Robinson Crusoe

TV spot

Robinson Crusoe, mladík, žijící ve Skotsku v 18. století, je už od svého dětství zamilovaný do krásné Mary. Jenže jeho láska je zasnoubena s jeho přítelem Patrikem, který chce o svou snoubenku bojovat. Robinson výzvu na souboj přijme a Patrika nakonec zabije a jeho sluha navíc zabije jednoho z Patrikových bratrů. Mary přemluví Robinsona, aby utekl ze země, než se situace uklidní. Robinson tak na rok odjíždí, cestuje na obchodní lodi a je pověřen vedením lodního deníku. Na moři se loď setkává s velkým množstvím bouří. Jedna z nich loď zanese na mělčinu a zničí ji. Robinson se ráno po bouři probouzí na skále a zjišťuje, že je jediný, kdo přežil.... Robinson všechny mrtvé pohřbí a další den se vydává na loď, kde kromě zásob jídla a střelného prachu nachází i kamaráda, kapitánova psa Skoka. Po několika dnech průzkumů Robinson zjišťuje, že je na ostrově. Postaví si přístřešek na pláži, aby okamžitě viděl projíždějící loď. Jednou opravdu loď kolem ostrova pluje, ale Robinsonovi se nepodaří upoutat její pozornost. Rozhodne se tu začít pořádně žít. Postaví si dům, založí zahrádku a ostrov již považuje za svůj domov, dokonce jej miluje. Již uběhl rok, co je Robinson na ostrově a společnost mu dělá pouze Skokan. Jednou při procházce ale narazí na lidskou stopu. Okamžitě běží zjistit, kdo je na ostrově a zda není jeho dům v ohrožení. V domě se ozbrojí a vydá se najít návštěvníky. Narazí na domorodce, kteří právě provádějí obětní obřad. Robinson zastřelí popravčího, a zachrání tak poslední oběť. Domorodci se dávají na útěk. Na ostrově zůstává pouze on a muž, kterého zachránil. Robinson se snaží o komunikaci, když jsou přepadeni uprchlými domorodci, ale společně je přemůžou. Robinson a zachráněný domorodec spolu zabijí nepřátele, ale vidí, že zachráněný muž chce sníst srdce jednoho z nepřátel, a uteče od něj... Nakonec na sebe ale znovu narazí a po dlouhém dohadování a předvádění sil si Robinson odvede domorodce k sobě domů a pojmenuje ho Pátek. Robinson Pátka učí angličtinu a všechny zvyky ze svého světa. Nakonec ale Pátek učí Robinsona, jak co pěstovat a další užitečné věci. Jednou večer chce Robinson naučit Pátka věci o Bohu. Ale Pátek má svého Boha – Pakiu a tak se pohádají a Pátek odchází... Oba se na ostrově potkávají, ale ignorují se. Robinson to už nemůže vydržet, a tak se Pátkovi omluví. Zase žijí spolu a vše jim vychází. Ale oba vědí, že se Mimasové, národ, který chtěl Pátka zabít, brzy vrátí. Nastraží tak na obětní místo střelný prach a chystají se Mimase pozabíjet... (TV Prima)

TV spot

Nivenx

Knihu jsem četl jako malý kluk a pamatuji si, že byla moc hezky napsána a bylo to trochu jinak než v tomto filmu. Naprosto zpackané a nezajímavě natočené. Brosnan by jako hlavní představitel nevadil, ale scénář je prasečina a jsem s tímto filmem velice nespokojený. Už nikdy více. 35% ()

Fiftis

Táto adaptácia ma strašne sklamala. Film sám o sebe nie je zlý, je dobrodružný, akčný, zábavný atď. Lenže ja som čakal spracovanie románu od Daniela Defoea a dostal som toto. Film sa len málo drží dejovej línie knižnej predlohy. Nesadlo mi ani obsadenie. Brosnan hrá síce skvele a je to môj obľúbený herec, ale do tejto role sa jednoducho nehodí. Je to proste James Bond. A ten jednoduchý koniec je skutočne na smiech. ()

kratajirka

Knihu jsem nečetl. Defoea nemám v merku. Ale, když budu vycházet ze základních středoškolských poznatků z hodin literatury tak 1) děj je přímo úměrný gró knize 2) Brosnan je sice Bond, ale co by trosečník se pohybuje ladnými kroky a zvládá roli samotáře s klidem s mírnými výkyvy 3) Nechápu 54%. Já dávám 60! ()

Ceberus

Místní hodnocení odpovídá i mému dojmu za slabší tři hvězdy. Jsou to už dekády, kdy jsem jako dítě s nadšením přečetl tento klasický příběh, takže jsem úplně zapomněl na nějaké nepřátelské domorodce či náboženské linky a jako typický kluk si pamatuji jen podrobné budování nového domova spolu s Pátkem. Tahle adaptace je klasický hollywoodský velkobiják, čímž zapadá do mé oblíbené kategorie. Tuhle filmovou škatulku ještě podporuje přítomnost Pierce Brosnana, který je v té době na vrcholu své slávy. Mno každopádně co tak koukám na svá hodnocení, tematicky příbuzný Hanksův Trosečník se mi zřejmě líbil víc. ()

Ryuuhei

» Předmluva: Robinson Crusoe je jediná kniha, kterou jsem kdy četl a tuto adaptaci jsem samozřejmě před lety už taky viděl. Ale potřeboval jsem si ji nejen kvůli hodnocení na ČSFD oživit. » Pozitiva: Hmm... pokus o dobré zpracování? Lokace? Těžko říct. Nemůžu najít byť jedinou věc, kterou bych mohl vychvalovat do nebes. » Negativa: Prakticky vše. Film přeskakuje, co se dá. Robinsonův rok života na ostrově se tak absolutně nezdá. Příběh staví hlavně na přátelství s Pátkem, které ale spíš vypadá jako manželství s nesmyslnými hádkami (hlavně kvůli Robinsonovu nechutnému fanatismu). Letecké záběry na ostrov, který byl evidentně osídlen. A mohl bych pokračovat do alelůja. Velkolepost nijaká, emoce až ke konci, ale to prostě nestačí. » Subjektivně: Nudil jsem se a i když mi zakončení vždy zaútočí na city, nemám důvod jen kvůli jednomu (ne moc pozitivnímu) okamžiku s tímto snímkem ztrácet další úmorný čas. » Celkově: Defoe by se obracel v hrobě. Knihu znám, obsahově je úplně jiná a s tímto patvorem se nedá rovnat. » Mé hodnocení: 30% - Tady kvalitního Robinsona nehledejte. Moderní Trosečník je naopak ukázkou toho, jak by to mělo vypadat i zde (a že tam místo Pátka byl Wilson... pořád měl víc charismatu). » Viděno: Na Prima Cool. ()

• Poté, co pes Skipper vběhne do výbušné pasti, nastražené na domorodce a tragicky zemře, se Pátek (William Takaku) Robinsona (Pierce Brosnan) ptá, zda Skipper vejde do Crusoeova nebe. Svým pravým jménem se ale Robinson Pátkovi ve filmu představí až o něco později, v této chvíli ho Pátek ještě zná jako „Pána“. (Nick321)
  • Po velké bouři, kdy odplave loď, následuje záběr na východ slunce, přičemž je na levé straně cedule s nápisem "NO". (ROASTER)
  • Na začátku při souboji Robinsona (Pierce Brosnan) s Patrickem (Damian Lewis) má Patrick rozseklou tvář, ale při každém záběru je rána jiná. Je méně krvavá než předtím nebo v menší než v dalším záběru. (Jimmy15)