Past

Kamera:

David Ployhar

Hudba:

Zdenek Merta

Zuzana Stivínová, Adam Vojtek, Štěpán Gajdošík, Igor Orozovič, Jitka Ježková, Kristýna Frejová, Lenka Zahradnická, Daniel Bambas, Jan Novotný, Jan Teplý ml. (více)

V roce 1951 dostane známá česká herečka Jiřina Štěpničková (Z. Stivínová) dopis z Rakouska od režiséra Františka Čápa, který nedávno emigroval. Zve ji na západ a slibuje role v divadle i ve filmu. Je to lákavá nabídka, protože v divadle, kde hraje, velí spíše muži v plukovnických uniformách, než skuteční režiséři a umělečtí šéfové. Panuje tu tuhá stranická disciplína a repertoár vypadá podle toho. Budoucnost herečky v komunistickém Československu, které je pevnou součástí Sovětského bloku, je neradostná. Zvláště pro ženu, které komunistické ideály nikdy nepřirostly příliš k srdci. Rozhodne se tedy, že využije příležitosti a uteče. Spolu s nevelkou skupinkou lidí a malým synem Jirkou (A. Vojtek) se svěří do rukou převaděče a podnikne riskantní cestu přes hranice. Ale něco je špatně. Chytnou je. Všechno bylo předem připravené. Sám převaděč je členem StB. Ale tím všechno teprve začíná… Film nemapuje jen tragický osud herečky Jiřiny Štěpničkové, ale vypráví o době, kdy vyšetřovatelé Státní bezpečnosti byli neomezenými pány nad lidmi, kdy herci z divadla žádali soud o co nejvyšší trest pro bývalou kolegyni, kdy ti, co se nepřidali k davu, byli zatracováni a ponižováni. Vypráví o době, která by se už neměla nikdy opakovat. (Česká televize)

Panther49

Věnováno soudružce Heleně Válkové, pěkné podívání na vašeho kolegu Urválka a jeho dobu, třeba se s ním konečně seznámíte... ()

Honzulik

Film Past je dle mého názoru tak přehnaně "dramaticky" natočený, až přestává být věrohodný... Nadarmo se neříká, že "všeho moc škodí"! ()

carl.oesch

Není divu, že se tady tlačí na pilu, až třísky lítají. Soudruh Polesný přece musí vytvořit "angažované" dílo. To, že doba je jiná, že trapné scénky, ukazující jak byli ti komunisté hrozní se tady předvádí jejich prostředky (třeba to, jak pohraničníci rozpářou malému Jirkovi kabát a ukradnou mu šperky, nebo jak se Igor Ozorovič změní před svojí ženou v podlézavého křiváka, když kolem jde ministr) vypovídá o scenáristovi a režisérovi víc, než si tenhle konjunkturální řemeslník dovede představit. Kdo shlédl skvělý dokument o Vinohradském divadle, musí se jen útrpně pousmát, stejně jako hysterická snaha "omluvit" a "vyvinit" jednu z nejodpornějších kreatur nejen z této doby a z tohoto divadla, Vlastu Chramostovou, nota bene ztvárněnou Lenkou zahradnickou. Problém českého filmu (kromě toho, co zmiňuje Malarkey) je dneska v tom, že tvůrci zastydli kdesi ještě v pozdním socíku a hlavně bez scénáře, kvalitního podkladu nikdy nemůže vzniknout nic dobrého. Jistě mizerný režisér, nekvalitní herci, špatný střih, mizerná kamera i třeba můžou zazdít dobrý námět (to tady rozhodně je) i kvalitní scénář (to tady není ani náhodou), ale ani Spilberg ani třeba Fellini z mizerného scénáře nikdy neudělají alespoň průměrný film. Zde bylo téma dobré, ale jeho zpracování přes třeba perfektní interiéry, exteriéry, dobová auta, některé herecké výkony (zrovna Ozorovič, Stivínová se dobře prala se svým zjevem, takže jsme jí tu démonicky přitažlivou Štěpničkovou i přes naprostý nesoulad se zjevem chvílemi i věřili), ale na kvalitní film (ani televizní) tohle prostě nestačí. Kdyby tak malé množství kvalitních dramatických filmových děl (lhostejno zda kino nebo televize) čili v v poměru k celkové produkci třeba v onom Hollywoodu, už by dávno "americký" film zkrachoval. A místní nuly budou dál díky nastavení systému tlačit jednu sračku za druhou a na diváky budou kašlat...a když se diváci ozvou nebo prostě nechodí, dozví se že to "nepochopili" a že jsou "hloupí" nebo "vidláci"... ()

EddieIron

Další zklamání... Myslel jsem, že film bude o samotné akci StB, ale dostal jsem zase jenom cestu do hlubin duše vesměs fiktivních postav. A vniveč přišly fantastické herecké výkony herců, především Zuzany Stivínové. ()

Infalín

Zahrané skvěle, scenáristicky odbyté. Spousta dlouhých, popisných a téměř ilustračních záběrů. Přitom se neřešilo, jak to bylo s Jirkou, chybělo drama spojené s hrozícím trestem smrti, i samotná past sklapla nějak levně, rychle, bez napětí. Příběh jako by běžel někde na pozadí. Zuzana Stivínová to zachraňovala. A toho malého kluka mi bylo až líto. ()

Saxos

Film přesně určený k tomu, aby jste po pracovním týdnu úplně v klidu u bedýnky krásně zaspinkali. Zápory: žádná atmosféra doby. ()

rigby

Protagonisté i příběh slibovali nevšední podívanou. Ale nakonec se z toho vyklubal jen velmi průměrný televizní film, který se nedokázal odpoutat od zažitých klišé a bál se nadzvednout pokličku a jít trochu hloub, aby i divák z toho něco měl. Tak zase někdy příště... ()

fafejt001

Věřím , že to všechno bylo daleko těžší a zřejmě i trochu jinak , než v tomto tel. filmu . Zuzana jako vždy výborná , vedení divadla dobří šmejdi a některé kolegyně z dííívadla , krááávy jak vyšité . Škoda , že malý Adam se často díval na kameru , hlavně když ho zpovídal v nelichotivé menší roli Heřmánek ml. Také vyšinutá soudkyně tam sedla . Bambas neměl moc možností vyniknout , nebotˇ je to zajímavý týpek . Ale se Zahradnickou celkem slušná scénka v lesíku . Když přivřu oko tak dám * * * * , leč myslím , že se to dalo o něco lépe natočit . No hlavně , že něco o Štěpničkové vzniklo . Bylo už načase . ()

kokofek

Střízlivé a proto velmi působivé.Samozřejmě,že realita byla mnohem drsnější,ale trochu inteligentní divák pochopí a nepotřebuje vysvětlovat. ()

zigy

Stivínová je na Oscara, ale jinak je to těžký průměr, a odfláknutý scénář. Škoda, ten příběh je síla, navíc o známých hercích....proč jsme se více nedozvěděli o vztahu matky s Jiříkem? Jedna věc mě zaujala. Když mluví soudružka na schůzi, že je třeba odsoudit Štěpničkovou a ať to všichni podepíšou, určitě ji všichni pokládáme za zrůdu. A co takhle Gott na Antichartě, není to náhodou to samé? Je, ale ten je miláčkem národa....hnus. ()

jopal

Cely trapny film vnimam ako jedno bohapuste nakydanie na komunistov. Neboli o nic horsi, ale ani lepsi ako terajsie spiny, kde sa rovnako najdu ako slusni ludia, tak aj poriadne hovada. A nelegalny prechod cez ciaru bol vtedy trestny, rovnako ako dnes alkohol za volantom. Pachajuc trestny cin si musi byt kazdy vedomy pripadnych nasledkov. ()

SpicyNugget

V roce 1951 dostala známa česká herečka Jiřina Štěpničková (Babička) dopis z Rakouska od režiséra Čápa, který nedávno emigroval. Zve ji k sobě na západ a slibuje divadelní role a slávu. Jiřina ale komouše neměla v lásce, tak se rozhodla s malým synem Jirkou utéct. Jenže něco se pokazí. Chytnou je a Jiřina je vyslýchána StB. Ve vyšetřovateli poznává převáděče. Byla to past… Velice silný film. Moc pěkně natočený, herci sympatičtí, námět skvělý, mám ráda filmy s takovouto tématikou. Jiřinku mám ráda a jejího syna Jirku taktéž. A komouše taky nesnáším. Byl to zrůdný režim. Jsem ráda, že je to pryč. ()

Crust

Chtěl jsem dát původně tři hvězdy s odřenýma ušima, ale ač zajímavá látka a dejme tomu slušné obsazení, tak mě to fakt vůbec nebavilo a přišlo mi to nekonzistentní a nezáživné. Paradoxně mi tam přišel nejzajímavější herecký výkon Adama Vojtka v roli malého Jiřího Štěpničky, na svůj věk byl fakt dobrý a uvěřitelný. Zbožňuju sice Zločin v Polné, ale tohle se panu Polesnému prostě jinak moc nepovedlo. 45% ()

Fifinkova

Herecký výkon malýho kluka Adama Vojtka?! Má poklona. Zuzana Stivínová je výborná vždycky. Ale pro ty, kteří neznají její životní příběh, je to jen další hrůzný film o padesátých létech. Škoda, že nebyla víc popsána lidská stránka postav a vysvětlení, kdy žila v Anglii, proč se vrátila atp. ()

draxxi

Příběh drsný jako celá ta doba. Ani jsem příběh paní Štěpničkové neznal, a rozhodně jsem si jistý, že by se tyto příběhy měly vyprávět. Je mi 48 let a myslím, že o minulém století mám celkem přehled, ale tyto příběhy by se měly vyprávět mladé generaci, která o těchto zvěrstvech ví čím dál míň. A tady vidím hlavní kámen úrazu tohoto filmu. Díval jsem sena tento film s rodinou, a dokoukal jsem ho jen já. Zdlouhavé vyprávění a hlavně tak strašně nepřirozené dialogy buď uspávaly nebo nezaujaly. Druhá a mnohem lepší půlka filmu už přišla pozdě. Paní Stivínová opět dokázala, že je jedna z našich vůbec nejlepších hereček, ale ve scénách kde nebyla to znělo všechno prkeně a nevěryhodně. Škoda, příběh je to opravdu silný.Čtvrtá hvězda za hlavní představitelku... 16/2/2020 68% ()

pindruche

Protože příběh paní Štěpničkové znám, nebylo pro mě obtížné určit kdo je kdo. Jinak bych tápala. Možná by bylo lepší natočit dvoudílný film a děj a postavy více rozepsat. Když jsem se někde dočetla, že Adam Vojtek nastupuje do nějakého seriálu, řekla jsem si, že to je další protekční dítě, ale po shlédnutí Pasti jsem se musela omluvit. Tak přirozený projev jsem u tak malého dítěte dávno neviděla. Zajímalo by mě jak se při natáčení cítil pan Heřmánek. A Miluše Bittnerová byla odporná (což je pochvala). Za mě 80%. ()

JB001

Nic jsem si od toho nesliboval a tudíž nemohu být zklamán. Nedokáži posoudit jak dobře či špatně byla zachycena tehdejší atmosféra doby, ale pro mne je největším hororem skutečnost, že kolegyně Chramostová, Jirásková, Hegerlíková a já nevím kdo ještě chtěly pro Štěpničkovou trest smrti. Když nedávno Chramostová zemřela, nikde jsem nezaregistroval, že by to někdo někde zmínil. Naopak dělala se z ní světice a to mne štve víc než nekvalitní scénář televizního filmu.. ()

charles3

Výborné téma, ale průměrné zpracování. Nejvíce mi vadila ne-podoba Stivínové se Štepničkovou, což mě zamrzelo o to víc, když jsem v krátkém záběru z "basy" zahlédl mezi vězeňkyněmi ženu, která jako by Štěpničkové z oka vypadla!!! Holt asi neměla známé jméno a neuhrála by hlavní roli jako Stivínová. Ta za 2. nebyla tak pěkná jako Štěpničková a za 3. po 10 letech ve vězení vypadala naprosto stejně jako předtím, na rozdíl od své kolegyně, co zdrhala s ní. Škoda. ()