V létě roku 1943 do moravské vesnice uprostřed Hané jako by válečné události ještě ani nedolehly. Dvanáct bohatých statkářů zde žije ve strachu z nemanželského syna jednoho z nich. Sekal (B. Linda) má za sebou krušné dětství nemanželského dítěte, kterým všichni pohrdají, nic mu nepatří, slušné děvče si ho ani nevšimne. Je zatrpklý a krutý, nenávidí všechno a všechny. S protektorátem přišel jeho čas. Udává sedláky ze zločinů proti Říši a za odměnu dostává jejich majetky. Sedláci v obavách nejen o majetek, ale i ze strachu o život, dospějí k rozhodnutí, že je třeba se Sekala zbavit. K samotnému činu však využijí kováře Juru Barana (O. Lubaszenko), který se ve vesnici skrývá před německými okupanty. Oba muži se tak proti své vůli musí střetnout v souboji na život a na smrt. (Česká televize)

adamo_znk

Pověst tohoto filmu jako jednoho z nejlepších českých počinů se mi potvrdila ! Herecký koncert dvou hlavních polských představitelů, jejichž postavy jsou všechno jen ne černobílé, nasazený na velice silném příběhu je prostě filmová lahůdka. Scéna posledního rozhovoru mezi Jurou a Sekalem v kovárně je scénáristická perla ! ()

m.krudenc

Pokud tohle není vůbec nejlepší český film 90. let, tak je to tedy alespoň jeden z těch několika nejlepších. Opravdu skvělá podívaná s výbornou atmosférou a bravurními hereckými výkony, hlavně ze strany hlavních polských protagonistů. Dokonalý film s napínavým dějem a jasným smyslem, příznivě přijatý kritikou a (relativně) i diváky? Ano. Jiří Bartoška ve velmi zajímavé roli. ()

joehot

Nejsem zrovna příznivce naší kinematografie, ale tenhle český western (=czechstern :)) lehce připomínající Všechny dobré rodáky, je parádní. Regulérně, bez příkras, naprosto PARÁDNÍ! ()

Marek1991

Už dlho ma žiaden film tak nezasiahol na duši ako tento. Najradšej by som tento pozmenený biblický príbeh ohodnotil plným počtom, no proste je to veľmi pesimistické s tým, že vlastne nikto neurobil nič dobré, nič kresťansky správne a morálna dilema vlastne nebola vyriešená. Chcel by som vedieť názor cirkvi na tento film. To, že ukazuje pravú tvár ľudí to pre mňa nebolo nič nové, mimochodom tú pripútanosť k pôde si môžte pretvoriť na dnešné podmienky na inú pripútanosť dnešných ľudí. Herecky to bolo skvelé, scenár tiež, proste hudba sa mi páčila, ako stredoeurópske dielo to má proste veľký význam, no bojím sa že mnohí nad ním mávnu rukou a nič si z neho nezoberú, lebo mnohí sú ešte viac zlí ako ten Sekal vo filme. Je smutné ako Jura Baran tu nakoniec hral hru druhých a ešte to môže vyznieť, že práve takto zachránil svoju rodinu. Pokrytectvo, vypočítavosť, či celkovo zlé duše tunajších ľudí by si zaslúžili aj súčasné spracovanie. ()

Padme_Anakin

Mrazivé drama v dusnu horkých letních dní roku 1943.. Do jakési zapadlé vísky na Moravě přijíždí mladý muž a žádá starostu o pomoc, začne pracovat v kovárně a seznamovat se s místními, kteří žijí ve strachu a pod stálou hrozbou ze strany nemanželského syna Ivana Sekala.. Bogusław Linda je mýma očima fantastický, cele mě zaujal, sledovala jsem jeho postavu se zatajeným dechem a po pravdě místy bez dechu.. Moc hezky natočené v krásných lokalitách + herecký ansámbl komplet výborný.. ()

