Nepopsatelně děsivý zážitek. O Černobylu všichni víme, všichni ví, co se stalo a co to způsobilo. Známe chladná fakta. Ale ďábel tkví v detailech. Málokdo ví, jak mučivě umírali hasiči a vědci elektrárny. Jak přesně byla zabíjena nevinná zvířata v okruhu stovek a víc kilometrů. Jak byli lidé naivní, když ani netušili, co dokáže radioaktivita způsobit, ačkoliv měli jadernou elektrárnu hned za prahem. Kolik lidí se obětovalo, aby větší část Evropy nezemřela na rakovinu. Horníci, vojáci, vědci a to jen, aby zakryli lži, popírání, stupiditu politiků, kteří tak dlouho sloužili prohnilému režimu, až se stali jen prázdnými obleky. Chernobyl je dokonalá dramatizace něčeho, co se nikdy nemělo a nemohlo stát a právě proto se to stalo. Celých 5 hodin mi běhal mráz po zádech. Neskutečně emotivní a traumatizující. Emmy pro Skarsgarda a Harrise. Ostatně pro všechny. Povinně promítat na školách.(18.6.2019)

Tak som si počas dvoch dní pozrel seriál, o ktorom sa dnes hovorí. Ale nie iba preto, veď som vynechal množstvo filmov a seriálov, o ktorých sa tiež hovorilo, ale som tušil, že iba preto, aby si na seba zarobili. Černobyl je iná káva. K jadrovým zbraniam a jadrovej energetike som mal bližšie, ako bežná populácia a zaujímalo ma, ako sa s problematikou havárie jadrovej elektrárne v ZSSR vysporiadajú nerusi. Výsledok je pre mňa príjemným prekvapením. Od realistického zobrazenia prostredia, cez dramatický dej a výkony hercov až po posolstvo ktoré seriál vysiela. Mohlo by sa zdať, že udalosť, o ktorej už dosť vieme, nás nemôže prekvapiť dramatickými momentmi. Ale postup potápačov temnými chodbami v kontaminovanej vode za stúpajúceho praskania GM detektorov bol napätím porovnateľný s naháňačkami Iasona Bournea. Tvorcovia sa nevyhli niektorým vecným chybám, nie vždy som sa stotožnil s proporcionalitou epizód, ale kto by im to vyčítal? Možno iba tí, ktorým prekáža aj komunikácia v angličtine. Tento seriál poriadne prekope moju tabuľku najobľúbenejších seriálov. A najväčší gól som zažil dopoludnia, keď prišla správa, že Rusi sú so seriálom nespokojní a mienia nakrútiť vlastnú verziu, v ktorej haváriu spôsobí agent CIA. Takmer som spadol z kresla spomínajúc si na slová pesničky Pepu Nosa: "Já jsem agent síajej, jsem nebezpečnej a véry, véry zlej". Už sa neviem dočkať, kedy nám Rusi odhalia tú najposlednejšiu a najpravdivejšiu pravdu.(7.6.2019)

Naprosto stěžejní událost pro vývoj konce 20. století. Když odhlédnu od toho jaký dopad měla havárie v jaderné elektrárně pro východní a střední Evropu, zbývá mě konstatovat, že Britové to vzali tak nějak pěkně od podlahy a seriál vstkutku vymazlili. Jako divák se opravdu ocitám přímo uprostřed Černobylu, v městečku Pripjať nebo v moskevské nemocnici. Zkrátka je to působité, je to opravdové. Záběry, na kterých sledujeme postupnou devastaci Toptunova, Akimova a hasiče z hlavy už pravděpodobně nikdy nedostanu. Při sledování prvního dílu mě vrtala hlavou myšlenka zda se vůbec dozvíme jak se to tenkrát všechno seběhlo. Za nejslabší díl považuji 4. První a druhý díl bych s klidem označil za to nejvíce fascinující co kdy bylo natočeno. 100%(8.7.2019)

Strašně (zbytečně) vyhajpovaný seriál. Áno, natočeno je to dobře, áno, Černobyl je fascinující kapitola dějin, ALE... řekněme si na rovinu, to téma je hrozně vděčná a silná záležitost a málokoho to nechá chladným. To, že se pouhých pár dílů umístilo na prvních příčkách různých žebříčků je dle mého trochu nefér vůči skutečným SERIÁLŮM, které vznikaly léta a léta. Lidem, kteří to srovnávají dokonce s Game of Thrones bych upřímně nafackovala. Nicméně... události okolo Černobylu mě zajímaly snad odjakživa a dlouho jsem nedokázala pochopit, proč se o největší jaderné katastrofě nenatočil pořádný film nebo seriál. Konečně jsem se dočkala a rozhodně nejsem zklamaná. Herci úžasní, atmosféra o to víc. Menším zklamáním je samotná Pripjať: bylo hrozně vidět, že ji natáčeli jenom na jednom sídlišti a trochu mě zamrzelo, že úplně vypustili slavné Pripjaťské oko, při leteckých záběrech jsem pořád čekala, kdy se objeví. Zbytečně. Možná je to pro někoho nedůležitý detail, ale když už to chtěli autentické... K autentičnosti taky úplně nenahrávají anglicky hovořící herci, na druhou stranu kdyby to točili Rusáci nebo Ukrajinci, tak se takové kvality dost možná nedočkáme.(7.6.2019)

Chtěl jsem napsat událost roku, ale tohle je událost století, protože žádný seriál či film doteď nezískal více než 97% na ČSFD, IMDB a podobné hodnocení se drží i na Rottentomatoes a ten hype je naprosto zasloužený. HBO nám v 5 dílech podrobně servíruje nejhorší katastrofu způsobenou člověkem z roku 1986 a seriál je jasným důkazem, že nejlepší scénař je realita sama. Seriál obsahuje spousta mrazivých, atmosférických a hutných scén ( potapěči, likvidace nakažených zvířat, rozkládající se těla v nemocnici či sebeobětování se pro lidstvo). Každý díl je 100% a v každém díle se seriál věnuje něčemu jinému a celé to vrcholí napjatým soudním procesem, kde jsem zapomněl i dýchat. Dvojice Jared Harris a Stellan Skarsgård si kradou svými výkony seriál pro sebe a velmi mě bavily i politické schůze, kde se Sovětský svaz ukazuje v pravém světle. Pořádný kus filmařiny a zřejmě nejmrazivější, nejdepresivnější a nejnepříjemnější podívaná vůbec. Povinnost pro všechny a povinně bych pouštěl i ve školách. 100%(6.6.2019)

• - Podle slov Michaila Gorbačova náklady spojené s likvidací Černobylu byly vypočtené na 18 miliard rublů, tedy jeden roční státní rozpočet pro celé Rusko. Částka ale roste každým dnem, protože o elektrárnu se denně starají stovky lidí. (sator)

• - Natáčení probíhalo v litevské jaderné elektrárně Ignalina, exteriéry Pripjati v litevském hlavním městě Vilniusu, ve čtvrti Fabijoniškės. (Skalda1989)

• - Tvůrci seriálu byli inspirováni knihou Modlitba za Černobyl spisovatelky Světlany Alexijevičové. (JoranProvenzano)