Dallas 63

Mysteriózní / Thriller
USA, 2016, 7 h 6 min (Minutáž: 42–81 min)

Předloha:

Stephen King (kniha)

James Franco, Sarah Gadon, George MacKay, Chris Cooper, Cherry Jones, Daniel Webber, Kevin J. O'Connor, Lucy Fry, Nick Searcy, T.R. Knight, Brooklyn Sudano (více)

Epizody(8)

Kdybyste měli možnost změnit minulost, udělali byste to? Středoškolský učitel angličtiny z Maine Jake Epping se po rozvodu sejde se svou bývalou ženou ještě naposledy v kavárně, aby podepsal potřebné listiny. Když jej při tom pozoruje majitel kavárny a jeho přítel Al Templeton, rozhodne se Jakeovi prozradit své tajemství, které nikdo jiný nezná. V kavárně jej pošle do temné komory a rázem se propadne do roku 1960. O tom, že se nejedná o výplod fantazie Jakea rychle přesvědčí tím, že mu předvede, že vše, co udělá v minulosti, se po jeho návratu projeví v současnosti. Al měl díky této komoře jediný celoživotní sen, zabránit atentátu na prezidenta Kennedyho 22. listopadu 1963. Když viděl Jakea se svou bývalou ženou, uvěřil, že on je tím správným, kdo by to mohl dokázat. Jemu již síly nestačily, proto se v ten okamžik vydal na svou poslední cestu komorou, aby pro svého nástupce vše připravil, a než byl Jake v kavárně hotov, byl Al zpět. Jake se nejprve zdráhá, po dlouhém váhání však nakonec svolí a vydá se do roku 1960. Zde však zjišťuje, že minulost se nenechá jen tak lehce změnit a hodlá se bránit... Seriál z roku 2016 kombinující špionážní tématiku s cestováním v čase byl natočený podle bestselleru Stephena Kinga z roku 2011. Ústřední roli nenápadného učitele, který se rozhodl rozklíčovat okolnosti, a nakonec i zabránit atentátu na J. F. Kennedyho, ztvárnil James Franco, který byl zároveň i producentem seriálu. V dalších rolích se představili i Chris Cooper, Sarah Gadonová, Lucy Fryová, George MacKay nebo Daniel Webber. Stephen King nesl v hlavě nápad na napsání knihy již od roku 1971, ještě před vydáním svého prvního díla. Pro účely knihy procházel spolu se svým dlouholetým přítelem a poradcem Russem Dorrem mnoho archivních materiálů ohledně samotného atentátu i tehdejší doby, aby naplnil svou vizi o věrohodném vylíčení událostí, které jsou stále předmětem nevysvětlitelných narativů i nejrůznějších konspirací. (Česká televize)

Recenze uživatele classic k tomuto seriálu (8)

Králičí nora (2016) (E01)

Veľmi zaujímavý seriál o POLITIKE, najmä o 35. americkom prezidentovi Johnovi Fitzgeraldovi Kennedymu, ktorého 22.11.1963 zavraždili ( dúfam, že ste si všimli - plurálu ) v Dallase. Pred včerajším nedeľným spaním, som nejakú chvíľu ešte vstrebával myšlienky, ktoré sa mi honili hlavou, keď som dopozeral prvú epizódu, tú pomenovali „Zajačia diera” , ja by som skôr uviedol Skoková miestnosť, a la cestovanie v čase ! Stredoškolský učiteľ literatúry - Jake Epping dostane možnosť, vrátiť sa v čase, do roku 1960, mesiacu október, aby zmenil MINULOSŤ ? Bude mať na to tri roky, aby ovplyvnil neovplyvniteľné ? Vymyslel som jednu pozoruhodnú skratku, alebo prezývku s názvom K-A-F-K-A ( všímajte si ale najprv, v 90. % priezviská...), ktorá nemá pravdepodobne so spisovateľom Franzom, nič spoločné ? ! Prvé písmeno vyznačuje autora knižnej predlohy Stephena Kinga, 2. vychýreného producenta Jeffreyho Jacoba Abramsa, 3. herca v hlavnej úlohe, usilovného, ako včelička Jamesa Franca, 4. sprisahanecký akt, sám obetný baránok Kennedy, a piate písmenko A, by som definoval, ako slovíčko abnormálny, čo sa vymyká normálu, t. j. myšlienka, o čom bude pojednávať scenár. Solídne a bravúrne, krátko kafka, ktorá de - facto definuje, čo som na úvod automaticky spozoroval. James je strhujúci, a dúfam, že to takto bude aj pokračovať do budúcna, či skôr do minula + samozrejme ostatní borci ( spolutvorcovia ), ktorí majú taktiež, čo povedať. Atypické, prospešné, záhadné, normálne sa začínam tešiť... ()

Porážka (2016) (E02)

Ešte lepšie a výraznejšie, ako v pilotnej epizóde, tentokrát bude musieť Jack použiť úplne všetky donucovacie prostriedky na Franka Dunninga, aby na HALLOWEEN zabránil pôvodnému masakru rodinky Dunningovcov, keď otec brutálnym spôsobom zmasakroval celú svoju famíliu, okrem syna Harryho, ktorý o tomto extrémnom zážitku rozprával v prítomnosti / v budúcnosti, keď hlavná postava netušila, čo ju čoskoro čaká... Zatiaľ sa nevenoval hlavnej téme, prečo sa vrátil, jeho kamarát - čašník Al Templeton, v retrospektíve, mu radí, čo a ako má robiť, pretože i on tam bol, pričom dostal rakovinu. A aby toho nebolo ešte málo, bude mať, čo dočinenia, s istým BARMANOM, ktorý ho dva krát pristihne práve pritom, keď by sa dotyčný najradšej videl s hlavou v piesku, ako pštros ! Najmä v úplnom závere, ako vystrihnutom z kultového filmu - Vykúpenie z väznice Shawshank, na mysli mám dažďovú scénu, ale hlavný hrdina si zrejme nedával pozor na noviny z Dallasu, útržky, ktoré prezrádzajú, čo sa ešte len odohrá, a to barmanovi vŕta hlavou ? ! Samozrejme, že áno, spoiler - inak by predsa naňho nemieril z revolveru v tesnej blízkosti ! Produkčná spoločnosť : BAD ROBOT, patrí machrovi J. J. Abramsovi, a ja si opäť môžem pripomínať klasickú zvučku, ktorú poznám najmä z legendárneho seriálu Stratení ! James Franco je grandiózny ! ()

Jiné hlasy, jiné pokoje (2016) (E03)

Tretia epizóda - 3 hviezdičky, ( pričom chvíľu som uvažoval o tom, že budem tak hnusný, hm... asi znížim na „dostatočný” , aby som si tým pádom nebral žiadnu servítku pred ústa, nekontroloval sa, a takto všetkých ponížiť ? ). Je to veľmi ironické, ale je to tak a našťastie prišiel Oswald, a koniec bol presne taký dynamický a strhujúci, že jeho herecký predstaviteľ Daniel Webber, náramne zatienil „PATA a MATA” , bohužiaľ, musím skonštatovať, že Jim Franco mi tak pripadal, a to ani nechcem hovoriť o jeho „dobovom kamarátovi” Billovi ( barmanovi ), ktorý je tak zhruba o level nižšie, ako jeho „kamoš z budúcnosti” . Hlavná postava Jake Epping, pardon Amberson, potrebuje z niečoho žiť, a tak si vyskúša prácu učiteľa v ospalom mestečku Jodie, kde sa jednak zamiluje do SEXY knihovníčky Sadie Dunhill, zakúsi na vlastnej koži, aké je to byť klasicky segregovaný, jednej sympatickej černoške pomôže v istom pomykove, alebo trebárs dostanú sa do nepriameho kontaktu s hlavným podozrivým z atentátu, “Lee H. Oswaldom” , kde budú bývať oproti nemu, a tak je jasné, že mu nainštalujú do bytu samé ploštice, aby mali prehľad, čo sa u neho doma deje ? „Zoznámim sa i s Jackom Rubym, ktorý sa môže s niečim zaujímavým, neskôr pochváliť” . V mnohých ohľadoch tejto časti som si veľa - krát pripadal, že boli jeho tvorcovia extrémne lajdácki, darební, neogabaní... Vidieť to najmä v jednotlivých sekvenciách, ktoré sú presne v takomto duchu. „To máte, ako keď majster murár zabudne dať do miešačky v prvom rade C-E-M-E-N-T, pridáva iba piesok a vodu, a tak si vezmite, že tá výsledná podoba hotového b-e-t-ó-n-u, bude stáť za kravské h-o-v-n-o” ! Definoval som presne to, čo som zažil pri sledovaní konkrétnej epizódy seriálu 11.22.63, z produkčnej dielne BAD ROBOT, tú zvučku jednoducho stále a naveky - MILUJEM ! ()

Oči Texasu (2016) (E04)

