Dallas 63

(seriál)
Trailer 1
Mysteriózní / Thriller
USA, 2016, 7 h 6 min (Minutáž: 42–81 min)

Předloha:

Stephen King (kniha)

James Franco, Sarah Gadon, George MacKay, Chris Cooper, Cherry Jones, Daniel Webber, Kevin J. O'Connor, Lucy Fry, Nick Searcy, T.R. Knight, Brooklyn Sudano (více)

Epizody(8)

Kdybyste měli možnost změnit minulost, udělali byste to? Středoškolský učitel angličtiny z Maine Jake Epping se po rozvodu sejde se svou bývalou ženou ještě naposledy v kavárně, aby podepsal potřebné listiny. Když jej při tom pozoruje majitel kavárny a jeho přítel Al Templeton, rozhodne se Jakeovi prozradit své tajemství, které nikdo jiný nezná. V kavárně jej pošle do temné komory a rázem se propadne do roku 1960. O tom, že se nejedná o výplod fantazie Jakea rychle přesvědčí tím, že mu předvede, že vše, co udělá v minulosti, se po jeho návratu projeví v současnosti. Al měl díky této komoře jediný celoživotní sen, zabránit atentátu na prezidenta Kennedyho 22. listopadu 1963. Když viděl Jakea se svou bývalou ženou, uvěřil, že on je tím správným, kdo by to mohl dokázat. Jemu již síly nestačily, proto se v ten okamžik vydal na svou poslední cestu komorou, aby pro svého nástupce vše připravil, a než byl Jake v kavárně hotov, byl Al zpět. Jake se nejprve zdráhá, po dlouhém váhání však nakonec svolí a vydá se do roku 1960. Zde však zjišťuje, že minulost se nenechá jen tak lehce změnit a hodlá se bránit... Seriál z roku 2016 kombinující špionážní tématiku s cestováním v čase byl natočený podle bestselleru Stephena Kinga z roku 2011. Ústřední roli nenápadného učitele, který se rozhodl rozklíčovat okolnosti, a nakonec i zabránit atentátu na J. F. Kennedyho, ztvárnil James Franco, který byl zároveň i producentem seriálu. V dalších rolích se představili i Chris Cooper, Sarah Gadonová, Lucy Fryová, George MacKay nebo Daniel Webber. Stephen King nesl v hlavě nápad na napsání knihy již od roku 1971, ještě před vydáním svého prvního díla. Pro účely knihy procházel spolu se svým dlouholetým přítelem a poradcem Russem Dorrem mnoho archivních materiálů ohledně samotného atentátu i tehdejší doby, aby naplnil svou vizi o věrohodném vylíčení událostí, které jsou stále předmětem nevysvětlitelných narativů i nejrůznějších konspirací. (Česká televize)

Trailer 1

Jara.Cimrman.jr

"Bill říkal, že jste spisovatel, takže to znamená, že nejspíš budete kosmonaut." Nechci moc prozrazovat, ale tohle je Jake Epping, učitel angličtiny s falešnou identitou, kterej vlezl do skříně, aby zachránil JFK. Tak je to jednoduchý. Já bych tam tedy nelezl, protože zachraňovat jakýhokoli zastřelenýho politika mi připadá zbytečný. Svět stejně řídí někdo jinej. Ale zpět k seriálu. Moc jsem se těšil, že se o vraždě JFK, která se možná nestala, dozvím něco zajímavýho. Proto jsem vlezl za Jakem do skříně, užíval si báječně barevný šedesátky, vykonával potřebu na záchodech pro barevný, napravoval křivdy, odposlouchával Oswalda a zamiloval se do úsměvu Sadie. Tady moje nadšení skončilo, protože se najednou začaly řešit rodinný vztahy a na šokující odhalení pozadí atentátu nedošlo. Takže mě to nejdřív bavilo a pak jsem byl zklamán. To je blbá kombinace i ve světě, ve kterým JFK absolvoval dvě prezidentský období. ()

Pajky3

Seriálové zpracování knížek od Stephena Kinga mě vždycky zajímá a pokud se tam navíc má cestovat časem, tak to zní přesně jako můj šálek kávy. Knížku jsem sice nečetl, ale premisa příběhu mě zaujala a první trailer mě upoutal ještě mnohem víc. A na cestování časem do šedesátých let jsem se od té chvíle prostě těšil. Hned na úvod přišla zajímavá znělka a pak už jsme se pomalu začali prokousávat příběhem. Podle obsazení bylo jasné, že hlavními tahouny (alespoň v úvodu) bude dvojice James Franco a Chris Cooper, a o jejich hereckých kvalitách jsem ani na chvilku nepochyboval. Takže od nich v klidu přijímám představení časového portálu i vysvětlení „Butterly Effectu“ a toho, že to všechno vlastně nedává smysl. Hlavní hrdina se nakonec přeci jen rozhodne vydat se minulosti a to přesto, že k tomu nemá žádnou motivaci a člověk pro kterého to dělá už to neocení. I tak se ale vydáme do roku 1960 a atmosféru si naplno začneme užívat a budeme čekat na to, až se začne dít něco podivného. Pilot mě rozhodně zaujal a každý týden jsem se těšil na novou epizodu téhle vypiplané záležitosti. Byl jsem zvědavý totiž nejen na to, jak to celé dopadne, ale hlavně na to, jak se bude minulost bránit. A oněch osm epizod, které směřovaly ke Kingovsky mrazivému konci jsem si užil. James Franco potvrzuje, že patří mezi kvalitní herce, zachycení retro atmosféry se podařilo na výbornou, vytvoření mysteriózního nádechu stejně tak, takže vřele doporučuji ponořit se do sledování a užít si ho. Stojí za to! ()

Jufonka

Mrzí mě, že musím dát jen 3 hvězdy. Jenže tady na to měl opravdu dost silný vliv fakt, že jsem četla knižní předlohu od Stephana Kinga, a to teprve před pár týdny... Možná, že kdyby to bylo pár měsíců, hodnotila bych lépe, a možná, že za pár měsíců i hodnocení změním. Ale teď vážně nemůžu. Miluju americký retro seriály z 50., 60. i 70. let Jenže tady se mi holt kniha líbila natolik (až na závěr), že jsem se od ní při sledování seriálu nemohla odpoutat. Vím, že nejsem objektivní a že film/seriál zřídkakdy může nabídnout to, co knižní předloha. Jo, uvědomuju si to. Ale tady mě prostě tak štvou a mrzí změny oproti vyprávění v knize, že jsem seriál nebyla schopná ani zkouknout celý. Jen pár vybraných dílů. Zkusím to za rok znovu a třeba to bude lepší. P.S.: Teď nad tím přemýšlím a objektivně seriál rozhodně zaslouží 4 hvězdy. Je povedený. Jen já bohužel musím jednu ubrat, ale to je můj problém :). Pokud jste knihu nečetli, určitě se koukněte a zklamáni nebudete. ()

Fiftis

Úžasný nápad. Cestovanie časom !! A to vždy do rovnakej minúty. Pár mesiacov pred zabitím Kennedyho. Tiež som sa bál umelého naťahovania, ale to sa našťastie nestalo. Osem epizód je úplne dostatočných. Čo ma tiež potešilo je casting. Jamesa Franca ani nemusím spomínať, ale Sarah Gadon a George MacKay boli absolútne božskí. Tak tento seriál ma naozaj úplne dostal. Má famózne obsadenie, zaujímavý príbeh a výborný look. Seriál snáď ani nemá šancu vás nudiť, pretože sa stále niečo deje. Postupné odkrývanie toho, kto atentát na Kennedyho spáchal, bola úplná lahôdka. Samotný seriál v každom diele ponúkne všetko, čo môže divák chcieť. Či už sa bavíme o autentickom pohľade do dejín USA, romantike, alebo detektívnych prvkoch. Všetko je okorenené hutnou atmosférou a prepracovaným scenárom. Koniec je tak smutný a depresívny, že som chcel od hnevu rozmlátiť notebook. Naozaj taký koniec som nečakal a hlavnej dvojke som v ich vzťahu veľmi fandil. (Videné: 2016 / Hodnotenie: Všetky epizódy ***** ) ()

Arsenal83

Vynikajúci seriál, na konci ktorého mi prišlo ľúto, že má len 8 častí. Hodnotenie dlho bolo za 4 hviezdy, druhá polovica seriálu však bola úžasná a úplne posledná časť nádherná a dojímavá. Osobne som najprv viac čakal zvraty v deji spojené s butterfly efektom. Nakoniec som bol mimoriadne spokojný s tým, že nosným dielom sa stala romanticko vzťahová rovina medzi Jamesom Francom a Sarah Gadon. Niektoré situácie sú ale vďaka pánovi spisovateľovi Stephenovi Kingovi veľmi kruté a prekvapujúce a som rád, že sa tvorcom podarilo pretaviť ich z knihy na plátno. Herecké výkony sú veľmi vyrovnané a aj vedľajšie roly sú silné a kvalitne zahrané. ()

• V knižní předloze používá Jake Epping (James Franco) po projití „králičí norou“ do minulosti jméno George Amberson a nikoli Jake Amberson, jako v seriálu. (Koldyn)
  • Rodina Dunningových v knižní předloze nebydlí v městečku Holden v Kentucky jako v seriálu, ale žije ve městě Derry v americkém státě Maine a má také o jednoho člena rodiny více. Kromě matky Doris, dcery Ellen a bratrů Harryho a Arthura "Tuggy" je dalším členem rodiny i nejstarší syn Troy. (Koldyn)
  • Scéna, kde Jake Epping (James Franco) sleduje George de Mohrenschildta (Jonny Coyne) v projevu kampaně Johna Fitzgeralda Kennedyho, využívala skutečný záznam zvuku z tohoto projevu, který Kennedy pronesl stejného dne na stejném místě. Řeč a místo byly v roce 1960 natolik fotograficky zdokumentované, že jej mohli filmaři velice věrně napodobit. (MTHRFCKR)

Související novinky

J. J. Abrams chystá nový sci-fi seriál

J. J. Abrams chystá nový sci-fi seriál

12.12.2016

Režisér Star Treku a sedmých Star Wars zatím neoznámil svůj další celovečerák, na televizní scéně ale zůstává plně činný. Ačkoliv se o Westworld staral hlavně Jonathan Nolan, jednalo se o Abramsovu… (více)