• Austrálie

• Nový Zéland

Animovaný / Komedie / Rodinný / Fantasy / Dobrodružný / Hudební

USA, 2017, 105 min

Velká pocta mexické kultuře a tradici písničkářů, významu rodiny a svátku Dne mrtvých ve spojení dvou světů a vzpomínek na zesnulé - krásný vizuál, sem tam hezky černý humor, promyšlená story a hlubší poselství, než co bývá u 3D animáků obvyklé. A oproti většině je tu i cítit duše. Takže moc fajn, sem s vinyly Ernesta de la Cruze.(12.2.2018)

Disneyho Coco rozosmeje i dojme. Deťom i dospelým ukazuje, že ísť cez mŕtvoly kvôli vidine vlastného úspechu, nie je vždy najlepším riešením. Nechýba mu humor, silná myšlienka ani výborné technické spracovanie, originálny námet ani do detailu prepracované prevedenie. Veľmi ľahko malých i veľkých divákov vtiahne do deja a oni behom chvíľky splynú s veselým a hudbou pretkaným mexickým mestečkom. Veľmi podarený animák, ktorý zas prišiel s niečím úplne novým a za originalitu určite pochvalu zaslúži. Záver je v nejednom smere odlišný aj kvôli kultúre, kde sa odohráva - o to viac si miestny divák užije iné prostredie, tradície a dokonca aj vnímanie sveta živých a mŕtvych. A je to veľmi fajn sledovať. Na koho si totiž živí stále pamätajú, ten ešte v onom druhom svete naozaj nezomrel.(11.9.2019)

Asi nejemotivnější a nejdojemnější pixarovka, u které si ale netroufám tvrdit, že zaujme mladší publikum. Vizuálně se opět jedná o bezkonkurenční animák a nechybí i nějaké to ponaučení (tentokrát, že rodina je to nejdůležitější), ale příběh a hlavně tempo vyprávění mi přišlo trochu slabší. Vtipů je zde minimum a chybí více "akce", která by příběh posouvala kupředu. Přesto povedený, ale ve výsledku slabší kousek z produkce Pixaru.(2.4.2018)

Pixar zase zaválel a tentokrát odeslal diváka rovnou do světa mrtvých. Coco je neuvěřitelně zábavná a hravá komedie, která se ale některými svými prvky mnohdy na míle vzdaluje dětským ideálům a představám. Díky tomu se nejedná jen o pestrobarevnou rozhašteřenou blbinku pro nejmenší, ale i o film s poselstvím a přesahem pro dospělé. Svět duchů je vyobrazen neskutečně detailně, s funkčními zákonitostmi jeho existence a díky zasazení do Mexika ve svátek mrtvých nabývá až mýtických rozměrů. Film se sice nevyhne kýči a ždímání emocí, na to už jsem ovšem u Pixaru zvyklej, takže i když se mi tradičně nezamlouval soundtrack Michaela Giacchina a příběh není kdovíjak objevnej, zasluhuje Coco plnej počet!(12.2.2018)

Takto by to asi vyzeralo, keby bol Burton veselý človek. Záhrobný animák nabitý veselými barvami. Zo začiatku nuda o nudnej rodine, že som začal uvažovať o vypnutí. Po prechode na druhú stranu moju myseľ začali stimulovať informácie o posmrtných pravidlách, dej sa rozutekal a miestami slabšie chvíle vyvažoval krásny vizuál. Potom prišiel zvrat č. 1 a následne č. 2. Tie kvalitu príbehu predsa len zachránili. Doják na konci už vlastne len zaklincoval celé snaženie o srdcervúce ponaučenie o hodnote rodiny. Hodnotenia typu najlepší animák za posledné roky sa u mňa nemôžu stretnúť s pochopením. Skvelo vyzerajúci, so zaujímavým príbehom, ale bez schopnosti nadchnúť a s absenciou toho najdôležitejšieho čo od animákov potrebujem. Je totiž bez nezabudnuteľných postáv. Nemáte si koho zamilovať, aj keď to Coco po Vás tak strašne chce.(1.9.2019)

• - "Coco" môžeme voľne preložiť ako mýtického ducha / monštrum, ktorý sa nachádza v mnohých hispánskych a lusofonských krajinách. (LuiCJ)

• - Dveře kanceláře v „Zemi mrtvých“ jsou označeny jedním ze známých easter eggů společnosti Pixar. Dveře jsou označeny „A113“ a odkazují na učebnu Kalifornského institutu umění, odkud vzešlo spoustu animátorů od Pixaru. (vojacekr)

• - Jedinou žijící rostlinou v říši mrtvých je květina marigold (u nás spíše známá jako Afrikán nebo Aksamitník). I tyto rostliny filmaři v Mexiku podrobně studovali. Barva a vůně okvětních lístků mají podle legend pomáhat duším zemřelých najít cestu domů. [Zdroj: Kinobox.cz] (CrypzzXD)