Cubinho

Závěrečný obraz - uprostřed kříž, jeden lotr po levici, druhý lotr po pravici. Pro jednoho připraveny brány pekla, pro druhého snad osud lotra po pravici. Jeden z nejlepších českých filmů vůbec, kde hrají prim polští sousedé. Ještě taková blbost na závěr - Valach by v životě neřekl patvar "viď"!:-) ()

curunir

Aká obrovská je sila manipulácie. ,,Je trěba zabít Sekala.". A kto je vlastne na konci ten dobrý a spravodlivý. Celý príbeh je naozaj bravúrne vystavaný, záujmy krutého Sekala prevyšujú (aj keď sa to tak na prvý pohľad nezdá) záujmy dedinčanov a na konci sa naskytá otázka, kto si mal v rukách väčšiu moc. Toto všetko sa samozrejme nezaobíde bez prvotriedneho hereckého obsadenia a skvelých výkonov. Najlepšie sa tu predvádza duo poľských hercov Olaf Lubaszenko (Juro Baran) a Boguslaw Linda (Ivan Sekal), pričom lepším s týmto dvojice je nie charakterom ale výkonom práve Linda, ktorý by si svojho Leva zaslúžil viac. Okrem toho veľmi vydarená aj vedľajšie úlohy a klobúk dole aj pred celkovým dobrým výpravným spracovaním a tiež vydarenou hudbou. I keď sú tu odozvy na tento film zmiešané, myslím si, že tích 10 Českých levov (doteraz najviac) je viac-menej zaslúžených a plné hodnotenie je možné udeliť bez väčších predskudkov. Toš, problémy sedliakov za protektorátu je teda naozaj možné pokladať za jeden z najlepších českých filmov. ()

faana21

Ptám se, zda vážně implikuje pojem "lidskost" pozitivní konotaci... ...zda vážně implikuje pojem "nelidský" konotaci negativní...? VeleSilný snímek o (bohužel) příliš lidských slabostech, nízkostech... o "nelidské lidskosti". Jeden z nejlepších českých filmů jaký jsem kdy viděl. ()

zdepapepa

Jeden z nejlepších českých kinematografických počinů (i když 3 lidi se museli dabovat) poslední dekády. No, možná i století, protože takto rozehrané drama s jasným morálním poselstvím a až nadčasovou alegorií se nevidí v dnešní době skoro vůbec. A co teprve na Hané! Dokonalé obsazení podtrhují herecké výkony všech zúčastněných a když se to celé znásobí střihem, kamerou a hudebním doprovodem, nemůže vám v tej rovnici nevyjít 100%. ()

NinonL

Sekal si všechna svoje ocenění zaslouží. Nedávno jsem ho viděla znovu a zapůsobil na mě skoro stejně silně jako poprvé. Stále přemýšlím, zda kovářův konec opravdu způsobil jen strach obyvatel vesnice. Strach z fašistů, strach ze sousedů? A o kolik by se zachovali jinak v jiné době, třeba po r. 1948? Všichni tři hlavní polští herci (Linda, Lubaszenko i A.Sitek) se mi ve svých rolích nesmírně líbili. I ten zpropadený Sekal měl něco do sebe. ()

fannah

Top dílo české kinematografie. Michálek je jeden z nejtalentovanejsich filmařů, herecké obsazení na které zde vsadil funguje perfektně. Pohled na českou mentalitu za protektorátu tu dlouho chyběl. ()

Jillen

Krásný film, dlouho jsem ho přehlížel, ale jsem tomu možná rád. Až teď jsem schopný docenit jeho kvalitu. Výborní herci a atmosféra. ()

