Králíček Jojo

• Kanada

• Austrálie

Komedie / Drama / Válečný

USA / Nový Zéland / Česko, 2019, 108 min

Na prekvapenie film lepšie funguje v dramatickej rovine, než v komediálnej. Spočiatku sa síce na Hitlerovi, fanatických deťoch a bláznivej židovskej dehumanizácii pobavíte, ale neskôr sa do popredia dostáva vzťah Joja s matkou a Joja s Elsou. Možno menej zábavné, ako som čakal, ale skutočne príjemné a ľudské. P.S. Scartlett Johansson a Sam Rockwell boli super, Thomasin McKenzie veľmi sympatická. P.S.S. FO Hitler!(4.1.2020)

Trochu zvláštní směsice drsného válečného dramatu a brutální satiry. Waititi měl v hlavě evidentně strašně moc motivů, které bohužel využil snad úplně všechny, což je na jednu stran fajn a příjemně nekompromisní, na druhou stranu ale díky tomu výsledek působí tak nějak polovičatě. Některé scény jsou naprosto fantastické (výcvik malých nacistů, prohlídka bytu, závěrečná válečná scéna), jiné jsou ale oproti nim až na hranici trapnosti a tato nevyrovnanost se táhne prakticky celým filmem. Waititi má cit pro vypointování a načasování některých vtipů, nebojí se jít mnohdy až na dřeň a pár momentů se vskutku může zapsat do zlatého fondu válečné satiry (úžasná scéna s hajlováním). Daří se mu vytvořit i potřebnou atmosféru a vše má svižné tempo, v němž se pořád něco děje. Trochu na škodu pak je, že seriózní scény, které by měly být mrazivé, tak úplně nepůsobí a do celku se moc nehodí. Jestli ale něco stojí za vyzdvihnutí, je to naprosto fenomenální vedení herců. Roman Griffin Davis je v ústřední roli famózní a v tom nejlepším slova smyslu roztomilý, ostatně všichni dětští herci jsou velmi dobří a žádný z nich není přehnaně otravný. Scarlett Johansson tu sice není tolik, i ona je ale výtečná a scéna s imaginárním manželem je jejím naprostým vrcholem, Sam Rockwell je taktéž výtečný a i jako nacista těžký sympaťák, jen samotný režisér v roli Hitlera nepříjemně a samozřejmě záměrně extrémně přehrává, což je ke konci už trochu rušivé. Jojo Rabbit je poměrně vydařená záležitost, která je ale trochu nevyrovnaná a nemá natolik silný a celistvý příběh, že by dokázala zaujmout více než jednou. 60 %(24.1.2020)

"Chlapci tvého gusta mohli slyšet, že Hitler má jen jedno varle. Což je nesmysl. Má čtyři." ... Přestože Králíček Jojo disponuje kvanty svérázných superlativ, nelze k němu převážně říct nic neodmyslitelně podstatného, poněvadž vám naprosto vytře zrak, vezme dech a bezskrupulózně sežehne bránici způsobem, s nímž to dokáže jen ten kreativní šílenec ze země protinožců jménem Taika Waititi - který si okrem střihl našeho milovaného kníratého filantropického lidumila Adolfa, který si každou jednotlivou scénu v níž extravagantně vystupuje a kulometnou palbou sází jednu hlášku za druhou jednoduše krade pro sebe samého. Mimoděk se jedná o fantasticky obsazenou (Scarlettka a Rockwell v jedněch ze svých nejsympatičtějších rolí celé jejich kariéry) pikantní kumulativní smrští černohumorných (avšak nijak kompromitovaných) fórů planoucí a divácky atraktivně vstřícnou anti-válečnou propagandu o nesmyslné podstatě války a také obezřetně sarkasticky kritizující stále aktuálnější otázku stupňující se xenofobie. Nekorektní pozitivně harmonická jednohubka, která vám bezelstně ukradne vaše srdíčko a průběžně mu zpívá nejeden jízlivý poetický evergreen - eskapády árijských mláďat v zajmovém kroužku jménem Hitlerjugend nikdy neměly takový pikantně řízný komediální kumšt. Natožpak kupříkladu bych vůbec neřekl, že byl snímek natáčen v Česku, ovšem menší tušení u mě jaksi panovalo (zato Žatec jakožto natáčecí lokaci bych vůbec netipoval) - tudíž určitě vyčkejte až do konce závěrečných titulků - nejenže si poslechnete legendární Hendel, německou verzi Heroes od Bowieho umocňující finální abreakci, ale také se budete moci kochat tím, kolik mnoho českých lidí pracujících ve filmové branži se na tomto jedinečném majstrštyku v podstatě podílelo. Dle mého skromného úsudku určitě jistý kandidát na akademickou cenu za nejlepší motion picture roku - já jsem se až v extrémně nesnesitelných intervalech řezal smíchy, a to mi jakožto kvalitativní ekvivalent veskrze bohatě stačí - Králíček Jojo evokuje nesmazatelný obdiv a radost, a to je přeci hlavní... Verdikt: náramná satirická tečka za báječným filmovým rokem 2019, respektive i celou dekádou! Senzační komediální pecka jež je zároveň tím nejobdivuhodnějším celovečerním výsměchem existenci nacismu - Taika a jeho laškovný smysl pro absurdno se prostě nezapře. Bravo! 93% ... PS: Nepřipomínal vám Yorki dětskou verzi Nicka Frosta? Mne až neuvěřitelně! ... "Hail Hiteler!" "Was? Who's Hiteler?!"(3.1.2020)

