Past

Kamera:

David Ployhar

Hudba:

Zdenek Merta

Zuzana Stivínová, Adam Vojtek, Štěpán Gajdošík, Igor Orozovič, Jitka Ježková, Kristýna Frejová, Lenka Zahradnická, Daniel Bambas, Jan Novotný, Jan Teplý ml. (více)

V roce 1951 dostane známá česká herečka Jiřina Štěpničková (Z. Stivínová) dopis z Rakouska od režiséra Františka Čápa, který nedávno emigroval. Zve ji na západ a slibuje role v divadle i ve filmu. Je to lákavá nabídka, protože v divadle, kde hraje, velí spíše muži v plukovnických uniformách, než skuteční režiséři a umělečtí šéfové. Panuje tu tuhá stranická disciplína a repertoár vypadá podle toho. Budoucnost herečky v komunistickém Československu, které je pevnou součástí Sovětského bloku, je neradostná. Zvláště pro ženu, které komunistické ideály nikdy nepřirostly příliš k srdci. Rozhodne se tedy, že využije příležitosti a uteče. Spolu s nevelkou skupinkou lidí a malým synem Jirkou (A. Vojtek) se svěří do rukou převaděče a podnikne riskantní cestu přes hranice. Ale něco je špatně. Chytnou je. Všechno bylo předem připravené. Sám převaděč je členem StB. Ale tím všechno teprve začíná… Film nemapuje jen tragický osud herečky Jiřiny Štěpničkové, ale vypráví o době, kdy vyšetřovatelé Státní bezpečnosti byli neomezenými pány nad lidmi, kdy herci z divadla žádali soud o co nejvyšší trest pro bývalou kolegyni, kdy ti, co se nepřidali k davu, byli zatracováni a ponižováni. Vypráví o době, která by se už neměla nikdy opakovat. (Česká televize)

ABC1

Proč proboha nejsou schopni současní režiséři natočit a scénáristé napsat něco smysluplného o hercích i politicích z 50.let. Tohle je opravdu ještě horší než Bohéma, Baarová a Masaryk...souhlas s komentářem Enšpígla a Marthose...Dvě hvězdičky za Stivínovou a skvělého Adama, jinak bída s nouzí!!! ()

winifred1

FIlmem jsem byla neskutečně dojata, protože ta představa, že nějak takhle se to opravdu stalo mě drásala srdce. Paní Štěpničková pro mě byla a je vynikající herečka, stejně tak její syn Jiří. Když si představím, co musel jako malý chlapeček prožít......:-((( Malý Adam ho ztvárnil velmi přesvědčivě a moc se mi líbil. Stejně tak jako vždy výborná Zuzana Stivínová. ()

sonyrx

Neobjektivní. Jiřina Štěpničková měla jednak zvláštní "válečnou" minulost, její přehnané ambice nejsou žádným tajemstvím, a po propuštění z vězení hrála v desítkách rolí, což u trestaných herců nebylo běžné. Celé divné, pokud se v tom chtěl někdo povrtat, měl to udělat pořádně. Film se mi nelíbil. Náznaky, změny jmen zúčastněných, ne co? Význam filmu mě minul. ()

gizi

Nuda, béčko, zklamání. Jirko Štěpničko, jak jsi to mohl nechat přijít před diváky? Slabých 50%. ()

janemary

Komentáře již zde obsažené vypovídají i o mém názoru, další je zbytečný. Zůstala jsem ale s ústy dokořán nad výkonem Adama Vojtka v čase 35:35. Neskutečné. Husí kůže za krkem, která mi často nenabíhá. Smekám. ()

ssarka

Velmi kvalitní zpracování... výborné herecké výkony a smysluplný děj....tohle by si zasloužil i film o Miladě Horákové ()

90125

Skvely námet ! Doslova som sa tešil na hrôzostrašné 50te roky, na atmosferu stiesnenosti a strachu a aj na príbeh slávnej prvorepublikovej herecky, ktora odmietla kolaborovat s bolševickym režimom. Sklamenie je veľké. Dostal som len velmi televízny film s podpriemernym scenarom. Pasti chýbajú dramatické "gule" a pocitovo sú celú dobu úplne prázdne. Ak si niekto myslí, ze napr. scéna vypočúvania malého Štepničku bola emočne vypätá, tak ja teda nie. Zaver, po navrate z basy, je doslova zúfaly. Chlapec sa po 10tich rokoch odlúčenia správa akoby sa nič nestalo a stretnutie s vyšetrovatelom-taxikarom je tiež slabučké ako čaj. A zmysel scény, ked si do vezenia príde spytovat svedomie manželka onoho policajta, som nepochopil. Nevediet sam kontext, z tohoto filmu by som sa o Jiřine Štepničkovej nedozvedel takmer nič. Z tohoto amatérsky vystavaného, nekonzistentne pôsobiaceho príbehu nešla želaná hrôza ani na chvíľku. 1,5*. 44 % ()

Hombre8

Tři hvězdy. Ale za režii ani jedna. Podle mýho by si téma zasloužilo lepší zpracování, než tenhle nesoudržný slepenec, stěží držící pohromadě. Stivínová dobře. Podržela to. ()

pupidup

Já jsem nechapala, jak to dítě mohlo tohle zahrát...! To mi spadla čelist. Jinak Stivínová je prostě skvělá.. o tom žádná. Scénář také fajnový.. já tyhle filmy z komunistické éry nemusím, ale tohle stojí za to vidět. Tolik emocí a lidských vlastností.. živených strachem. Ačkoliv jsem vděčná, že jsem v té době nemusela žít (ačkoliv moje maminka nebyla herečka, tak jsme v komunismu vsichni žili celkem normálně, mi jako decku prislo), lidé se nemění. ()

xplsek01

Je to pořád dokola. Spousty obětí, ale žádní viníci. Jak je množné, že do dnešní doby není k dohledání, kdo tenkrát podepsal a kdo ne? Klasický současný pohled na historii. Víme kdo jsou ti zlí a kdo ti hodní. Ti zlí se profilují jako naprogramovaní roboti. Ti hodní jako všeználci, kteří chápou dění kolem sebe do sebemenších detailů. Od roku 1948 se všichni chovají jako pitomci a od roku 1957 už zase normálně - komické. Chybí civilnost a smysl pro realitu. Na druhé straně až nepřirozený důraz na dokonalost scény. Záběry ze soudní síně připomínají cirkus. Přitom příběh jako řemen. ()

narenta

Adam Vojtek bravo ... Viktor Polesný bravo, jak dokázal zrežírovat malého kluka, zjevně poprvé před kamerou. A Zuzana Stivínová složila dokonalý hold paní herečce Jiřině Štěpničkové. Celé to bylo takové docela uvěřitelné. ()

Markytkaaa

Skvělé herecké výkony Zuzany Stivínové a malého Adama Vojtka. Padala mi brada, jak to chlapec uhrál. Příběh je to stále těžko pochopitelný a těžko uvěřitelný ... že se tohle dělo a relativně nedávno. ()

Anubiska

Dost promarněná příležitost, ale na české poměry stále ještě slušné. Fanatismus poválečných komunistů-soudců,kariérismus a všudypřítomný strach byly vylíčeny věrně. Herecké výkony dobré, nad průměr ční Zuzana Stivínová a jednoznačně nejlepší výkon podal malý Vojtek. , ()

tba4u

Bože můj...tolik jsem si přál, aby se pocta Jiřině Štěpničkové povedla. Ona si to totiž zaslouží jako málokdo. Jenže to by to nesměl psát a točit Viktor Polesný. Jen on totiž dokáže tohle super silné téma uchopit tak, že ve vás za hodinu a půl nevyvolá ani náznak emoce. Náhodný sled scén, prázdnota. Vrcholná scéna, kdy se Štěpničková v šedesátých letech setkává se svým vyšetřovatelem, který teď taxikaří vyšumí tak bezvýrazně, jak začala, aniž by nám cokoli o postavách nebo příběhu řekla... Jedna hvězdička Zuzaně Stivínové, která dokáže zahrát i tam kde není co, a její výkon táhne celý film. Ale to je bohužel jediné, co na tomhle filmu dokážu ocenit. ()

HanaZ

Zadání znělo natočit film o Jiřině Štěpničkové a zastřít, že její proces sloužil jako demonstrace komunistické moci? Největším problémem oné doby je podle autorů zneužití husitů a národnostní otázka: Nikoli tragická rozluka matky a syna, doba, kdy mnozí propadli zhůvěřilé ideologoii, aby se po letech pod tíhou okolnosti probrali a zpytovali svědomí anebo zatvrdili navždy... No: Jedna hvězda za výkon 'Stivínové a malého Jirky, kdy se podařilo krátce zprostředkovat trauma odloučeného dítěte. Ale hodina a půl mlůžení okolo jmen, výroků a postojů, která jsou dobře známá je promarnění potenciálu a bohužel zostuzením památky úchvatné hrečky a osobnosti. ()

lineker

To, že komouši byli, jsou a budou svině je stejně nepopiratelný fakt, jako to, že jsme to vyrovnání s nimi pěkně pojebali okřídleným "nebuďme jak oni". Dnes jsme si mohli ušetřit pár problému. Past je postavená na excelentní Zuzaně Stivínové, která to celé táhne neuvěřitelným způsobem a na morální odpudivosti totalitního režimu, který se těsně po válce ukazuje v tom nejodpornějším podobenství. Televizní formát, zabránil větší doslovnosti příběhu a tak těch scén, při které jsem se opravdu třásl vztekem moc nebylo. Je třeba ukazovat tehdejší zvěrstva strany a lidí, kteří se nám zde opět derou k moci. Za to ČT díky. ()