Výpravný filmový portrét dobrodruha, který vyplňoval prázdná místa na mapě, dobyl jižní pól a jako první dosáhl se svými expedicemi obou pólů zeměkoule. Jaký ale ve skutečnosti byl Roald Amundsen? Celovečerní snímek Amundsen ukazuje nejen výpravy do neprozkoumaných ledových pustin a oceánů a polární lety vzducholodí, ale odhaluje i život a osobnost legendárního objevitele, včetně řady méně známých skutečností, jako byl jeho vztah s bratrem nebo milostné aféry. (Bontonfilm)

montongery

Nezvyklý film který určitě není pro ty, co očekávaji děj plných zvratů a akčních scén. Spíše než o samotných dobrodružných výpravách film reflektuje svoji dobu a severskou (zde hlavně Norskou) náturu - chladné, racionální a pragmatické uvažování, které nebylo cizí pouze Amundsenovi, ale je typické pro severní národy i dnes. Kdo tento a jiné příběhy polárníků zná a orientuje se v kontextu doby, tak si může vychutnat naprosto dokonalé rekvizity, různé detaily a odhalovat spousty skrytých odkazů. Jediné co mě zde více mrzí, že nebyl využitý třeba větší kontrast Nansenovi vs. Amundsenovi cesty nebo průkopnický začátek využívání životního stylu Inuitů a díky tomu i celková změna přístupu k těmto natives nebo samotný význam co tyto cesty přinesly do budoucna. Takhle film vyznívá, že se nemůže rozhodnout, jestli chce být dobrodružným filmem nebo snímkem co reflektuje vyjímečnost těchto polárních cest a samotných polárníků a zůstává až schizofrenně rozkročen nad hranicí několika žánrů. ()

Luk Skywalker

Životopisné drama, která naštěstí nelíčí jen dobytí jižního pólu, ale přípravy na něj a následné expedice až do konce jeho života. Byl to celkem arogantní parchant, ale tak to u něčím výjimečných lidí zpravidla bývá. S bratrem se neusmířil, žil s vdanými ženami, děti si našel na cestách. Jelikož je to drama, tak to moc záživné není, ale chtěl jsem něco o tomto nejznámějším polárníkovi dozvědět a to tento snímek splnil. ()

Rockerman

Když mu dobytí severního pólu vyfouknul Jára Cimrman (ve filmu uvádějí nesmyslně jiné jméno) musel se Amundsen soustředit na objevení toho jižního. Také driftování na ledové kře k pólu zvládl náš génius daleko dřív, než norští badatelé a psy jedl po cestě docela běžně. Teď vážně. Na to o kom a o čem to je, je to trochu nuda. Objevy nám jsou podávány zkratkovitě a děj se zaměřuje spíš na psychologickou stránku polárníkova rozporuplného života. Zajímavé, leč trochu zklamání. ()

ROBOTER

Nevím, co na tomto filmu všichni shledávají nudného — líbil se mi moc. Zajímavá a složitá postava. Pokud nevydržíte čumět dvě hodiny na životopisný film, pusťte si Dějiny udatného českého národa... ()

tranquill

"Na mapě už nejsou bílá místa..." A tohle nudné dobrodružné (spíše komorní) drama mapu kvalitních filmů nevyplní. ()

Inozuka

Filmařsky trochu sterilní, fakticky odvážné v tom, že se film nevyhýbá kontroverzi spojené s osobností jednoho z nejslavnějších polárníků, respektive na ní přímo staví. Jako celek nenudilo a bylo zajímavé, ovšem přes zjevnou snahu stavět film na emocích, zůstalo nakonec oko suché ... ()

Likan7

Když máte pěknou kameru a exteriéry, automaticky vám to neudělá dobrý film. Amundsenovi především chybí poutavý scénář a alespoň trochu rychlejší tempo než tohle šnečí. Stále si myslím, že výpravnější a možná i trochu přibarvený velkofilm o Scottovi by byl 10x zajímavější než tohle životopisné drama, které je každýmu vlastně jedno. ()

E lan

Příjemné a dobře natočené historické drama, které dává uvěřit podaném příběhu, že to takhle nějak s Amundsenem bylo. Poučné, neveselé… ()

Alois88

Velmi slušný a parádně natočený film podle skutečné události. To byl také hlavní důvod proč jsem na film šel. V očekávání, že se něco dozvím a to se mi splnilo. Nečekejte žádnou velkou akci, žádné extra napětí a už vůbec nic z čeho si sednete na zadek. Přiznávám, že jsem se místy nudil, ale bude to pravděpodobně tím, že jsem se o polární expedice nikdy nijak extra nezajímal. Jen by mě zajímalo do jaké míry jsou skutečné i některé detaily filmu. Zajímavá byla závist a nepřejícnost Britů, poté co Robert Scott skončil druhý. A opravdu byl Roald Amundsen takový nesympatický, soutěživý a egocentrický blbec s ostrými lokty, kterému záleželo jen na vlastním úspěchu? Přesně takový pocit totiž teď z něho po shlédnutí filmu mám. ()

