Big Bear

,,Ale vždyť my jsme JEN přežili! '' -- ,,To stačí synu ''. --------------- Tak jsem se včera konečně dostal do kina na dlouho očekávaný Dunkirk. Nečetl jsem o filmu zhola nic, neviděl jediný trailer, nekoukal na CSFD na komenty, nevěda ani kdo všechno tam hraje. A udělal jsem sakra dobře. Věděl jsem, že to bude vyjímečné, protože přátelé neválečníci co to viděli mi dávali vzkazy typu: ,, Už jsi to viděl? Ne? Tak to se zblázníš!!! '' . A měli pravdu. Jako člověk zajímající se o historii a druhou světovou jsem pochopitelně věděl co mně asi čeká a tušil jsem, že dnešní možnosti filmařů udělají z filmu něco vyjímečného. To téma samotné tu už bylo natočeno dříve vícekrát vzpomeňme na Pokání, Víkend na Zudycoote, dokumenty BBC (hrané) atd.. Takže jsem se těšil. I To ci přišlo hned v prvních minutách mne dokonale uzemnilo a pak už jsem jen zíral. Měl jsem měl pocity asi jako feťák, který se dostane do volně přístupného skladiště drog. Šleha následovala za šlehou a vrcholem celého toho všeho byla zlatá rána v podobě pospojování jednotlivých dějových linií. Po opravdu hodně dlouhé době jsem měl zase z filmu neskutečný zážitek. Z těch válečných to bylo naposledy u Tenké červené liniie a to je sakra dlouhých 19 let. Bylo hodně znát, že film točili Britové. Bylo to syrové, bez toho ulepeného amerického patosu a dobře jsem si to uvědomoval, když do některých záběrů vítr třepotal vlajkou Anglie či Royal Navy. Stejně tak když vojáci vítají flotilu dobrovolníků byla v tom upřímná radost s hrdostí. Nehraná. Jakoby ti herci to prožívali znovu za své dědy. Další pozitivní věcí bylo, že do filmu nebyl v rámci korektnosti propašován jediný Asiat, jediný Afroameričan atd.. (nic proti jiným rasám a barvám pleti, ale bylo příjemné zase jednou vidět film, kde byli jen Britové a Francouzi). Před několika málo dny si mne jeden ze zdejších uživatelů odebral z oblíbených s tím, že jsem přehnaně náročný na reálie a že jsem v komentech poučný. Zamyslel jsem se nad tím a snad je na tom něco pravdy. Ono jde asi nalézt všude něco (i zde bylo pár nesrovnalostí a jsou popsány u jiných uživatelů) a tak své připomínky tentokráte vynechám. Důvod je ale ještě jeden. Tenhle film byl stejně jako Thin Red Line o pocitech. Torpédoborce, Spitfiry, pláž... to byly jen kulisy v nichž každý z těch mužů a důstojníků hrál svůj osobní příběh. Příběh o snaze přežít, příběh o lidství, zbabělosti i statečnosti a obětování se pro ostatní. Ten pohled pilota Hardyho skrze letecké brýle a snad i povzdech, když otočil svůj Spitfire zpět, ten mně totálně dostal a je prostě inspirující i nad rámec filmu. Dunkerque a tu pláž si budu muset dát ještě jednou v IMAXU, protože jsem to viděl jsem jej jen v 2D. Byla to bomba. Neskutečná bomba, neuvěřitelný zážitek s neuvěřitelným zvukem a samozřejmě s úžasným Zimmerem. Nolan je machr a vůbec všichni ti herci... Neskutečná věc, nutno vidět! A poznámka na závěr. Dnes je zvykem v multiplexech si k filmu koulpt kýbl popcornu a litrovej kelímek coly s brčkem, což i při opatrné konzumaci dělá u filmu slušný kravál a to i několik řad mimo vaší. Nejhorší je dosrkávání dna kelímku brčkem a hrabání naprázdno (protože oči sledují plátno) do papírového kýble pro drolící se hrudky popcornu... Kina si tím zlepšují příjmy a někdo možná i zážitek z filmu. Mně to tedy osobně spíše sersštve a otravuje. Když jsem udesadal v kině, řada párů a teenagerů si nesla ty své bašty do křesel a tak jsem v duchu jen zaúpěl. Během filmu jsem však nic neslyšel a jsem si jist, že to nebylo pro výbuchy, střely bubnující po křídlech heinkelů 111 protože když film skončil, nejeden divák měl kýbl plný... Nebyl zkrátka čas tláskat kukuřici, děj tam vepředu to neumožňoval :-)) !!! * * * * * () (méně) (více)

JohnnyD

Zatiaľ suverénne najhorší Nolan a celkom ma udivuje, že najlepší rozprávač generácie zlyhal práve na svojej najväčšej devíze. Technicky je to pravdaže bravúrne (aj keď tých 150 mega tam nevidno), ale tá chaotická štruktúra jednoducho nefunguje. Film sa skladá z prelínajúcich sa cca 3-4 dejových línií, z ktorých sa každá odohráva v inom čase a na konci sa spoja. Výsledok je, že v súslednosti línií sa ťažko orientuje a pri pomerne krátkej stopáži nemajú priestor na dostatočné rozvinutie. Na jednej strane je skvelé vidieť v kine drahý, dospelý film, aké sa bežne točili v 70. rokoch, no celkový dojem preráža fakt, že Nolan, čoby jeden z najlepších režisérov generácie, si vybral príliš náročný námet (resp. formu) a po prvý krát výrazne pohorel. PS: Len ja som mal dojem, že ten Dunkirk roku 1940 vyzerá až príliš moderne? ()

sheen

Nolan mi sedl ..nebo spíš Zimmer?:) Perfektně technicky zvládnuté drama, skvělé prolínání časových linek, více než obvykle je tady veledůležitý Mr. Zimmer, který dokresluje emoce a atmosféru, tam kde se nemluví, což je hodně částí filmu. Jinak zvláštní odstavec si zaslouží projekce v IMAXU, projekce ve formátu 70mm na plátně 25 x 14 metrů a musím říci, že to byla pastva pro oči, tak čistý obraz jsem v kině ještě neviděl a obávám se, že jinde bude zážitek zhola poloviční. [IMAX] ()

Beckett51

Skvěle natočenej a luxusně ozvučenej survival, se kterým mám ale jeden zásadní problém. Vůbec mi nesedla struktura děje a celkové pojmutí scénáře. Je mi jasný, že Nolan chtěl hrát na reálnou notu a to se mu i povedlo, nicméně to nemění nic na tom, že téměř veškeré situace jsou hrozně repetitivní, časová osa mi tam v některých scénách taky úplně neseděla, a tak jsem se asi po hodině filmu začal značně nudit a napětí se téměř vůbec nedostavilo. ()

Silas

Stejný problém jako nový Mad Max. Valící se lavina akce a nepřetržitá hudba nenechávají místo pro gradaci, a tak místo uzemnění jsem si od půlky filmu (či spíše válečné epizody, kterou Dunkirk je) užíval technickou stránku bez výraznější působivosti. Při honbě za dramatičností je mnoho situací až příliš umělých a chtěných: a) Murphyho agresivitě a jejímu následku na výletní lodi jsem nevěřil; b) když mám jako pilot zbraň, která mi může zachránit život, nebudu ji používat jako kladivo etc… Koncept s neviditelným a nepojmenovaným nepřítelem je skvělý a evokuje až hororový přístup k látce. ()

Pilda17

Tak jsem měl čest vyrazit do kina na Dunkerk a ač jsem byl spíše skeptický, tak se vracím s pocitem, který není vůbec negativní. Vizuální orgie, kterou Nolan nabídl nemá ve filmovém světě konkurenci. Omáčku okolo nečekejte, tohle je reálná válka. Hlubší příběh tu nemáme žádný, jde vlastně jen o to, co každý o Dunkerku věděl před filmem. Není šance si vytvořit cit a nějakou vazbu k postavám, takže slzu neurojíte, ani kdyby umřelo všech 400 000 Britských vojáků. Ono je to vlastně jedno, protože od první minuty vás Nolan zasadí do sedačky a vy nevydechnete. Měl jsem pocit, který jsem ještě nezažil a z výrazů vojáků bylo jasné, co tím Nolan myslel. Ukázal nám tím realistický pohled na válku a každý nálet, potopenou loď nebo strach v očích vojáků mu sežerete. Při sledování Dunkerku odejdete z kina s pocitem, který se nedá popsat. V té válce jste vy a to, že se nezaměřil na určité postavy, vidím jako obrovský klad. Po dvou letech a budu se opakovat, přichází Nolan s filmem, který mi vyrazil dech a nemám potřebu něco nadhodnocovat. Z mého nejméně oblíbenýho žánru dokázal vyždímat maximum a já odcházím z kina uspokojený, jak už pěkných pár let ne .. 10/10 = 100% ()

