Nová postava na českém televizním seriálovém nebi – inspektor Hynek Budík (J. Plesl). Zkušený rakousko-uherský kriminalista, manžel šlechtičny (L. Vlasáková) a otec dvou dcer (S. Rojková, D. Pavlovičová), se po převratu v roce 1918 stává čechoslovákem a příslušníkem kriminální policie nového Československého státu. A v roce 1922, kdy se náš děj začíná odvíjet, se dočká i toužebně očekávaného povýšení. Má to ovšem háček: toho roku totiž z obcí, obklopujících tehdejší Prahu, sloučením vzniká tak zvaná Velká Praha. A právě ta výrazně zasáhne do osudu našeho hrdiny. Spolu se svými kolegy, inspektorem Rudolfem Havlíkem (J. Langmajer) a policejním agentem Martinem Nováčkem (D. Šafařík), bude inspektor Budík zápasit se zločinem v trochu jiném prostředí, než na jaké byl dosud zvyklý. Hned první případ, který dostane jen pár hodin po svém jmenování, se odehrává na předměstí, na zemědělském statku mezi krávami, a bývalý elitní městský policista místo po pražském chodníku šlape v hnoji. Ale i v takovém prostředí se odehrávají zločiny a dáma, utopená v studni statku, je navíc sestrou ministra. Ten se vrací nočním vlakem z Budapešti, ráno bude v Praze. Detektivové Velké Prahy mají jen tu jednu noc na to, aby vraždu vyřešili a nevypadali tak na samém počátku svého ustavení jako hlupáci. Detektivní práce pod takovým tlakem není jednoduchá, ale vrchní inspektor Budík a jeho muži jsou policejní profesionálové, zvyklí hledat, logicky uvažovat a dedukovat všude a za všech okolností… (Česká televize)

HonzaBez

Samotný případ vraždy statkářky trošku jednodušší, ale moc se mi líbilo celkové vyobrazení doby (politická situace v počátcích 1. republiky s nepříliš dobrým vztahem ke šlechtě, míchání politiků do vyšetřování). A hlavně skvělá je dvojice vyšetřovatelů (distingovaný Jaroslav Ples a živočišný Jiří Langmajer). Co mě naopak maličko iritovalo byla hudba, která by se tak možná hodil k nějaké duchařině ale ke k dobové detektivce. ()

fabecc1222

Tak se ČT zase pustila do vod období První republiky, zase... Humoresky, Trampoty, potažmo ještě mnohem starší věci, téma je již vyčerpáno, je čas si to přiznat a zkusit něco nového. Tragéd Šafařík, který je herecky na úrovni průměrného ochotníka nemá v TV co dělat, tomu chybí ještě mnoho let hereckých škol a talentu. Prapodivná kamera, kdy tvůrce napadlo, že ušetří za kameramana tak, že postaví kameru na zem, budou všechny zabírat zespoda. Případ si tak nezajimavě plyne, ničím nezaujme. ()

Eleanor05

"Co dělají nádoby na mléko ve chlívě?" Wow... A co dělají hrnky v kuchyni? Opravdu strašný scénář, který musí diváka vést polopatisticky za ručičku nehledě na to, jak trapně a nepravděpodobně zní. Všechna ta očividná fakta ze základní školy ("Teď už nejsme monarchie, ale republika! Prezident přece zrušil šlechtické tituly!") nebo rodinná večeře s dívkou, která vykřikuje po svých příbuzných celé jméno a původ ("Jsem Erzsébet bla bla a tohle není můj otec! Můj otec byl bla bla..."), to vše bylo jednoduše k smíchu. A to ani nemluvím o brilantních vyšetřovacích metodách inspektorů, kdy se např. manžel postavil mimo podezření po jedné nic neříkající větě a nejdéle dotazovaným se stal němý a mentálně postižený podruh. Korunu tomu všemu nasadil výslech pomocnice na statku, u níž vyšetřovatelé nějak náhodně usoudili, že by mohla být vinná. - "Bylas u studny?" - "Ne." - "Bylas u té studny?" - "Ne." - "Takže tys nebyla u té studny?" - "Ne." - "Tak řekni, bylas u té studny?" - "Ne." :D. Dementně nevkusný závěr se služkou a souloží za dveřmi trumfnul dokonce i kterýkoli běžný díl Renčovy Hlavy Medúzy, a ke všemu to byla fakt nuda. 1*. ()

