Romeo a Julie

Rómeo a Júlia podľa Williama Shakespeara

Romantický / Drama

USA, 1996, 120 min

• Matty

Baz Luhrman přenesl nejklasičtější romantický příběh do současnosti, dva soupeřící šlechtické rody nahradil válčícími gangy, celé to videoklipově sestříhal, ozvučil moderní hudbou, přidal nějaký ten situační humor a dal vzniknout formální hříčce, které mě nedokázala přesvědčit o své nesamoúčelnosti. Jak původní název naznačuje, jedná se o matematickou rovnici, bohužel bez jediné neznámé, neboť Luhrman nám hned v úvodní trailerové koláži dává vědět, že se ani o žádnou dějovou inovaci nepokusil. Nepokusil se ani o inovaci v rovině dialogové. Všichni ti „mutha-fucka gangstas“ deklamující Shakespearovy verše působí hrozně nepatřičně. Jakoby zrovna objevovali krásy anglické literatury 16. století a chtěli s nově objevenými výrazy „zamachrovat“ před kámoši. Nefunguje ani chemie mezi DiCapriem a Danesovou, nefunguje z řetězů utržená Luhrmanova režie. Tato verze Romea a Julie spíše připomíná další teenagerskou romanci, která má jenom zcela náhodou neveselý konec. 50% Zajímavé komentáře: Gemini, rawen, Vitason, kitano(17.8.2007)

Zajímavě stylizované, skvěle zrežírované Bazem Luhrmannem, výborně zahrané vedlejšími herci (hl. John Leguizamo a Harold Perrineau si to dávali) a navíc v tom furt hrajou nějaký hustý pecky. Jenže Leonardo DiCaprio a Claire Danes mi do rolí Romea a Julie prostě moc nesedli no. Ani jednomu jsem to nějak nevěřil a tim se to trochu zkurvilo, jinak ale fajn film.(20.7.2006)

"Kto je tvoj obľúbený režisér?* Baz Luhrmann* Baz Luhrman? To myslíš vážne?* Áno, on. Prečo mi neveríš?* Točí filmy plné klišé, v ktorých hlavný hrdina zomrie.* Človeče, on natáča impozantné milostné príbehy!" Hneď z kraja sa priznám, že nebyť tejto konverzácie a ešte zopár scén a skladieb využitých práve z tohto filmu, ktoré si seriál SKAM vypožičal, asi by som si túto xtú verziu príbehu Rómea a Júlie nikdy nepustila. Ako teda ja vnímam Baza Luhrmana a jeho film po jeho pozretí? Rozhodne ho ku svojim obľúbeným režisérom nepridám, musím však povedať, že sa mi to páčilo. Je pravda, že veľa sfilmovaných verzií Rómea a Júlie som nevidela, pretože žial koniec je vopred daný. Kombinácia moderných prvkov a pôvodného textu ma však bavila a vôbec nepôsobila rušivo a čo je hlavné, chémia medzi Leonardom a Claire fungovala na obrazovke na 100 %. Even mal pravdu, toto je skutočne impozantný milostný príbeh.(4.1.2017)

Pestrofarebnosť v gýčovitom zmysle od prvej minúty do poslednej. Na začiatku má človek pocit, že to musí vypnúť. Počiatočná priblblosť však mala pre mňa svôj zámer - film začal hodnotne ku koncu rásť a rásť, verše a široké špektrum farieb prestali vadiť. Tento štýl zdelovania mi však nikdy nebude príjemný. 3ajštvrť za odvahu.(18.4.2010)

Od "Willa" jsem toho četl dosti a viděl i pár filmových adaptací - výborných. Tohle je ovšem tak trochu mimo mísu. Ať už se herci snažili sebevíc, mně se to prostě nelíbilo. Příjde mi to jako zneuctění, znehodnocení a zdiskreditování člověka, který byl bezpochyby génius. Když už modernizaci, tak opravdu moderní a ne tenhle pseudo styl. Když tam vidím DiCapria v brnění a za chvíli se tam ohání bouchačkou. Je to smutné. Nějak mi to celé nesedělo. 60% a to jsem ještě dobrák, protože Claire Danes je moje oblíbená herečka a té bych míň prostě nemohl dát.(1.12.2009)