Disk

Nolanův Dunkirk je skutečně mistrovské dílo. Po technické stránce naprosto brilantní, fantastický střih a kamera. Herci tentokrát hrají poněkud druhé housle a o jejich postavách se příliš nedozvíte, ale to vůbec není na škodu, spíše naopak. Určitě jeden z filmů roku. 10/10________P.S.: Návštěva IMAXu je povinností. ()

Aky

Skvěle znázorněná atmosféra zoufalých chvil této slavné vojenské události, která mne vtáhla dovnitř do děje. Ovšem právě zde jsem trochu škobratl. Děj složený z několika drobnějších příběhů postrádá jeden silný, nosný, na jehož rozuzlení bych byl zvědavý. Navíc, když jak to celé dopadne, vím už mnoho let. ()

Rosaviva

Film, který mě ničím nenadchnul, ani neohromil. Potenciál to mělo, jenže to bylo tak rozkouskované, že jsem se v tom nejdřív vůbec nedokázala zorientovat. Postavy nebyly ničím výrazné a zajímavé a naprosto nezapamatovatelné. Vlastně nevím, kdo byl hlavní hrdina filmu. Jako válečný film mě to taky moc neoslovilo. Budu vybočovat z davu, ale pro mě jeden z nejslabších a nejméně zapamatovatelných filmů, které Nolan natočil. 3* ()

666teen

Války je v tomhle válečném filmu sice pomálu, ale značné ztráty by tentokrát mohla způsobit Zimmerova hudba.Bravo! Soundtrack doporučuju pouštět místo metálu vězňům v Gitmu. Třikrát dokola a podepíšou i to, že Prorok byl pedofilní zmrd. ()

Cappuccino

Vynikajúco natočená akčná/vojnová snímka, ktorá ubehla neuveriteľnou rýchlosťou a ani na sekundu nenudila. Ale bohužiaľ vo mne nezanechala nič, kvôli čomu by som si ju chcel pozrieť aj druhýkrát. ()

-OverLord-

Naprosto odlišný Nolan a stejně tak odlišný film. Chtěl experimentovat, ukázat něco nového a jiného, a to se mu povedlo. Natočil tak možná jediný film svého druhu, protože jsem nikdy nic takového neviděl. Jde o poctivý kus filmařiny, o nové hranice toho, co může divák na plátně "prožít". To vyobrazení války je tak syrové a depresivní, že z toho jde mráz po zádech. Tohle je válečný film s velkým V. Záběry tak dokonalé a přesto smutné, scény tak vypjaté, že člověk křečovitě svírá cokoli, co má po ruce, a má husinu po celém těle. Film nehraje na příběh, herce, krvavé akční scény, divoké přestřelky ani žádnou scénáristickou vatu kolem - polovina z toho ve filmu není a zbytek je až na vedlejší koleji. Herci jsou špička, o čemž ani nebylo pochyb - Hardy (!), Murphy, Branagh, Rylance - každý dostane dostatek prostoru, ale absolutně to na nich nestojí. A je to tak schválně, jsou to totiž "pouze" jedinci z těch stovek tisíc vojáků, kteří zažívali každý to svoje osobní peklo. Za zmínku stojí ještě Fionn Whitehead, naprosto neznámý človíček, který tady hraje jednu z hlavních rolí, nebo Styles, Lowden a D'Arcy. Dunkirk je vyobrazení pekla na zemi s dechberoucími a syrovými záběry za doprovodu Zimmerova "nonstop mixu". Konec byl dojemný takovým zvláštním způsobem, což se mi taky dlouho nestalo, a vlastně to byla možná jediná část filmu, která si hrála alespoň s nějakou dávkou emocí - dostavil se pocit takové zvláštní euforie, že už je to peklo konečně u konce. Filmu by se dalo vyčíst pár věcí, které tam nejsou, na které jsme zvyklí a které si ve filmech (včetně těch starších od Nolana) užíváme, ale možná tam nejsou záměrně. Záměrně je to takové prosté a prázdné, ale zároveň silné. Naprosto tedy chápu rozporuplné hodnocení - není to nejlepší Nolanův film, ale přesto je to něco neuvěřitelného. ()

