NinonL

Film o jedné z tragédií druhé světové války. Takřka bez děje, jen hrůzy války natočené dokumentárním způsobem. ()

Paxxx.cz

Každý kdo mě zná ví, že válečné filmy miluju a na Dunkerk jsem se těšil celý rok. Bohužel nedostal jsem uplně co jsem čekal, což u mě vyvolalo docela rozporuplné pocity. Několik věcí ovšem bylo předloženo tak, jak skutečně byly - britové měli přednost před francouzi, nad kanálem se vedly tuhé letecké souboje. Co mi trochu vadilo byl občas střih mezi hlavními dějovými liniemi. Co mi zde vyloženě nesedělo - na začátku filmu to vypadalo, jako by Němci byli od pláže tak 250 metrů a přitom byly od pláží 16 km nebo i scéna, kdy se střílelo na uvízlou loď na pláži. Divák co nezná tato historická fakta nebude těmito nepřesnostmi zklamán, když o nich neví... Stejně tak i letecké souboje Hardyho (ale jinak předvedl můj oblíbenec poslední doby opět skvělý výkon) byly zvláštní - s velkým a pomalým bombarderém se trápil velmi dlouho, přitom stíhačku (menší a rychlejší cíl) sejmul jako zkušený mazák, navíc ve střemhlavém letu ve velké rychlosti - faktor štěstí? Nemyslim si. Žluté čumáky měla německá letadla (Messerschmidty) až po Dunkerku, ale Nolan to ve filmu použil, aby divák lépe rozeznal spojenecké letadlo od toho nepřátelského. Naštěstí konec ten byl dost dobrý - vlastenecký a motivační. Palec dolu bych dal bohužel i za ST od Zimmera - velmi jednotvárný soundtrack, který vypadá jakoby ho někdo vymýšlel po prokalené noci a chtěl mít co nejdříve hotovo. Jakožto příznivce filmů ze 2. světové války dávam 4 s ořenýma ušima za to, že film jinak popsal atmosféru a zoufalství spojené s touto situací docela dobře - z filmařského pohledu působivé dílo, ale historicky bohužel dost nepřesné od reality...7/10. ()

SaNcHeZ_cz

Christopher Nolan a jeho precizní portrét jednoho z důležitých momentů pro spojenecká vojska v 2. světové válce. Řemeslně téměř dokonalá podívaná, která nemá v tomto ohledu slabé místo, jejíž jediný větší problém je fakt, že trojenost, mechaničnost a s ní spojená i poněkud netradiční vyprávěcí struktura nesedne úplně všem. Těm, kterým ano, Dunkerk odkrývá jedno z nejpůsobivějších zpracování tohoto válečného konfliktu i přesto, že se film neopírá o jakoukoliv velkou bitvu či rozhodující vítězství. Nolan Nolan v tomhle ohledu zkrátka víc přesně, co chce divákům z tohoto období ukázat a za tím si jde bezchybně až do samotného konce. Navíc, pokud se u vás onen emocionální kontakt s filmem dostaví až v samotném závěru (jako tomu bylo u mě s odhlaením osudu kapitánova syna), čeká vás emocionální baráž, která zanechá hluboký dojem. [85%] ()