Prvú epizódu som ohodnotil luxusnými štyrmi hviezdičkami, potom som pokračoval takto : päť, tri a dva ! Keď by som mal urobiť priemer, tak sa to začne približovať medzi školskou známkou - dobrý / dostatočný, a teraz mi nezostáva nič iné, iba pevne dúfať, že sa táto negatívna, vzostupná tendencia, oveľa, ale oveľa polepší, lebo začínam mať týchto debilných románikov medzi týmito postavami, už naozaj plné zubiská ! Franco má síce peknú frajerku, alebo aj jeho „brat” Bill sa nezmyselne zapozeral ( zamiloval ) do ženy Oswalda, do Mariny, ale, čo to má p-r-e-b-o-h-a spoločné s hlavnou myšlienkou tohto seriálu ? Táto odbočka, je až seba parodická, že sa títo dvaja stávajú smiešnymi, až by som povedal nezaujímavými. Zatiaľ najhoršia časť ! Bohvieako ma to nebavilo, už som sa nevedel dočkať konca, keď príde na rad moja “obľúbená zvučka” , ale to neveští nič dobrého, že čakám, ako na spasenie na : Bad Robot, a čo udalosti predtým ? PS : Vidím tu scény, ktoré sú totálne na roztrhanie v mojich zuboch !!! ()

Pravda (2016) (E05)

Už tri epizódy po sebe, ma dosť srali, až mám Franca, Abramsa a Kinga - plné zuby, lezú mi na nervy, a neviem sa dočkať toho, keď seriál skončí ! Alebo jestvuje ešte štipka nádeje, že posledné diely ma dostanú do kolien, a dočkám sa konečne toho, na čo už dlho čakám ? Tu sa očividne zabúda, prečo sa sem Jake vrátil z budúcnosti do minulosti. James Franco mi zo začiatku sedel v tejto role, čím ďalej sa na neho pozerám, tým mám divnejší pocit. Považujem ho za progresívneho herca, celkovo stíha viacero funkcií naraz, áno, i produkuje, aj režíruje, určite je to osožnejšie niekde inde, ako tuná. Uznávam najmä aj to, že pozeranie ubieha rýchlo, ako voda, že sa ani nenazdám, a už je koniec, a záverečné titulky + zvučky. Škoda, že sa momentálne tvorcovia veľmi zaoberajú romantickou rovinou, pretože sa vytráca hlavná myšlienka. Potenciál tu bol, a neviem, či autor predlohy, je tým správnym človekom, kvôli komu sa pustili do „neprebádaných vôd” ? ()

Všechno nejlepší, Lee Harvey Oswalde (2016) (E06)

Keď dvaja robia to isté, nemusí to byť to isté, alebo áno ? „Pokrvní bratia” , t. j. Bill z minulosti a Jake z budúcnosti, si rozumejú, pretože sa živia aj tým, že podávajú športové zápasy, pričom učiteľ pozná už výsledky, čiže šťastie sa automaticky dostaví, ale všetko treba robiť opatrne, aby nevzbudzovali akékoľvek podozrenie ? V šesťdesiatych rokoch to ešte nebolo zrejme tak rozšírené, ako keď si DNES príde zákazník vsadiť stávku do hociktorej stávkovej kancelárie... Hm... : „dovtedy sa chodí s krčahom po vodu, kým sa nerozbije” ... Jeden dostane poriadnu BITKU, druhý skončí v blázinci, ak poznáte priebeh seriálu, nie je ťažké rozpoznať, kto zapadá do jednotlivého portfólia ? Spozoroval som určité zlepšenie, ale nemám dôvod skákať od radosti. Mne to smrdí akýmsi predvídateľným pocitom, a taktiež neprofesionálne, aspoň, čo sa hereckých výkonov týka. Scéna v nemocnici - 2 krát. Romantické línie sú už trápne. Scenár je lišiacky prispôsobený k potenciálnemu zaujatiu danej veci, aby sme my, ako diváci, stále hltali veľké záhady, ako sa to vlastne má s tým atentátom na J. F. Kennedyho ? Či má v tom prsty iba Oswald, alebo aj iní sprisahanci ? Lee sa zamestnal v dallaskom sklade učebníc, čiže má teoretický voľný výhľad ? Zatiaľ je to nejednoznačné, neprikláňa sa ešte ani na jednu stranu, len sa dumá, ako to bude prebiehať, mimochodom, to je už predo dvermi, a som zvedavý, ako to títo tvorcovia vyriešia, alebo to nechajú otvorené... ? Posledné dve časti by mali byť zaujímavé, pretože záverečná sekvencia tejto epizódy, predznamenáva, že hlavnej postave sa trochu skomplikovala životná situácia, za ktorú si môže v podstate sám, alebo sa má za ňu niekomu veľmi pekne poďakovať, ale vážení, toto sa dalo očakávať, keď niekoho, dá sa povedať, ľudovo okrádate, tak si koledujete o... Celkovo moje pocity zo seriálu sú priemerné, priznám sa, že som čakal trochu viac ! ()

Vojáček (2016) (E07)

Bravúrna a Excelentná. Áno, siedma epizóda, je vskutku ukážková, i keď tých päť hviezdičiek, je trochu nadhodnotených, možno prehnaných, ale isto aj ušatých, i napriek tomu, si za nimi 100 % stojím. Moja intuícia musí byť správna, lebo som vytušil blížiacu sa tragickú udalosť, ktorá otriasla hlavným hrdinom... Jakea nedávno domlátili, ako žito, že potratil aj to, kvôli čomu sa sem vrátil, a nebyť jeho oddanej frajerky Sadie, „o môj Bože, takú kočku mať vedľa seba, po svojom boku, tak neviem, čo by som robil, asi by som sa z tej lásky k nej úplne a načisto pomiatol. Je to kus BABY ! , tak, nevedno, akoby skončil, možno až na „psí tridsiatok” , je ešte slabé slovo ? Finále je už predo dvermi, a ja som veľmi zvedavý, ako sa s ním tvorcovia popasujú ? Rád by som pochválil predstaviteľa Leeho Harveyho Oswalda, čiže Daniela Webbera, ktorý má nejaké spoločné črty, so svojim reálnym predobrazom - “Atentátnika na J.F.Kennedyho” , a vôbec tento charakter považujem za to najviac najlepšie, čím disponuje tento atypický seriál, plný „nepredvídateľných udalostí” . Alebo trebárs sexy krásavica Sarah Gadon, má neuveriteľne fantastický - sexeappeal, a tak i preto, mám stále chuť sa pozerať na 11.22.63, kde tento osudný dátum sa každým dňom, čoraz intenzívnejšie približuje, a my s ním skončíme predtým, ako sa v skutočnosti odohrá to, čo mnohým ľuďom nedáva spávať... ()

Osudný den (2016) (E08)

11.22.63 - Mysteriózny seriál, s prvkami thrilleru, podľa predlohy Stephena Kinga, pod záštitou renomovaného producenta J. J. Abramsa, a la BAD ROBOT, s Jamesom Francom v hlavnej úlohe, ktorý taktiež aj produkuje, sa nakrútila osem - dielna, televízna, mini séria, zaoberajúca sa cestovaním v čase, a následnému pokusu k zabráneniu spáchania atentátu na 35. prezidenta Spojených štátov - Johna Fitzgeralda Kennedyho. Učiteľ, Jake Amberson, PARDON, Epping, dostane takú možnosť, aby ovplyvnil DEJINY, že tomu zabráni... Ako to tak už väčšinou býva, “umelé vŕtanie sa” v minulosti, poznačí a zmení budúcnosť, áno, Jakeovi sa síce podaril tento husársky kúsok, zabil „potenciálneho vraha” Oswalda, čiže nebol uskutočnený oficiálny atentát na Kennedyho, tomu sa nič nestalo, a ešte neskôr zavolal svojmu „hrdinovi” , ktorému sa poďakoval za záchranu, inak Jakeova sexy priateľka Sadie zahynula počas tejto napínavej akcie v sklade učebníc... Ale má to svoj VEĽKÝ háčik ? ! Celý „natešený” , sa teda vracia späť do budúcnosti, konkrétne do roku 2016, odkiaľ pochádza z prítomnosti, a na počudovanie sa, zisťuje, že je všetko úplne hore nohami, zdecimovaná spoločnosť, rozožratý svet. Je to ešte horšie, ako keď ho nezavraždili !!! Trocha naivne si myslel, že tým SVET bude lepší ? Nie je už ťažké domyslieť si, čo sa následne odohralo... , koho potom stretol na záver... , a de - facto, že sa to dalo vlastne aj od začiatku, tak trochu očakávať, ako to nakoniec dopadne ? Počas troch rokov v minulosti zažil extra LOVE STORY, špehoval Oswalda, bol v nebezpečí, riskoval svoj život niekoľkokrát, a dá sa povedať, že to bolo aj úplne zbytočné ? Seriál ohodnotím ľahko nad priemerom, pretože - prvá, druhá, siedma a ôsma epizóda bola z môjho pohľadu - nadpriemerná. Ostatné ? Veď to spomínam. Bol zamilovaný až po uši, a tak aj pozabudol, kvôli čomu sem prišiel. / ...Má hlavne dobrú myšlienku... Naplánoval som si ho tak, aby skončil pred originálom, ktorý je už predo dvermi... Obľuboval som šarmantnú, sympatickú krásavicu Sadie Dunhill. Božský pohľad. ()

J. J. Abrams chystá nový sci-fi seriál

J. J. Abrams chystá nový sci-fi seriál

12.12.2016

Režisér Star Treku a sedmých Star Wars zatím neoznámil svůj další celovečerák, na televizní scéně ale zůstává plně činný. Ačkoliv se o Westworld staral hlavně Jonathan Nolan, jednalo se o Abramsovu… (více)