Tirion

Už dlouho jsem neodcházel z kina s takovým tím pocitem, že mi dolní čelist zůstala ležet v klíně ještě dlouho po titulcích. Je to jeden dlouhý "wow moment". Nolan tady nesází na příběh, ale na pocit z místa a na jeho atmosféru. Hrdinové filmu jsou v bezejmenných vojácích, v odvážlivcích i ve zbabělcích. Epická je pak myšlenka, nepodívat se ani jednou do tváře nepříteli. Nepřítele slyšíte, vidíte jeho bomby, doslova ho cítíte za krkem a nemusíte ani vidět jeho šílený, zfanatizovaný výraz ve tváři (jak tomu u nácků na plátně často bývá), abyste z něj měli minimáně zimomriavky. Zároveň se tu sází na vizuální autentično - na železo, na vodu, na olovo. Což je po těch digitálních eskapadách z poslední doby docela úleva a zejména zjištění, že to stále funguje i bez tuny nul a jedniček (že, milý Hobite?). Dalším důležitým dílkem do mozaiky je pak doslova ztělesnění postavy, kterou nevidíte, a tou je hudba. Bez Zimmera by to asi nebylo ono. Jakoby si s Nolanem bratrsky rozuměli. Nebudu hodnotit reálie a logičnosti války, které film zobrazuje, protože jsem tam nebyl. Ale ten film o tom není. Je o napětí, o osudech, o atmosféře a o tom, že se při titulcích budete cítit, jako byste tam prostě byli... ()

kaylin

Christopher Nolan natočil nesmírně silný snímek, který je sice o válce, ale především je o lidech. O tom, jak jsou silní, jak jsou slabí, jak se dokážou semknout, i o tom, jak se dokáží navzájem odkopávat. Film není skvělý proto, že zde má skvělé bojové scény, ale proto, že neskutečně realisticky zachytil lidské osudy i bolest války. ()

R.A.D.A.R.

Mám rád druhou světovou, tak jsem se těšil jak malej. Viděl jsem všechny filmu o tomto tématu, tak mám možnost srovnání. Technicky opět bezchybné, zde Nolan zklamat neumí. Atmosféra na pláži je jak má být. Bohužel mě to nechytlo tolik, jak jsem si přál a řada věcí mě vytrhávala z pozornosti. Snaha o realičnost se přestává vyplácet, když máte navodit atmosféru evakuace 400 tis. vojáků a vidíte na pláži maximálně 2 prapory. Vím, že hlavní evakuace probíhala přímo z města, ale nikde to není řečeno a člověk nezíská dojem, že se dívá pouze na dílčí úsek celé operace. Evakuaci šéfuje (?) admirál s velitelským stanovištěm na mole bez vysílačky a jakéhokoli štábu. Zřejmě mu k řízení operace stačí jenom dalekohled. Obranný perimetr je dle úvodní scény asi 100 m od pláže. Stíhačky mají i s nepřesnou muškou munici na X sestřelů. Sestřelovat Štuky lze i jako větroň. Tyto věci mi celkový dojem kazily, nemohu si pomoci. Absence příběhu mě tolik netrápila, již staré válečné filmy byly často také pouze fragmenty událostí různých postav. U nich jsem však dostal také něco, do Dunkirku chybí, duši. ()

gogos

Vizuálně překrásně zpracovaná a díky hudebnímu soundtracku také výrazně atmosférická podívaná. Napětí a gradace fungují bezchybně. Film takřka v žádném technické ohledu nejde ani trochu pohanit, avšak stejně mi něco chybělo. Jestli to byla ona eRková syrovost nebo větší rozvinutí příběhu s přiléhnutím k nějaké ústřední postavě - nevím. Každopádně to byl asi režisérův záměr, který dozajista mnozí ocení. Já si však onu top válečnou podívanou představuji jinak. Přesto zcela zasloužené řemeslné 4 hvězdy. ()

Tony.cs

Jako filmařina je to super. Čiré a reálné, jak je u Nolana zvykem. Ale nemáte se tam s kým spojit, žádný charakter (snad kromě Hardyho pilota), který lze připojit k sobě. Krásná fimařina, ano, ale jak tu někdo psal...nevím proč bych se díval znovu. Není k tomu důvod. ()

blackrain

Prostý ale všeříkající název filmu a to ani člověk nemusí být políben historií. Nesjou jen válečná vítězství, jsou i válečné prohry. Ta situace musela být ale mnohem šílenější a nepřehlednější, než jak je ve filmu ukázáno. Němci je tam měli nachystané jako dobytek na porážku. Nebylo mi při sledování zrovna moc dobře po těle. Fandila jsem těm dvěma klukům. ()

Kaluž

VŽUUUUUUUUUUM! RA-TA-TA-TA-TA-TA!!! Majestátní audiovizuální orgie (obzvlášť to audio!) s celkem zbytečnou narativní manýrou a zápletkou na jeden krátký odstaveček. Ale i takových filmů je třeba. Nolan střemhlav a nepřetržitě útočí na divákovy smysly rovnou ze zálohy a já mu to žeru natolik, že u toho propotím sedačku v kině. Možná jsem čekal krapet víc, ale i tak je to letní nářez se vším všudy a povinnost pro každého filmového fandu. ()

Mikita

Téma mě neblízké se uvedlo opět výraznou hudbou, která je hlavním tahounem emocí celého filmu. Je patrné, že si scénárista nedal za úkol přehnaně dojímat, a to je dobře. Neviditelný nepřítel a nebezpečí, vše je zobrazeno jen díky několika hlášením, umocněno výrazy herců, neznámých hrdinů, kteří nemají za úkol nějak vyčnívat. 3 různě dlouhé časové roviny (na souši, na vodě a ve vzduchu utíká čas jinak rychle) už jsou sami o sobě dost zajímavé, ale ke konci si přeci jen říkáte, že ta jedna akce je na film možná trochu moc, a ztrácíte pozornost. Do toho přijde Nolanovo šmodrchání a návraty v čase, abyste opravdu pochopili situaci z pohledu všech zúčastněných a v té chvíli se mi potvrzuje: tohle, pro mě vzdálené téma, se stává neskutečným kino zážitkem. Umírání po desítkách je děsivé, děsivější je však vlastní zhroucení, ublížení v záchvatu paniky. Ta bolest, když několik dní držíte vše pod kontrolou, organizujete vše s chladnou logikou, a pak dojdete k bodu zlomu, poslední kapka, a vy jste schopní zabít přítele, v panice, ze strachu ... je to ve více příběhových linkách, ale u linky s Cillianem Murphym mi obzvlášť chybí, že ta poslední kapka byla vystřižena. Každopádně silný zážitek, jak příběhově, tak filmařsky a soundtrack zařazen do osobního oblíbeného playlistu. ()

movieband

Válečný film se dostal na novou úroveň. Nolan nepotřebuje hektolitry krve. Mu stačí shodit pár bomb na vojáky a ukázat rozervanou prázdnou zem. Silné kino. P.S. Hoytema je Bůh kamery. Zimmer se hudbou vytáhl. Komentář se připravuje i s hodnocením. Poslední nolanovku je totiž těžko ohodnotit. Působivý a netradiční zážitek ()

Remedy

Odosobněný válečný epos, ve kterém namísto silných a emoce ždímajících lidských příběhů či hrdinství představuje Nolan válečné peklo v anonymním odtažitém hávu. Skutečně je poměrně komplikované se fixovat na nějakou postavu, protože vyprávění poctivě sleduje „záchrannou akci“ jako celek a až na výjimky v podstatě nedává žádné postavě prostor pro konání individuální oběti ku prospěchu všech. Síla Dunkirku je především v jeho odtažitosti, v neosobním odvážném přístupu a v Zimmerově pekelně sugestivním soundtracku, bez kterého si vyznění některých scén nedokážu představit. V IMAXu to byla strašná pecka, domácí projekce ukrojila z původního zážitku skoro čtvrtinu. V kategorii válečného filmu je to ale ohromně originální a inovativní. ()

Maq

Z britského cyklu "Naše slavné prohry". --- Nolanovy pokusy o originalitu moc neoceňuji, a Memento a Inception jsem ostře odmítl. Ale v tomto případě se mu cosi přece povedlo. Několik prostinkých dějových linií nasekaných na maličké kousky a vzájemně propletených na mě účinkovalo zřejmě právě tak, jak to Nolan zamýšlel. Je to sto minut intenzivního pocitu kolosálního průseru a zoufalého boje o přežití. --- Má to ohromný zvuk. Já jsem fanda na vážnou hudbu a mám dobré audio zařízení, tak mi to doma střílelo, bouchalo a rachotilo přenáramně. ()

Helo

Vezměte jednu z těch klasických nolanovsko-zimmerovských desetiminutových intenzivních sekvencí, který známe z jiných filmů, a roztáhněte jí na hodinu a půl. Ano, právě jste dostali Dunkirk. Splněnej sen. Víc o tom napsat nemůžu, protože se to prostě musí vidět. V kině. S pořádným ozvučením, protože takhle dokonalej zvuk jsem už dlouho neslyšel (při náletu Stuk jsem se skutečně málem posral, jak děsivě to znělo.) Jo, a původně jsem chtěl dát jen 2*, protože tam bylo málo černochů a ženských, ale pak jsem si vzpomněl, že jsem tam vlastně 2 černochy v davu zahlídnul a že ženských tam pár taky bylo, takže tím mě snad SJWčka vyškrtnou ze seznamu nepřátel. ()

stration

Velice intenzivní a nepřetržitý zážitek, který dokonale vykresluje atmosféru událostí okolo operace u Dunkerku. Nolan opět dokázal, že v budování atmosféry je prostě dokonalý. Napětí se místy až nedá vydržet. K tomu opět čtvrtý rozměr přidává Hans Zimmer, jehož hudba je prostě nepřekonatelná. Tikající hodiny ukrajují čas zástupům zoufalých vojáků, kteří pod palbou a za nepřetržitých náletů očekávají tu "svoji" loď, která je odveze domů. Herci jako vždy perfektní. Trochu jsem se bál toho, že když Nolan nebude mít na konci filmu nějaký ten mindfuck, nebude vědět, jak skončit. Konec je ale přiměřený, bez zbytečného patosu a přehnaného happyendu.Prostě Nolan opět natočil perfektní film. ()

MATADOR

Technicky velká paráda a ještě parádnější je zde Hans Zimmer, kterého jsem v takovéto formě už dlouho neslyšel. Dunkirk je svůj, ostatně jako každý Nolanův film, ale především v první polovině značně nudil. Až střihačské inferno v druhé půli zlepšilo můj názor. V celku je ale Dunkirk pro mě docela zklamání. ()

PogoJoe

Myslím si, že tenhle příběh/námět nešel natočit lépe (aspoň ne o moc), přesto není Dunkirk film, který by se mě nějak silněji dotkl, utkvěl déle v paměti nebo na který bych měl chut se někdy v budoucnu podívat znovu. Dobrá práce, ale u pana Nolana bych si přál, aby "neztrácel čas" u takovéhle průměrnosti a raději se soustředil opět na něco zásadnějího. 70% ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

11.01.2020

Jaký dostal Nolan rozpočet?

Jaký dostal Nolan rozpočet?

23.06.2019

90. Oscary - výsledky