Sedmilhářky - Série 2 (série)

Drama / Krimi

USA, 2019, 5 h 33 min (Minutáž: 44–54 min)

Druhá řada mi sedla víc než série úvodní. V té se mi vyloženě líbil vlastně jen díl poslední a tak mě potěšilo, že v obdobném duchu jsem si dnes užila všechny nové díly. Ideální na letní volný den, když jsem sama doma. Meryl byla abnormálně odporná, vlastně ji snad nepamatuji hnusnější, ta svou rozbalila ve velkém stylu, ale Laura Dern byla na pálce nejvíc. Celkově to holky pojaly dobře, takže za mě spokojenost.(25.7.2019)

Překvapeně koukám, že si pro jednou můžu ušetřit vlastní analýzu. Víceméně (sic!) bych se pokoušela zformulovat tutéž kombinaci základního zklamání a dílčích okouzlení, jak je tu vypsal uživatel Spiker01, samozřejmě až na tu jeho ryze soukromou zášť vůči Meryl Streep, kterou nesdílím. ***** Dál už jen několik dílčích poznámek. K tomu podrazu, který Kelley s Valléem ušili na režisérku, když se na ni domluvili, ve finále jí ve správnou chvíli sebrali dohled nad konečnou podobou série a všechno si to přestříhali, předělali a zprodukovali podle svých představ a proti dohodě, už jsem vyplakala do Deníčku. Po shlédnutí dvojky musím říct, že stejně vnímám proti jedničce citelný rozdíl v režii, kameře, střihu, sekvencování i celkové výstavbě mindfucků a struktury příběhu, a Andreu Arnold tam zároveň necítím - a na škodu je obojí. Nevyšla jim ani ryba, ani rak. Buď si to měli chlapi natočit zase sami, až na to najdou ve své honbě za vyděláváním čas, nebo to nechat v rukou jí tak, jak to slíbili. Ale je zřejmě pořád ještě v řádu mužského světa, který filmovému průmyslu vládne, že k tomu ve skutečnosti neměli odvahu, chtěli jenom pořádně vydělat a dosáhli toho i násilím na autorce a podvodem na divácích. Je příjemnou ironií, že i druhá série přitom názorně předvádí, že i na ně dojde a jednou se nějaká nerespektovaná obětavá ženská nasere a vezme na ně a jejich hračky a lži pomyslnou baseballku jako Laura Dern a všechno jim to rozmydlí. Dost by mě zajímalo, jestli je tohle vyústění dvojky u nich projevem takové sebeironie, nebo takové bohorovně ješitné samolibosti. Těžko rozhodnout. ***** PS: Meryl Streep tu manipulativní mrchu skrývající se za starostlivou tchýni a zablokovanou, zdeptanou matku (že její postava nebyla ani jedno, myslím jasně dokazuje scéna, kdy svému právníkovi chladně a zamyšleně vysvětluje, že v té soudní při o svěření dětí do péče je jí úplně jedno, že se s tak špinavým přístupem definitivně připraví o případnou lásku obou dětí - že je chce dostat za každou cenu, nějaká láska je jí ukradená) zahrála tak přesvědčivě, až jsem se s hrdinkami propadala do stavů naprosté bezmoci a v duchu žehnala světu, že v reálném světě stojí Meryl Streep na světlé straně síly, protože kdyby ne, tak s námi se všemi byl neodvratně už dávno ámen. ;) *~(27.7.2019)

