Zajímavosti k TV seriálu (47)

 • - Soundtrack k filmu od Hildur Guðnadóttir jsou ve skutečnosti zvuky jaderné elektrárny. (Sayko)

 • - Na Ukrajině bere 7 % a v Bělorusku 6 % lidí sociální dávky z důvodu postižení havárií, 11 tisíc lidí je nějakým způsobem postižených, 100 tisíc má status likvidátora škod a 11 milionů lidí žije dodnes v zamořených oblastech. (Mila.Hajek)

 • - Televizní vysílání a rozhlasové vysílání byly autentické. (Mila.Hajek)

 • - Některé scény byly točeny přímo v Černobylu či jeho okolí. Kromě Ukrajiny se navíc tvůrci vydali do Litvy, kde v okrese Visaginas stojí „sesterská“ elektrárna té černobylské, někdy přezdívaná „Pobaltský Černobyl“, Ignalinská jaderná elektrárna, která představovala ideální kulisy pro natáčení. Byla postavena ve stejné době jako Černobyl, její dva (na rozdíl od černobylských čtyř) reaktory jsou s těmi v Černobylu prakticky identické a částečně je již mimo provoz. Exteriéry se pak natáčely v litevském Vilniusu. [Zdroj: filmtoro.cz] (Phantasma)

 • - V seriálu byla Lyudmila (Jessie Buckley) v době havárie na začátku těhotenství. Ve skutečnosti to byl prý již přibližně šestý měsíc. Dcerka Nataša skutečně zemřela na následky radiace pouhé čtyři hodiny po porodu. (Macik1982)

 • - Paralelně se seriálem, po každé odvysílané epizodě, HBO zveřejnilo tzv. „The Chernobyl Podcast“. Tedy podcast k dané epizodě, ve kterém scenárista Craig Mazin hovořil s Peterem Segalem o epizodě v otázkách. Během nich Mazin zveřejnil mnoho informací ze zákulisí, psaní scénáře, produkce a víc o historii a skutečných událostech, které se v epizodě udály nebo postavy v epizodě zažily. (Maulincio)

 • - Hasičské vozy, které se v seriálu objevují, jsou ZiL 130 a ZiL 131. (Maulincio)

 • - I přes havárii bylo pokračováno ve stavebních pracích na pátém a šestém bloku, které byly zastaveny až v roce 1988. Zbylé tři reaktory zůstaly kvůli nedostatku elektřiny v zemi nadále v provozu. Druhý reaktor byl odstaven po požáru v roce 1991, první ukončil provoz v roce 1996 a třetí byl odstaven v roce 2000. Díky svému napojení na rozvodnou síť nyní elektrárna slouží jako rozvodný uzel mezi východem a západem země. (Maulincio)

 • - Když lidé z Černobylu byli evakuováni, bylo jim řečeno, že je to pouze na pár týdnů, dokud nebude elektrárna spravena. To se samozřejmě nestalo a město zůstalo přesně tak, jak bylo opuštěno v roce 1986. (BadCat)

 • - Valerij Legasov (Jared Harris) byl 20. září 1996 ruským prezidentem Borisem Jelcinem in memoriam oceněn titulem Hrdina Ruské federace za odvahu a hrdinství, které prokázal během vyšetřování havárie v Černobylu. (Skalda1989)

 • - V seriálu vystupuje mnoho skutečných postav. Patří mezi ně významný fyzik Valerij Legasov (Jared Harris), jehož sebevraždou začíná šokující příběh, hasič Vasilij Ignatěnko (Adam Nagaitis) zasažený smrtelnou dávkou radiace, komunistický funkcionář Boris Ščerbina (Stellan Skarsgård) pověřený řízením komise pro likvidaci havárie, či bývalý sovětský vůdce Michail Gorbačov (David Dencik). [Zdroj: Novinky.cz] (Bioscop)

 • - Šéf ruského rádia Echo Moskvy Alexej Venědiktov na Twitteru uvedl: „Měli jsme to natočit my, ne Američané.“ (JoranProvenzano)

 • - V ruském deníku Komsomolskaja pravda bylo uvedeno, že seriál možná vznikl na objednávku proti v Evropě aktivní ruské energetické společnosti Rosatom. (JoranProvenzano)

 • - Tvůrci seriálu byli inspirováni knihou Modlitba za Černobyl spisovatelky Světlany Alexijevičové. (JoranProvenzano)

 • - Podle slov Michaila Gorbačova náklady spojené s likvidací Černobylu byly vypočtené na 18 miliard rublů, tedy jeden roční státní rozpočet pro celé Rusko. Částka ale roste každým dnem, protože o elektrárnu se denně starají stovky lidí. (sator)

 • - Vrtulníky shazující na reaktor olovo, bor a písek, jsou Mil Mi-8. Na úkolech okolo elektrárny ale pracovalo všech pět tehdy zavedených typů vrtulníků, a to Mi-2, Mi-6, Mi-8, Mi-24R a Mi-26. (Maulincio)

 • - Djatlov (Paul Ritter) byl jedním ze tří vedoucích Černobylu. 26. dubna 1986 Djatlov dohlížel na test v reaktoru 4, který vyústil v nejhorší jadernou havárii v historii. Během havárie byl Djatlov vystaven radiační dávce 390 rem (3,9 Sv), která bez lékařského ošetření po 30 dnech způsobí smrt 50 % postižených osob. Nicméně přežil. Spolu s Nikolajem Fominem (Adrian Rawlins) a Viktorem Brjuchanem (Con O'Neill) byl Djatlov souzen za nedodržování bezpečnostních předpisů. V roce 1987 byli všichni tři shledáni vinnými z hrubého porušení bezpečnostních předpisů vedoucích k výbuchu a byli odsouzeni na deset let vězení. Po pěti letech byl propuštěn na amnestii. V pozdějších zprávách bylo zjištěno, že Djatlov vyhrožoval některým pracovníkům ukončením pracovního poměru, pokud nebudou pokračovat v testech. Zemřel na srdeční selhání v roce 1995. Jeho syn zemřel na leukémii. (sator)

 • - Herci mezi sebou komunikují v angličtině. Veškeré ostatní komunikace v seriálu například v rádiích, ve veřejném rozhlase či sovětské televizi jsou pak v ruštině. (Veskoslav)

 • - Po odvysílání epizody Open Wide, O Earth (2019) se seriál stal historicky nejlépe hodnoceným na databázi imdb.com s hodnocením 9,7 z 10, které mu udělilo přes 37 000 uživatelů. Porazil tak dosavadního držitele rekordu, Planeta Země II (2016). (hansel97)

 • - Postava Ulany Chomjuk (Emily Watson) je zcela smyšlená a byla tak vytvořena čistě jen pro účely seriálu. Postava reprezentuje a shrnuje úsilí množství sovětských vědců a fyziků, kteří pracovali na pochopení a řešení černobylské katastrofy. (P. J. D.)

<< předchozí 1 2 3
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace