Robinson Crusoe

TV spot

VOD (1)

Robinson Crusoe, mladík, žijící ve Skotsku v 18. století, je už od svého dětství zamilovaný do krásné Mary. Jenže jeho láska je zasnoubena s jeho přítelem Patrikem, který chce o svou snoubenku bojovat. Robinson výzvu na souboj přijme a Patrika nakonec zabije a jeho sluha navíc zabije jednoho z Patrikových bratrů. Mary přemluví Robinsona, aby utekl ze země, než se situace uklidní. Robinson tak na rok odjíždí, cestuje na obchodní lodi a je pověřen vedením lodního deníku. Na moři se loď setkává s velkým množstvím bouří. Jedna z nich loď zanese na mělčinu a zničí ji. Robinson se ráno po bouři probouzí na skále a zjišťuje, že je jediný, kdo přežil.... Robinson všechny mrtvé pohřbí a další den se vydává na loď, kde kromě zásob jídla a střelného prachu nachází i kamaráda, kapitánova psa Skoka. Po několika dnech průzkumů Robinson zjišťuje, že je na ostrově. Postaví si přístřešek na pláži, aby okamžitě viděl projíždějící loď. Jednou opravdu loď kolem ostrova pluje, ale Robinsonovi se nepodaří upoutat její pozornost. Rozhodne se tu začít pořádně žít. Postaví si dům, založí zahrádku a ostrov již považuje za svůj domov, dokonce jej miluje. Již uběhl rok, co je Robinson na ostrově a společnost mu dělá pouze Skokan. Jednou při procházce ale narazí na lidskou stopu. Okamžitě běží zjistit, kdo je na ostrově a zda není jeho dům v ohrožení. V domě se ozbrojí a vydá se najít návštěvníky. Narazí na domorodce, kteří právě provádějí obětní obřad. Robinson zastřelí popravčího, a zachrání tak poslední oběť. Domorodci se dávají na útěk. Na ostrově zůstává pouze on a muž, kterého zachránil. Robinson se snaží o komunikaci, když jsou přepadeni uprchlými domorodci, ale společně je přemůžou. Robinson a zachráněný domorodec spolu zabijí nepřátele, ale vidí, že zachráněný muž chce sníst srdce jednoho z nepřátel, a uteče od něj... Nakonec na sebe ale znovu narazí a po dlouhém dohadování a předvádění sil si Robinson odvede domorodce k sobě domů a pojmenuje ho Pátek. Robinson Pátka učí angličtinu a všechny zvyky ze svého světa. Nakonec ale Pátek učí Robinsona, jak co pěstovat a další užitečné věci. Jednou večer chce Robinson naučit Pátka věci o Bohu. Ale Pátek má svého Boha – Pakiu a tak se pohádají a Pátek odchází... Oba se na ostrově potkávají, ale ignorují se. Robinson to už nemůže vydržet, a tak se Pátkovi omluví. Zase žijí spolu a vše jim vychází. Ale oba vědí, že se Mimasové, národ, který chtěl Pátka zabít, brzy vrátí. Nastraží tak na obětní místo střelný prach a chystají se Mimase pozabíjet... (TV Prima)

TV spot

Z0oMb3E

Filmová adaptácia rovnomennej povinne čítankovej klasiky. Čo sa tíka filmu samotného nemôžem povedať, že by ma nudil počas celého trvania no väčšina času bolo len mútenie kalnej vody. Zarastený Brosman so svojími citovými výlevmi ma ako Robinson absolútne nepresvedčil. Už samotná kniha popisuje zvrátenosť civilizácie a jej neochota akceptácie iných kultúr. A keďže film sa v obrazoch, ako prvé naučené slovo bolo Pane, neakceptácia cudzej viery či potlačenie miestnych spôsobov na úkor "civilizovanosti", dodržiava už klasiky hovorí to niečo o našom vnímaní sveta. Celkovo film hodnotím ako stratu času. Určite sa vo filmových spracovaniach na rovnakú tému objaví aj lepší snímok. ()

adams89

Jestli snad někdo čeká snímek, věrně kopírující slavnou knižní přelohu Daniela Defoa, bude asi zklamán. Hollywood si totiž vzal děj trochu do parády a film má s knihou společný možná tak název. Škoda, třeba takový Robinsonův útěk z otroctví nemusel na plátně vypadat špatně. Ale když tohle jako já tvůrcům odpustíte, stejně jako kniha vás čeká povedený dobrodružný příběh jako ze staré školy. Navíc Pierce Brosnan mi v roli Robinsona připadal stejně přesvědčivý jako v každé své roli agenta 007 a kdybych měl kromě Jamese Bonda určit jeden film, kde na mně udělal největší dojem, tak by to byl právě tento. Velkým přínosem jistě bylo, že natáčení proběhlo v nádherných lokacích skutečného tropického ostrova, protože to jenom posílilo už tak pěknou atmosféru. Příznivci knihy budou film hodně kritizovat, milovníkům dobrodružných filmů plných akce ho však ale můžu jen doporučit!60% ()

StarsFan

Je hezký zapojit do podobnýho filmu rasismus, ale tady to vůbec nefunguje, prostě si nemůžu pomoct. Mám ráda Brosnana už hodně dlouho, ale do týhle role mi vůbec nesedl. Pořád mě napadalo, že by to měl sakra někdo vypnout, protože v týhle roli byl tak nepřirozenej jako snad ještě nikde. Navíc co měl znamenat ten příšernej konec? ()

Job29

Velice napínavý příběh, plný dobrodružství, kamarádství. V hlavní roli Pierce Brosnan. Trochu jsem si ho zarostlého neuměl představit. Nečekal jsem podle hodnocení nic extra. Opak byl pravdou. Je to naprosto perfektní film. Sice se smutným koncem, zato s celého toho filmu mám dobrý pocit. A jelikož nehodnotím knihu a nebazíruju na tom co bylo v knize a co ne. Dávám takto ()

hrumsrt

Nikdy jsem nepovažoval legendární román Daniela Defoa za kdovíjak přelomový a současně jsem ani nikdy necítil nutnou potřebu si ho přečíst, avšak i přesto je mi podstata ústředního příběhu známá..  A i když mám k téhle určitě i nejslavnější adaptaci (no není to málo?) asi nejlepší vztah, tak třeba seriálový pokus z let 2008-2009 považuji za daleko obsáhlejší a i přes spoustu přibarvených či dokonce přidaných neexistujících skutečností mi přijde ještě možná lepší.. Tenhle Robinson Crusoe je fajn a při tolika televizních reprízách je na něj docela obtížné nenarazit. Příběh zamilovaného mladíka Robinsona (45 letý Pierce Brosnan je v tomhle ohledu trošku nešikovný casting), který pro zločin z lásky musí opustit rodnou zemi, ale ztroskotá a skončí sám na opuštěném ostrově kdesi v Tichomoří.. Mohl by to být super survival, ale tímhle směrem dílo nikdy nemířilo a namísto toho se soustředí na vztah Robinsona a jednoho obyvatele ostrova, kterého hrdina zachrání před smrtí pojmenuje si ho Pátek.. Na vztahu těhle dvou stojí celý snímek. Nejen, že mezi sebou mají docela fajn chemii, ale všechny jejich vzájemné dialogy, či teprve pokusy o ně, jsou highlightem filmu. A když se k tomu přidá Brosnanovo docela přirozené charizma, vůbec jsem neměl potřebu bloumat o tom, jak moc je celý film osekaný až možná je otázkou, zda si i samotnou myšlenku celého původního Defoeova díla nevyložili tvůrci po svém... Ovšem díky opravdu hodně střídmé stopáži, není místa na chyby tolik a rychle se ztrácejí v relativně svižném tempu. Jo, a konec mě docela překvapil a jde určitě o nejlepší část celého snímku, jen by zase potřeboval daleko více času.. Adaptace z rychlíku, aby dětičky stihli před spaním dohnat povinnou četbu. Tak snad jednou dostane Robinson udělávku, jakou si zaslouží a i mezi filmy vstane jako jeden z nejlepších dobrodružství všech dob, zatím tomu tak ještě nebylo. 60% ()

• Po velké bouři, kdy odplave loď, následuje záběr na východ slunce, přičemž je na levé straně cedule s nápisem "NO". (ROASTER)
  • V čase 35:25 jde vidět z leteckého záběru na ostrov asi 20 chýší, které na údajně pustém ostrovu nedávají smysl. (DejvCZ)
  • Na začátku při souboji Robinsona (Pierce Brosnan) s Patrickem (Damian Lewis) má Patrick rozseklou tvář, ale při každém záběru je rána jiná. Je méně krvavá než předtím nebo v menší než v dalším záběru. (Jimmy15)