Romeo a Julie

Rómeo a Júlia

Rómeo a Júlia podľa Williama Shakespeara

Romantický / Drama

USA, 1996, 120 min

Zajímavě ztvárněné, ale ne příliš kvalitně. Ze začátku a chvílemi i během filmu jsem si myslela, že je to laciná parodie, jelikož některé prvky mi opravdu nepřišli vhodné. Kdyby tohle viděl Shakespeare, tak by nikdy tohle dílo nenapsal. Ovšem nedá se říci, že by to bylo až tak špatné, něčím to zaujmout umí, nevím zda je to tak neobyčejný styl nebo herecké výkony.(2.3.2012)

Claire Danes je jako Julie krásná, Leonardo DiCaprio v roli Romea dostatečně věrohodný, modernizace klasických her mám ráda, ale tato mi zrovna nějak nesedla. Samozřejmě se nedá vůbec srovnávat s mojí milovanou Zeffirelliho verzí z roku 1968. Ale problém bude možná právě v té modernizaci - chtělo to vzít za takový konec jako tvůrci Tita Andronica s Anthony Hopkinsnem v hlavní roli. Ovšem originalita se také cení.(26.7.2006)

Nádherné převedení klasiky do současnosti, i když při prvním pohledu na jméno města (Verona Beach) jsem se trochu zděsil...ale kromě této (subjektivní) drobnosti nemám Bazu Luhrmannovi co vytknout - jeho výtvarná stylizace vypadá opravdu dobře, navíc působí uceleně i na slavném maškarním plese, kde se Romeo poprvé setká se svou osudovou láskou...což mne přivádí k představitelům hlavních rolí - Romeo A Julie je jeden z velmi mála filmů, kde se mi líbil DiCaprio:) Claire Danesová skoro vypadá na Juliiných nevinných čtrnáct a hraje výborně, Tybalt Johna Leguizama je takřka druhý Michael York (Tybalt ze Zeffirelliho, pokud jste neviděli, vřele doporučuji, i když je to nošení dříví do lesa)...a když je řeč o boji Monteků s Kapulety - dýky ráže 9mm vypadají opravdu roztomile. Poslední perlou z Juliina náhrdelníku je bezpochyby hudba...kdo by zapomněl na I'm Kissing You od Desiree... Prostě popkulturní verze KLASIKY, která dovede vzít za srdce, a tak to má být. Nikdy míň než 80%.(6.9.2003)

S tím, že se děj odehrává v "současnosti", jsem problém neměl. S původním textem také ne. Za chvíli jsem byl doma. Vadil mi ale ztřeštěný videoklipový styl Baze Luhrmanna, který se hodí k Moulin Rouge, ale k Romeu a Julii bohužel ne. Hlavně první půlhodina (ne-li víc) mně hodně vadila. Jakmile se na plátně objeví ústřední dvojice, zchladí to naštěstí i Baze (Luhrmanna).(18.2.2006)

„Mám ešte počúvať, či odpoviem?“ Dočerta, takýto priemerný zážitok som nečakal! Čakal som, že Baz Luhrmann svojich divákov alebo nahnevá alebo zrazí na kolená láskou. Priemer, obsahujúci len hŕstku strhujúcich scén (smrť priateľa na pláži), som nečakal. Pritom mal Luhrmann na kontroverzný zážitok zamiešané „automaticky“: nielenže úžasne drzo umiestnil klasické verše Williama Shakespearea do amerického veľkomesta (na tom by ešte nič nebolo, desiatky filmových romancí sú nepriznanou adaptáciou „Rómea a Júlie“), ale napriek drastickej zmene zostal verný veršom. Po úvodnom nadšení (verše prenášané pankáčmi so samopalmi) sa však z dobrého vtipu stane naťahovaný. Škoda, inak ale Shakespeare, ak vôbec žil, musí byť v hrobe nadšený, že jeho dielo je životaschopné i po toľkých rokoch. Luhrmann jeho dielu vzdal obrovskú poklonu tým, že ho zaktualizoval a pritom mu zostal verný... ale nestačí to.(3.5.2009)

• - Všechny zbraně ve filmu jsou pojmenovány podle různých typů mečů. (novoten)

• - Film je dlouhý přesně dvě hodiny, aby byla dodržena uvaděččina předpověď. (Hartigan)

• - Hlavní kadeřník štábu, Aldo Signoretti, byl během natáčení unesen místním gangem. Požadovanou částku 300 dolarů Baz Luhrmann zaplatil. (novoten)