Waititimu se povedlo natočit zajímavý mix bláznivé komedie a válečného dramatu, hranice mezi odlišnými žánry je ale tenká a někdy bylo opravdu těžké se po výbuchu smíchu naladit na vážnou scénu s popravenými odbojáři. Vyzdvihnout ovšem musím herecké výkony dětských představitelů, zejména naprosto fantastického dvanáctiletého Romana Griffina Davise, který byl za svůj výkon nominovaný na Zlatý glóbus, a já pevně věřím, že tohle je teprve začátek jeho zářné kariéry.(22.1.2020)

• Eldrick

Spin-off filmů Wese Andersona, tudíž mě to úplně minulo. Naopak jsem spíš trpěl. Není to vtipný, nemá to žádný rytmus vyprávění. Je to jen divnost přesraná totálně nesourodými nápady.(15.2.2020)

Perfektní, bláznivá satira postupně přejde v syrové drama. Obě polohy se umí prostřídat v pár záběrech a přitom obě působí tak, jak mají. Scéna s houpajícími se botami naprosto dokonalá.(1.2.2020)

• Necron

nonsense overhype! potencial velky, ale nevyuzity - vsechno zajimave a vtipne obsahuje trailer. pobavil yorki (archie yates) a taika waititi se svym vtipnym hitlerovskym prizvukem a taneckama.(8.2.2020)

Výborný inteligentní scénář a herci, chytrá kombinace temného filmu a černé absurdní komedie. Když film občas zpomaluje kvůli naivitě dětství, umí připomenout, co za hrůzy zažili naši prarodiče.(14.2.2020)

Film, který je k zamyšlení i film, který patří k tomu nejlepšímu, co jsem za uplynulý rok v kině viděl. Králíček Jojo je dramatem i černou komedií s velice propracovaným scénářem. Každá osoba v něm hraje svou předem danou úlohu vůči hlavnímu hrdinovi, chlapci kterému říkají Jojo. Jojo je antisemitský, propagandou ovlivněný kluk jemuž Třetí říše ukradla dětství. Vidí svět černobíle a jeho imaginárním kamarádem je Adolf Hitler. Teď ale zjistil že se v jeho domě ukrývá židovka. A právě interakce s ní, začne narušovat jeho antisemitskou jednotu. Jak zřejmě z výše řečeného vyplívá, příběh je velice vrstevnatý. Zároveň ale svým způsobem naivní - přece jen vidíme svět očima malého chlapce. Je v něm plno skrytých významů i ironie. Herci zde hrají excelentně ať v dětských či dospělých rolí. Taika Waititi zabodoval a vytvořil dílo, které si opakovaně moc rád připomenu. Obří palec nahoru i doporučení a plný počet hvězd. 85%(31.12.2019)

Perfektné! Tragikomická smutno-pekná dojemná satira - asi takto by som označil tento pozoruhodný a nesmierne originálny film. Na prvý pohľad možno komédia, ale keď tak človek číta medzi riadkami, tak je to presne ten typ filmu, ktorý v sebe ukrýva obrovskú symboliku a množstvo skrytých odkazov. Ja som bol spočiatku filmu síce trochu skepticky, ale musím uznať, že čím ďalej sa dej a zápletka rozvíjali, tak priamo úmerne rástol aj môj záujem a filmový zážitok. Roman Griffin Davis v úlohe chlapca Jojo, bol naozaj vynikajúci! Samozrejme, aj všetci ostatní. Za mňa zatiaľ jeden z TOP filmov roku 2019! P.S. Ten koniec bol fakt roztomilý.(17.1.2020)

(31.12.19/Cinema city)(21.1.2020)

Originální mix válečného dramatu a parodie na vše okolo nácků a jejich vypíčených ideálů. Někdy jsou ty skoky z dramatu do komedie trochu těžce naroubované, jindy je to zase příliš vážné, v celku ale výborně pobaví (především vše s Dolfiem) a člověk z kina odchází s úsměvem na rtech. Johansson a Rockwell jsou výborní, stejně jako ústřední dvojice dětských herců. Film roku to rozhodně není, ale komedie roku určitě.(26.1.2020)

Chichester, 5.1.2020 Tohle je naprosto perfektní film a jsem strašně rád, že jsem se na něj vydal do kina. Taika Waititi to uchopil skvěle a já se dlouho nebavil u něčeho takhle originálního. Na druhou stranu se mi líbí, že i když tam nechybí vtip, tak to skvěle funguje i v dramatických okamžicích a několikrát přijdou opravdu překvapivé scény, kdy k slze není daleko. Jsem nadšený z toho, že není třeba fekálního humoru, aby vznikla dobrá komedie. Postavy zajímavé, obsazeno skvěle, příběh milý a lidský, takže podle mě není moc, co vytknout. Rozhodně film, který se vyplatí vidět. Navíc je krásné sedět v Anglii v kině a vidět krásy z Čech.(5.1.2020)

Perfektní....plakal jsem 😉 smál se co víc si přát. Herecké obsazení na výbornou.Ps: Verbale jsi z OV.? Chtěl bych tě poznat a moc....(20.1.2020)

Waititi je poslední dobou můj velký oblíbenec a proto jsem byl neskutečně zvědavý, jak naloží s takovou látkou.Musím přiznat, že vlastně jsem ve finále dost spokojený. Humor fungoval tam, kde fungovat měl a vážná rovina filmu, nesla i perfektní poselství a dala jasně najevo Taikovu myšlenku. Nemůžu se ale zbavit pocitu, že kdyby to celé byla jedna velká satira, tak by to víc sedělo do Waititiho stylu, protože tohle odvětví zvládá fakt elegantně. Každopádně, hrozně příjemná záležitost, co má hloubku. You're not a Nazi, Jojo. You're a ten-year-old kid who likes dressing up in a funny uniform and wants to be part of a club. (27.1.2020)

Jojo Rabbit stojí a padá na příslušníkovi hitlerjugend, který si Židy představuje jako mix čerta s oslem, přičemž toto stvoření by optimálně mělo mít tři ocasy a nadmíru potentní genitál. Nicméně po střetnutí se s tímto monstrem příslušník zjistí, že tento mix se spíš podobá árijcům, avšak nadočnicové oblouky a stav bankovní konta se liší. 80 % Celosvětový příjem k 25. 1. 2020: $44,574,637, což je 3,18 násobek rozpočtu(27.1.2020)

Tak tohle se hodně povedlo! Je to originální, je to vtipné a je to i smutné. Taika Waititi opět ukázal, že umí překvapit a s tímhle dle mého názoru dostal skoro každého diváka. Navíc Adolf Hitler v jeho podání je naprosto skvělý! Klaním se před jeho výběrem herců. Hlavní představitel není žádný krásný chlapec, ale normální klučina z vesnice, který se zkamarádí s židovkou, o které si myslí bůh ví co. Hodně jsem se u filmu nasmála, nevěřila jsem, že někdo dokáže z tak vážného tématu udělat opravdu povedenou satiru, Waititimu se to povedlo. Je ale pravda, že místy mi snímek přišel trochu zdlouhavější, a můj názor je takový, že jedna určitá a důležitá smrt, tam mohla být lépe zpracovaná, bohužel jsem necítila takové emoce, jako bych měla. Jinak je to skvěle natočený film, na který se vždy ráda podívám.(27.1.2020)

Takže, dámy a pánové, můžu říct, že Jojo Rabbit je snad nejlepší film posledních několika let. Nečekejte komedii na odlehčenou. Naopak během toho filmu vystřídáte snad všechny emoce, co jdou. Dokonce i závěrečné titulky stojí za zhlédnutí :). Dávám plný počet 5 ze 7.(17.2.2020)

Po úvodní scénce se šhitlerem jsem se modlil, aby kámoš neřekl, že se zvedáme, protože už i já po tom zatoužil. Ale potom, co dostali prostor jiní a děj se později začal vybrušovat, jsem začínal měnit názor až jsem ho posunul do naprosté blaženosti. Opravdu se zde až neuvěřitelně přecházelo z humoru do husté a dechberoucí atmosféry. Bylo to strašně dobře napsáno, každá postava vám něco předá a poslední minuty filmu vás nenechají spát. ... GA Cinema(28.1.2020)

Taika Waititi je opravdu originální režisér a já se na každý jeho kousek moc těším. Ukázal, že menší vtipné produkce jsou pro nějak jako dělané v Co děláme v temnotách nebo Honu na pačlověky. Na druhou stranu ukázal, že dokáže ukočírovat i velký Hollywoodský blockbuster ve formě třetího Thora. Teď se pouští zlatou střední cestu. Králíček Jojo je více artová záležitost, ale plná velkých hereckých jmen. Celkové hodnocení je ale hodně rozporuplné, protože na parodování nacistického režimu si vylámalo zuby už více kvalitních tvůrců a ani tady nejsem jednoznačně přesvědčen, že se to stoprocentně povedlo. Ano jsou zde velmi vtipné momenty a na druhou stranu i velmi smutné momenty, kdy už člověk skoro sahá po kapesníčku, ale celkově je to takové rozporuplné. Asi je potřeba nechat film trošku uzrát nebo mu dát ještě šanci. Tady je ta hranice hodně tenká.(31.12.2019)

no podle toho hakace v kosoctverci je hned videt, ze na tom filmu se podileli i Cesi ;)(26.1.2020)