S.Quentin QUALE

Na dnešní dobu netradičně pojatý válečný film, což ale rozhodně naznamená, že je pojatý špatně. Velkou výtkou by mohl být rating přístupnosti, který limituje množství krve na několik šrámů ve tváři a krev na rukou. Jasně, u válečnýho filmu je to skoro fail, ale když se zamyslíte na povahou "střetu", ony ty jatka ani nejsou na místě (sledovat pořád dokola, jak se borec rozprskne po přímým zásahu pumou, to asi není nutný). Absence hlavních postav, lépe řečeno hrdinů, by mohla evokovat pocit emocionální prázdnoty, no je tomu jinak, protože pouze zapřičiňuje nepřítomnost patosu. Nolan se z emocinonálního hlediska soustředí pouze a jedině na vykreslení pocitu beznaděje dané situace, k čemuž není třeba vědět, kterej je Jarda, kterej Pepa a kterej Henry. Práci si dal s rozstříhnutím scénáře na tři na první pohled oddělené dějství, které se precizně doplňují. Tento starý známý přístup k dějové lince boří diváka na 100 minut do židle, a je jedno, jestli je to zrovna za hrobového ticha, které protíná jen svištění bomb, nebo za bublání jednomotoráku a řevu protiletadlovýho kanónu, nebo za zalykání se topících se vojáků na otevřeném moři. Celkově se jedná o skoro dokumentaristicky vypadající okénko do unikátní historické události, které je tak úzké, že se dá jen s teží nazvat vypravěčským (válečným) velkofilmem. O audiovizuální stránce se nemá cenu bavit, chystáte se zkouknout Nolana se Zimmerem. 90% ()

Allien.9

Proč mám pocit, že spousta lidí dává 5* jen kvůli jménu režiséra? Aha, protože je to fakt... Éra chytrých Nolanových filmů ("Dokonalý trik", "Počátek", "Interstellar") je dávno pryč, teď tu máme naleštěné kino-bubliny, které s prvním rewatchem prasknou ("Dunkerk", "Tenet", "Oppenheimer"). Jakkoli intenzivně a nepříjemně "Dunkerk" v kině působil, v televizi jsem si po 20 minutách málem uhryzala nohu nudou a totálním nezájmem. Lituji Chrisi, ale válečný dokument bez emocí = velký špatný. ()

misterz

Keď sa odbúra zbytočný pátos a nátlakový sentiment, tak to hneď vyzerá úplne inak... Chvíľu mi síce trvalo, kým som si na postavy a ten chaos okolo nich zvykol a trochu sa zorientoval, no potom som si už užíval parádnu temnú cestu plnej beznádeje, zúfalstva a zbesilej snahy o záchranu. A tá hudba, páni... to bola ale bašta. Atmosféra najmä vďaka nej hneď stúpla o sto percent, Nolan to v tomto smere vystihol absolútne dokonale. Slušný nadpriemer. 80/100 ()

HAL

Nebyl by to Nolan, kdyby i do dějově primitivního filmu z jedné krátké události za druhé světové války nenacpal své trademarkové hrátky s nelineární narací... nu, ale co bylo boží v Inception či v Mementu tváří tvář reálnému příběhu se Nolanovi místy nepěkně vymyká z rukou, a Rashomonovské vyprávění několika rovin odehrávajících se v různých časech tu místy ztrácí přehlednost. V rámci delších scén to funguje, ale když se uprostřed bitevní vřavy je potřeba zorientovat v několika záběrech, přičemž nevíte kdy a z čí perspektivy se záběr právě odehrává, tak nastává zmatek. To je ovšem jediná výtka k neskutečně intenzivnímu snímku, který ukazuje válku i bez permanentního staccata kulometů tak dramaticky, že slabší diváci odpadají s infarkty během několika minut. Funguje to nicméně hlavně v kině, je to podobně jako nedávno Gravity hlavně zážitkový film, ktrerý bez obřího plátna a hlavně špičkového zvuku docela dost ztrácí. 8/10 ()

