Príbeh o hrdinoch a zbabelcoch 1. svetovej vojny odhaľuje mocenské boje a ambície, ukryté za falošný patriotizmus. V Európe zúri 1. svetová vojna. Francúzska a nemecká armáda stoja proti sebe pozdĺž opevnených zákopov už dva roky. V tejto patovej situácii by každý pokus o preniknutie za nepriateľskú líniu znamenal hrozné krvipreliatie. Francúzska armáda však potrebuje hrdinský kúsok a generál Mireau preto dostane rozkaz dobyť nemecké pozície v priebehu niekoľkých dní. Jeho nadriadení vyrátali, že táto úloha by sa dala splniť s odhadom 55 percentných strát na životoch. Hoci generál si uvedomuje zúfalstvo tejto misie, vízia povýženia a získania ďalšej generálskej hviezdy je lákavejšia. Plukovníkovi Daxovi dá príkaz, aby svojich mužov viedol do útoku. Dax vie, že generál posiela jeho mužov na istú smrť a preto protestuje. Je však vojakom a jeho česť mu káže poslúchať rozkazy. Čo však znamená vojenská česť v armáde, ktorá sa riadi mocenskými ambíciami a ľudský život bezcitne obetuje hierarchii hodností? Majstrovské dielo režiséra Stanleyho Kubricka je pacifistickým odsúdením vojny, krviprelievania a mechanizmov, na ktorých stoja vojenské rozkazy. Zároveň je to prvý film, ktorý režisérovi priniesol celosvetovú slávu, rovnako aj vzbudil značný rozruch. Nielen kvoli neúprosne realistickému zobrazeniu zákopových bojov, ale aj kvôli nelichotivému obrazu armády. Práve kvôli portrétu predstaviteľov francúzskej armády sa tento film mohol vo Francúzsku premietať až roku 1975, takmer 20 rokov od jeho nakrútenia. (oficiální text distributora)

Chrustyn

Jeden z prvních Kubrickových filmů a hned taková síla. Povedený protiválečný snímek s první světové války s famózním výkonem Kirka Douglase. Drsný až neuvěřitelný příběh o trestu za neuposlechnutí neskutečného vojenského příkazu. ()

classic

Steadicam Stanleyho Kubricka je unikátnym zážitkom ako zažiť 1.svetovú vojnu,kde zákopy sú doslova cítiť ako z nich ešte opadáva hlina,krysy behajú o stošesť a plukovník Dax bude čoskoro v nezávideniahodnej situácii,čo ho extrémne poznačí. Pohľad Kubricka je nekompromisný,autentický,živý,mrazivý,extrémny cez oko kamery a výrazu Kirka Douglasa,ktorý zvádza súboje s nadriadenými,ale morálka je na svetelné roky vzdialená. Keď príchádza plukovník Dax do zákopu a zapíska na píšťalku,tak sa všetci vrhnú do útoku,a ja som skoro ani nedýchal. Brutálne úžasné,čo má v hlave režisér,ktorý presne vedel,čo chce a pokiaľ to tak nebolo,donekonečna vyžadoval,aby to tak bolo. Fascinujúca exkurzia v dokonalom pojatí filmovým okom,čo zažívali vojaci v tomto depresívnom krutom období. Ja som sa maximálne presvedčil,ako to vypadá v málo filmovom vydaní,kde väčší dôraz je kladený na 2.World War. Sú len dve diela,ktoré majú túto ponuku,čo by som ešte pridal taktiež fascinujúci pohľad v Milestonovom All Quiet on the Western Front z roku 1930,kde sú skutoční veteráni spred 12 rokov ukončenej 1.sv.vojny. ()

Stanislaus

Po Kubrickově Osvícení a Barry Lyndonovi jsem měl možnost (nebo jsem spíše musel) zhlédnout Stezky slávy, které jsou také dalším příkladem kvalitního filmu. Ale jelikož nevyhledávám filmy z válečnou tématikou, tak jsem si držel od filmu jistý odstup. Nejvíce na mě zapůsobily asi dvě sekvence: "vojáci vylézající ze zákopů a jdoucí vstříc nepříteli", a pak také "cesta tří odsouzenců na popraviště". Zkrátka snímek, který je opravdu dobrý, ale já jako divák ho nedokážu správně ocenit. ()

Flego

Protivojnových filmov je neúrekom a väčšinou bývajú úspešné. Kubrick postavil svojich vojakov do bezvýchodiskovej situácie splniť nezmyselný rozkaz svojho ambiciózneho generála ( výborný George Macready ) alebo poľný súd... Po filmárskej stránke je film vynikajúci, ale dôležité je, že sa podarilo režisérovi ( a hercom ) vtiahnuť divákov do deja. Skvelé. ()

