V létě roku 1943 do moravské vesnice uprostřed Hané jako by válečné události ještě ani nedolehly. Dvanáct bohatých statkářů zde žije ve strachu z nemanželského syna jednoho z nich. Sekal (B. Linda) má za sebou krušné dětství nemanželského dítěte, kterým všichni pohrdají, nic mu nepatří, slušné děvče si ho ani nevšimne. Je zatrpklý a krutý, nenávidí všechno a všechny. S protektorátem přišel jeho čas. Udává sedláky ze zločinů proti Říši a za odměnu dostává jejich majetky. Sedláci v obavách nejen o majetek, ale i ze strachu o život, dospějí k rozhodnutí, že je třeba se Sekala zbavit. K samotnému činu však využijí kováře Juru Barana (O. Lubaszenko), který se ve vesnici skrývá před německými okupanty. Oba muži se tak proti své vůli musí střetnout v souboji na život a na smrt. (Česká televize)

Dr.film

Vytvořit v českých filmových podmínkách takovýto skvost se rovná zázraku. Krásně napsaného scénáře Jiřího Křižana se Vladimír Michálek ujal ze vší poctivostí a na plátno ho převedl v podobě, jakou si scénář těchto proporcí zasluhuje. Dobře udělanou výpravu skvěle snímá Martin Štrba a absolutorium si plně zaslouží všechno herecké osazenstvo - zejména Sekal ztvárnění Boguslawem Lindou. Je třeba zabít Sekala je film, který zase jednou dokazuje jak kvalitní filmařina se dá u nás dělat. I přesto, že je to film s velkou koprodukcí, tak základní umělecká řemesla mají na svědomí čeští autoři a to dokáže hodně potěšit. ()

MontyBrogan

Tak silný príbeh, že sa v podstate rozpráva sám. Všetci tvorcovia filmu sú už len nástroje či kulisy. A to že sú presní ako hodinky čo s odbitím polnoci vrážajú čerstvo nabrúsený nôž medzi rebrá, je už len sprievodný jav. Aspoň tak to na mňa pôsobilo. Film suverénnych kvalít. ()

Ivoshek

Skvělá záležitost s vcelku jednoduchým příběhem, super atmosférou - ze které skoro kape letní pot a pálenka - a skvělou hudbou a kamerou. Jinak výběr neokoukaných Poláků byl dobrý nápad. ()

honajz

Jestli někde vyniká scenáristická schválnost, tak zde. K onomu závěrečnému konfliktu nedochází z charakterů postav, ani osudovosti prostředí, ale protože to chtěli tvůrci. A tak znásilňují logiku, psychologii i historii, aby se ti dva mohli pobít. Zbytečně, protože co je vycucané z prstu, nevzbuzuje emoce. ()

Ilicka

Mé kritické já na to nahlíží jako na banální příběh, kdy je třeba zabít Sekala, ale nikdo si nehodlá špinit ručičky. Tak proč nevyužít kováře? Je tu nový, je evangelík, patří už předem do pekla. Mé rozhořčené já konstatuje, že ti, kteří se mají za nejčistší jsou ty největší svině, a že násilí plodí násilí. Zbytková část mé osobnosti tvrdí, že to mělo atmosféru, že hudba byla skvělá a koneckonců ani to česko-polské obsazení nebylo vůbec špatné. A Linda, coby Sekal, byl správná svině... ()

Ištván87

Nejlepší český film od sametové revoluce. V devadesátých letech se u nás hodně rozmohla tzv. komorní dramata, která se snažila seč mohla, aby zastínila, že v nich (lidově řečeno) "jde vo hovno". Sekal sice do této kategorie také celkem pěkně zapadá, ALE má perfektně budovanou atmosféru, skvělé herce, výbornou hudbu, kameru, střih ( což se nejlíp projeví v závěrečném souboji muže proti muži ) a celkově člověka chytne. K tomu si musím připočíst, že narozdíl od většiny jiných filmů devadesátek tady dabing některých postav nezní pitomě a člověk by si ho skoro nevšimnul. Nejlepší výkon, jaký kdy Jan Šťastný v dabingu předvedl. 5 hvězdiček je podle mě hrozně málo a stejně tak mi nejde na rozum, že se tenhle film neprobojoval mezi 200 nejlepších filmů. ()

Necrotongue

Tak tomu říkám film s atmosférou. Kamera byla přímo dokonalá, měl jsem pocit, že u těch obilných lánů doopravdy stojím a úplně jsem cítil vůni, která stoupá ze sluncem zahřívané trávy, a viděl jak se horký vzduch nad obilím tetelí. Pardon, vzpomínky na dětství. A to je právě ono, tvůrci je ve mně dokázali vyvolat, a to už je něco. Nebyl jsem tak spokojen jen kvůli kameře, snímek disponoval i kvalitním příběhem, postavy byly velmi dobře obsazeny a vadil mi jen závěrečný duel. Byl takový křečovitý. Já sice chápu, že se tvůrci nechtěli dostat do křížku s Polskem v případě, že by se jeden (nebo oba) z aktérů nevrátil ze služební cesty, ale bylo to dost znát. Ale to už jen tak blbě frflám, ve výsledku to byla parádička. ()