Sidonka

Nejlepší český film posledních dvaceti let a nejzdařilejší film Vladimíra Michálka. Velmi oceňuji i to, že zde nehráli jen nejobsazovanější herci, divák viděl i neznámé tváře a polští umělci zde opravdu zabodovali. I když je to tragický příběh, viděla jsem film už potřetí a zatím se mi neomrzel. Jsou zde skvěle zobrazené charaktery, činy a jejich důsledky, vina a pomsta, manipulace, zbabělost, pokrytectví... Témat k zamyšlení je zde dostatek, je zde ukázána potřeba chránit si své zájmy, přitom tendence lidí přiživit se na někom jiném, bezohlednost.. Za některé špatné skutky nebo nesprávné postoje se pak musí krutě zaplatit. Před některými věcmi nelze utéct, jen se jim dá čelit podle vlastních morálních a jiných měřítek... U většiny postav není zcela jednoznačné kdo je "parchant" a kdo ne, kdo má skutečnou moc a pokud ano, záleží na tom jakou a v čem konkrétně. Jsou zde asi dvě, možná tři sympatické osoby (kterých se ovšem vesničané zbavují buď svým distancováním, vadnými postoji, apod., nedokážou dobro mezi sebou ocenit), ale baví mě i záporáci, u nichž známe jejich motivace a i přes nesouhlas chápat, proč zaujali určitý postoj, i když jejich reakce byla nesprávná. Vadilo mi, jak se vesničané chovali ke kováři jiného náboženského vyznání, navíc v těžké životní situaci. Chovali se necharakterně i k těm dvěma nemanželským potomkům, dvěma tzv.parchantům, kterým svými skutky pomohli zdeformovat jejich už zjevně vrozený nedokonalý, pokřivený charakter, vesničané doslovně i skutky pomohli na svět přivést zosobněné zlo. Někdy, když ze svého středu kolektiv bezohledně vyloučí zdánlivého outsidera, se mohou kruté skutky obrátit proti útočníkům a vyvrhel se začne rovněž bránit. Snaží si urvat místo na slunci po svém. Kdyby se opravdu všichni sedláci chovali morálně, když už tak svědomitě chodili na kázání do kostela, mohlo vše dopadnout lépe. Jenže takhle to v životě opravdu chodí, hodně lidí je zlých nebo raději neslyší, nevidí, zvláště ty osůbky, které se nějakým způsobem vymykají většinové společnosti. Kdekdo se snaží urvat si ze života co největší krajíc a cesta k tomu bývá často dosti nehezká.- Jediné, co se mi nelíbí, je název filmu, který mi příjde až komicky divadelní a když jsem ho četla poprvé, aniž bych věděla, o čem film ve skutečnosti pojednává, myslela jsem, že půjde o spíše o nějakou parodii. Nyní chápu, proč se drama "Je třeba zabít Sekala" takto jmenuje, co je pod názvem ukryto, ale pořád mi to osobně vůbec nesedí. Nějak mi hned naskočí název komedie "Kdo chce zabít Jessi" a to je fakt o něčem úplně jiném.:) To už je ovšem jenom maličkost.- Přemýšlím, zda si seriál dát do oblíbených. I když je o nehezkých věcech, o kterých bych raději neslyšela, respektive byla bych raději, kdyby to ve světě fungovalo jinak a lépe, z uměleckého hlediska se jedná o povedený kousek. ()

Pierre

Vladimír Michálek sice v posledních letech pravděpodobně upadl do jakési tvůrčí stagnace až propadu a jeho poslední filmy se velkého kritického uznání nedočkaly. Ale v Sekalovi ukazuje, že kdysi opravdu uměl. Již od počátku je divák svědkem impozantních záběrů (což bude určitě i zásluha kamerama) v kombinaci s až světovou hudbou. Příběh je směs několika motivů jako střet evangelictví a katolictví, pochramocené vztahy na venkově, těžká 2.světová válka, necitlivost apod. Ty všechny se přetavují do hlavní postavy Sekala a tím jsem jako divák pominul veškeré filmařské kvality a zaměřil se hlavně na své osobní pocity, které byly opravdu silné, protože z této figury (a všeho okolo) se mi skutečně zvedal kufr. A jako obraz všech zmíněných negativních prvků tady vše funguje dokonale. Ona zde vlastně není ani moc žádná jiná kladná postava a pokud ano, tak skončí špatně nebo odjede. Film je protkán velkým počtem nepříjemných momentů, které se mi určitě nesledovaly pěkně a velice často mi silně zamrazilo. Učínek to na mě celkově mělo dokonalý a sálala z toho naprostá beznaděj. Válečných dramat plných výstřelů a vojáků v uniformách bude asi mnoho ale takových ze života málo. Přičemž se v nich divák ¨dozví možná ještě víc. Tohle je jako výpoveď o venkově za války a hlavně jako lidské emotivní drama naprosto strhující kousek. Ani se mi moc nechce dávat pět hvězd něčemu tak negativnímu ale musím, protože to je prostě dobrý. ()

Orlau32

Vynikající film. Ti dva polští herci jsou opravdu senzační. Ale i naši herci (všichni) podali úžasné výkony. Film by si určitě zasloužil OSCARA. FILM PATŘÍ K NEJLEPŠÍM, CO SE PO REVOLUCI NATOČILO. ()

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi