Doktor Spánek od Stephena Kinga

• USA Doctor Sleep (více)

Film navazuje na děj filmu Osvícení (Stanley Kubrick) popisující hrůzné události, ke kterým došlo před 40 lety v hotelu Overlook. Nyní dospělý Dan Torrance (Ewan McGregor) se usilovně snaží vyrovnat se svým hrůzným zážitkem z hotelu a najít klid v duši. Vše se ale změní ve chvíli, kdy se setká s Abrou, odvážnou mladou dívkou obdařenou mimořádnými mimosmyslovými schopnostmi označovanými jako „osvícení“. Abra instinktivně vycítí, že Dan má stejné tajuplné nadání jako ona, a obrátí se na něj se zoufalou prosbou o pomoc. Nelítostná bytost Rose a její následovníci totiž čerpají energii z „osvícení“ dalších nevinných dětí a pro dosažení své nesmrtelnosti jsou rozhodnuti udělat cokoliv. Tato nesourodá dvojice spojí své síly a pustí se s Rose do nemilosrdného boje na život a na smrt. (Vertical Entertainment)

SeanLSD

Toto by stálo za analýzu - ale nikto mi za ňu nezaplatí, tak sa o to nebudem snažiť. Nutno povedať, že som od filmu nič moc nečakal, trailery vyzerali nanajvýš veľmi priemerne a predlohu som (ešte?) nečítal (ako ostatne nijakú Kingovu knihu z posledných 20 rokov - kto to má stíhať!), čo prežívaniu DOKTORA SPÁNKA zrejme značne pomohlo. Pôvodné ŹIARENIE považujem za najneuchopiteľnejšiu staršiu Kingovu knihu a slávny Kubrickov film za síce pozoruhodné vizuálne dielo, ale hroznú adaptáciu. Bál som sa, že Flanagan pôjde príliš podľa Kubricka, ale on tak krásne lavíruje medzi ním a Kingom, že výsledok je totálne ohromujúci - a keď sa k nemu potom v závere veľkým oblúkom vráti, dokáže neuveriteľné - že som zatúžil SHINING znovu vidieť a prehodnotiť, či mu náhodou nekrivdím! Určite ale nebudem krivdiť Flanaganovi, keďže sa mu podarilo stvárniť krásny, temný a rozmáchly epos, súčasne citlivý a nemilosrdný, melancholický a vďaka hlavnej záporáčke aj strašne sexy (naozaj si ani nespomínam, kedy naposledy som videl také veľké zlo tak príťažlivé a schuti zahrané). Čo ma ale dostávalo viac - že väčšina filmu sa nesie v tak silnej kingovskej atmosfére, akú som nepocítil od chvíľ, kedy som čítal prvé jeho knihy - predovšetkým Talizman - a to o hodne viac, než umelo osemdesiatkové TO. A zásluhou do poslednej roličky mimoriadne charizmatického ansámblu v čele s božskou Rebeccou Ferguson a McGregorom, ktorý už tradične pôsobí, že na tom plátne vôbec nič nerobí, ale pritom mu všetko veríte, nie je ťažké nechať sa všetkými tými pocitmi a emóciami nechať unášať. Chcel by som viac toho sveta, chcem viac Žiarenia! ()

StanislachKo

Podľa mňa z objektívneho hľadiska by si to tú fullku zaslúžilo. Je to vynikajúco obsadené a s tým ruka v ruke herecky presné, atmosféra a tie mentálne úlety fakt originálne podchytené. Celkom trefne sa zacielilo aj na nostalgiu za starým dobrým Stanovým Shining. Ba dokonca, mám dojem, že sa to pokúsilo aj o niečo tak odvážne ako je (možno trochu klišé) "posolstvo" (?) Subjektívne jednu musím dať dole za zbytočné naťahovanie. Vec, pre ktorú horory proste nemám rád. 2 hodiny bez všetkých tých ezotripov by bohate stačili. ()

