Černobyl

• USA Chernobyl
USA / Velká Británie, 2019, 5 h 11 min (Minutáž: 59–65 min)

Epizody(5)

Eire

komentar k serialu v jednej vete: *NAZORNA ukazka BORDELu ako v RuSSku, avsak tedy sa to volalo ze *C C C P* ! 85% ()

DexMASTER094

Dechberoucí počin k zamyšlení nad naším lidským počínáním. Smrt je všude kolem - díky dozimetru ji dokonce i slyšíte. Vykonstruovaná atmosféra je absolutně strhující a spolu s perfektním hudebním doprovodem mi vždy nahání husí kůži. ()

Skutik

Pamatuju si den, kdy jsme se o tom dozvěděli. Pouštěl bych to povinně všem sedmákům či osmákům jako součást výuky fyziky/občanské nauky. ()

KoudyTheAlko

Na film moc dlouhé. Na krátký mini seriál dokonalé. Celých 5 dílů je vymyšlených velmi dobře. Krásně to odsýpá a nejsou zde žádné zbytečnosti. Pár výjimečných nesrovnalostí nebo nepravd v ději je odpuštěno díky jinak skvěle zpracovanému reálnému příběhu. Skvělý seriál popisující "konec" sovětského svazu. 90% ()

HNTR

Tak jo, celý je to za námi... Mrazivá a hutná atmosféra, zobrazení sovětské reality naprostá dokonalost. Hodně silně působící katastrofický snímek. Casting celýmu seriálu dokonale sednul a i když víte jak to celý dopadlo, tak jen se zatajeným dechem koukáte, co se bude dít dál. ()

Dacsus

Jo, ten pattern v prístupe k ľuďom, ktorí vravia pravdu vidno aj u novodobých ľavičiarov/ slniečkárov. Klamať, zatĺkať, a zničiť toho, kto si dovolí povedať pravdu. ()

chup44

Ok, ako to celé skompletizovať. Komentáre som dával ku konkrétnym epizódam. No, asi druhý seriál v živote, kde som každú epizódu prežíval a v každej bol ten minimálne jeden moment, kedy som zostal znepokojený. Klišé, že život píše najlepšie scenáre, tu platí 300%. “Nie sú to 3 roentgeny pľúc ale 400, hasiči ich mali 4000...” Ide medzi obľúbené bez váhania. ()

rigby

Od prvních okamžiků mě uchvátila silná atmosféra tohoto seriálu. I když scény byly po americku přikrášlené, dělalo se mi z nich občas až fyzicky špatně, občas jsem jen trpěl psychickou nemohoucností, ale nemohl jsem pustit zrak z obrazovky. Zpracování je opravdu dokonalé a divákovi předá všechno, co může. A ani se nemusí jednat o dokumentární snímek. Díky tomu jsem se začal zajímat o události, které se přihodily v mém začínajícím dospívání, přečetl jsem si několik odborných pojednání, koukl na dobové zpravodajství. Ale autoři šli dál a na tomto příkladu vlastně ukázali stav sovětské společnosti, politické postoje vlády a bezmoc a odevzdanost sovětských vědců a lidí. Jen to přidalo na síle a pravdivosti vyznění. Z mého pohledu se tedy jedná asi o nejlepší seriál, jaký jsem kdy viděl. Zanechal ve mě hodně silné pocity. ()

FLVEKK

Některé věci je třeba si připomínat a myslet na ně. To všechno spojené s režimem a utajováním, z toho se mi dělá opravdu zle. Výborná práce. Rychlé, přitom jednoduché a přímočaré vysvětlení o tom, jak to vlastně celé bylo. ()

hony23

Seriál snese ta nejpřísnější měřítka a to, že vychází ze skutečných událostí, umocňuje v divákovi emoce z celé té hrůzy. V 5 hodinách sledujeme sebevražednou misi lidí, kteří se snaží minimalizovat škody, pátrání po tom, kde udělali soudruzi z SSSR chybu i bagatelizování jaderné katastrofy Kremlem ve snaze předejít mezinárodní ostudě. Všechny katastrofické filmy se můžou jít zahrabat, takhle mrazivě hutnou atmosféru scénárista nenapíše, to dokáže jen skutečný život. Při nedočkavém čekání na závěrečný díl jsem zhlédnul na YouTube sestřih toho, jak o havárii v tehdejším socialistickém Československu (ne)informovala televize a to také byla síla... ()

Domec08

Až do teď jsem nevěděl jak málo stačilo k tomu, aby byla celá Evropa neobyvatelná. Tento seriál by měli pouštět každému, kdo stále věří v to, že stát či instituce za ně všechny problémy vyřeší. ()

bonovox

Príbeh, ktorý sa nás všetkých bytostne dotýka a preto je dôležité, že daní tvorcovia našli odvahu všetkým povedať skutočnú pravdu o danej hroznej udalosti. Seriál je neuveriteľne pútavo natočený, každý diel graduje silnou scénou po ktorej je Vám doslovne pocitovo hrozne. takisto hereckí prestavitelia sú vybraní perfektne. Hlavne výkon J.Harrisa je skvostný. Hlavnou devízou série je ale doslovne skľúčujúca atmosféra s každej minúty deja. Osobne najlepšia séria asi aj histórie. ()

Ronkar

Musím dát plnou palbu. U Černobylu ani v nejmenším nevadí, že divák zná události celé katastrofy, protože seriál skvěle pracuje s atmosférou, scénářem, kamerou i napínáním diváka. Tak silný pilot jako zde se nevidí často. Na nic se nečeká, k výbuchu dokází prakticky okamžitě a divák je hozen do chaosu velína továrny. Sledujeme první minuty, hodiny i dny po katastrofě a nakonec i měsíce. Budovaná atmosféra společně s chrčením dozimetru v nejedné chvíli servíruje velmi nepříjemné scény, které si nezadají s hororovým žánrem. Husinu tu ostatně bude divák pociťovat hodně, autoři těží z nebezpečí smrtící radiace maximum a daří se jim to skvěle. Sledovat rozkládající se zasažené osoby je hodně silné kafe, stejně jako bezmoc zúčasnětných, kvůli přístupu celého politického establishmentu. Navíc autoři zvolili věrný a realistický přístup. Je zde spoustu detailů a informací, které jsem nezaznamenal ani v dokumentech. Jiné věci jsou v rámci dramatičnosti přepálené, ale naprosto to u seriálu respektuji. Tíživé, syrové a depresivní, ale výborně zpracované. Herci velmi dobří v čele s Jaredem Harrisem (ten ale dokáže své charisma prodat všude) a rozumně zvolenou ambientní muzikou. Silné téma, dobré zpracování, kvalitní pocta všem obětem i hrdinům. ()

Mersis

Jediné co tento seriál postrádal k dokonalosti byl jazyk. Škoda že se nemluvilo čistě rusky. Na druhou stranu by to muselo točit jiné osazenstvo filmu, které by možná nemělo takovou šťávu. Nicméně i přes to je to jeden z nejlepších počinů dnešní doby, protože natočit něco tak strašného, co bylo ve skutečnosti ještě mnohem strašnější, chce obdiv. Důležité je, že se to nezvrhlo a zůstalo to v kolejích autenticity. ()

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

06.03.2024

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD