Nikdy nezestárnou (festivalový název)

• Nový Zéland

Velká Británie / Nový Zéland, 2018, 99 min

Peter Jackson

Peter Jackson

Jabez Olssen

´říká se, že když umíráte, celý život, vám v mžiku proletí před očima, ale mě, bylo devatenáct, moc, jsem toho neprožil´ ..první světová, za devadesát minut (!) kombinace výpovědí reálných účastníků, všech těch hrůz, autentické a převelice lidské, děsivé i humorné,s úžasně restaurovanou formální stránkou (!) fascinující, v každé vteřině, dechberoucí, mistrovské dílo(15.12.2018)

Neskutočný prístup k látke, neskutočné spracovanie. Pochopme sa, prerobiť niečo staré 100 rokov do takejto podoby, upraviť rozlíšenie, doplniť farby a zvuk, spracovať dokonca drobnosti ako realistické snímkovanie, to sa len tak nevidí. Čo však urobilo snímok prelomovým, to bolo dodanie podmazu a príbehu vo výpovediach "pamätníkov". Neskutočné spracovanie. Pri záberoch na mŕtvoly sme sa s otcom zhodli, že ešte že nie je cítiť ten puch z tých tiel von z telky. Pre niekoho nudný dokument, pre druhého dokonalé dokumentárne dielo, ktoré nikdy nezostarne a zapíše sa do dejín veľkým písmom, aj keď širšie povedomie o ňom príde až časom, keďže to kiná obišlo, čo je strašná škoda. Toto by mala byť povinnosť pre školy. P.S. Tento film je len čerešnička na torte. Pán Jackson zreštauroval a kolorizoval cca 100 hodín materiálu Britského imperiálneho vojnového múzea v Londýne. Všetko bez nároku na akýkoľvek honorár. Jednoducho len tak. Niečo neskutočné a tým tento pán ešte viac stúpol v mojich očiach, pričom kvôli LOTR bol už tak tak vysoko.(29.12.2018)

Zas ma dobehli vlastné očakávania. Netradičný spôsob poňatia dokumentu, ktorý azda osloví len fajnšmekrov (vojnovej) histórie, robí z neho úzkoprofilový tovar. Rozprávanie veteránov o živote radového vojaka od povolávacieho rozkazu po návrat z vojny domov uspí nejedno senzáciechtivé oko. Preto sú jedinou devízou colorované a ozvučené dobové zábery, ktoré aj tak vyťažia dĺžku dokumentu iba z polovice. Na škodu veci naďalej zostáva tieň, ktorý vrhá WW2 na staršiu predchodkyňu. Jacksonova robota nech slúži ku cti, ale v zálohe ešte zostalo veľa nevyužitého potenciálu. Pre spestrenie rýdzo kinematografického zážitku odporúčam Spielbergov War Horse, ktorý (odhliadnuc od deja) dokonale ilustroval (nielen) zákopové šialenstvo WW1.(1.2.2019)

Hodně jsem se těšil, ale musím říct, že mě dokument žádný nový vědomosti ohledně 1.světové války nepřinesl a že jsem se na začátku docela i nudil než přišlo na krásné vyhlazené pravé záběry na které právě upoutával trailer. Takovýhle nádherný záběry jako málo v kterým dokumentu pohledáte a právě za ně mířím v hodnocení až na tři. A jak se říká dobrý je za tři, což není vůbec špatný. Každopádně nebýt těchto záběrů, tak moje hodnocení klesá, poněvadž je spoustu jiných a lépe zpracovaných dokumentární filmů a cyklů na toto téma.(9.1.2019)

Už nikdy nepotřebuju vidět žádné zfilmované informace o 1. světové válce, protože pan Jackson mi je právě dopřál v té nejvěrohodnější podobě. Nebudu zastírat, že dokumentem nejsem zase tak unešený, jak bych asi být měl, několikrát jsem se během sledování dokonce přistihl, jak kontroluji, kolik ještě zbývá minut do konce. Ale přestože hlavně začátek kromě zákoutí života v zákopu ničím nevyčnívá, samotný závěr jednoho netradičního ale precizního dokumentárního obrazu je dosti emotivní a politováníhodný.(15.12.2018)

Celý čas som rozmýšľal, či to použijem ako dejepisný materiál pre mojich žiakov. No kým to nebude predabované tak zrejme nie. Sám som mal problém sa sústrediť aj na rýchle titulky aj na obraz. Ako celok je to vystavané veľmi dobre, bez nejakého prikrášľovania, no ako v závere konštatovali veteráni vojny - civil tomu nikdy neporozumie..(10.2.2019)

Cesta na západní frontu a zase zpátky. Neobyčejný dokument složený z kolorizovaných a ozvučených záběrů a fotek, spojených s očitými svědectvími veteránů. Na 100 minut vás vtáhne do zákopů a nepustí.(20.12.2018)