BMW12

Kirk Douglas válí ve válečném dramatu. Paradoxně ta jediná akční část, kdy se vojáci pokoušeli zaútočit na mraveniště, mi nesedla. Jelikož to bylo točeno v roce 1957 a ještě v noci, tak ty záběry postrádali kvalitu a spíš mě nudili. Za to část po neúspěšném útoku se mi líbilia dosti. Souboj mezi plukovníkem a generálem byl dokonalý, hlavně když se v něm jednalo o muže, kteří mají být odsouzeni za zbabělost. Je to opravdu k nevíře, že takovéhle obvinění se vůbec mohlo odehrát a ještě horší je rozsudek. Hold byla válka a někteří generálové byli padlí na hlavu. ()

anais

Zatímco v pozdějších Kubrickových filmech jsou charaktery postav často nejednoznačné, ve Stezkách slávy jsou karty rozdány přímo - hranice mezi dobrem a zlem je tu nezpochybnitelná. Zlo je zosobněno ješitným generálem, pro kterého je postup v armádní hierarchii důležitější než životy podřízených vojáků. Proti němu donquijotsky bojuje plukovník Dax (Douglas), který zosobňuje ty nejčistší lidské vlastnosti. Tato zjednodušená polarizace připomíná Hellerovu Hlavu 22, Škvoreckého Tankový prapor, ale i Haškova Švejka. Rozdíl je v tom, že Kubrickovi je v tomto případě humor cizí. Jeho film je až chladnou studií nelidské válečné mašinérie, pro kterou jsou tisícové masy jen bezvýznamné figurky na hrací ploše. Přiznám se, že jsem od filmu očekával klasický válečný film, a byl jsem tedy velmi (mile) překvapený, když se z toho vyklubalo jakýchsi 12 rozhněvaných mužů na západní frontě. Je to sice raný Kubrick, ale dá se říci, že už ve vrcholné kondici - a to jak formou (vypilované záběry válečné vřavy...), tak velmi intenzivní snahou scénáře držet se jedné myšlenky a neodbíhat ke zbytečnostem. ()

Ivoshek

Alibismus, demence, naprostá neúcta k lidem, neustále opakované zastaralé postupy, které stojí moře životů.... Docela chápu francouzskou vládu, že tohle nechtěla pustit do kin, protože jen v málokterém filmu je francouzská generalita vykreslená v tak špatném světle (které mimochodem asi sedí, protože fr. armáda patřila v 1. válce k nejméně schopným - mmchodem spolu s Rakousko-Uherskem a nebýt Britů, ani by si proti Němcům neškrtli). Není to rozhodně film o bitvách, je tu jen jedna a je krátká, spíš o tom, jak funguje armádní management. Ale určitě to stojí za to. ()

honajz

Zdá se skoro neuvěřitelné, že režisér Stanley Kubrick natočil kdysi v podstatě konformní film o problematice vojenských soudů. Černobílý snímek, v němž hlavní roli uzmul Kirk Douglas, vypráví poněkud prostou historku o vojácích, kteří nastoupí do akce, ale protože díky náhodě a špatné strategii velitelů v misi neuspějí, jsou tři vojáci obviněni z vlastizrady a hrozí jim poprava. Jak už to na vojně bývá. Celý snímek jede přímočarou cestou a režisérský Kubrickův rukopis bychom hledali až na drobné výjimky marně. Historka je uvozena hlasem komentátora, jenž uváděl válečné úvodníky do kin, první polovina filmu se odherává na bojišti, tedy v zákopech, a druhá se věnuje soudu a věznění, a v podstatě nenabízí nějaký větší přesah. Na obale se nachází chybná informace o formátu obrazu a zvuku - obraz je ve skutečnosti 4:3 a zvuk v pouhém stereo. Kromě protipirátu pak na DVD nenajdeme ani jeden bonus. ()

jonyyy

Jednoznačně nejlepší Kubrick. Perfektní válečné scény v první půlce, dokonale vyjádřené emoce v druhé půlce, krátká stopáž a jde tu hezky vidět jaké jsou války svinstvo 90% ()

Deschain

Potešila ma tohoročná sekcia na Art Film Feste Vojna a film, obsahuje totiž aj staršie filmy. Jedným z nich bol Paths of Glory. Môj vzťah ku Kubrickovi je taký neurčitý, lebo si na adaptácie vyberá diela, ktoré má často svojou myšlienkou štvú a potom ich podľa toho (tie adaptácie) aj ohodnotím (Lolita, Pomaranč). Tento film na mňa účinkoval tak, ako mal. Proti-vojnovo. Ako mne je až fyzicky zle pri počúvaní tých najvyšších vojnových šéfinkov. By som ich niečím ovalila. Kirkovi a niektorým tým úbohým radovým vojakom sa nedá nefandiť. A ten záver v krčme, ten ma úplne dostal. Silné vyvrcholenie. Tak som to zo štyroch zdvihla na päť. (Art Film Fest - 21.6.2014) ()

Janek

V roce 1957 vzniklo něco, co ohromí i teď. Skoro bez chyby (možná až na finální scénu, která je sice silná, ale trošku laciná). Opravdový zážitek, film jsem viděl s dabingem, v originále by to bylo za ****** ()

Exkvizitor

V podstatě banální historka o nespravedlivém trestu za nesplnění nesplnitelné vojenské operace se mění v Kubrickových rukách v mistrovské dílo, a to za použití minimalistických filmařských technik, vynikajícího scénáře a brilantních herců v čele s Kirkem Douglasem ztvárňujícím idealistického právníka, t.č. v hodnosti plukovníka francouzské armády. Vůbec nevadí, že celý příběh je čirou fikcí, protože v reálu všechny války sestávají stejně jenom a pouze z podobně absurdních příběhů - a to dodává tomuto filmu nadčasovost. Bohužel, chtěl bych dodat. ()

luka4615

Úžasně nasnímaná protiválečná epopej Stanleyho Kubricka, jejíž největší síla tkví v silných postavách, dechberoucí vizuální stránce a vtahujícím příběhu. Snímek Paths of Glory Vás hned ze začátku zaujme svou kamerou, která místy navozuje dojem jediného záběru bez sebemenšího střihu. Další přidanou hodnotou je příběh, který nekompromisní optikou nahlíží na zkostnatělé a zbabělé vedení, jež místo citu pro morálku a spravedlnost nechá raději popravit nevinné vojáky. Jakýmsi jejich protipólem je zde postava s mimikrami skvělého Kirka Douglase, jehož čestný plukovník dělá vše pro to, aby tyto nevinné muže osvobodil. Právě díky těmto atributům se tento počin řadí do ranku těch nejintenzivněji podávaných protiválečných filmů, který navíc neztrácí nic na svém poselství ani po tolika letech. A to je vážně moc dobře. „Gentlemen of the court, there are times that I'm ashamed to be a member of the human race and this is one such occasion.“ ()

faced

Osmadvacetiletý Kubrick, novátorské techniky ve způsobu snímání, přenesení vojenské vřavy na plátno ještě dodnes fascinuje laiky i filmaře. Hrdinství i zbabělost. V zákopech i v kasárnách. Pro negativní vykreslení francouzské armády, nebyl film ve Francii několik desetiletí promítán. ()

ScarPoul

Nehorázny film, ktorý doslova stavia na charakteroch všetkých zúčastnených, na existencionalizme a perfektnom Kirkovi Douglasovi. Keď som sa do tohoto filmu púšťal mal som isté obavy, pretože predchádzajúci Kubrickov počin Fear and Desire, sa mi celkovo nepáčil. Naopak tento snímok ako keby bol natočený od toho režiséra akého zbožňujem. Úžasná kamera, fantastické výkony, neskutočne pôsobivé detaily, bez jediného zaváhania. Krásne budovaná atmosféra, vojnový útok dych berúci, rovnako ako aj akt popravy. Film, ktorý odkazuje na hrôzy vojny a na nemorálne monštrá, ktoré boli kedysi ľuďmi. Uprostred toho všetkého sa nachádza človek, ktorý si ešte ctí morálne zásady a vie, že vojna je len posledným článkom aby človek nadobro stratil svoju ľudskosť. Film na ktorý len ťažko hľadám slová. v 50 rokoch film, ktorý doslova kritizuje všetko na čom amerika a viac menej všetci spojenci postavili svoje ideály, rúca všetky morálne hodnoty. Kubrick ako revolučný filmár. Spoznáte ho jednoducho tak, že jeho film zakázali v pár štátoch. Tomu sa vraví úspech na 50 roky nevídaný. bravó ()

rawen

jojo, válka (nejenom) je až absurdně absurdní a někteří lidi jsou prostě prasata bez náznaku morálky - dobře, Kubricku, jako vždycky. 9/10 ()

maseer2

dechberoucí soudně-(proti)válečná podívaná, která mi pocitem bezmoci v boji proti mašinérii, která má v tomto případě podobu armády, nejednou připomněla například Krejčíkův Vyšší princip.. Kubrick už před třicítkou natočil mistrovské dílo, smekám! ()

Zemřel herec Kirk Douglas

Zemřel herec Kirk Douglas

06.02.2020

Ve 103 letech zemřel herec a ikona klasického Hollywoodu, Kirk Douglas. Herec byl třikrát nominovaný na Oscara za snímky Champion, Příběh tří lásek, nebo Žízeň po životě. Čestného Oscara přitom… (více)