MartinezZ

Poněkud jsem se bál, že po nesmyslném hype, který se dostal za Interstellar Nolanovi se Zimmerem, se něčeho podobného dočkám i u Dunbkerku. Ale tohle historické období je mé oblíbené a mohlo to být zajímavé. Navíc je film 2D a uváděn v IMAXu, takže obrazově se bude na co dívat. A navíc-navíc jde možná o poslední skutečně velký film na 70/65mm. Vizuálně je skutečně fajn vidět film na IMAX plátně, jeho velikost je prostě ohromující a vizuálně to i všechno vypadá hezky. To je ale bohužel vše ke skutečným kladům filmu. --- Nolanův Dunkirk je taková ukecanější verze libovolného Malicka. Čekal jsem nějaké dramatický příběh, jedná se však o vzájemně provázené navození atmosféry bez nějakého hlubšího příběhu. Chápu, že jde o záměr, ale čekal jsem víc než dlouhé záběry sedících postav čučících na pláži do pěny. Celkově mi film vyzníval jak práce nějaké filmové školy se zadáním "Musí být vidět bezmoc, musí být vidět naděje, musí být vidět sebeobětování se pro druhé, musí být vidět odvaha, musí být vidět...", ale celé to působí uspávačně. Vizuálně hezky, dějově ploše. A do toho bohužel už za poslední dobu klasický Zimmer - dunění, hučení, hřmot, vydávané za hudbu. Ano, duní to a vnitřnosti vám vibrují, ale je to ještě hudební doprovod? Tohle je takový ten zástupce filmu, který si na jednom monitoru pustíte a na druhém pokračujete v práci. Sem tam se na zajímavou scénu podíváte, ale jinak stačí vše jen vnímat bokem a periferně. Kdyby se film rozstříhal a jeho jednotlivé části byly použity jako podkresy pro hraný televizní dokument o Dunkirku, asi bych v tom viděl větší smysl. Takhle jde fakt jen o sestřih té hrané části dokumentu, bez mluvení a vysvětlování "průvodce". Vypadá to fakt hezky a velké IMAX plátno skutečně doporučuji, ale jako film samotný to s klidným srdcem doporučit nemohu. Škoda nevyužité příležitosti l dobrému filmu. --- 2,5* --- PS: Fajn třičtvrtěhodinové zpoždění promítání :) A musím uznat, že ty technické aspekty promítání, které zmiňuje na konci svého článku Franta Fuka, musím podtrhnout taky. --- PPS: Tuším, že titulky dělal Petr Zenkl, když tak mě opravte, takže jen poznámka: Slovem "oil" je myšlena nafta, ve které se koupají a žhnou v ní, nikoliv "olej". ()

Vxxx

Dobře podchycený a záživně odvyprávěný příběh. Bála jsem se, že to bude nuda. Upřímně přiznám, že kdybych na to koukala doma, tak bych to bývala asi nedokoukala. To je kouzlo kina. Ono vás to donutí. Jsem rozhodně ráda, že jsem film viděla, nicméně ho asi nepotřebuji vidět někdy znova. Kvalitní podávaná s několika opravdu silnými scénami. 5* ()

agentmiky

Jeden z nejintenzivnějších filmových zážitků za poslední dobu. Jestli nevíte, na co jít do kina, tak si ihned vyberte Dunkerk a běžte tam. Na velké obrazovce s prostorovým zvukem je to zážitek, z kterého se budete vzpamatovávat hodně dlouho. Ano, zvuk je jedním z aspektů filmu, který je strhující. Již úvodní výstřely mě málem shodily ze sedadla, neboť se s hlasitostí Nolan doopravdy nepáral a napálil to na maximum. Stejně je tomu i ostatních scén, nejvíce asi při náletech letadel, kdy si přijdete, že vám doopravdy ten létající mechanický pták proletěl nad hlavou. Jsem za takový realistický obraz nesmírně vděčný. Když tu již povídám o zvuku, tak bych se měl zmínit i o hudbě. Zimmer se opět ukázal a po celou dobu v zásadě ani nepřestal. Čekejte, že se husí kůže po celou stopáž nezbavíte. Opět nastolená spolupráce s Hoytemou přinesla ovoce, věřte, že takto úžasnou kameru dlouho ve filmech nespatříte. Samotné tři příběhové linky se mohou pochlubit svou odlišností. Část na mole je mrazící, neboť vojáci neví, kdy může nepřítel ze vzduchu zaútočit. Část na moři je strhující, protože nemáte absolutní tušení, zda si vás nevyhlédne ponorka. A momenty ve vzduchu ovládá strach, aby vás nepřítel nesestřelil do studených vod nebo aby vám nedošlo palivo. Všechny příběhové části se postupně skládají jako mozaika, na konci dochází k perfektnímu střetu všech linek. Nolan si zasluhuje potlesk také za minimum použitých triků. Ať jsou to souboje na moři či ve vzduchu, tak si vše užijete díky té věrohodnosti a realističnosti. Dnes je vzácné potkat režiséra, který upřednostňuje praktické efekty před CGI animacemi. Je sice pravda, že jednotlivé charaktery nejsou tak propracovány a vskutku si k nim nevybudujete skoro žádný vztah, ale o to tady přece jde (jediná postava, s kterou jsem se dost sžil, je Tom Hardy coby pilot letadla Spitfire). Hlavním záměrem je vyobrazení beznaděje a strachu, které se po dobu filmu čím dál tím více prohlubují, a hlavně silných emocí, které číší z každého momentu. Všichni herci podali mistrovský výkon, a to se někdy nemuseli ukazovat tak dlouho (Branagh a jeho hra emocí blyštících z očí po připlutí civilních anglických lodí mluví za vše). Nolan je čistokrevný génius, který ví, jak na diváka zapůsobit. Byla ode mě hloupost, že jsem si nebyl před zhlédnutím jistý se spojením Nolan + válečný film. Teď vím, že je schopný natočit každý žánr, a to s notnou bravurou. Za mě dávám 93 % ()