Jacksonova pocta veteránom z WWI, ktorú tvoria ich samotné reálne komentáre, doplnené o zrekonštruované, ozvučené, farebné a doteraz nevidené snímky a zábery, vďaka ktorým si divák lepšie (nie však úplne) dokáže predstaviť tú hrôzu. Škoda len, že občas sa nezvolil "tichý mód" a nenechalo sa, aby tie zábery hovorili samé za seba bez pridaných informácií. Naopak, pri rozprávaní o útoku, kde počuť výstrely, chaos, cítiť a vidieť smrť, mi zasa tuhla krv v žilách. Silný dokument.(29.1.2019)

Krasne zabery, mrazive komentare a oskliva pachut v ustech.(21.1.2019)

WW1 v podání a vyprávění jaké jsme zatím neviděli ani neslyšeli. Děkuji. Nejen tvůrcům, ale i všem protagonistum... bez pripominani nesmyslných, hrozných a odstrašujících válečných konfliktů, je SVĚT odsouzen si toto ZLO znovu zažít...(21.2.2019)

Jackson to do nás sype hezky chronologicky a schovává si své eso v rukávu dobrou půlhodinu. Život v zákopech je zde vykreslen velmi sugestivně. Narozdíl od Three Identical Strangers si ale myslím, že tady měl novozélanďan sáhnout po delší stopáži. Mám pocit, že jakoukoli myšlenku zde načal, hned jí přebil jinou, jako když vám dítě s ADHD ukazuje svoje hračky. Samozřejmě nevím, jaké zdroje měl k dispozici, ale osobně bych si přál slyšet víc o psychologickém stavu vojáků po válce. Ale to už by, pravda, byl jiný film. Takhle za hezkých 85% (Febio 2019)(26.3.2019)

Peter Jackson představuje první světovou válku jako událost, do které se mladí lidé nadšeně hrnuli, aby z ní posléze odešli zničení, opovrhovaní a nepochopení. Na škodu budiž to, že unikátní kolorované a ozvučené záběry si jeden pro nepřetržitý tok řeči nevychutná dosyta.(1.4.2019)

Záslužná práce pana Jacksona.(27.12.2018)

Technicky neskutečný. Obsahově to mohlo jít dál. Chyběl mi pohled protistrany.(30.12.2018)

Tohle by se mělo pouštět ve školách.(20.4.2019)

Veledůležitý snímek, který zachycuje první světovou válku takovou, jaká byla. Tedy nikoliv zrychlená, černobílá, rozmazaná a jaksi vzdálená, ale syrová, špinavá, krutá a tragická.(16.11.2018)

S tímto sem měl trochu problém. Je to bez debaty záslužné dílo a neskutečně kvalitní práce s upravováním obrazu a zvuku - vypadá to opravdu suprově. Navíc to poměrně bez příkras zobrazuje hnus války (holt jsou to reálné obrazy) a za to take palec nahoru. Jenže mě to hrozně nebavilo... Asi si to budu muset pustit někdy ještě jednou a doufat.(19.12.2018)

Nádherná pocta hrdinům WW1. Že někdo přežil v masomlejnku tolik nesmyslného utrpení, je zázrak. Souhlas Davies182.(1.1.2019)

Technologicky úchvatný a hluboce lidský dokument/výpověď o Velké válce.(26.11.2018)

začátek, byl jedno velké wow, záběry z výcviku atd. Super. Do toho autentické hlasy pamětníků atd, jak říkám paráda, ale pořád jsem dumal nad tím, kde jsem to už viděl... zde: Velká válka: 1914-1918 / 14-18, le bruit et la fureur (TV film) (2008) | ČSFD.cz https://www.csfd.cz/film/324479-velka-valka-1914-1918/prehled/ frantíci natočili v podstatě to samé, akorát místo autentických kolorovaných záběrů, použili záběry filmové a autentické černobílé (všechny filmy poctivě uvádějí a jejich výpis jsem kdysi napsal tady [ KEB @ 1.Světová válka aneb naši pradědové ] Takže závěr k dílu velkého Petera: Petere je to v pohodě, technická stránka věci a uroveň kolorizace famozní, ale mohl jsi být více popisný a více realistický. Sice ukazuješ nějaké mrtvoly, ale tu atmosféru všeobecné a hlavně všudypřítomné smrti jsi moc nezvládl (asi záměr). Navíc fotky jsou dost často lehce nekorspondující s popisem (ano pauzoval jsem si to a koumal detaily). Pro někoho, kdo se o velkou válku zajímá jen povrchně absolutní bomba, pro někoho, kdo se zajímá hloubějí zatraceně pěkně udělaný dokument, ale nic nového. poctivých 75%(20.12.2018)