Mark Hogancamp (Steve Carell) sa stane svedkom a obeťou brutálneho prepadnutia, pri ktorom utrpí ťažké poranenia hlavy a stratí pamäť. Zdá sa, že Markov zdravotný stav je nevyliečiteľný a spomienky na minulosť navždy stratené. Podlieha paranoji a nedokáže komunikovať s okolitým svetom. Pri zúfalom pokuse nájsť vnútornú rovnováhu či vlastnú minulosť, začne si intuitívne vytvárať nový svet a v ňom alternatívny život. V dome a na záhrade si postaví podivné zmenšené mesto Marwen a zabýva ho bábkami, medzi ktorými je aj on sám – Mark ako hlavný hrdina. A je to hrdina bez hraníc, ktorý sa v ničom neobmedzuje. Osud ho pripravil o spomienky, ale nie o fantáziu. (TV JOJ)

rikitiki

Ve filmu se toho příliš neděje, aspoň ne v jeho reálné části: těžce traumatizovaný muž sbírá odvahu čelit u soudu pohledu na násilníky, kteří ho téměř ubili k smrti a taky zahoří láskou k nové sousedce. V jeho fantazijním světě statečného kapitána a jeho krásných spojenkyň, kteří bojují proti zlým nacistům, se toho děje přehršel. ____ Animovaný a reálný svět se dobře doplňují, navazují na sebe. Vysněná alternativa je sice dětinská a komiksová, ale dává hrdinovi možnost prožít si, na co se v reálu neodváží. SHRNUTÍ: Terapeutické barbíny jdou do boje s nácky. ()

Othello

Chápu, proč to tak šíleně propadlo (průsečík řešených témat nemá prakticky žádnou cílovku), ale vlastně mě to v kontextu režisérova MO docela mrzí, protože tomu nelze upřít upřímné autobiografické prvky a tím pádem vlastně přiznání vlastní zranitelnosti u kdysi jedné z nejmocnějších osob v Hollywoodu. Jakkoli se jedná o příběh dle skutečné události. Zemeckis, stejně jako Hogancamp, také není kdovíjak schopný odlišit realitu od fikce. Jeho digitální hřbitovy prázdných tváří, se kterými se snažil vytvořit hřejivou vánoční atmosféru jsou vlastně stejně bizarním projektem jako Markův Marwencol. ()

Necrotongue

Na několik scén z úvodu snímku jsem zíral a vůbec nechápal, která bije (asi budu muset začít číst obsahy, než se podívám na film), pak jsem se do toho ale dostal a nakonec jsem si tu podivnost docela užil. To, že něco takového někdo reálně prožívá, je docela depresivní, mě se ale líbila celá figurková autoterapie, byla až nečekaně zábavná a výborně kontrastovala s nevyhnutelnou hrou na city. A Steve Carell opět ukázal, že umí. ()

Lacike

Námet o chlapíkovi, ktorý sa traumatickej udalosti uteká do svojho fantazijného sveta mi pripomenul Gilliamovho Kráľa rybára. Akurát tentoraz si hlavný hrdina svoje predstavy aj zhmotňuje vo forme miniatúr, ktoré si fotí, vďaka čomu nie je považovaný za divného exota, ale získa určitý obdiv ako umelec. Príbeh hlavného hrdinu je síce dojímavý, ale kľúčové dramatické momenty sú stvárnené v jeho fiktívnom svete v ktorom namiesto hercov vystupujú male figuríny. Vďaka tomu tieto scény na mňa nepôsobili dostatočne emocionálne. V tých pár dramatických scénach v ktorých má možnosť sa predviesť aj Steve Carell, len smutne pozerá do blba. Kráľ rybár ma tiež nenadchol neustálymi únikmi do fiktívneho sveta, ale po emocionálnej stránke bol oveľa dojímavejší vďaka intenzívnemu výkonu Robina Williamsa. Pritom sa u Welcome to Marwen scenáristi riadne nadreli pri snahe o prepojenie reálneho sveta s Marwenom. Fanúšikovia série Návrat do budúcnosti sa dočkajú gigantického pomrknutia v podobe rekonštrukcie jej najslávnejšej scény pri hodinách. Výsledkom je netradičný film u ktorého by som privítal, keby sa častejšie venoval reálnemu svetu a ich postavám namiesto rôznym predstavám. Zdá sa, že Zemeckisa už nadobro zaujíma len vizuál na úkor príbehu. P.S: Ten absolútny nezáujem divákov o tento film ma aj tak prekvapil. 5/10. ()

corpsy

Zemeckis natočil snímok, ktorý mu sekne. Teda by mu sekol, keby sa opäť vrátil jeho režijný um, ako spracovávať takéto ( skutočné ) rozprávky. Triky skvelé...a ináč veľa toho ostatného nie. ()

Ajinka126

Hodně zvláštní. Jen ten střich a prostor, který se jeho fantasy světu dával, mi neseděl. Nebavilo mě to, i když myšlenka a Carell v hlavní roli byl dobrý. ()

Vxxx

Velice zajímavý film s dechberoucí výpravou a ještě lepším hudebním podkladem. Zpracování mě moc bavilo, i když základní dějová linka je vcelku nezajímavá. Mnohem více mě zaujal příběh "panenek". Steve Carell, ač ho opravdu nemám moc ráda, podal velice dobrý výkon. 4* ()

agentmiky

Robert Zemeckis v posledních letech točí zajímavé projekty, ale Welcome to Marwen vyniká každým svým aspektem ze zažitého normálu. Jako, nejdříve jsem vůbec nevěděl, co si o filmu myslet, ale postupem času jsem tomu přišel na kloub a pochopil jsem to kouzlo, kterým film oplývá. Tak zaprvé ten příběh. Připomnělo mi to svým ztvárněním Malé válečníky z devadesátých let minulého století, po stránce animací bezchybná práce, člověk by i podle mě dokázal pochopit daleko štědřejší rozpočet než "jen" 39 milionů dolarů. Výborná akce a ty přechody mezi fikcí a realitou mě někdy odrovnávaly (asi nejlepší scéna při soudním líčení, kdy dojde k imaginární figurkové přestřelce mezi Hoggiem a nacistickými vojáky......to člověk fakt nevymyslí :D). Steve Carell rozhodně ve své kariéře zahrál daleko jednodušší role, tady musel naplno projevit svůj herecký um, což se mu v každém jeho momentě na plátně podařilo. Jeho postava Hogancampa tím pádem nabyla plusových bodů, co se týče věrohodnosti, některé dialogy mezi ním a ostatními postavami fakticky sloužily k zamyšlení. Když k tomu všemu (převážně pozitivnímu) přičtu brilantní hudbu od Silvestriho, tak se prostě jedná o film, který svým příběhem mine většinu publika (což se ale dá pochopit, každému takový typ snímku nemůže sednout), ale svou diváckou základnu asi určitě najde. Já osobně se zařazuji do té druhé kategorie. Za mě dávám 86 % ()

Tony.cs

Je to menší příběh, než na jaké jsme od Zemeckise zvyklí, ale o to opravdovější. Méně barev, dobře zahráno a kvalitně zrežírováno. ()

salalala

Není se co divit, že Welcome to Marwen brutálně propadl a dosud ho zná jen málo diváků. Robert Zemeckis zase jednou potvrdil pověst vizionáře, který je ale schopen trávit několik let života slepými uličkami. Musí se nechat, že atmosféru film má a vizuálně vypadá vskutku dobře a ona kombinace loutek a reálného herectví má něco do sebe a akce je navíc zvládnutá velmi dobře. Nelze se ale ubránit dojmu, že celý příběh je vhodný spíš na dokument, protože jinak ztrácí trochu kouzlo. Emoce tu moc nefungují a onen titulní konflikt není až tak působivý, jak by asi měl být, i proto pak samotný závěr vyšumí. Poměrně dost tu chybí vysvětlení toho, proč má hlavní postava úchylku na ženskou obuv a celý snímek pomalu plyne, aniž by nabídl cokoliv extrémně zajímavého. Steve Carell v hlavní roli je výborný, i když leckdy nemá co hrát, zoufale mu ale chybí nějaký protihráč, protože nikdo tak výrazný už tu není. Welcome to Marwen je hodně zvláštní snímek, který je dost času nudný a ve výsledku působí dost rozpačitě. 50 % ()