mzss1

|68%| Viděno v kině. Na Dunkirk jsem se samozřejmě spolu s většinou diváků těšil. Přesto jsem neměl žádná přehnaná očekávání. Nolan je u mě dobrý režisér, trilogie Batmana je naprosto bravurní. Interstellar je též solidní a mimořádný snímek, který mě sice až tak moc neuchvátil, ale ty 4hvězdice jsem mu dal. Jedině Počátek šel totálně mimo mě. Ostatní jeho filmy jsem neviděl. No nic, nyní k tématu. Celkové pocity nejsou nejhorší, určitě je to kvalitní snímek, ale že bych z toho dělal s ostatními až takovou slávu? To rozhodně ne. Nebudu se tu rozepisovat s nějakou dlouhou kritikou. Film v podstatě nemá žádné chyby. Jen nedostatky a to je dost možná i můj subjektivní pohled. Realisticky je to natočeno tak napůl. R-kový rating tu rozhodně chybí. Neříkám, že je to nejzásadnější problém, ale k válečném tématům to prostě musí být. Pořádný děj, viditelný náboj atd – to zde také docela chybí. Ale jak říkám, je to i tak trochu tím, že mi toto Nolanovské pojetí nijak extra zvlášt neoslnilo. Občas tu vidíme přehnané efekty, voják držící se za hlavu ve vodě atd – to mi přijde v rámci žánru zbytečné. Druhá půlka snímku mě už začala více bavit, zejména dlouhé finále. Škoda, že nebyl film delší. Mohlo se z toho vytřískat víc. Herecké obsazení je na tom tak optimálně. Režisér nedal postavám moc prostoru, asi to byl i jeho záměr. Hardy mě ale nadchnul, resp.jeho postava pilota. Scény ve vzduchu se stíhačky byly naprosto skvělé. Nicméně, Nolan zvolil jinou cestu, znám lepší novodobé válečné filmy. A abych nezapomněl. Zimmera rozhodně musím pochválit. Tu mírně depresivní atmosféru dokázal skvěle zamixovat do svého soundtracku, který se teda dal poslouchat pouze ve filmu. Samostatně bych to určitě neposlouchal. Takže nadprůměrná, vcelku pohodová záležitost na 1 – 2 shlédnutí. Víc v tom já osobně nevidím. ()

kingik

Muž s hodností generála předstupuje před nastoupenou vojenskou jednotku a zahřímá: "Kefalín, Ciml, Vata, krok vpřed!!!" Trio mužů v khaki uniformě udělá otráveně, co po něm lampasák chce. Náhle Kefalín zpozorní a pronese: "Ty vole, to je Nolan!" Generál se neudrží a pln vzteku zařve: "Já nejsem žádný Nolan, vy mě ani neumíte oslovovat, vojíne!" "Já jsem generál Nolan!" A pokračuje rozpálený do ruda: "Vojáci, jakým SMĚREM se útočí?!" Jeden z vojáků cosi zabrble, pak prohlásí: "My nevíme, my jsme ani neviděli nepřítele." Nolan se neudrží a pustí mu písničku od One Direction. Vojáci pokrčí rameny, obrátí oči v sloup, náhle Nolan dodá: "A kde je Zayn Malik?!" Vojáci se po sobě podívají, evidentně to jméno nikdy neslyšeli. Nolan se náhle podívá dolů, zalesknou se mu oči, vytáhne balíček papírových kapesníků a začne se hanit: "Já vím, že jsem udělal castingovou chybu, Harry Styles měl být vystřižen, ale kdyby jenom to, zkuste natočit válečný film s přístupným ratingem." A já jen dodávám, že sušší a nudnější válečný film aby pohledal. Úplný (režijní) trapas. Je neuvěřitelné, že se o něj postaral Christopher Nolan. Vše zralé na Zlatou malinu. 3/10 ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

11.01.2020

Jaký dostal Nolan rozpočet?

Jaký dostal Nolan rozpočet?

23.06.2019

90. Oscary - výsledky