Černobyl

• USA Chernobyl
USA / Velká Británie, 2019, 5 h 11 min (Minutáž: 59–65 min)

Epizody(5)

xpaja

Tato minisérie exceluje především v zachycení tíživé atmosféry. Oceňuji také, že se v rámci možností drží skutečných událostí. Přesto se na této serii najdou nějaké mouchy. Americký patos z toho dost často nemístně vyčuhuje. Zvlášť okamžité následky na ozáření jsou dost přehnané, ale chápu, že na obrazovce to museli nějak zdramatizovat. Dějová linka s vybíjením zvířat byla zahrnuta spíš z dokumentárních důvodů atd. Naopak mi nevadila postava Chomjukové (s vyjímkou jejího jasnovidectví ohledně těhotenství Ignatěnkové). S ohledem na místo a dobu působí její postava dosti neuvěřitelně, ale lepší než desítky dalších postav, co by se v krátké stopáži naprosto rozmělnili. Dávám --- == 93 % == --- . ()

papuchalk

Jakmile jsem se podíval na první díl, musel jsem to celé dokoukat prakticky za jeden den, takže vtáhnout to opravdu umí. Přesto, něco mi tam chybělo, což je u cca 5ti hodinový stopáže hodně zvláštní. Chybělo mi zejména takový reálnější zasazení do historickýho kontextu rozpadajícího se sovětskýho svazu, prostoru na to bylo hodně, navíc tato událost tomu rozpadu celkem významně napomohla. Tohle se však odehrává v takový zvláštní bublině, což je škoda. Dalo se z toho vytřískat daleko víc si myslím ()

swinevenca

Mám depresi rád, právě jsem jí dostal, radostí skákám - seriál 1. "Prosím Vás. Když jim řeknu, nehrajte si s tím reaktorem, bouchne Vám to pod prdelí, chcete tím říct, že si budou hrát?" - "To nevím, ale radši bych to do plánu nedával." Soudruh Legasov nám na konci hezky vysvětlil, kde udělali soudruzi ze SSSR chybu, ale Mazin s Renckem nám předtím úplně mistrovskou formou ukázali, co všechno se za linkem "jaderná havárie v Černobylu" skrývá. Od souboje vědců s politiky, přes "sebevraždené" potápěče, neobelhatelné horníky svlečené z hadrů, obelhané hasiče svlečené z podoby a 90-ti sekundové bioroboty až po nájemné vybíječe domácích mazlíčků. A tak na to čumím, jak ty chudáci na mostě, a stejně jako oni chytám koňskou dávku záření. Vedlejší účinky HBO paprsků zahrnují zvuky praskajícího dozimetru ve spánku, hodiny strávené googlováním skutečnosti, prohloubení domněle neprohlubitelného odporu k SSSR a KGB i vztek, kolik našich ústavních činitelů má jejich školu. Fakt to jde až takhle do morku. ()

sardon

Věřím, že vysoké hodnocení minisérie není způsobeno jen realistickým podáním této tragédie, ale hlavně temnou mrazivostí nekonečné arogance lidstva jako celku proti které se jednotlivcům se svědomím neskutečně těžko bojuje. Malé nepatrné mínus tak byla jenom angličtina, která na mne působila trochu rušivě, kdyby herci mluvili rusky, bylo by to naprosto dokonalé. ()

Zoltar78

Strašně silnej zážitek! Atmoférické, sugestivní, dechberoucí... Závěrečné soudní přelíčení mi uštědřilo těžké K.O. Dlouho mě nic takhle nerozsekalo. Rozdýchávám... Dokonalé... ()

blondboss

Takto vysoko kvalitne remeselne spracované ťažké mementum jednej náročnej doby v podobe mrazivo autentického seriálu nemožno hodnotiť inak ako piatimi hviezdami. Samozrejme, môžeme tvorcom vytknúť pár pritiahnutých scén či jemne účelový nádych seriálu, avšak nemožno opomenúť fakt, že chorý režim treba jednoducho ľuďom priblížiť, aby pochopili, že tudy cesta nevede. Krásna myšlienka na konci filmu hovorí o tom, čo dokáže sila lži a práve táto sila spôsobila jednu z najväčších jadrových katastrof vôbec. Smutné je, že sa tomu dalo predísť zdravým rozumom. 95 % ()

jfaba

Je to seriál a jako takový, nemůže být věrně přesný a dle skutečnosti. Nevěřím, že to takhle bylo. Bylo to určitě horší! A ví to jen ti lidé, co to zažili. Viz kniha: Modlitba za Černobyl – Kronika budoucnosti. Ale jinak dobře udělané. I když ten 4. díl jsem nepochopil. ()

Sefik

Dávám plný počet i přes užití angličtiny jako oficiálního jazyka Sovětského svazu. Chápu, že ruština by v dnešní době tolik nefrčela, ale domnívám se, že by zážitek byl ještě depresivnější než takto. Ale i tak mne ta hrůzná atmosféra bolševických manýrů spolu se zbytečně zmařenými životy dostala! ()

DonBraso

Je to v háji,když vezmu,že film Černobylské deníky byly u mě lepší a mají tady 48%.Já prostě musím proti proudu a HBO a Sky nehodlám nic dávat zadarmo:) Nechápu 4 díl,který byl neskutečně vhozenej mimo celek se psama,který mají půlku dílu pro sebe.Já nevím jestli je potřeba vidět tak dlouho hon na zvířata.Neustále radioktivní prvky a každý si tam chodil jak kdyby pálilo slunce a občas se zatáhlo pod mrakem.Angličtina nebyla zrovna výběr,který mě zrovna u tohohle seriálu bavil,tak dal všanc radši dabingu,který byl skvělý.Celkově atmosféra se snažila hrozně moc zasáhnout,ale nebyla zde žádná postava ke které bych si našel cestu.Kromě Legasova,kterého mistrně zahrál Jared Harris,tak tu mám jen jednu ženskou,která porodila a její muž byl ozářen.Na pět dílů je vidět,že to bylo akorát,protože vše řekne až poslední díl v půlhodince,že prostě ....Žádná novinka či halucinace,že Sovětský svaz lhal se vším.Rekonstrukce katastrofy,která vesměs vzala to nejlepší jen v závěrečný v "pravdivé" výpovědi není zrovna věc od seriálu co očekávám.Pro mě je to seriál,který zapadne tak rychle jako ještě nevybuchlý reaktor.65% ()

Aniki

V době tragédie mi bylo šestnáct let. Teprve po několika týdnech to s námi (pochopitelně nepravdivě a zkresleně) začal probírat učitel občanské nauky ze střední. V dospělosti si člověk sice uvědomoval, že to muselo být na místě asi hrozné, ale tak nějak to šlo ve víru jiných událostí trochu mimo mne. Velkou změnou, stran zájmu o událost, bylo shlédnutí dokumentu o havárii. To uz byly slušnější informace. No a pak dorazila tato, v pravdě ohlušující bomba, v podobě seriálu produkce hbo. Nekompromisně mrazivě natočená látka. Nemohu zapomenout na výbuch sledovaný skrze okno bytovky, jakoby stranou zájmu kamery, či neustále cvakající zvuk dozimetrů, při jakékoli činnosti v blízkosti otevřeného reaktoru. Jako technika mne velmi potěšily vysvětlující souvislosti o principu regulace jaderného štěpení, které zazněly u soudu. Před tvůrci klóbrc dolů. Jó a nesmim zapomenout na vtip, který vyprávěl horník, dolující štolu pod reaktorem: " Co je to? Je to tři metry vysoký, dva široký, váží to nejmíň tunu, je to hrozně hlučný, žere to 100 litrů nafty za hodinu a krájí to jablka na třetiny????? Sovětský stroj na krájení jablek na čtvrtiny!!!! ()

eMeMko

Hned na začátek musím říct, že si u mě tímto seriálem HBO po finále Game of Thrones spravilo reputaci. Dokázat totiž bez nejmenších problémů udržet divákovu pozornost po dobu 5 hodin, to vyžaduje opravdové umění. Když je však silná předloha, není problém asi nic. Navzdory faktu, že tvůrci jsou primárně z Ameriky, nejedná se o žádnou Hollywoodskou podívanou plnou pozlátek. Ne. Chernobyl je surový seriál, plný neuvěřitelných scén (např. uklízení trosek ze střechy formou jednoho záběru), nezapomenutelných postav a atmosféry, která by se dala krájet. Herecké výkony jsou zde na špičkové úrovni od představitele Gorbačova až po posledního herce ztvárňujícího horníka. Finální hodnocení: Rozhodně seriál roku, možná dekády. ()

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

06.03.2024

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD