Eliška s malou dcerkou se po mnoha letech vrací do rodné vesnice svého muže, aby se zde pokusila o nový začátek. Kromě vlídného přijetí sousedů ji tu však čeká i setkání s místní podivínkou, ženou, která ve své pomatené mysli vleče tíhu vlastního dávného neštěstí. Kolem Elišky, vystavené traumatům z osamělosti a postupně vysilované boji s nekonečnými úředními stereotypy, se postupně začínají spřádat sítě prokletí. Podaří se Elišce zachránit sebe i dceru před mysteriózním zlem dřív, než ji zcela ovládne stín Polednice a nebo vlastní šílenství? (Falcon)

schizmo

SPOJLER: Žádný velký hororový umění se nekoná, a to ani v rámci domácích poměrů. Tvůrci se rozhodli zpracovat klasické téma v rámci celovečerního snímku, takže se nabízí hned z kraje otazník, jak se dá rýmovačka o několika slokách natáhnout na hodinu a půl dlouhý film. Dá se to udělat tak, že použijete spoustu vaty. To by nicméně nebylo to nejhorší, protože jistá zdlouhavost se do pekelně slunného snímku vlastně docela hodí. Mohem zásadnější je nešťastný poměr sociálního dramatu a paranormální paralely, kdy vám bude zhruba od půlky filmu jasné, žádná duchařina se ani v případě filmové podoby nekoná a že polednice je jen berličkou pro slabé kousky, které blbnou z vedra a pod tíhou svých životních osudů. A protože je Polednice klasika, tak je děj vlastně předem definovaný a předvídatelný - to jen trailer vytváří domněnky, že film něco jiného, než ve skutečnosti dostanete. Za velké plus považuju docela temný soundtrack. ()

hous.enka

V Polednici je pár velmi nepříjemných lekacích scén, ale nejlepší je na ní hlavně atmosféra rozpálených polí, kdy ve vesnici přestane téct voda a vzduch těžkne obilím, emocemi a tím, co má přijít. Artový film, který se dá zhlédnout i v kině, aniž bych litovala zaplaceného vstupného, jak tomu obvykle u českých filmů v současnosti bývá. ()

SaNcHeZ_cz

Precizní audivoizuální cvičení, které bohužel táhne ke dnu nevyrovnaný scénář a nepřesvědčivé představitelky obou hlavních rolí. Naopak zbytek osazenstva je skvělý, především pak precizní Zdeněk Mucha. Hudba Bena Corrigana a kamera Alexandera Šurkaly jsou zodpovědné hned za několik momentů mrazu v zádech, které však nezachrání jinak jen slabě nadprůměrnou podívanou s nepříliš uspokojivým finále a místy nudícím průběhem. Zkrátka na poměry české kinematografie relativně slušný, byť místy utahaný a nudný, atmosferický film, který se může pyšnit světovým audiovizuálem. [65%] ()

Lukrecie

Dozrává nám nová generace velice talentovaných filmařů, hurá. Film je velmi zvláštní, nebude pro každého, ale má obrovskou uměleckou hodnotu, pro mě je geniální. Přirozené herecké výkony, krásné záběry, např. klasy na poli. Herecky výteční jsou Daniela Kolářová, Marie Ludvíková, Jiří Štrébl a Karolína Lipowská (že by nová dětská hvězda?) Dále bych vyzdvihla humor, který opravdu baví a není umělý a hororové prvky, také na české poměry super, opravdu jsem se párkrát lekla ;) Vzhledem k anglickým titulkům předpokládám, že pošlete do světa a moc bych to tomuto filmu přála! PS Jedinou výtku mám, pánové, trochu soudnosti, k tak serióznímu filmu se opravdu nehodí věčně odhalené ramínko Geislerové, působí to lacině až rušivě a shazuje pak obsah scény. Vzhledem k unikátnosti filmu mírně nadhodnocuji 4,5*. ()

Praxis

Tohle jsem asi spíš jen protrpěl. Zatímco začátek působí jako prvek, že by to mohlo být docela hororové psýcho, od prostředka víte, že matka je z toho všeho docela mišuge a začíná si vymýšlet věci a zvuky, které nejsou. Jo a je to příliš uspěchané. Ze závěru už opravdu moudrý nejsem vůbec. Ale za tu kameru i přenesení hororové atmošky z bubu baráků doprostředka žhavých letních lánů obilí, palec hore. Technicky kvalitní řemeslo, zbytek tak nějak nesmyslné pobíhání z bodu A do bodu B za vydatného přispění hlasů, které neexistují. Jo a Kolářová i v těch několika málo scénách pěkně vyděsila. 50% ()

Popluh

Mám vlastně jen jednu výtku. Film má dobré obsazení a podařené vedlejší postavy, chvílemi mrazivou atmosféru a trošku podpásové, ale na druhou stranu skvěle fungující lekačky. Nicméně Polednice (inspirace Erbenem je opravdu víc než volná) jako kdyby se tři čtvrtiny filmu nedokázala rozhodnout, jestli bude psychologicky-sociálním dramatem s mírnými prvky buranské komedie nebo čistokrevný psycho horor. Obě roviny samostatně obstojí, dohromady se ale přetahují o pozornost a díky tomu pak film nevygraduje jak by mohl. Nechápejte mě špatně, finále je napínavé, ale tak nějak uspěchané, zvlášť co se týče proměny jedné postavy. Režie povedená, scénář taky byť ta symbolika je tam narvaná dost okatě - méně je někdy více. Za vyzdvihnutí určitě stojí hudba a skvělá práce se zvukem, obojí maximálně umocňující atmosféru. ()

nirvanafan

Geislerka se neumí zamykat. Jinak to není zrovna horor, spíš rodinné psychologické drama. Ale na žánru zase tolik nesejde. Důležité je, že je to dobře natočené, občas trochu předvídatelné, zato s prima pointou. ()

Pierre

Není menšího "hororového" diváka než mě. Tento žánr opravdu nemusím, ale Polednice vypadala jako odvážný a zajímavý projekt, který by si zasloužil pozornost. Trailery. ale tahaly za nos. Polednice opravdu není nějakým děsivým horrorem, ale psychologických dramatem. Což může znít pro někoho nudně. Dokonce i JÁ jakožto milovník psychologických dramat se cítím Polednicí znuděný. Při sledování jsem se přistihl, jak se o děj vlastně vůbec nezajímám, protože na něj teprve čekám. A dá se říct, že jsem se ho nedočkal. Protože něco alespoň trochu výraznějšího se začalo dít až v posledních deseti možná patnácti minutách. To, ale stejně zabila závěrečná pointa, která byla předvídatelná, jednoduchá a tak přízemní, až to dokázalo normálně lidsky naštvat. Prostě by si člověk měl dávat bacha na sluníčko. Děkuju, filme. To jsem zrovna potřeboval vědět, protože je momentálně venku tak osmnáct stupňů. A to máme začátek července. Abych nezakončil komentář předpovědí počasí, řeknu ještě o filmu i něco málo pozitivního. Na debut je natočený dobře, některé záběry jsou až malebné a z filmu přímo číší to letní vedro. A taky věřím tomu, že byl točen s dobrými úmysly. Ale to je na víc jak dvě hvězdy málo. ()

Siegmund

Moc pěkná práce kamery, nádherné záběry, velmi dobré herecké výkony, ale děj filmu je únavný a nakonec, jak uvádí Tosim, „příběh vyšumí poněkud do ztracena“; a to je škoda. Myslím, že chybou ve filmu je, že se v jednom záběru seče pole, ale v dalších záběrech postavy zase běhají mezi vzrostlým obilím. ()

blackrain

Sama ženská s děckem v baráku na samotě. To nevěstí nikdy nic dobrého. Netušila jsem, že něco takového se dá natočit i u nás.Tenhle příběh by krásně zapadl do americké produkce. Tam by se hodil jako ulitý. Jistě odtud nějaká ispirace přišla. Nevadí mi to. Beru to jako takové malé popostrčení. Atmosféra byla zvláštní a postupně houstla. Hudební doprovod stál za to. Škoda, že je film tak předvídatelný, přesto ale hodně zapůsobí a vleze divákovi pod kůži. Mně tam vlezl a byl tam dost dlouho. Musím říct, že jsem na naše filmové poměry více než spokojené. Překvapila mě Daniela Kolářová v roli plobláznivé ženy. Zjevit se mi takhle za zády, tak proběhnu zdí. Erben to samozřejmě není. Ani jsem nečekala, že by byl. Souhlasím s Malarkeyem, že si film divákovo oko zaslouží. ()

movieband

Přirovnání k australskému Babadookovi se v závěru neubráním. Jaké je teda Polednice? V první řadě se jedná o relativně dobře seskládanou a (místy jsou vyjímky) logickou hru na kočku a myš, kdy je jen otázka času, kdy u Elišky vyhraje šílenství a přemůže ji stín polednice, nebo to vše dokáže překonat bez ztrát na životech. V tomhle musím pochválit závěr, protože tam.. Tam, pane režisére, ste balancoval na dvou váhách a diváka nechával chvíli v napětí jestli se stane to, co v Erbenově básni nebo pravý opak (a přesně tohle natahování a střídání (udělám to tak, neudělám to tak, bych vynesl jako jednu z věcí do plusu, protože se mi to z filmu zarylo do paměti asi nejvíc). Napětí a "hrůza" prolamovala celé dění filmu a zajišťovala, spolu s perným počasím, solidní, dusnou atmosféru. Geislerová je poslední dobou snad v každém druhém filmu a musím říct, že Elišku zahrála věrohodně. Stejně tak chválím Muchu a Kolářovou za uvěřitelný pár Mrázových (Kolářová měla prazvláštní roli, kdy člověk nevěděl, jestli se jí bát nebo ne, každopádně to zvládla se vším všudy). Nebudu to protahovat, byť má své mouchy, tak je Polednice solidním atmosférickým cvičením, které doufám bude fungovat jako odpich pro vlnu podobně laděných snímků. P.S. Verdikt Babadook x Polednice? Rozhodně Polednice. Už jen svým závěrem je mnohem lepší, než australský strašák. P.P.S. Pro řadového diváka počítám hůře stravitelný snímek.Možná proto i takové hodnocení. Na festivalech bych počítal s větším úspěchem, než v kinech samotných, kde lidé počítám šli s příslibem hororu a ne na psychologické drama s nádechem hororu. 70% ()

topi

Film je jen zčásti inspirován básní od Erbena, takže potud hororové napětí, jinak je Polednice spíše psychologické drama, ve kterém Elišce (Geislerová) začne z toho vedra a smrti manžela trochu hrabat ve věži. Jinak dobrá atmosféra letních horoucích dnů, výborná hudba i zvuk (v DTS je to požitek) a skvělý Zdeněk Mucha v roli předsedy vesnice. V možnostech výroby a vzniku novodobového českého filmu je Polednice tím lepším kouskem. Sice žádná sláva, ale ani žádná tupá trapárna. Takže pohodovka. ()

slunicko2

"Horor" dvakrát tak dlouhý, než by měl být. 1) Napětí ve filmu plyne z očekávání, jestli a jak se naplní Erbenova předloha. 2) 27letý režisér Jiří Sádek je očividně ambiciózní. Uvidíme, jestli v budoucnosti předvede něco lepšího, než v tomto svém debutu. ()

stration

Vizuálně krásné dílo. Zlaté lány obilí, všudypřítomné horko, narůstající beznaděj, schíza. Aňa hraje výborně a o paní Kolářové se vám bude zdát ještě dlouho. Zamrzí snad jen překotný závěr, kde se dalo s proměnou hlavní hrdinky pohrát daleko víc a vybudovat ještě děsivější atmosféru. Ale i tak spokojenost. ()

vegetol.mp

Film, který toho hodně naslibuje, ale skoro nic z toho nedodrží. Klasický příklad snímku, který měl šanci být nadprůměrný, ale telecí nápady všechno pohřbily. Prostě chtěli jsme to udělat dobře a dopadlo to jako vždycky. 50% ()

kajas

Ucházející snímek se skutečně dusivou (to vedro na mě z monitoru úplně sálalo) atmosférou, ale trochu mi chybělo lepší vykreslení proměny hlavní hrdinky. Stačí vidět jednou. ()

sofiapetra

Polednici jsem zkusila - aniž bych o tomto snímku cokoliv věděla, včetně žánru. Po docela nudné půlhodince, kdy jsem měla pocit, že sleduji nějaké domáci video, jsem pochopila, že sleduji horor. To byla hnedle jiná! Od té chvíle jsem se přestala divit všem nelogičnostem, kterými scénář věru nešetřil - a čekala jsem jen na tu strašidelnost. A vlastně jsem se jí místy i dočkala. Zejména Danielu Kolářovou z hlavy jen tak nedostanu... :) Třetí hvězda je pro ni. ()

ibeh

Nejsem vyloženě "hororový" divák, mám ráda spíše napínavá dramata, detektivky a thrillery. Takže v tomhle směru rozhodně zklamaná nejsem. Užívala jsem si atmosféru a výborné herecké výkony Aničky a Daniely. V roli Anetky bych si asi dokázala představit i někoho jiného. Prostředí domu, sousedů či vizí se určitě dalo ještě více "ztajemnit", ale na komorní příběh docela slušné. Škoda té rychlé proměny Elišky, jak už tady někteří psali. Asi by to chtělo ještě trochu času navíc. U mě slušných 70%. ()

Polednice vchází do dveří

Polednice vchází do dveří

10.08.2015

V červenci řadu lidí potěšil český horor Nenasytná Tiffany a už tu máme další nadějnou domácí žánrovku. Tentokrát nás vyděsí Polednice, film debutujícího režiséra Jiřího Sádka, který se inspiroval… (více)