M.i.k.e

na Marwen jsem se těšil od prvního traileru,který sliboval další typicky Zemeckisovskou podívanou.A tou Welcome To Marwen opravdu je.Zemeckis je stále hračička a vizionář a tady nabízí další doposud neviděné.Bohužel to je ovšem to jediné co tu funguje na 100%.Ač je film inspirován skutečností,po emocionální stránce ani zdaleka nefunguje tak jak by měl a to je velká škoda.Carell se sice snaží seč mu síly stačí,ale bohužel je sám.Ze všech postav (a že jich tu není zrovna málo) je on tou jedinou životnou a snímek tak nevyužívá sílu původního příběhu...60% ()

honajz2

První scéna u soudu je skvělá a scéna v muzeu mě trochu dojala a to i bez citového vydírání. Žel, zbytek filmu je neskutečně mdlý a taky dost nudný. Vizuálně se to Zemeckisovi opět povedlo, ale i když to má relativně silný námět, i tak je to chladné a bez emocí. Navíc to je i nevýrazně zahrané, nějaká lepší psychologie hlavní postavy by taky neuškodila (nebo by aspoň stálo za to do toho všeho líp zapojit jeho fetiš na lodičky, takhle působí nedůvěryhodně a nahodile, jako by ho tam scénáristi prostě chtěli stůj co stůj) a některé prvky zůstanou bůhvíproč nevysvětlené (třeba koho charakterizovala ta čarodějnice?). V rukou zručného režiséra by to mohlo být dost silné dílo, problém je ale v tom, že Zemeckis zručný režisér je. Tím pádem co se stalo? Už se vytočil? Už má nejlepší léta za sebou? Nebo se to prostě nepovedlo a příště už to bude lepší? Ty novější Zemeckisovy filmy nedokážu zatím pořádně shrnout, třeba Vánoční koleda se mi líbila, ale tohle je slabé a Muž na laně je nanejvýš průměrný. Ale tak uvidím jak mě zaujmou další jeho novější filmy, třeba budou lepší. Ale btw líbilo se mi, že v Marwenském baru čepují Plzeň :-) 2* ()

Nach

Není to špatný film. Jen je strašně natahovaný a nudný. To je jeho největší negativum. Marwen prostě nekypí životem, protože jde o vymyšlenost nemocného člověka, který bojuje sám se sebou. To je středobod filmu a vše ostatní je tam jako ta omáčka. Jenže mě hlavní hrdina byl ukradený. Nedokázal jsem se do něj vcítit, fandit mu, pochopit ho. A to je hlavní důvod, proč tento film hodnotím tak jak hodnotím. Jediný malý palec nahoru dávám za cestu do budoucnosti, která mi připomněla nejlepší scifi, které Zemeckis kdy natočil: Návrat do budoucnosti. 55% ()

Rocky88

Prolnutí světů jde Zemeckisovi na výbornou, jinak je to ale rozprávka naprosto o ničem. Figurková část je zábavnější, akčnější, ale vlastně zbytečná a jednotlivé epizody vcelku film nikam neposouvají. Reálná část je otravná. Tolik snahy kvůli ničemu. ()

Streeper

Docela jsem příjemně překvapená, čekala jsem to o dost horší. Zemeckis je u mě pan režisér, tohle není zrovna jeho nejpovedenější film, ale je v tom hodně cítit jeho práce. Rád experimentuje a tohle byl velký experiment, vizuálně navíc skvěle natočený, ale příběhově hodně slabý. Mark Hogacamp je pro mě taková záhada, mrzelo mě, že se režisér nevěnoval více jeho životu a vrcholem filmu by bylo to jeho napadení, takhle se Zemeckis věnoval tomu co ho baví. Dával život neživým věcem přesně tak jak to Hogacamp viděl, ale já bych raději poznala hlavní postavu a ne neživé barbíny. Je to takové 50 na 50. Steve Carell je navíc v té roli super, hodil se do toho, ale už jsem ho viděla v daleko lepších rolích. ()

C0r0ner

Příběh je to vlastně úplně o ničem, kdyby se z toho vyjmuly sekvence s figurkami. Tam ovšem přichází klasická Zemeckisova invence a je to paráda. Škoda je, že se takhle neodehrával celý děj, to mohlo být skvělé, protože v podstatě všechny reálné pasáže jsou nudné. 65% ()

