Romeo a Julie

Rómeo a Júlia

Rómeo a Júlia podľa Williama Shakespeara

Romantický / Drama

USA, 1996, 120 min

Zajímavě stylizované, skvěle zrežírované Bazem Luhrmannem, výborně zahrané vedlejšími herci (hl. John Leguizamo a Harold Perrineau si to dávali) a navíc v tom furt hrajou nějaký hustý pecky. Jenže Leonardo DiCaprio a Claire Danes mi do rolí Romea a Julie prostě moc nesedli no. Ani jednomu jsem to nějak nevěřil a tim se to trochu zkurvilo, jinak ale fajn film.(20.7.2006)

Po druhém shlédnutí stále dobré - DiCaprio nevadí a na Danesovou jsem vysazený už dlouho - pro ty, co neznají Luhrmannovo pojetí, to může být ze začátku docela šok, jeho klasické travestishow scény se střídají s akčními prostřihy, silně stylizovanými výjevy a konečně i očekávanou romantikou. Možná jsem měl přivřené oči, ale právě v ní nakonec (díkybohu) zůstala nosná hmota celého filmu - pasáž, ve které na sebe ústřední dvojice poprvé narazí + Jullin "tanec" s Parisem určitě neurazí ani toho nejzkostnatělejšího puritánského obhájce původního shakespearova dramatu. Závěr taky potěšil + dorazil nádhernou "Exit music" od Radiohead, která byla napsána přímo pro Luhrmannův film - 8/10(6.2.2007)

Už jenom za scénu od bazénu s vyznáním vřelých citů, za seznámení napříč akváriem a za polibky ve výtahu nelze jít alespoň v mém případě na méně než čtyři hvězdy. Některým mnohé prvky rozhodně nepřijdou vhodné, protože tohle si přece autor veleslavné milostné tragédie nezasloužil? Jenže nejsme na divadelních prknech, mě tahle vybroušená podívaná sedla. Kulisami jsou kavárny i benzínové pumpy, postavy se šklebí, divočí, nosí naleštěné pistole, jezdí v rychlých autech a mají obarvené vlasy. K tomu hrají rockové skladby a na vše bedlivě dohlíží svěží vítr Baz Luhrmann, který osciluje mezi klasickou školní četbou a moderní adaptací. Povedla se výprava, hudba (ta moc) i kamera. A samozřejmě herecké výkony, které představují dva talentované herce: panensky nevinnou Claire Danes (toho času s televizními zkušenostmi – ač výraznými) a samozřejmě Leonarda DiCapria v lehkovážném i vnímavém podání. Chemie fungovala. Samoúčelné, ztřeštěné, odvážné, luhrmannovské.(29.11.2016)

Romeo, Julie, velké bouráky, kvéry, kříže, andělé, bazény, Leo, barvičky, Luhman... No je tu toho zbastleného fakt spousta. To co poté v Moulin Rouge mělo bezchybnou formu tady ale chybí. Všechno je to tak nějak prvoplánové. Ale za shlédnutí tenhle film určitě stojí. Romeo, what's here? Poison? Drunk all, and left no friendly drop to help me after? (13.10.2014)

Od "Willa" jsem toho četl dosti a viděl i pár filmových adaptací - výborných. Tohle je ovšem tak trochu mimo mísu. Ať už se herci snažili sebevíc, mně se to prostě nelíbilo. Příjde mi to jako zneuctění, znehodnocení a zdiskreditování člověka, který byl bezpochyby génius. Když už modernizaci, tak opravdu moderní a ne tenhle pseudo styl. Když tam vidím DiCapria v brnění a za chvíli se tam ohání bouchačkou. Je to smutné. Nějak mi to celé nesedělo. 60% a to jsem ještě dobrák, protože Claire Danes je moje oblíbená herečka a té bych míň prostě nemohl dát.(1.12.2009)