klima777

"Přežili jsme Rakousko, přežijeme i republiku". Světová revoluce, hnusná politika, dotace a debilní scénář.. Ano, to vše již v prvním dílu... ()

jefff

Hrozná nuda. Táhlý a zoufale neatraktivní děj. Dobří herci trestuhodně nevyužiti a Šafaříkovo amatérství je otravné od první minuty. Zatím velké zklamání. ()

klukluka

Hodnocení této epizody zatím mírně nad padesáti procenty - takže bída, ale stejně to do budoucna vidím na spolehlivý televizní evergreen. Pokud v něčem spatřuji problém, pak v tom, že minimálně po prvním díle jsem jako divák nezískal dojem, že bych měl svému jmenovci inspektoru Budíkovi fandit. Policajt, kterej by chtěl zalézt do pelechu, místo aby se neprodleně vydal na místo činu, je prostě kokot. Ale třeba to tak chtěli..? Vacátko takhle ale nikdy neselhal. Rušily mě i některé slabé záběry, například průjezd auta nad ránem, poté co policejní tým opustil statek. Kdyby to natočili iphonem, tak by to muselo mít lepší kvalitu a barvy. Sledovanost 2,2 mio diváků, na Kavkách se jistě tančily oslavné tanečky. ()

LachtanShows

Určitě nechápu takové obrovské podhodnocení, to je zas jen forma předsudků vůči novému českému seriálu. Co se týče obsazení, tak jsem se ohromně těšil a Jarda Plesl je v netradičně vážné roli fakt skvělý. Co se týče stylu seriálu, mi vyprávění prozatím přijde až příliš obyčejné, ale to je hlavně tím, že těch krimiseriálů s oddělenými případy v jednotlivých epizodách už je na trhu prostě moc. ()

Disease

Hodně dobré uvedení do seriálu. Herecky i kulisově parádní, dýchá z toho atmosféra. Případ tak správně prvorepublikově banální, jak už zločiny bývají. Holt nemusí být pokaždé psychopat s traumatem z dětství :-) ()

EllienPM odpad!

Nej koment: flanker.27 *** Zajímalo by mě, zda to nesnesitelné spojení "v studni" je záměr nastiňující staré časy anebo je to jen neznalost naší mateřštiny. Člověk by si myslel, že v roce 2021 nebude problém srozumitelně nazvučit seriál. Je to rádoby "dobově" zakalené a šumivé jako některé nudy od Dušana Kleina. Po třetině lobotomického vysvětlování - kdo, kde, co, proč, konečně došlo na mrtvolu. Obsazení - nic proti Denisovi, ale jeho bych snesl jedině předabovaného. Na divadle může být zajímavý, do televize se nenarodil. Plesl, moje láska, tady hledá především sám sebe a já hledám cokoliv pozitivního, co by som vypichol. Muchlovačky a too much kokain a nepřirozenost na hraně karikatury a úsměvnosti. To asi ne - na neděli večer. Zápletku vůbec nehodnotím, ta tam byla navíc. Po prvním dílu neodsoudím, ale dojmy Zatím Voní Průserem. ()

Untentrauer

Už úvodní znělka mě zarazila. Po celou dobu sledování jsem měl pocit, že mi něco chybí. Hudba je velice špatná, první případ také. Stejně, jako způsob, kterým ho rozluštili. Langmajera bych prohodil s Pleslem. Chápu, že je to start, že je to rozjezd, ale pokud to bude takto pokračovat, pak je to špatná cesta a nedopadne to dobře. ()

mira007

Na tuhle dobovou krimi se těším už půl roku a první díl má něco, co se mi bude líbit - můj dreamteam Plesl Langmajer funguje dohromady skvěle, dobová výprava solidní, absence jakože za každou cenu legrace ve větší míře, ale pak to mělo pár věcí za které nedám víc než tři hvězdy - technická stránka věci je hrozná viz to přesvícení a občas experimentální kamera a do toho naprosto unylá hudba. První případ mrtvé ženy ve studně nebyl žádná strhující hitparáda a nemělo to moc akce, atmosféry a šťávy, ale je to jen rozjezd. Čekám jeden z nejzábavnějších seriálů roku. PS: Přesně jak říkal Langmajer v rozhovoru, že i tady bude mít to svoje "poprcávání" viz vyšetřování Preissové ()

Garch

Trochu inspektor Trachta, ale poctivé reálie, několik neokoukaných herců, vhled do doby těsně po založení republiky, včetně politiky a otázky zametení se šlechtou. Snad jen úhly kamery by mohly být méně umělecké - a to kývání je těžko snesitelné. ()

Chudobka

Nekonečná nuda, kterou nezachránil ani Plesl. Do konce 1. dílu jsem nevydržela a další díl už rozhodně neuvidím. ()

IvcaSammet

Zatím trochu zklamání. Herecké obsazení skvělé, scénář ale velmi pokulhává. Dialogy mi vůbec nepřišly jako z první republiky navíc dcera a služebná drzé jako štěnice? Případ sice zajímavý, ale doufala jsem, že to celkově bude zpracováno jinak. Hodnotím průměrem, uvidíme, jak se to bude dál vyvíjet. ()

Mlle

Že by se tu začínaly množit seriály s příjemnými historickými kulisami a solidním hereckým obsazením, které jinak nemají co říct? ()

Bozvav

Rozjezd prvního dílu začal pomalým tempem a ne příliš atraktivním zpúsobem, představování jednotlivých postav by bylo v pořádku, kdyby se nejednalo o šablonovité, až klišovité postavy. Lehce infantilní milovník kocourků policejní prezident Bartoška, ostřílený proplouvač policejní rada Táborský, nově jmenovaný vrchní inspektor patřičně problematický a vnitřně rozháraný, nesympatický Plesl, schopný proutník a filmový děvkař inspektor Langmajer a už klasický nováček - Nováček. Díky způsobu, jakým byly předstaneny hlavní potavy, rovnou ztrácejí na zajímavosti. Detektivní zápletka dobrá, zajímavě řešené politikaření, nicménš absence napětí a hlavně humoru, či jakési souhry mezi policisty, mne docela zklamalo. Vizuál působivý, hudba zbytečně halasná. Upřímně, nabízí se srovnání s jinými detektivními seriály z obdobného prostředí, jejichž kvalit první díl rozhodně nedosahuje.Prvnímu dílu dávám 50% max. Uvidíme zda se to rozjede. - pro ty, co by se náhodou na základě hodnocení rozhodovali o případném shlédnutí - nerozjede se to! ()

chrispe

Plesl, Langmajer dobře se na ně dívá (zvlášť na pana Langmajera, když ze sebe nedělá před kamerou vola, pardon), jsou to dobří herci. Z Denise Šafaříka jsem nějaká nesvá, ten hlas, jak kulí oči. :D Ale to je můj osobní problém. Kamera i hudba mi přijde zvláštní, asi bych byla radši, kdyby to působilo více starosvětsky. No... je to první díl! Uvidíme. :-) ()

helraiser

Tak tohle se ČT tedy povedlo.ta atmosféra doby je prostě super a kulisy opravdu super, není vůbec důvod si tehdejší dobu malovat na růžovo. Uvádějící díl seriálu odehravajího se v době první republiky se povedl a velký díl na tom mají i hlavní představitelé, kteří opravdu válí. Líbilo a ve sledování budu jistě pokračovat. ()