Drama / Dobrodružný

USA, 1997, 87 min

Rozhodne to nebolo zlé, tých 105 minút ubehlo rýchlo a relatívne príjemne, vadila mi jedine určitá absencia emócií. V emotívnych, či vypätých chvíľach mi bol osud hlavného hrdinu či inej postavy viacmenej ľahostajný. Jedinou výnimkou bol až finálny súboj, ktorý emociálnu impotenciu snímku čiastočne vynahradil, nie však dostatočne.(13.7.2008)

• tron

„Už nie sme priatelia.“ – „Tak bojujme.“ ROBINSON CRUSOE je notoricky známe literárne dielo z pera Angličana Daniela Defoea (ktorého pokladám za príšerne "zostarnutého" autora a jeho knihy neznášam). V roku STRATENÉHO SVETA: JURSKĚHO PARKU či TVÁRE TOHO DRUHĚHO sa štúdio Miramax rozhodlo nakrútiť jeho entú filmovú verziu. Konkrétne na túto najali rovno dvoch režisérov: televízneho Roda Hardyho a austrálskeho Georgea Millera (MUŽ OD SNEŽNEJ RIEKY, NEKONEČNÝ PRÍBEH 2). A do titulnej úlohy sa nechal nahovoriť Pierce Brosnan, ktorý v tom čase mal za sebou bondovky ZLATÉ OKO a ZAJTRAJŠOK NIKDY NEUMIERA a pred sebou JEDEN SVET NESTAČÍ a DNES NEUMIERAJ. Scenár je taký slabý (iba otrocky prepisuje: stroskotanie, pes, kanibali, Piatok, kanibali), že zarastený agent 007 sa zrazu javí ako dobrý nápad. Za chabý plus snáď môžeme pokladať slušnú vizuálnu stránku.(13.7.2008)

• Radyo

Slabé jako potřetí vyvařený sáček čaje. Snad jediné pozitivum je účast Pierce Brosnana, který ve své roli dělá, co může, aby potápějící se loď (chápej "film") udržel nad hladinou. Ale tak, jako troskotala loď s Robinsonem, tak ztroskotal i tento pokus o kdovíkolikátou verzi bezmála zprofanovaného příběhu, který naše generace zná z knihy skoro zpaměti (a i proto se s tímto snímkem nelze ztotožnit...). I ten pokus o silnou scénu před (SPOILER - i když jak pro koho...) Robinsonovou záchranou (KONEC SPOILERU) vyšuměl do ztracena. Dvě hvězdičky jen za Brosnanovu snahu. Btw. Oplácaný Pátek s mírnou nadváhou - to tady ještě nebylo.(1.10.2012)

• MRPitivier

Tak tato adaptace Robinsona Crusoea je velmi slabá, podprůměrná a ani slušný herecký výkon Pierce Brosnana tento film nespasí! Režiséři a scénárista prostě pokazili ve všech směrech tento příběh o nejznámějším trosečníkovi! Pro mě velké zklamání, protože kniha je úžasná a čekal jsem daleko lepší filmové zpracování! Nedoporučuji pro čtenáře knižní předlohy!(14.3.2010)

Mladý Robinson Crusoe (Pierce Brosnan) je po jednom nepodařeném (ačkoli vyhraném) souboji nucen utéct z rodné Británie, a zmizet bratrům svého soupeře, prahnoucím po pomstě. Stane se námořníkem, a několik dlouhých měsíců se plaví po všech možných i nemožných místech naší země. Jednoho dne se jeho loď zatoulá do tropické bouře a ztroskotá - pouze Robinson se zachrání na pustém ostrově.Po dlouhých letech samoty na ostrov zavítá "návštěva" kmene kanibalů, kteří zde chtějí jednoho z nich obětovat - Robinson jej zachrání a tím získá na další roky věrného Pátka. Společně mají daleko větší naději se zachránit ... Robinson Crusoe je snad jediná kniha z povinné školní četby, kterou všichni četli se zaujetím a nemuseli se do ní nikterak nutit. Daniel Defoe dokázal ideálně skloubit napětí a poučení, čehož využívají filmaři co dva roky, aby natočili film o životě tohoto hrdiny. Tentokráte si příběh vzali do parády George Miller a Rod Hardy a do hlavní role obsadili v té době vycházející hvězdu Pierce Brosnana. I když nemůžu říct, že bych se nudil, tak nelze čekat nějakou extra velkou zábavu (polovička filmu je spíš o filozofování o bohu než o životě na pustém ostrově), navíc s dost podivným zakončením (nechci se hádat, ale kniha končila kapku jinak?)..(3.1.2009)

• - Po velké bouři, kdy odplave loď, následuje záběr na východ slunce, přičemž je na levé straně cedule s nápisem "NO". (ROASTER)

• - Robinson Crusoe není vymyšlený příběh, skutečně se stal. Daniel Defoe ale některé okolnosti pozměnil, například jméno hrdiny, který se jmenoval Alexander Selkirk. Ten byl vysazen na ostrově Juan Fernandez, kde strávil 4 roky a 4 měsíce (1704-1709). V románu pobyl na ostrově 28 let. (M.B)

• - Na začátku při souboji Robinsona (Pierce Brosnan) s Patrickem (Damian Lewis) má Patrick rozseklou tvář, ale při každém záběru je rána jiná. Je méně krvavá než předtím nebo v menší než v dalším záběru. (Jimmy15)