Wysch

Film roku s nolanovskou výstavbou příběhu, který vlastně chybí stejně jako jakékoliv hodnocení hlavních aktérů, jejich odvahy nebo zbabělosti. Žádný patos, zbytečné moralizování nebo politikaření. Vynikající ozvučení a ještě lepší Zimmerova (ne)hudba a absolutně bezkonkurenční oční herectví Toma Hardyho. Silné v detailech, syrové a upřímné, režisérsky poskládané tak, že každý záběr má svoje místo a hloubku a vůbec se jedná o jasný atak na režisérského plešouna 2017. Jediným nedostatkem je tak ve výsledku fakt, že nadbytek emočního zážitku hlavních aktérů upozaďuje emoční zážitek diváka - jaký kontrast v porovnání s Interstellar. Přesto bez výhrad v moderním filmovém průmyslu další nolanovská chuťovka, která si zasluhuje plátno co nejširší, ozvučení co nejlepší a diváctvo co nejotevřenější. P.S. Stopáž je neskutečně nabušená a být třeba o deset minut kratší, ztratí se mnoho, být o deset minut delší, ztratí se snad všechno. ()

ArsenalEagle

Takže co na nejočekávanější válečný film letoška říct. Mezi smíšenými pocity, kdy jsou na jedné straně pro mě neoblíbené a do podobného filmu nehodící se sekvence lítání časoprostorem (aneb za 10 minut se dostaneme do stejné scény, ale z jiného úhlu), až překvapivě useknutý konec nebo zaměření na 3/4 hlavní dějové linky s určitými postavami a na straně druhé dokonalá hudební výprava, krásná scenérie, výborná hudba a skvělý námět, vítězí nakonec pozitiva. Ano, čekal jsem něco jiného, ale s výsledkem jsem opravdu spokojený. Nolan je jeden z těch, od kterých prostě zklamání nehrozí. PS: pokud si za mě ještě jednou sedne ta ukecaná kráva, která všechno nahlas komentovala, opakovala každou hlášku, ve které zaznamenala nějaký přízvuk a debilně se smála, tak přísahám, že po ní skočím a utrhnu jí hlavu. PSS: (spoiler) proč se nakonec Tom Hardy nesnažil doplachtit někam do britsko-francouzského perimetru, popřípadě do moře s využitím padáku? Pokud jsem to pochopil, padl do zajetí, letadlo sice zničil, ale to mohl i nárazem do vody a následným potopením, aniž by na zbytek války nebyl v nějakém internačním táboru (což už je jiný příběh). ()

ivishka

Film plný emocí, perfektní hudby, osudů lidí a skvělých hereckých výkonů. Myslím si, že nebylo vůbec na škodu utratit za lístek do kina peníze. Chci také pochválit parádní záběry na Spitfire a vůbec celkové ztvárnění filmu. ()

kolda1990

Válečný film trochu jinak. Bezpochyby syrová podívaná, která nenechá vydechnout ať akcí nebo hudbou, ale stejně si nemůžu pomoct, pro mě na úkor příběhu. Velmi málo dialogů, což nebylo na škodu. Hlavní postavy mě neoslovily. Možná to byl účel aby ukázali, že to byli jenom lidi a ne nějací hrdinové, ale i tak. Kdyby se Tom Hardy na konci neobjevil bez letecké masky, tak bych zapomněl že tam hraje. Silné 3 hvězdy. ()

Praxis

Brutální pecka. Hudba akce napětí a to celých 107 minut. Hype nelhal. Nolan natočil další megahit prvního kalibru. Must see v kině a navíc v IMAXu... To je zážitek roku... 95% ()

javak810i

Po třech letech k nám do kin dorazil další Nolanův počin a opět se o něm mluví jako o filmu roku. Já si ovšem s touto nálepkou, na rozdíl od předchozího Interstellar, nejsem vůbec tak jistý. V případě Dunkirk je asi přehnané mluvit o zklamání, ale popravdě mě nenadchnul a neoslovil tak hodně, jak jsem čekal (a přál si). Tedy po technické a vizuální stránce se nedá filmu moc vytknout, bojové scény jsou napínavé a velmi realistické. Také vidět ten obraz na velkém plátně v IMAXu byl zážitek sám o sobě. Ale na tohle už jsme u Nolana nějakou dobu zvyklí. Co bych já očekával, a nakonec se tak neděje, je, že budu chválit soundtrack. Teď nechci křivdit jeho autorům, možná to byla chyba špatného ozvučení kinosálu, ale v mnohých pasážích byly basy doslova ohlušující, až to kazilo dialogy a ostatní zvukové efekty. Kromě toho ale hodnotím hudební doprovod kladně, bez něho by některé scény nebyly zdaleka tak napínavé a dramatické. Herecké výkony jsou z mé strany celkem bez výtek, snad jen Cillian Murphy mi přišel trochu nevyužitý. Tím rozhodně nechci zpochybňovat roli jeho postavy ve filmu, ale vzhledem k tomu, že jeho jméno patří mezi ty známější z obsazení, jsem očekával něco trochu jiného. No, zatím to až na pár výtek vypadá, že má Dunkirk slušně našlápnuto, tak proč to pro mě tedy nebyl filmový zážitek roku? Těžko říct. Z části to může být příběh, na kterém není nic světoborného, protože se film drží relativně známé historické události, u které moc nejde něco nového vymyslet. Důležitější ale asi budou emoce, konkrétně jejich absence ve filmu - prakticky jediný, na kom mi záleželo, byla postava Toma Hardyho. Dále dojemné připlutí civilní flotily a následný návrat domů mě také nechali celkem chladným. Přitom zrovna tenhle film by si podle mě zasloužil mnohem silnější "coming home" moment. O chybějící "brothers in arms" chemii mezi vojáky už ani nemluvím. Jako dokumentární záběry z války skvělé, ale aby vás film skutečně oslovil, tak vás musí chytit i trochu za to srdíčko, alespoň já to tak mám. Co se mi na druhou stranu třeba hodně líbilo, byla úvodní krátká scénka ve městě, škoda že byla zároveň jedinou, která se tam odehrála. Sečteno podtrženo - Dunkirk je velmi dobrý válečný film, ale snímky jako Zachraňte vojína Ryana, Černý Jestřáb sestřelen nebo seriál Bratrstvo neohrožených v mých očích rozhodně nepřekonal. 4* a 80% ()