Amonasr

Životopisný snímek o slavném polárníkovi, na kterém je sympatické, že se ho nesnaží vykreslit převážně oslavně a kladně, jak bývá u podobných filmů zvykem, ale podává jeho složitou osobnost a rozporuplný charakter poměrně plasticky, čímž získává na věrohodnosti. U podobně ambiciózních a cílevědomých jedinců, nutkavě bažících po slávě a úspěchu, asi musí jít skromnost a pokora občas stranou, což je ještě mírně vyjádřeno. V tomto směru mě snímek svou snahou o pravdivost překvapil příjemně, trošku horší je to s filmařskou stránkou jako takovou, kdy je příběh vyprávěn do jisté míry roztříštěně a útržkovitě, takže trpí jeho celistvost i spád. Rozhodně mi ale rozšířil obzory a v dosud pro mě čítankovém hrdinovi mi pomohl objevit skutečně kdysi živoucího člověka z masa a kostí. ()

mac000

Film jsem si pustil víceméně náhodou. Kdysi jsem viděl podobné filmy Červený stan (Katalozov) a Scott of Antarctic /Ch. Frend). Takže pohled z jiné strany, podávající širší perspektivy (nejen na jednu cestu, ale na všechny vrcholné momenty z Amundsenova života. Zajímavé, ale poněkud neosobní, takže divák necítí ke Scottovi ani sympatie, ani lítost ()

ervina

Chtěla jsem dát jednu hvězdu, ale manžel mě přemluvil, ať dám dvě. Už se mi dlouho nestalo, abych se v kině těšila na závěrečné titulky. Plky, plky, akce, plky. ()

DeDanu

Všichni, kteří dokázali něco, na co většina kouká s otevřenou pusou, byli svérázné osobnosti. Pan Amundsen je toho důkazem. Film o něm je zajímavý a přináší pro mne nové informace o jeho životě. A v mé mysli vyvstalo několik otázek. Třeba: Musí být někdo, kdo chce dosáhnout něčeho výjimečného, sobec? Dokázal by to, kdyby se ohlížel na peníze či rodinu? Kde se v člověku bere ta touha riskovat život ve snaze být v něčem první? A stojí to za to? A přináší to podstoupené utrpení a následný věhlas člověku štěstí? A na konci mne napadlo, že ten pán byl snad oživlým ledovcem, který se dostal mezi lidi a celý život se toužil vrátit mezi své či posedle hledal svou ztracenou ledovou lásku:-))) Celkově na mne atmosféra filmu působila poněkud chladně, tempo bylo pomalé, ne však vražedně. Co mne iritovalo, bylo zatraceně málo světla, ale to už tak asi na severu bývá:-))) ()

MartinTerran

Životopisní film mapující celý dospělý život tohoto známého polárního badatele, který se nezaměřuju pouze na jeho výpravy, ale také na jeho osobnost a vztahy s kolegy odborníky. Proto si myslím že tento film je velkým přínosem a já se dozvěděl mnoho informací. Tempo není nikterak hektické, ale to se u podobného filmu dá očekávat. Hodnocení: 75/100. ()

subic

Jako slušný slušný. Prostě takový byl a takový měl cíl, takže pro to udělal vše, no jo ale za jakou cenu? ()

SAINTS

Film,je po technickej stranke dobre odvedenou nudou s par dobrymi scenami a slabšou dramaturgiou.Navyše však ponuka len velmi malo a to je škoda. ()

ostravak30

Film Amundsen, o nejslavnějším polárníkovi všech dob, zaujme hlavně vizuální stránkou, která je skvělá. O Amundsenovi se dozvíme celou řadu věcí, ale pořád se u všeho jen chodí okolo. Samozřejmostí je ztvárnění především jeho polárních anabází, nicméně u dalších věcí slyšíme buď jen vyprávět nebo střípky kratších scén. A právě při stopáži je vcelku překvapivé, že tvůrci nešli do ještě větší hloubky Amundsenova nitra. Neslyšíme nic o jeho názorech, myšlenkách nebo toho, jak jisté věci vidí on. Jasně, víme, že nenávidí brity, ale vše ostatní se dozvíme z úst jeho bratra. Každopádně vedle vizuální stránky se velmi povedly i masky. I když je třeba se zamyslet, zda lze v jednadvacátém století hodnotit spravedlivě masky, když se většina řeší digitálně. Za zmínku pak stojí ještě herecké výkony. Celkově je třeba zhodnotit, že snímek Amundsen hodně napoví něco o cestovatelově duši, ale ne zase tak moc. Ovšem společně s vizuální stránkou a jeho obecně zajímavým životním příběhem film za shlédnutí stojí. Určitě by mu ale slušela kratší stopáž, protože takhle působí dost rozvláčně a únavně. ()