Romeo a Julie

Rómeo a Júlia

Rómeo a Júlia podľa Williama Shakespeara

Romantický / Drama

USA, 1996, 120 min

Zprvu by se člověk mohl zaleknou všech těch kýčů, ale nic jiného se ani od Baze Luhrmanna očekávat nedá. :) Jenže jako vždy se mu podařilo hranice kýče dotknout, ale nepřekročit. Tento známý příběh tragické lásky je nevšedně brán novodobě, místo mečů se používají zbraně, drogy tvoří neoddělitelnou složku doby a místo na koních se jezdí v autech. Tohle všechno je propojeno s originálními Shakespearovskými texty. Výborný výsledek.. "Romeo, what's here? Poison? Drunk all, and left no friendly drop to help me after?"(19.5.2007)

No Shakespeare by se z toho zřejmě obracel v hrobě, že by se rychlostí otáček provrtal až do Austrálie. Já nejsem moc velký Willův fanda (přečetl jsem od něj jen dvě práce- no nemám se moc čím chlubit:-), takže jsem s moderním zpracováním velký problém neměl. Luhrmann udělal moc dobře, když zanechal dialogy, tak jak je renesanční král napsal (alespoň to tak přiblížil nám-nevzdělancům). K tomu přidal vlastní obrazovou poetiku, kdy je všechno barevné a kamera se střihem vytvářejí z filmu klipovou podívanou. Neznám nikoho jiného, kdo by s takhle divokou vizuální stylizací a mícháním všemožných žánrů vytvářel takhle zábavný kýč (v tom dobrém slova smyslu) a neupadal to trapných scén. Všichni herci podali dobré herecké výkony a Leonardo DiCaprio byl opět famózní (začínám ho mít čím dál tím radši) a Claire Danes se mu jako Julie vyrovnala. Ve svém dalším filmu vybrousil Luhrmann svůj styl už k dokonalosti, uvidíme co nás bude čekat dál...(14.7.2007)

• AppleCore

Po skončení filmu jsem si položil otázku "Má ten film vlastně vůbec něco, co by stálo za řeč?". Ač jsem přemýšlel co to jen šlo tak jsem na nic nepřišel. Možná by se dala trochu připomenout hudba, ale ta je tak blbě využitá, že v tý změti ostatních tónů ztrácí veškerý emoce. Veršovaný dialogy vůbec nefungujou a zasazení do moderní doby byla ta největší kravina, který se tvůrci mohli dopustit. A věc která mě vodrovnala vůbec nejvíc byla ta, že všichni lidi co v tom filmu vystupujou nosí bouchačky. A víte vy co? Ono by to v moderní době být mohlo, dokonce to mohl být dechberoucí melodramatickej akční nervák, ale to by ho nesměl natočit debil.(3.5.2009)

Po druhém shlédnutí stále dobré - DiCaprio nevadí a na Danesovou jsem vysazený už dlouho - pro ty, co neznají Luhrmannovo pojetí, to může být ze začátku docela šok, jeho klasické travestishow scény se střídají s akčními prostřihy, silně stylizovanými výjevy a konečně i očekávanou romantikou. Možná jsem měl přivřené oči, ale právě v ní nakonec (díkybohu) zůstala nosná hmota celého filmu - pasáž, ve které na sebe ústřední dvojice poprvé narazí + Jullin "tanec" s Parisem určitě neurazí ani toho nejzkostnatělejšího puritánského obhájce původního shakespearova dramatu. Závěr taky potěšil + dorazil nádhernou "Exit music" od Radiohead, která byla napsána přímo pro Luhrmannův film - 8/10(6.2.2007)

Zvláštní, nevyvážené, plné emocí... I když některé scény mi připadaly trapné (viz. diskotéka u Kapuletů; pořvávající Montekové v kabrioletu), tak mi na ně kouzelná scéna u akvária dala rychle zapomenout. Pro klasiky a ctitele Shakespearovy předlohy to není, ale jako alternativa a převedení této tragédie do "současného" světa dobré. Romeo a Julie se odehrává ve světě plném barev a kontrastů, hledí na vás "předtitanicový" mladíček Leo a doprovází to velmi zajímavá hudba. Co si přát od moderního zpracování víc? (Na "Shakespeare in Love" to ale nemá.)(24.11.2006)

• - Film je dlouhý přesně dvě hodiny, aby byla dodržena uvaděččina předpověď. (Hartigan)

• - Na roli Mercutia se hlásil Christian Bale, ale Luhrmann byl přesvědčen, že by postavu měl hrát herec černé pleti. Proto když se na Mercutia hlásil John Leguizamo, nabídl mu Luhrmann roli Tybalta, kterého měl rád latinoameričan. (novoten)

• - O roli Mercutia usiloval Ewan McGregor. (novoten)