Johnny.ARN

Carella som v poslednej dobe jakživ v dobrom filme nevidel. Marwen môžeme brať v dvoch rovinách. Dejovej a trikovej. Dejová stránka, no príbeh, zápletka, chudáčika na opätkoch dobila pred barom banda zlých náckov a on si teraz robí diorámy, fotí si to ako príbeh a ľudia si na to že je trošku mimo zvykli a žerú mu to. Triková, tam som sa len zamýšľal, ako to dokázali natočiť. Jasné, v dnešnej dobe kde sa dá natočiť hocičo by to nemal byť problém, ale aj tak ma to zaujalo. Pripomínalo mi to tie youtube videá, kde maníci sa hrajú s legom a robia z toho príbehy. Tu to bolo povýšené ešte o úroveň vyššie. Pačil sa mi ten presah do vojnového Belgicka, figúrky vojakov a vybudované mesto. Verím, že keby niekedy takto strihlo mne, tiež by som to asi robil. Muselo ho to stáť nenormálne peniaze. A keď tieto dve roviny spojíme, dostaneme celkom konzistentný, aj keď trochu dlhší film, ktorý je skvelý na vyplnenie času bez potreby sa nad tým zamýšľať, alebo to brať nejak vážne. 3 z 5 ()

VanTom

Režijně se Zemeckis opět blýskl svou hravou, vytříbenou řemeslnou jistotou (tradičně podpořenou výborným Silvestriho soundtrackem), ovšem příběhově i emočně tak trochu mlátil prázdnou slámu. Brakové fantazírování v loutkovém Marwenu totiž nezaujalo o mnoho víc, než nelehké, bohužel značně předpovídatelné vyrovná(vá)ní se s úzkostí (a závislostí na lécích - velké twistové odhalení, které ovšem divák prokoukne dávno dopředu) brutálním přepadením traumatizovaného umělce, jehož neutěšený stav a únik od reality odráželo. Ani Carellův soustředěný výkon srdce neotevřel. ()

Trustme

Velmi netradiční pojetí romantického filmu, které skousne asi málokdo. Příběh dle skutečnosti kombinující "realitu" psychicky pohmožděného muže, který si pomocí figurek vytváří fantasy příběh, jenž mu dopomáhá čelit životní situaci, strachu a nesmělosti. Geniální Zemeckis opět potopen do svého oblíbeného žánru - animovaný film pro dospělejší. Uchopil tak pro Američany běžný soudní případ o napadení Marka Hogancampa, který byl přizabit za svůj kladný postoj a obdiv k dámským lodičkám s vysokými podpatky, což by nebylo až tak trestuhodné, kdyby je sám občas nenosil. Hogancamp po částečném fyzickém uzdravení vytváří miniaturní městečko Marwencol (Village of the Dolls) a fotí filmově pojaté vesměs trýznivé záběry, které mu mají přinést jakousi očistu a pomstu k události, kterou prošel. Jeho prezentovaných fotek si všimnou novináři, filmoví tvůrci a to dává přesnou inspiraci pro Zemeckise stvořit animovaný (bizarní) film s vyšší ambicí. A tak tu máme podobnou koncepci s jakou přišel Zack Snyder ve svém Sucker Punch. Zde je reálná část příběhu dokonale protknuta k tomu animovanému (fantasknímu). Takže nelze tvrdit, že by ona animovaná část filmu byla lepší a diváčtější. Což pochopitelně je, neboť, kde jinde uvidíte sexy panenky Barbie střílet vojáky wehrmachtu. Ale jelikož jsou ony panenky předobrazem Markových skutečných kamarádek je vtipné a důležité nabírat hlavně ty scény z reálna. Technická část (action figures) je naprosto brilantní a plná narážek na jiná filmová díla. Welcome to Marwen není filmem pro každého, ale zcela jistě je filmem originálním, hravým, akčním a i přes neoblíbené psychologické manýry zážitkem, co se odlišuje od hollywoodského standardu. ()

sskrblik

Prolínání figurkového světu s tím opravdovým bylo působivé a celkově čas strávený s tímto filmem nebyl zanedbatelný. Jen mě přijde, že herci to neuměli náležitě zahrát. Z toho titulu se může zdáti, že jde o snado zapomenutý film navzdory svému unikátnímu zpracování. ()