Sidonka

Jak již jistě víte, válečné drama pojednává o hromadné evakuaci obklíčených spojeneckých britských, francouzských a belgických vojáků, kteří uvízli na pláži a přístavu v Dunkerku. Film je místy točený až téměř dokumentární formou a je v něm samozřejmě poměrně dost akce ( alespoň z mého hlediska). Příběh je upozaděný. Ve filmu se málo mluví, nenoříme se do nitra postav, spíše sledujeme napínavé chvilky, kdy se opakovaně a neúspěšně pokouší dva vojáci dostat z pláže různými způsoby i menšími lstmi, využívají každé příležitosti k záchraně, ale kvůli složité situaci selhávají. Všichni jsou neustále ohrožováni útoky Němců, ač pouze ustupují. Velké lodě určené k evakuaci stovek lidí jsou nepřetržitě bombardovány. Pro svou objemnost jsou snadným cílem, ve vodě jsou topéda a miny, kterým je těžké se vyhnout a navíc je armádních lodí nedostatek. A tak přispěchávají na pomoc četné výletní soukromé jachty a nenápadná malá plavidla obyčejných lidí, civilistů, aby vyzvedávali "uvízlé" vojáky ze souše, lovili trosečníky z moře a pak je spíše jen po desítkách postupně odváželi do bezpečí. Nakonec se navzdory očekávání podařilo i díky četné pomoci civilistů spasit většinu životů. - Děj se také útržkovitě zaměřuje na jednu z jachet a malou posádku v ní, do níž jsou postupně nabírány nám již známé postavy. Svojí roli sehrávají i letecké bitvy. V třetí linii se přerušovaně díváme i na dva bojující letce. ---Mnoho se však toho o postavách nedozvíme, vše je soustředěno primárně na akci, i když dramatickým okamžikům se nevyhneme. --- Doufám, že se Dunkerk s nedotaženým, prázdnějším scénářem a slabšími postavami na příčce "81. nejlepší film všech dob!" dlouho neudrží. Není to vyloženě špatný film, ale další z těch přeceňovaných. --- Osobně mi seděl více válečný film Zrození hrdiny, kde sledujeme postoje jednotlivce a jeho konfrontaci s okolím, vidíme jak si musel složitě obhajovat svůj postoj a vlastní užitečnost v armádě. O rok starší film je více o vztazích, psychologii hrdinů a tudíž má silnější dramatickou nadstavbu. ()

Laxik

Dunkerk je dokonalá ukázka toho, jak přetavit výhody v nevýhody. Nolanovi se vytýká, že nerozumí lidským emocím, jeho postavy dost často postrádají hloubku, jeho filmy jsou někdy až příliš chladné a tvářívají se nabubřele intelektuálně (přičemž ale co do přesahu bůhvíjak geniální nejsou). Řešení? Hodinu a půl dlouhá freska o jedné z největších záchranných operací historie lidstva. V hlavní roli válka, hrdinství, vlastenectví a touha přežít demonstrované na několika málo načrtnutých lidských bytostech, které sotva promluví a propracovanosti by se v nich člověk nedořezal. Děj? Bitva a očekávání bitvy, čekání na loď, nalodění se, útěk z potápějícího se vraku - nic složitého a hlavně nic, co se dá nějak překomplikovat. Chladné to je, až z toho mrazí, ale právě ta ocelová syrovost, která se (až na závěrečných 10 minut) patosu vyhýbá jako Tom Hardy nepřátelským kulkám tomu skvěle sedí. Dokonalý kinozážitek, který po filmařské stránce nelze než obdivovat a hlavně film, který si nejspíš pustíte ještě mnohokrát, protože se na to dá koukat klidně pořád dokola. Já bych si to bez problémů dal znovu hned po dojetí titulků. (Pro mě osobně představuje největší problém obsazení slavnými jmény. Protože za jednoduchými charaktery jen těžko dostanete šanci vidět skutečné lidi, po celou dobu jsem sledoval film o tom, jak 400 000 vojáků pod velením admirála Kennetha Branagha čekalo na pláži, až je na své lodičce přijedou vyzvednout Mark Rylance se zbabělým Cillianem Murphym a že je hned několikrát všechny zachrání Tom fucking Hardy.) ()

Riddick77

Sugestivní audiovizuální orgasmus nevídané intenzity, který vás v první vteřině pohltí a na konci naprosto emocionálně vyčerpané vyplivne. Pan profesor Nolan opět přednáší na téma "jak by se mělo vyprávět obrazem" a zas a znovu dokazuje, že de facto nemá momentálně konkurenci. Zimmerova hudba naprosto precizní a kouzelně podmanivá. Oskaři nemohou nepřijít! 10/10 ()

Pierre

Dunkerk mi absolutně nesedl. Po celou dobu jsem se nudil a čekal na to, kdy mi titulky oznámí konec. Možná, že to Nolanovi zabralo dost práce a je to svým způsobém originálně zpracováno. Jenomže tento film prostě není žádný experiment, jak se tvrdí. Naopak. Označil bych ho za kalkulaci. Vždyť se jedná o Typický velkofilm dnešní doby určený pro IMAX, který byl prostě sázka na jistotu. V žádném případě nemohl projít bez povšímnutí. Jede si tedy přesně podle svého receptu na úspěch a nebojí se kvůli tomu občas dost tlačit na pilu. Měl jsem pocit, že se furt snaží divákovi říct ,,koukej se jak jsem zajímavý. Koukej jak jsem realistický. Koukej jak jsem neobvyklý. Něco takového si snad nikdy neviděl.´´ No, nevím. Realismus jsem z toho nepocítil. Občas jsem se lekl, nějakého vystřelu, co přišel zcela náhle a to bylo všechno. Furt to pro mě byl jen obyčejný film. Žádný vnitřní zážitek, který by ve mě něco opravdového vyvolal. Zažil jsem tolik kinematografických zážitků, že se z tady toho na zadek nesednu. Ale dobrá. Ať si film klidně sbírá ceny. Já bych pro něho zavedl speciální kategorii ,,divácký klam.´´ A tu by vyhrál úplně bezkonkurenčně. ()

GodComplex

Hans Zimmer a jeho temer dvouhodinovy zvukovy utok, ke kteremu Nolan nasnimal par peknych valecnych retro obrazku aby se nereklo a dalo se to prodavat v kinech. Je to sice cele bez pribehu, vykresleni postav a podobnych filmovych standardu, ale jako kratky pomerne realisticky utrzek z valky, nebo jako Zimmerovo demicko to funguje skvele. 8/10 ()

Alementina

nenolanovské téma natočené pěkně po Nolanovsko. Krásné, jak si vystačil většinou jen s obrazem a hudbou a stejně jsem se klepala. Jsem citlivka, ale ta neuvěřitelná lidskost, která v tom snímku je ... a nejen v tom dobrém slova smyslu. Vybrala jsem si tenhle film ted, kdy mame druhý částečný lockdown, lidi už jsou hlavně psychicky unavení a já si chci uvědomit, jak je to nic oproti tomu, čemu muselo lidstvo čelit v minulosti. Jak malicherný to je vůči jiným událostem a jen jsme zhýčkání a vydržíme daleko více... ()

Makky

Vťahujúce a intenzívne vojnové inferno! Obrazovo odzbrojujúce a zvukovo skľučujúce. Nolanova exhibícia po všetkých stránkach, ten jeho majstrštyk v nervydrásajúcom momente za zvuku nervóznej Zimmerovej hudby tu trvá prakticky celú stopáž. Nie je čas na oddych. Nolan búra všetky stereotypy. Veľmi nezvyčajné. Nič podobné ste ešte nevideli. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

11.01.2020

Jaký dostal Nolan rozpočet?

Jaký dostal Nolan rozpočet?

23.06.2019

90. Oscary - výsledky