Radiq

Hmmm, myslím, že ani skalní příznivci Osvícení (a to jak Kingovy knižní, tak Kubrickovy filmové verze) nemůžou být vyloženě zklamaní. Já se za úplného uctívače nepokládám a líbilo se mi to moc. Co se mi tam líbilo nejmíň, tak to, že si to vzalo většinu těch enormně známých věcí z Osvícení a v nějaké formě se to rejůzlo i tady. Pak je tady ale ten brand new děj a skupinka požíračů páry v čele s Rosie, kteří z počátku moc nebezpečně nevypadají... ale mučení a vražda bezbranného chlapce (kořeněné navíc tím, že bolest a strach vylepšují chuť) z nich udělá dost zkurvené hajzly. A s uvědoměním si toho, že to tak dělaj už dlouhá léta a tím pádem těch obětí muselo být už hodně, jim jdeme po krku. Abych řek pravdu, často jsem byl zmatenej a nechápačky zavládly (v čí mysli jsme? kam jsme se to dostali? co je představa, co je sen, co je skutečnost?). Ale vlastně to nebylo zas tak podstatné, protože k hlavní myšlence nás to vždy nějak dovedlo. Viděl jsem Director's cut a nechápu, co mohli vynechat v původní, o půl hodiny kratší verzi, když tady mi nic nepřebývalo. Herecké výkony chvalitebné. Ewan McGregor mě bavil hlavně než začal odvykat. Cliff Curtis po dlouhé době zas jednou v roli, kde mě nesral, ale bavil. A Kyliegh Curran výborná - nevím, jestli to je talent nebo ji Mike Flanagan tak dobře režíroval, ale byla prostě boží. Postavy z minulosti, jako mamka s taťkou, obyvatelé hotelu, hniloba z vany atd. - no dobře, hráli je jiní herci, ale vůbec to nevadilo. Šlo mi hlavně o dobrej zážitek a ten jsem dostal. Ale jako samostatnej film bez znalosti Osvícení by to asi obstálo mnohem míň... ()

dr.fish

Jako pokračování Shining to beru, ještě ho to možná i trochu překonalo. Chybí sice Jack N., ale nevadí. Forma je výtečná, obsah méně podstatný. Tři hodinky uběhly jako voda. 85% ()

Sabrewulf

Osvícení mě nikdy nebavilo, nicméně jsem čekal, že aspoň přímé pokračovaní bude lepší. Z bláta do louže se říká. Proboha, to byla nehorázná slátanina. Ten základní koncept nebyl špatný, jenže zrovna tenhle nápad měl být v nějakém jiném, přímočařeji podaném filmu bez serepetiček kolem.  Ty bláboly navíc se to snažily udělat zajímavější, jenže ve výsledku mě tam celá ta vata bokem nejen otravovala, ale ještě tomu přidala neúnosnou stopáž. Prostě měli dát naprudko horor o lidech, co vysávají děcka a tečka. Někdy méně je více a já se při pohledu na červené hodnocení a chvalozpěvy cítím jako emzák z jiné planety. ()

Nivenx

Po pravdě než původní kubricovo dílo mám raději třídílné garrisovo dílo! Co se týká tohoto filmu jde to v pevných základech a drží se to scénáře. Nadherne zpracované co se týká prožití s postavami. Co se týká hororových prvků je jich požehnaně a atmosféra opravdu potěší. Akorát chybí více krve. Jsem potěšen. ()

David.Darco

Fuha, kde začať. Začnem asi zbožním prianím, ktoré sprevádzalo moje očakávania. Naozaj som chcel aby sa mi Doctor Sleep páčil. Aká je však realita ? .... V prvom rade som čítal knižnú predlohu a poznám rozdiely medzi (nazvime to) vesmírom kníh a filmov. V počiatkoch filmu som bol celkom spokojný, prvé scény mi nijak zvlášť nevadili, dokonca som bol ochotný „prekúsnuť“ aj pretočenie starých scén z shiningu (nie žiaľ Doctor Sleep nepoužíva staré zábery, ale pretočené), fakeová Shelley Duvall, Danny Lloyd aj Scatman Crothers neoslnili, ale povedzme, že fajn, asi práva. Hneď na začiatku sa film vysporiadal s rozdielnými osudmi knižného a filmového Dicka Halloranna, celkom šikovne i logicky. Po časovom skoku k dospelému Danovi Torrancovi je stále všetko v poriadku, šikovný strih plynule nadväzuje na úvod. No a tu nastáva problém. Táto pasáž je natoľko urýchlená a zjednodušená v prospech finále, že vzťah medzi Danom a Abrou pôsobí skôr ako zlý vtip. Chémia nulová... Istá postava, ktorá v knihe zohrá dôležitú úlohu je vo filme len tak pre efekt... No a po tomto miš-maši sa dostávame ku záveru. Ten pôsobí, akoby sa jednalo o úplne iný film. Abrina postava sa dostáva do úzadia a stáva sa skoro zbytočnou. Napriek tomu sa až na fakeového Jacka Nicholsona (Pre Boha ako môže niekto chcieť narážať na herca toho kalibru prostredníctvom dvojníka, ktorý sa naňho takmer nepodobá. Nešlo pri takej veľkej produkcii spraviť tu scénu digitálne? Veď je to Jack fucking Nicholson!!) jedná o nadpriemerne kvalitnú a desivú pasáž, ktorá však otvára vo mne otázky typu: Nebolo by oveľa zaujímavejšie, keby niekto natočil kraťas tohoto rázu, dramaturgicky odôvodnil potrebu Dana vrátiť sa do hotela a v závere potešil fanúšikov pôvodnej knihy tak, ako to robí táto pasáž ? Ten chaos pred tým, i keď atmosfericky silný a skvele obsadený pôsobí tak nekonzistentne... Asi sa však musím uspokojiť s tým, čo mi bolo ponúknuté, nevadí, nejako to už prekúsnem. P.S. - nekonzistentnosť a chaotickosť textu nie je náhodná. ()

chelseaman22

Doktor Spánek je divným filmem, čemuž vděčí zejména divné předloze maestra Kinga, která je zfilmovatelná stejně dobře, jako je Ulice koukatelná. Bohužel ve filmu je více absurdna, než v It a It: Chapter Two dohromady, takže výsledkem je mysteriózní guláš, jehož následky na žaludek hojí snad jen bravurní technické zpracování. 55 % Celosvětový příjem k 19. 1. 2020: $72,281,712, což je 1,45 násobek rozpočtu ()

mo cuishle

Zbytečně příšerně natažené. Zkrátit na půlku a i tak by se tam většinu času nic nedělo. Film který se mi druhý den vymaže z paměti. 60% ()

filmmovier

Zatímco knižní Doktor Spánek mně příliš nebavil (s Kingovými knihami se to má tak, že jsou buď vynikající, nebo vůbec ne - a tohle je ten druhý případ), a ačkoliv jsem z tvorby Mika Flanagana viděl dost, jeho jméno u mně pořád budí spíše rozpaky, takže jsem k filmu s žádným velkým očekáváním nepřistupoval. A možná i proto jsem byl velmi příjemně překvapen. Ewan McGregor je fantastický, děj je dostatečně zajímavý a napínavý a i přes svou délku poměrně rychle odsýpá, ale vůbec nejlepší je to, že stejně jako knižní Doktor Spánek navazuje na knižní Osvícení, jeho filmová verze navazuje na Kubrickův film, takže se ve fantastickém finále, které se skládá skoro z celé poslední třetiny filmu vrátíme do Overlooku. Je to plné odkazů a hlavně je to celé jedna velká pocta Kubrickově filmu. A je naprosto skvělá. A taky se mi líbí, že se v tomhle příběhu konečně víc pracuje s Osvícením. Zajímavý film se zajímavými postavami a po čtyřiceti letech skutečně regulérní pokračování Kubrickova majstrštyku, který je nutno před tímto filmem rozhodně vidět, jinak si to nelze užít tak moc, jako když ten film znáte. Za mě teda spokojenost a patrně nejlepší žánrovka loňského roku. Aspoň někdo ještě umí horory točit originálně. 80%. ()

Triple H

Videná dlhšia, 180 minútová verzia. Prekvapivo sebaisté a podarené. Po X rokoch lacných remakov hororových klasík (Texaský masaker motorovou pílou, Nočná mora v Elm Street, Carrie, Omen) by ma nenapadlo, že pokračovanie Shining bude výnimkou v trende. Ale čuduj sa svete...Dobre zvolení herci, šikovne a s citom zapracované odkazy na jednotku, vôbec nerušilo preobsadenie starých úloh, má to atmosféru. A hoci tri hodiny sú trochu veľa, filmu pomáha, že postavy a príbeh majú priestor. Ako nadviazanie na pôvodný príbeh to vôbec nepôsobí nepatrične a nejedná sa ani tak o čistý horor (ľakačiek či napínavých scén je minimum) ako o drámu s hororovými/fantasy prvkami. ()

UhLee

(7,5/10). Velmi vydařené pokračovaní, které prvnímu legendárnímu dílu z roku 1980 vůbec neudělalo ostudu. Hezky byla rozvětvena linka s Osvícením a dalšími malými detaily. Hrozně mě bavily odkazy na první díl a všelijaké zrcadlené scény které se místy vážně povedly. Na jedničku to atmosférou vůbec nemá. Je fakt, že tam to bylo pojmuto trochu jinak, ale ani tady to není s atmosférou vůbec špatné a místy jsem měl i husinu. To je záruka kvalitního budovaní napětí, které tady skrz všelijaké odkazy a vydařenou hudbu skvěle fungují. Chyby vidí v poměrně dlouhé stopáži a závěru, který mě ani v nejmenším nedostal do kolen jak jsem očekával. V hotelu byly krásné narážky a poohlédnutí, či nějaký druh vzdaní úcty prvnímu snímku, ale očekával jsem malinko více. Kolem a kolem je to však velmi vydařené pokračovaní. ()

Motinski

Veľmi vydarená adaptácia, nie úplne najlepšieho Kingovho románu (aspoň podľa mňa teda) ktorá ťaží hlavne zo svojho predchodcu a odkazov je tu požehrane. Nema to už síce takú omamujúcu snovú atmosféru, ajtak sa ale dobre buduje napätie, herci v hlavných úlohach sú skvelí a nevadí ani tých 152 minút ktorých som sa obával najviac. Doktor Spánok je temné fantasy s dynamickým tempom a zaujímavými charaktermi. Funguje ako samostatný film bez ohľadu nato v akom univerze sa nachádzame, viac si ho ale užijú tí ktorí videli aj Kubricka. Ja som mal očakávania nastavené nízko a hlavne preto som príjemne prekvapený. Finale v hoteli spôsobilo zimomriavky od prvého momentu. ()

jedna_vrana

Občas idete do filmu s obavami, či vám sadne žáner a či vás to vôbec osloví. Filmu nemám ako divák takmer čo vyčítať. Páčila sa mi atmosféra, Ewan v hlavnej úlohe, aj tá mystická rovina sa dá zvládnuť. Zaujímavé prepojenie na „Osvietenie“. ()

Lachtaan

Opět jsem viděl horor, který mě neděsil z celých cca 95ti procent, ovšem jako fantasy thriller funguje se všemi výbornými výkony (má múza Rebecca Ferguson) a dokonalými vizuálními triky Doctor Sleep téměř na výbornou. Kvůli této kinonávštěvě jsem konečně dohnal slavné Osvícení, tudíž mohu tvůrce pochválit, jak si potrpěli na nejrůznějších odkazech na film, jehož by Flanaganův snímek měl být sequelem. Už jen pro občasnou recyklaci některých scén se nejedná o klasické pokračování, ale jako vzdání holdu jednomu hororovému kultu a vysvětlení množství nejasností z nepříliš jednoduchého osmdesátkového zážitku ‘fakčí’ skvěle. Normálně by tenhle koncept šel zcela mimo mé preference, myšlenka astrálního cestování a dvě a půl hodiny bez nudné minuty mě ovšem dost potěšily. [ČSFD projekce CineStar Černý Most 13.11.2019] ()

BROKEN_

Jakožto fanoušek Osvícení, jsem byl neskutečně natěšený na tenhle snímek. Všechno mé nadšení začalo trailery, které byly perfektní, a já jsem si je několikrát opakoval. Zkrátka, Doctor Sleep byl za mě, nejočekávanější horor letošního roku. I tak, jsem si trochu klepal na hlavu, jestli to je přeci jen dobrej nápad navázat na legendární dílo od Velkého Stanleyho Kubricka. Tak jsem si pustil seriál The Haunting of Hill house od režiséra Mika Flanagana, a hned potom, jsem věděl, že Doctor Sleep, musí dopadnout dobře. Výsledek? DOPADLO TO LÍP NEŽ DOBŘE! Flanagan je fanoušek Osvícení, jde to hrozně moc cítit na každé scéně. Flanagan dává čest jak Kubrickovi verzi, tak i Kingově předloze. Od začátku až do konce jsem byl nejvíc nadšený, jak to jen jde. Příběh krásně navazuje na Osvícení, a člověk tak cítí ten stejný pocit, jako kdyby sledoval Kubrickův film. Danny se naučí nové věci, které jsou velmi zajímavé. V podstatě, když to tak vezmu, Doctor Sleep se zabývá zářením mnohem, ale mnohem více než Kubrick ve svém filmu. ZA TO DÁVÁM OBROVSKÝ PALEC NAHORU. Nová hrdinka Abra je sympatická, statečná a mimořádně obdařena silným zářením. Díky ni sledujeme HODNĚ zajímavé scény, které mi mnohdy vyráželi dech. Danny je v podání Ewan McCregrora přesvědčivý jak to jen jde, vždyť si ho vybral samotný Stephen King, takže na tom něco musí být. Záporačka Rebecca Ferguson je SEXY! Rebecca předčila všechny účastněné, krade si film pro sebe. Zbytek její party, byly správně děsivý, a pokaždý když vysávali záření, běhal mi mráz po zádech. Hlavně scéna s Jacobem Tremblayem byla znepokojivá. Vizuálně je film skvělý, CGI je hodně povedený. Stejně jako v Osvícení, tak i tady zazní bezchybný soundtrack. Hudba z Osvícení se poslouchala nádherně. SOUNDTRACK - https://youtu.be/RZXhguSxHY0, https://youtu.be/op54hhaIXRY, https://youtu.be/KjkfCq9cPtc, skladba která mě nejvíce překvapila byla tahle https://youtu.be/-fN-Xjpd-qE to bylo velké překvapení, které mi nadělilo úsměv na tváři. Film má tu správnou atmosféru, není nějak tíživá, depresivní, ne, je to PŘESNÝ! A když už mluvím o atmosféře - stačí pouze slyšet tón hudby, a už máte z toho špatný pocit. Popravdě, Doctor Sleep je spíše psychologické drama s prvky hororu, které nemá žádné lekačky ( ty se jsem ani nehodí). Finále v Overlooku byla jen třešnička na dortu. Fanoušci knížky Osvícení budou z finále MEGA NADŠENÍ, TAK JAKO JÁ! Jsem rád, že jsem si knížku přečetl. Teď mi zbývá už jen přečíst Doctor Sleep. Podtrženo sečteno, Doctor Sleep je za mě nejlepší film roku! I LOVE IT! Pane Flanagane, máte ode mě RESPEKT, za to, že jste dokázal uspokojit diváka Kinga a Kubricka, KLOBOUK DOLŮ, DĚKUJI. Žádný jiný film než Doctor Sleep, mi tak moc nezahřál u srdíčka. P.S. Dne 22.12 2019 - jsem to viděl znova a je to pořád za mně nejlepší film roku. A ještě více mi to přirostlo k srdci. Už se těším na prodlouženou verzi pane Flanagane. P.P.S. Dne 24.2. 2020 - jsem zjistil, že si ve filmu zahrál původní představitel Dannyho Torrance - Danny Lloyd. A to přesně při scéně s baseballovým klukem. Ta část, kdy se tam objeví je ÚŽASNÁ! " Sleduj toho kluka, číslo 19. Ten kluk je skvělej. Pokaždé trefí míček. Jako kdyby četl nadhazovačovu mysl". Kurva fix, tohle mi dělá obrovskou radost. To jak tam říká tyhle slova, jsou krásnou poctou pro Dannyho Lloyda s rolí Dannyho z původního osvícení - skvělý. TOHLE MI KUREVSKY ZAHŘÁLO U SRDÍČKA! () (méně) (více)

Netflixovský dům Usherů našel nového patriarchu

Netflixovský dům Usherů našel nového patriarchu

01.05.2022

Jsou tomu přibližně dva týdny, co filmový svět obletěla zpráva o vyhození legendárního herce Franka Langelly z probíhajícího natáčení netflixovského hororového seriálu The Fall of the House of Usher… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (více)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů