stanleyho Kubricka už viděl i o hodně lepší filmy.(8.10.2014)

Film, který musí v každém vyvolat silné emoce. Bezmocnost před vojenskou mašinérií a stupidnost ambiciozních vojenských pohlavárů vyvolává vztek a lítost zároveň. Velmi působivé téma a skvěle natočený film.(23.9.2007)

Vynikající. Takový stařičký film a kolik toho má do sebe. Válečný film, ve kterém jsou boje až druhořadé a to nejdůležitější, co se odehrává je pěkné zvěrstvo vysoce postavených důstojníků. Ještě teď mne při pomyšlení na scénu u soudu mrazí v zádech.(27.11.2009)