becki_tu

Na můj vkus až příliš mnoho hluchých míst a poněkud povrchní děj. Atmosféra fajn, herecké výkony vesměs taky, ale nic výjimečného jsem tady prostě nenašel. Ale částečně chápu českou "lví" akademii, která na podobně laděné dramata slyší a s tím možná kalkuloval i Vladimír Michálek. ()

duklak2

Každý je z tohoto filmu nadšen. Mě nijak nebavil. Možná bych ho ani neměl hodnotit. Vždyť já ho vůbec nepochopil. Ale to bych byl sám proti sobě. Už ho nechci nikdy vidět. DVD mám někde založené. Nechám ho pro jinou generaci. Tyto filmy nejsou mým šálkem pověstného čaje. ()

Coleator

Škoda tak průhledného scénáře, který i přes dobré vykreslení lidských vlastností, nemůže přinést pětihvězdičkový zážitek... Možná to byl záměr, ale mě by vážně bavilo mnohem víc sledovat film, kde není všechno předem jasné... Dabing polských herců je také další věc, bez které by se určitě na film dívalo lépe... Sečteno podtrženo - kromě utvrzení v tom, že lidé dokážou být pěkný parchanti nic, proč byste tenhle film museli nutně vidět... ()

codeas

Tento již devět let starý snímek jsem viděl až nyní (8.5.2007), dlouho jsem váhal a stále nebyl čas ani nalada. Dnešním dnem je vše zlomena, Česká televize v "prime time" vysílala tento film, takže se nedalo jinak ;) Zhodnoceni: Naprostá spokojenost, takže ted řešim dilema zda je špatně že jsem tento film viděl až ted. Nakonec bych se shodnul s většinou čtenářů csfd.cz že tento film je náplast pro milovníka filmového umění, na tu bídu jaké české filmy se toči :-( ()

ScarPoul

Je třeba zabít sekala padne v tomto filme do desiatich minút ale povedal som si budiž uvidíme čo sa stane ale keď film trvá dve hodiny s tým že viete aký bude koniec lebo myslieť si že to niekto nespraví po tom úžasnom názve je strašne naivné - tak na to sa pozerať dve hodiny kde sa nám film snaží vykresliť charaktery postáv tak aby sme s nimi museli súcitiť by bolo potrebné troška pozmeniť scenár aby bol dospelejší. pretože celá rada starších ak mi prepáčite ten výraz tak scény s ňou sú tak strašne naivné, trapné už len tým že chcú šokovať lebo oni sú tí čo majú power. no neviem . tak isto siteková. typická hrdinka s typickým koncom ten film ma absolútne neprekvapil. a ako ateista mi pekne liezlo na nervi pozdraven ježíš kristus ale budiž tomu by som ešte rozdýchal ale celkovo ten film nemá čo ponúknuť. pustite si radšej bojovníka s deppom to má aspoň zmysel a pozrieť si film len kvôli herectve bravúrneho bartošku a dvoch hlavných predstavitelov, plus hudba a kamera. inak ništ. no ale rozhodne to nie je zlé, má to pár silných scén a režisérsky je to umne zvládnuté a všetko nakoniec vyustí do normálneho funkčného celku a pôvodne to bolo na štyri lenže prepáčte mi scéna ku ktorej film celý čas smeroval je rýchla, hlúpa a ten posledný záber je jasný dôkaz o natočenie niečoho kvázi umeleckého lenže ako sa jura baran postaví a pozrie do slnka tak zo sekalom odchádza aj ta štvrtá hviezdička. ale zase nezažil som dobu ale zase ani režisér. ()

jhrasko

Mojimi očami a ostatnými zmyslami úplne svetový český film, ktorý je skvelý práve tým, že je mimo všetkých geografických čiar a to nielen vďaka poľským hercom v hlavných úlohách. Nebudem sa dlho rozpisovať, skvelá záležitosť, ktorá určite nie je dokonalá, ale dokonale ma odrovnala ! P.S. Komu A.Sitek nepripomína mladú M.Streep, nech zdvihne ruku:-))) ()

5150

Celé je to moc nastrojené, naškrobené, bez kouska srdce. Z každého momentu sálá ambice, ale těžko tomu uvěřit. ()

Beast

Velice špatný film, kterému prostě nevěříte a který nepřesvědčí - film u něhož jsem nikdy nepochopil to, proč získal taková hodnocení. ()

Hwaelos

Hle, film! Trochu pateticky, byť ne nepříhodně začínám svůj komentář. Absolutně nechápu, jak mi mohly Michálkovy filmy tak dlouho unikat. To je jedním slovem nádhera. Vladimír Michálek je takovou českou obdobou Clinta Eastwooda. Jeho snímky jsou o obyčejných lidech a přesto s tématy vyhrocenými až do krajnosti. Oba režiséři myslí na všechno. Dávají si záležet s uhrančivou a přesto jednoduchou kamerou, vybírají si vynikající herce a budují atmosféru, která vás strhne, i kdybyste stokrát nechtěli. Michálek navíc přidává pečlivý výběr lokací, protože krajina se mu stává druhým hercem. Dechberoucí. ()

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi