Či už ste veriaci a veríte, že nás stvoril Boh zábleskom z jeho prstu alebo veríte na evolúciu a teda že pochádzame z baktérií z mora - v oboch verziách sme museli začať nahí na lúke. A z toho ničoho čo nám vtedy ponúkala príroda sme nakoniec my ľudia vyrobili aj takú vec, akou je smrteľná radiácia. Načo písať klady toho seriálu, keď tento seriál ide vyhrávať jednu cenu za druhou a keď jeho hodnotenie presahuje 95% na všetkých svetových filmových databázach. Preto napíšem pre mňa len jednu chybičku. Keby tento seriál mal aspoň 10 častí, stihol by sa aj viac venovať osudu viacerých charakterov. Viem že hlavná myšlienka toho seriálu je práve katastrofa, ale keď už chcel hrať seriál na city divákov v epizóde 4, kde sa viac ako 30 minút venoval zabíjaniu zvierat, (práve preto je epizóda 4 pomalá a nevyvážená) mohol sa aj v pár častiach venovať osudu a trápeniu viacerých postáv. Mám na mysli predovšetkým ľudí, ktorí pracovali v elektrárni a myslím, že by si viac priestoru zaslúžili. PS: Neodpustím si poznámku, že ani tento seriál ma nepresvedčil o tom, že úplne hlavnú vinu za celý incident nesie Dyatlov. Určite to bol chladnokrvný son of a bitch, ale sám Legasov na súde potvrdil, že hádam nikto na svete v žiadnej elektrárni netušil, že tlačítko AZ-5 nebude fungovať, respektíve že práve ono spôsobí najväčšiu chybu. Práve toto vypínacie tlačítko bolo garanciou, že odvráti akúkoľvek katastrofu. Navyše ani tí najlepší fyzici a vedci (ani pracovníci, ktorí pracovali v elektrárni) si dlho nevedeli vysvetliť ako reaktor RBMK môže vybuchnúť. Preto keby Dyatlov neurobil túto chybu, urobil by ju niekto iný v inej elektrárni. Podľa môjho názoru najväčšiu chybu nesú tí mocní, ktorí (ako povedal Legasov) zostrojili jadrovú elektráreň z lacných dielov a taktiež tí, ktorí okamžite nezačali konať a neevakuovali všetko v okruhu viac ako 200 km, pretože to chceli zamlčať a teda nechceli ukázať potupnú prehru Sovietskeho zväzu. PPS: Rusi vraj nie sú spokojní s touto verziou seriálu a plánujú natočiť svoj vlastný, tak uvidíme ako to dopadne. Ja sám som sa smial, ako si Amíci robia srandu z neschopných Rusov, ako napríklad z blbého doktora, ktorý raz v nemocnici nespal neuveriteľné 2 dni a ktorý nevie, načo by im boli jódové tabletky, pričom vidia z okna atómovú elektráreň. Tých príkladov by bolo viac, ale ja seriál hodnotím, či sa naň dobre pozerá a nie či je to zas vojna medzi USA a Ruskom.(7.6.2019)

Černobyl je vlastně tradičně natočený horor - jen za to vraždící monstrum je tu radiace, a za tu blbou blondýnu co si vyloženě říká o to, aby ji někdo kuchnul, jsou tu prakticky úplně všichni. Velice hezká ukázka toho jak zásadní je všeobecná informovanost, kdy většina těch skutečně creepy momentů tady je postavená na tom že divák díky svému všeobecnému vzdělání ví věci (o radiaci, jejím působení na zdraví, a způsobech šíření), které tehdy byly většině lidí (na té straně železné opony minimálně) naprosto neznámé. Zdrojem hrůzy a děsu jsou tu tak prosté otevření oken, padající prach, kámen ležící na zemi - nevinně vypadající věci. Není to dokument, je to dramatizace, a je to na tom hodně vidět, a navíc dramatizace která vypovídá ne primárně o Černobylu, ale o komunismu a systematickém fungování sovětské společnosti - ale s tímto vědomím je to fantastické dílo. Odhlédnu li nadneseně od těch subtilních nepřesností které seriál ukazuje, lze mu v jeho brilantnosti vyčítat jediné - že zpopularizoval Černobyl mezi mainstreamovým plebsem tak moc, že tam teď pro samé turisty nebude k hnutí. A co pak my chudáci postapáci, kteří ho znali a "měli rádi" before it was cool? 9/10(3.12.2019)

Vysoce efektivní kritika Sovětského svazu (a totalitních režimů obecně), ladně p(r)odaná skrze mrazivé a děsivé katastrofické drama. Filmařsky to samo o sobě není nijak extrémně převratné (byť střídání subžánrů skrze jednotlivé epizody je poměrně inspirativní), spoustu plusových bodů nepřekvapivě sbírá samotné (nesmírně silné) téma v celé své šíři, ale těch bezmála pět hodin je velmi působivou historickou rekonstrukcí především zásluhou kvalitního scénáře, který absentuje hluchá místa a celou událost podává s optimální komplexitou, náležitě hutnou a bezútěšnou atmosférou bezprecedentní a osudové tragédie a brilantních hereckých výkonů (hlavně Harrise a Skarsgarda), Přimlouval bych se za promítání ve školách po celém světě v rámci studia moderních dějin... 90 %(5.6.2019)

Série Černobyl bývá mnohými seriálovými fanoušky i publicisty považována za událost roku a nešetří se pochvalnými slovy na práci Craiga Mazina coby scénáristy a Johana Rencka coby režiséra. Na volně exaltovaného nadšení surfovat nebudu, od toho tu máme kvanta jiných. Nebojím se prohlásit, že jde o působivé dílo a nadprůměrnou podívanou, ale to se u HBO a obřího potenciálu, kde dominantní roli hraje sama katastrofa, dá s velkou pravděpodobností očekávat. Přece jen mi některé stránky projektu přijdou poněkud schématické, přehnaně zdramatizované, hrané na efekt, neodpovídající situaci (tady hraje roli i to, že jsem od fochu, a drobnosti, které laik snadno přehlédne, na mě působí rušivě). Na některé postavy mám vyhraněný názor, vnímám je jinak, než jak nám je servírují seriáloví tvůrci - viz postava Ďatlova - ten chlap byl sice arogantní parchant, ale taky rváč a jeho obrana a argumentace vypadala úplně jinak. Sice se s obdivem mluví o tom, jak dokonale imituje seriál sovětskou realitu, ale ta se podle mě omezuje na vizuální zobrazení prostředí, a to se ještě podle mě až moc zdůrazňuje chudoba a oprýskanost. Jaderníci patřili k protežované elitě a Pripjať bylo nové a výstavní město režimu. Duch doby, postavení hráčů příběhu v sovětské přítomnosti a jejich vědomí vlastních možností bylo jiné. Někdy zaznívají neskutečně naivní repliky, návodné pro dnešního, řekněme si otevřeně, západního diváka seriálu. Pro ně se natáčí i "srdceryvné" sentimentální scény "popravy" roztomilých štěňátek, které taky vyznívají pro znalé dost směšně. Máte vůbec ponětí, jak probíhá selekce kanců při hrozbě prasečího moru, redukce holubů ve městech nebo kachen v rezervacích, masové vybíjení stád při podezření na slintavku? Některé prvky se přehnaně zdůrazňují, na jiné, mnohem zajímavější, se nedostane. Obecně mám ale pocit, že pět dílů bylo příliš málo a většina postav s obrovským potenciálem se seriálem jen mihla a divák nemá šanci vytvořit si k nim náležitý vztah. Za mě zůstane 80 % celkového dojmu s tím, že své jsem si tam našel, a spousta toho, co mně vadí, připisuju snaze upravit projekt na tělo cílového diváka.(3.6.2019)

Vidím v tom ekvivalent Bratrstva neohrožených. Řemeslnou kvalitu zajišťuje HBO. Reálné základy a mrazivé poselství zase neumožňují dát nízké hodnocení, pokud člověk nechce byt za amorálního tupce. Až na angličtinu se tomu těžko něco vyčítá, ale na tričku, plakátu ani ploše mít Černobyl skutečně nikdy nebudu, proto hype tak úplně nepodpořím.(7.6.2019)

• - Hasičské vozy, které se v seriálu objevují, jsou ZiL 130 a ZiL 131. (Maulincio)

• - Paralelně se seriálem, po každé odvysílané epizodě, HBO zveřejnilo tzv. „The Chernobyl Podcast“. Tedy podcast k dané epizodě, ve kterém scenárista Craig Mazin hovořil s Peterem Segalem o epizodě v otázkách. Během nich Mazin zveřejnil mnoho informací ze zákulisí, psaní scénáře, produkce a víc o historii a skutečných událostech, které se v epizodě udály nebo postavy v epizodě zažily. (Maulincio)

• - Postava Ulany Chomjuk (Emily Watson) je zcela smyšlená a byla tak vytvořena čistě jen pro účely seriálu. Postava reprezentuje a shrnuje úsilí množství sovětských vědců a fyziků, kteří pracovali na pochopení a řešení černobylské katastrofy. (P. J. D.)