Romeo a Julie

Romeo + Juliet

Romantický / Drama

USA, 1996, 120 min

• misterz

Takto toto ma moc neoslovilo, inak celkovo ma tento režisér akosi nebaví, dokonca aj Moulin Rouge som len pretrpel. A toto ma bavilo ešte menej. Možno aj preto, že ma málokedy dokáže zaujať skĺbenie alebo prenesenie starej klasiky do nášho moderného sveta. V tomto som asi protivne konzervatívny (ale nejaké výnimky by sa našli). Prvá polhodinka bola po vizuálnej aj obsahovej stránke naozaj hrozným utrpením, pri ktorom sa mi ježili všetky chlpy na tele, našťastie od prvého momentu stretnutia tých dvoch ma aspoň príbeh a herci začali trocha viac zaujímať. Tiež treba uznať, že niektoré scénky (ako napríklad tá s akváriom, potom tá v bazéne...) sa celkom vydarili. O nič pamätihodné však nešlo. Keď to zoberiem ako celok, tak som hrozne rád, že je to už za mnou. 40/100(13.5.2017)

• triatlet

Přastylizované, teatrální. Chudák Shakespeare. Co by Mistr na této bláznivé inovaci pochválil? Možná některé scény s hlavními hrdiny (bez nich by to byl jednoznačně odpad), místy hudbu, střih, kostýmy. Úvod na benzínové stanici byl úděsný. Naštěstí to na jednu hvězdičku vytáhli R (DiCaprio) +J (Danes). Celkem zbytečný film. Porvé na csfd nechápu nadhodnocení. Jedním slovem to vystihl Radek99. Jeho komentář mě fakt pobavil:-)(3.5.2009)

Luhrmannův divoký vizuálně bombastický styl versus klasika od Williama Shakespeara - a překvapivě to dost funguje. Musím přiznat, že chvílemi mi to přišlo až zbytečně moc přeplácané (např. scéna u benzínové pumpy), vše ale vynahrazovaly výborné herecké výkony DiCapria a Danesové. Závěrečná scéna je z jejich strany naprosto úchvatná. Za povedené považuji též použití původních veršů, které do toho moderního sedí. Asi protože velký William byl moderní.(10.8.2003)

Ono nebylo vůbec marné implantovat starou klasiku do moderního hávu a Baz Luhrmann je tím pravým mužem, který má jasnou představu o celkovém vyznění a nebojí se experimentovat. Tah mu zhusta vychází až neuvěřitelně dobře, ale v mnoha ohledech se utápí v nevkusně pojatém stylu a okázalé bombastičnosti, která prostě k Romeu a Julii nesedí. Herci nemají chybu a především Leonardu DiCapriovi role dokonale sedla a Claire Danes zastínil, jak to jen šlo. Působivé a originální obrazy a kamerové nájezdy, jsou pak opravdu vynikajícím nápadem, a smrt v závěru působí až mrazivě. Mrazení z celého filmu se však nedostavuje. Mé hodnocení: 60%(22.2.2009)

Nejklasičtější romantická tragédie se dočkala modernizace a převedení do současnosti, kde se Montekové i Kapuleti prohánějí v našlapaných kárách a místo kordů tasí pistole. Zato ta květnatá mluva, ten jazyk, který dělá Shakespearea Shakespearem zůstal na svém místě a dělá z filmu opravdu nevšední zážitek. Baz Luhrmann navíc ví, jak pracovat s kýčem a příběh, který je zárukou kvality už jen pro svůj původ doplnil o promyšlenou formu, která povětšinou bere dech, ať už jde o vypiplanou mizanscénu, proměnlivý framerating, kinetiku kamery, spoustu malých detailů nebo celkovou teatrálnost filmu. Více netřeba dodávat, někoho tento nevšední zážitek nadchne pro své originální pojetí klasiky, které ale zůstává film věrný a dokonale naplňuje účel divadelní adaptace, jiným se ze stejných důvodů může zhnusit. Pro mě tahle adaptace převyšuje všechny ty strojené a mrtvolné adaptace, které pouze otrocky inscenují původní texty. Romeo a Julie Baze Luhrmanna je ryzí autorský počin. Pro mě kouzelné. 95%(25.1.2009)