Romeo a Julie

Rómeo a Júlia

Rómeo a Júlia podľa Williama Shakespeara

Romantický / Drama

USA, 1996, 120 min

Můj první problém v celé té režisérově představě byla představitelka Julie. Ta holka se mi prostě nelíbí a její rádoby zamilované pohledy na Romea mě nechávají naprosto chladnou. Což je pro takovýto film dosti zásadní. Dále má na mě režisér Buz Luhrmann "přeplácanou" fantazii, kde se pokusil snoubit parafráze z krásné literatury a moderního života a trochu sci-fi světa. Nepůsobilo to na mě dobře, přemáhala jsem se, abych to vůbec dokoukala dokonce.(24.5.2013)

Už jenom za scénu od bazénu s vyznáním vřelých citů, za seznámení napříč akváriem a za polibky ve výtahu nelze jít alespoň v mém případě na méně než čtyři hvězdy. Některým mnohé prvky rozhodně nepřijdou vhodné, protože tohle si přece autor veleslavné milostné tragédie nezasloužil? Jenže nejsme na divadelních prknech, mě tahle vybroušená podívaná sedla. Kulisami jsou kavárny i benzínové pumpy, postavy se šklebí, divočí, nosí naleštěné pistole, jezdí v rychlých autech a mají obarvené vlasy. K tomu hrají rockové skladby a na vše bedlivě dohlíží svěží vítr Baz Luhrmann, který osciluje mezi klasickou školní četbou a moderní adaptací. Povedla se výprava, hudba (ta moc) i kamera. A samozřejmě herecké výkony, které představují dva talentované herce: panensky nevinnou Claire Danes (toho času s televizními zkušenostmi – ač výraznými) a samozřejmě Leonarda DiCapria v lehkovážném i vnímavém podání. Chemie fungovala. Samoúčelné, ztřeštěné, odvážné, luhrmannovské.(29.11.2016)

Ta dekadentní 90.ková gangsta atmosféra je hrozně nevkusná a otravná. Neustálé klipovité zoomování, zrychlování a prapodivné střihy taktéž. Naštěstí v momentě, kdy Romeo potkává Julii se tvůrci trochu umoudří a v rámci mezí nám podávají klasický Shakespearův příběh, který dokáže zapůsobit především díky hereckým výkonům hlavní dvojky. Jak Leo, tak Claire se totiž do těchto rolí hodí náramně a ve výsledku mě trochu mrzí, že s touhle dvojicí raději nenatočili klasickou dobovou verzi. Protože když už nic, tak chemie funguje na výbornou.(6.12.2015)

Buz Luhrman je šašek a komediant, co strašně rád komponuje do svých filmů kýčovité obrázky a nutí herce teatralni přehrávat - nejlépe doslovně před červenou oponou. V Moulin Rouge mu to vyšlo parádně - to všechna čest. A copak nové zpracování Romea? No nápady to má - viz pušky s názvy kordů (pochopíte až uvidíte) a Leo i Claire jsou sympatičtí i sladouččí zároveň. Jenže to tentokrát není ani zdaleka moje krevní skupina. Film má divnou stylizaci. Část co se odehrává v temnotě a v dramatických scénách je úžasná. Pak tam ale zničehonic skočí oranžové a žluté filtry, hawajské košile a pláže Verony a jde to do háje. Divný hybrid a ne uplně povedený experiment.(20.12.2008)

Od "Willa" jsem toho četl dosti a viděl i pár filmových adaptací - výborných. Tohle je ovšem tak trochu mimo mísu. Ať už se herci snažili sebevíc, mně se to prostě nelíbilo. Příjde mi to jako zneuctění, znehodnocení a zdiskreditování člověka, který byl bezpochyby génius. Když už modernizaci, tak opravdu moderní a ne tenhle pseudo styl. Když tam vidím DiCapria v brnění a za chvíli se tam ohání bouchačkou. Je to smutné. Nějak mi to celé nesedělo. 60% a to jsem ještě dobrák, protože Claire Danes je moje oblíbená herečka a té bych míň prostě nemohl dát.(1.12.2009)

• - Nejpravděpodobnější kandidátkou na hlavní ženskou roli byla dlouho Natalie Portman. Ta dokonce natočila předběžně několik scén s DiCapriem, ale tvůrcům se jejich souhra příliš nezdála. Sám Baz Luhrmann řekl: „I když je to fantastická herečka, je to stejně tak i malá holka a Leonardo měří přes 180 cm. Je mu 21, ale umí vypadat na 18. Díky ní ale vypadá na 21 a v tu chvíli už najednou všechno vypadá příliš neslušně.“ (novoten)

• - O roli Mercutia usiloval Ewan McGregor. (novoten)

• - Pro roli Julie se uvažovalo o Sarah Michelle Gellar a Jennifer Love Hewitt. Sarah ale měla smlouvu na seriál All My Children a Jennifer byla odmítnuta údajně kvůli svému příliš mladému vzhledu. Dalšími kandidátkami na obsazení Julie byly Reese Witherspoon nebo Christina Ricci. (novoten)