Výtečná atmosféra, skvěle zvolená forma, herecké výkony na jedničku, promyšlený rytmus, přesný střih, fajn soundtrack, sarkasmus na každém kroku, cit pro peprné dialogy. To vše zdobilo první sérii. Druhou už jen něco. Bohužel. Jsme zpátky, připomínáme si detaily neuvěřitelně komplexní předchozí řady, doléhají na nás události z posledního dílu první série, což se dá chápat, ovšem onoho ohlížení zpět je až moc. Samozřejmě hlavní pozornost směřuje k posile Meryl Streep, coby časované bombě po mrtvém násilnickém synkovi. Chce odpovědi a pro naši pětici zasvěcených může být nebezpečnější než samotní vyšetřovatelé. Právě ona má plán, ostatní postavy ovšem tak nějak přešlapují na místě: Madeline chybovala a v nové partnerské rovnici si nevěří (kde jsou ty její jízlivé slovní přestřelky z první série?), Renata nechce nebýt bohatá (její hysterické výjevy jsou na oba palce nahoru), Jane se jen těžko otevírá nové známosti, Bonnie se s ohledem na události z první série psychicky hroutí a posedává u lůžka nemocné matky (ke které jsme si nevytvořili pražádný vztah) a Celeste (Nicole Kidman tradičně skvělá) bojuje o syny s tchýní. Režisérka Andrea Arnold (došla si už pro tři Ceny poroty na festivalu v Cannes) dokáže emoce vtlačit do uvěřitelných mezí, udrží v divákovi při každé příležitosti jemné napětí a potvrzuje, že patří k tomu nejzajímavějšímu, co mohou Britové z ženských autorek nabídnout. Tak jako Jean-Marc Vallée ve svém vyprávění nemoralizuje, jednání hrdinů nehodnotí a snaží se zůstat vcelku objektivní, neboť se snaží měřit oběma stranám stejně. Jenže.. Zůstaly skvělé herečky, které ovšem nemají moc co hrát. Na první sérii to dle mého vůbec nemá.(1.8.2019)

Klobouk dolů, jak si tvůrci poradili s pokračováním. Čekal jsem sled událostí z posledního dílu, a i když to tam vlastně je, není to zdaleka to nejdůležitější. Teď se do popředí dostávají vztahy po události, tolik pošramocené a spletité. A potom hlavně Meryl Streepová, kvůli které se tuhle druhou sérii určitě vyplatí sledovat, což lze s určitostí říct skoro o všech hlavních hrdinkách, (Kindman, Dern) které dávají tomuhle rýže ženskému seriálu s několika málo mužskými statisty v pozadí ten nezaměnitelný lesk a šmrnc.(23.7.2019)

Druhou série vlastně tak nějak nikdo nechtěl. A v tomto průmyslu platí jedno takové pravidlo, že i když se ždímá zlato, tak stejně z toho nakonec bude hnůj. Tady to mohlo být stejné. Proto do toho člověk šel vlastně tak nějak jako skeptik. Nicméně určitý standart pokračuje. Ten kdo četl zprávy a ví co se tak nějak děje, tak ví, že zde došlo i k menšímu podvodu na pozici režiséra, což jedna kapitola toho jak to umí být na nic. Nic nemění na tom, že seriál jako takový jaký ne všichni mohli čekat. Toto přišlo jako vycucané z prstu a ono to kupodivu vyšlo. Musíte si zvyknout na to, že to vlastně není úplná kravina a poté se dostanete na příjemnou vlnu. Pokračuje určitá symfonie skvělých hereckých výkonů ze strany žen. Seriál jako tento dokázal ukázat i sílou feminismu i bez toho aniž by to někoho štvalo nebo aby to bylo uměle vytvořené byznysem. A ono to fungovalo. Nyní to doplnila dokonalá Meryl. Obecně dochází k příjemné eskalaci, která poté dojde i k důstojnému finále. Je otázky jestli greedy byznys si neobjedná další sérii. Na jednu stranu asi vítanou, ale jednoznačně nepotřebné. Už toto byl krok do prázdna, ale ten vyšel. Dost výjimečně. Tomu gratuluji, ale risk zde zisk není ani za nic.(27.7.2019)

• - Česká herečka Alena Doláková se účastnila konkurzu na roli servírky do druhé série. Nebyla ale vybrána. (hansel97)