Posledná časť má tu na čsfd momentálne hodnotenie 99% od 3400 ľudí. Ja mám najradšej tretiu, s Ljudmilou a horníkmi (celá ta vec, jak horníkom nemôžete klamať, nemá chybu.) V HBO sú odborníci na šokovú terapiu, zároveň je v tom veľa fakt dobrej filmárčiny. Divácky vďačné sú charaktery (“And neutron is...” “A bullet!” :D), aj neustále pumpovanie informácií, do toho sa Mrak valí na Pripjať. Miestami odvraciate zrak, aj keď čakáte, čo musí prísť. V napätí ste udržiavaní rovnako počas “detektívnej” línie (Emily Watson), v hororových sekvenciách (potápači, väčšina prvej časti), osobných tragédiách (záves v nemocnici), aj všeobecnom ohrození (most, zvieratá, školáci), a najviac počas záverečných autentických záberov. Kvalitná trauma.(6.6.2019)

Černobyl určitě není nijak přelomové, zásadní nebo snad "mistrovské" dílo, na to je málo odvážné a až příliš divácky vstřícné (to je ostatně patrné i z hystericky nadšených reakcí). Jako dramatická výpověď ale funguje nad míru dobře. Zajímavé je v tom, jak zachází s událostí výbuchu, jak kolem ní buduje uzavřený "fikční" svět a postavy chtě nechtě rozděluje na dobré a špatné, na základě jejich postoje k oné události. Je to pochopitelné, ale ten často zmiňovaný odosobněný, objektivní nebo snad až dokumentární pohled je pouze povrchní a v jádru je to staromilsky rozděleno na bad guys (samozřejmě spolu s režimem - to cením) a good guys.(6.6.2019)

Nepopsatelně děsivý zážitek. O Černobylu všichni víme, všichni ví, co se stalo a co to způsobilo. Známe chladná fakta. Ale ďábel tkví v detailech. Málokdo ví, jak mučivě umírali hasiči a vědci elektrárny. Jak přesně byla zabíjena nevinná zvířata v okruhu stovek a víc kilometrů. Jak byli lidé naivní, když ani netušili, co dokáže radioaktivita způsobit, ačkoliv měli jadernou elektrárnu hned za prahem. Kolik lidí se obětovalo, aby větší část Evropy nezemřela na rakovinu. Horníci, vojáci, vědci a to jen, aby zakryli lži, popírání, stupiditu politiků, kteří tak dlouho sloužili prohnilému režimu, až se stali jen prázdnými obleky. Chernobyl je dokonalá dramatizace něčeho, co se nikdy nemělo a nemohlo stát a právě proto se to stalo. Celých 5 hodin mi běhal mráz po zádech. Neskutečně emotivní a traumatizující. Emmy pro Skarsgarda a Harrise. Ostatně pro všechny. Povinně promítat na školách.(18.6.2019)

(91%) Viděno komplet – všech 5 epizod. No, tak teda CHERNOBYL je skutečně nečekaně silný zážitek. Ani nemám moc co vytknout. Je to točeno autentickým stylem, řeší se ona katastrofální událost, nemáme tu žádnou zbytečnou, dějovou vatu okolo, která by překážela, je to většinou tvořeno dlouhými konverzacemi, které mě bavily snad nejvíc. O ty konverzace, i resp. vědecké rady, znalosti atd se postaral herec Jared Harris, který zde hrál sympatickou postavu sovětského, jaderného fyzika Valerye Legasova. Pevně doufám, že za svůj brilantní výkon dostane nějaké to ocenění, alespoň zlatý globe. Protože jeho přednášky, teorie a profesionální přístup k této události - to tomu všemu dost napomohlo, aby se odvrátila mnohem horší tragédie, která by mohla zasáhnout miliony lidí. Takže jsem byl při sledování veškerých dialogů hluboce napnut. Proto druhou epizodu procenty vyzdvihávám na 100%. A abych jen nepřechvaloval úžasnou postavu Legasova, tak jeho v podstatě „filmovou parťačkou“ byla herečka Emily Watson, která sehrála jadernou fyzičku Ulanu Khomyukovou. Též mě ta postava bavila, nemám nic, co bych ji vytkl, jen Legasov byl prostě jen jeden. Když už jsem nakousl hereckou sestavu a jejich postavy, tak bych tuto pasáž měl asi teď dokončit. Dalším výborným hercem, který zde účinkoval a koho mám dost v oblibě je Stellan Skarsgård, který se ujal role sovětského místopředsedy vlády Borise Ščerbinu, kterého Kreml prověřil vedením vyšetřování celé této nešťastné záležitosti. Zahrál to výborně, o tom není sporu. Ty jeho nevraživé pohledy a autorita atd. Ostatní herce ani nemusím moc rozpitvávat. Snad každý měl svůj prostor, který byl realisticky pojat, takže tu nemůžu najít ani jeden slabší článek. Třeba postava Antony Dyatlova byla krásně napsaná, jeho herec to zvládl dobře i když mi ta postava šla na nervy. No, takže co se mi vlastně na tomto Chernobylu líbilo nejvíc ? Abych to shrnul tak jednoduše to šlo přímým směrem, jasně a autenticky nám bylo ukázáno, co se oné noci 26.4.1986 stalo. První díl se zaměřoval na dění uvnitř komplexu jaderné elektrárny, následnou explozi, zraněné a ovlivněné pracovníky díky uvolnění x nebezpečných chemických látek atd. V této úvodní epizodě máme spoustu filmových nápadů. Ať už jsou to obyčejné scény, které byly natočeny neobyčejně. Např. skromný impozantní výjev z okna vzdálených lidí, kteří sledovali na dálku dění z Černobylu. Následně rozevláté látky, které vítr unášel na nic netušící civilisty apod. Najde se tu i plno drsných záběrů, kdy zejména pracovníci a hasiči začínají umírat a trpět v bolestech – to vše bylo dokonale natočené. K samotné 1.epizodě bych ještě přidal pár scén navíc, jinak mě bavila – 95%. Druhá jak už jsem zmiňoval byla dle mého názoru nejlepší epizodou, kterou si pro sebe kradl výše psaný Jared Harris (Legasov). Třetí epizoda byla též z vědeckého hlediska zajímavá. Máme tu několik zajímavých sekvencí. Třeba s nebojácnými horníky ze staré školy – těm bych ještě věnoval větší roli, ale nevadí. V této třetí části tu máme i dost ošklivých, smutných a nekompromisních záběrů lidí, kteří byli postiženi onou radiací. V některých vteřinách se u mě opravdu projevilo plno emocí. Vidět lidi, kterým není už ani pomalu vidět obličej – vidíme zkrvavenou a nebohou lidskou masu – noo, to bylo něco. Nicméně opět skvělý díl – 97%. Následující 2 díly (4 a 5.) - opět se tu toho nedá moc vytknout, jen 4.díl tak trochu postrádal náboj a trochu šlo tempo stranou, ale to je asi tak vše co bych vytkl. Druhá půlka epizody byla už opět dobrá a scény s odstřelováním psů – to bylo dost smutné, ale holt co se dalo dělat, zejména pasáž se štěňaty – díky bohu, že nebyla vidět v záběru. Čtvrtá epizoda – 80%. No a finále v obdobě páté části dopadlo dle mého názoru velmi dobře. Ani nevím, jestli by to šlo zvládnout lépe, ale něco by se jistě vylepšit dalo. V první části bylo tempo pozvolné a navíc tu z úvodu máme pár flashbacků a i pohledů do budoucna, ale točeno je to srozumitelně, takže žádný chaos nehrozí. Nejlepším středobodem tohoto finále bylo určitě jednání u soudu, kde nejvíc zazářil můj neustále oplývaný oblíbenec Legasov, který tomu všemu v podstatě přišel na kloub. Tento 5. A závěrečný díl se mi líbil na 85%. Takže výsledný procentuální výsledek je u mě 91% a 5/5* na CSFD. No, jsem překvapen. Určitě jsem čekal solidní záležitost, ale zas jsem se nechtěl nechat unést obřím hodnocením. Přeci jenom píšu komentáře k filmům/seriálům už nějaký ten pátek, tak se mnohdy stává, že se s některými recenzemi v názorech dost rozcházím. Tak by to ale měl dělat každý – utvořit si vlastní názor. Chernobyl je výborná filmová záležitost, která se určitě dá vidět víckrát, akorát bych doporučoval ji shlédnout vždy naráz tak do 3-4 dnů aby ten pravý zážitek poté nevyprchal. Co se týče politiky, tak tu máme jasně nasnímáno, jak se každý druhý chtěl krýt, jak spoustu lidí chtěla tuto záležitost ututlat pomocí lží, útlaků apod. Když si položím otázku, jak na tento počin mám nahlédnout jako kritik, kverulant, rýpal či člověk, kterého to moc neuchvátilo, tak těžko říct. Možná, že lidi trochu odradí 4 a 5 díl. Čtvrtý má pomalejší tempo a chudší scénář a pátý nemusí závěrem každého uspokojit. A pokud divákům nesedne první a už vůbec ne druhý díl, tak nemá smysl, to vidět dál. Přečetl jsem si pár názorů, že se divákům nelíbila skutečnost, že nebyl úvod dostatečně akční, výbušný atd. Co prosím ? Tohle nejsou žádné marvelovky, Transformers, Bondovky atd. Bylo to natočeno dost věrohodně, takže není třeba, aby bylo použito 15 záběrů z různých úhlů pohledu postav, jak byl Černobylu zničen. No, pomalu s komentářem skončím, než abych z toho udělal nějakou diletantskou bajku. Dokážu i ocenit fakt, že jsem se dozvěděl spoustu technických termínů, o kterých jsem nevěděl. Každopádně smekám a tleskám tvůrcům, že se jim něco takového vůbec povedlo natočit. Kamera, prostředí té doby, špína, trosky - nic se nedá vytknout. BOMBA!(12.6.2019)

Tak mrazivá a hutná atmosféra už tu dlouho nebyla, navíc u umělecké rekonstrukce skutečné události! Mizanscéna a vjem sovětské reality 80. let naprosto dokonalé. Asi nejsilněji působící katastrofický snímek, co jsem kdy viděl... Doslova na mne dýchla beznaděj a šeď socialismu, jaký si pamatuji z dob svého dospívání, stejně jako mrazivé zděšení z jaderné katastrofy. Vjem realističnosti nemůže pokazit ani v umělecké díle logický prvek umělecké licence, z důvodu rozsahu (uzavřená minisérie čítající jen 5 dílů) museli tvůrci nutně zkoncentrovat děj...třeba pád vrtulníku - vrtulník ve skutečnosti spadl až po několika letech (bylo to dokonce nafilmováno), navíc škrtl o jeřáb, nespadl z důvodu přeletu nad otevřeným reaktorem, nebo když ve 2 díle jsou vyslaní na smrt 3 dobrovolníci - ve skutečnosti všichni, kdo šli odpustit rezervoár vody, přežili...některé prvky umělecké licence autoři dokonce sami přiznávají - fiktivní postava vědkyně Uljany Komjukové, která má symbolizovat sovětskou vědeckou obec podílející se na minimalizování dopadů následků katastrofy atd. Pro mne osobně jednoznačná seriálová událost sezony!(3.6.2019)

• - Melodie skladeb k minisérii jsou založení na zvucích, jimž skladatelka Hildur Guðnadóttir společně se svým týmem naslouchala a natáčela je v prostorách vyřazené jaderné elektrárny Ignalina v Litvě. V autentickém oblečení a v přirozeném prostředí elektrárny natáčela dlouhé hodiny zvuky vrzajících dveří a podobně. (Klara.M.)

• - Bílo-modré autobusy určené k evakuaci jsou LAZ 695. (Maulincio)

• - Vrtuľníky, ktoré zhadzujú bór a piesok na otvorený reaktor, sú Mil Mi-8. V skutočnosti sa na úlohách okolo elektrárne podieľalo päť typov, a to Mi-2, Mi-6, Mi-8, Mi-24R a Mi-26. (chesterko)