Drama / Dobrodružný

USA, 1997, 87 min

Když na pustém ostrově ztroskotá Bond, James Bond, nikoho snad nemůže překvapit, že se jeho zprvu macGyverovsky kutilský pobyt nakonec zvrhne v akční spektákl v "Rambo" stylu. Z postav se věrohodně chová jedině pes, pánové mají psychické stavy jako při zvlášť obtížném klimakteriu a pan Defoe by se podivil, jak daleko se scénáristova mysl dokázala zatoulat od předlohy. Na druhou stranu: na Brosnana se dá koukat, pokud je divák žena či gay a vlastně jsem se ani moc nenudila. Vcelku nezávadná odpočinková podívaná, když člověk nemá k dispozici žádnou lepší činnost a dloubání v nose už ho omrzelo. 55%(23.4.2012)

• topi80

Přečtěte si to dřív než Hollywood. Samozřejmě, u nás známe překlad J.V.Plevy, který obrousil mnoho hran a konfliktů, které v knize opravdu jsou. Jenže film šel ve své vynalézavosti ještě dál a mnohé změny jsou vyloženě samoúčelné, jako by jejich motivací nebylo nic jiného, než to udělat prostě jinak než v knižní předloze. Antirasistická moralitka byla také trochu křečovitá, i když je pravda, že v originále nebyl Pátek kámoš, jak ho známe z české verze, ale skutečně otrok. Ale dívat se na to dalo.(12.1.2018)

• tron

„Už nie sme priatelia.“ – „Tak bojujme.“ ROBINSON CRUSOE je notoricky známe literárne dielo z pera Angličana Daniela Defoea (ktorého pokladám za príšerne "zostarnutého" autora a jeho knihy neznášam). V roku STRATENÉHO SVETA: JURSKĚHO PARKU či TVÁRE TOHO DRUHĚHO sa štúdio Miramax rozhodlo nakrútiť jeho entú filmovú verziu. Konkrétne na túto najali rovno dvoch režisérov: televízneho Roda Hardyho a austrálskeho Georgea Millera (MUŽ OD SNEŽNEJ RIEKY, NEKONEČNÝ PRÍBEH 2). A do titulnej úlohy sa nechal nahovoriť Pierce Brosnan, ktorý v tom čase mal za sebou bondovky ZLATÉ OKO a ZAJTRAJŠOK NIKDY NEUMIERA a pred sebou JEDEN SVET NESTAČÍ a DNES NEUMIERAJ. Scenár je taký slabý (iba otrocky prepisuje: stroskotanie, pes, kanibali, Piatok, kanibali), že zarastený agent 007 sa zrazu javí ako dobrý nápad. Za chabý plus snáď môžeme pokladať slušnú vizuálnu stránku.(13.7.2008)

Knihu jsem nečetl. Defoea nemám v merku. Ale, když budu vycházet ze základních středoškolských poznatků z hodin literatury tak 1) děj je přímo úměrný gró knize 2) Brosnan je sice Bond, ale co by trosečník se pohybuje ladnými kroky a zvládá roli samotáře s klidem s mírnými výkyvy 3) Nechápu 54%. Já dávám 60!(26.12.2015)

• bratr_jezek

Známý příběh převyprávěný tak, že by znalci originálu nestačili zírat. Je to dost moderní, akční a bohužel úplně mimo. Takový trosečník s Tomem Hanksem je daleko uvěřitelnější film o ztroskotání než tento pokus o jakýsi nadčasový film o přátelství černého a bílého muže. Nebýt Pierce, tak se na to téměř nedá dívat.(16.2.2021)

• - Po velké bouři, kdy odplave loď, následuje záběr na východ slunce, přičemž je na levé straně cedule s nápisem "NO". (ROASTER)

• - Robinson Crusoe není vymyšlený příběh, skutečně se stal. Daniel Defoe ale některé okolnosti pozměnil, například jméno hrdiny, který se jmenoval Alexander Selkirk. Ten byl vysazen na ostrově Juan Fernandez, kde strávil 4 roky a 4 měsíce (1704-1709). V románu pobyl na ostrově 28 let. (M.B)

• - Na začátku při souboji Robinsona (Pierce Brosnan) s Patrickem (Damian Lewis) má Patrick rozseklou tvář, ale při každém záběru je rána jiná. Je méně krvavá než předtím nebo v menší než v dalším záběru. (Jimmy15)