Past

Kamera:

David Ployhar

Hudba:

Zdenek Merta

Zuzana Stivínová, Adam Vojtek, Štěpán Gajdošík, Igor Orozovič, Jitka Ježková, Kristýna Frejová, Lenka Zahradnická, Daniel Bambas, Jan Novotný, Jan Teplý ml. (více)

V roce 1951 dostane známá česká herečka Jiřina Štěpničková (Z. Stivínová) dopis z Rakouska od režiséra Františka Čápa, který nedávno emigroval. Zve ji na západ a slibuje role v divadle i ve filmu. Je to lákavá nabídka, protože v divadle, kde hraje, velí spíše muži v plukovnických uniformách, než skuteční režiséři a umělečtí šéfové. Panuje tu tuhá stranická disciplína a repertoár vypadá podle toho. Budoucnost herečky v komunistickém Československu, které je pevnou součástí Sovětského bloku, je neradostná. Zvláště pro ženu, které komunistické ideály nikdy nepřirostly příliš k srdci. Rozhodne se tedy, že využije příležitosti a uteče. Spolu s nevelkou skupinkou lidí a malým synem Jirkou (A. Vojtek) se svěří do rukou převaděče a podnikne riskantní cestu přes hranice. Ale něco je špatně. Chytnou je. Všechno bylo předem připravené. Sám převaděč je členem StB. Ale tím všechno teprve začíná… Film nemapuje jen tragický osud herečky Jiřiny Štěpničkové, ale vypráví o době, kdy vyšetřovatelé Státní bezpečnosti byli neomezenými pány nad lidmi, kdy herci z divadla žádali soud o co nejvyšší trest pro bývalou kolegyni, kdy ti, co se nepřidali k davu, byli zatracováni a ponižováni. Vypráví o době, která by se už neměla nikdy opakovat. (Česká televize)

Přemek

Scénáristicky a režijně zcela nepřesvědčivé, totéž bohužel platí o většině hereckých výkonů. Velkou výjimkou je Zuzana Stivínová a malý Adam Vojtek, který si pro sebe těch pár scén zcela ukradne. ()

.baris.

Past je film o pravdivém příběhu o zrůdnosti doby a zničených lidských životech a mohl být strašně dobrý, protože ten příběh je neskutečně silný, ale bohužel svůj potenciál nevyužil a je natočený v mnohém mizerně.. Stivínová předvádí fantastický výkon, výborný je i představitel malého Jiřího, také další herci byli vhodně zvoleni (velký palec nahoru za Milušku Bittnerovou a mladého Heřmánka), ovšem chtělo by to trošku méně útržkovitosti a více kontextu. Pro diváka neznalého reálií doby podle mě nebylo možné se v příběhu dobře vyznat. Celé by si to klidně zasloužilo větší délku, protože vyprávět bylo co. Takhle to působí nedodělaně a těžko se do toho hlouběji ponořuje.. Některé linky navíc působí víc než neukončeně (například linka Lenky Zahradnické či Daniela Bambase). Totální wtf je pak hudba, ty rádoby rockové vsuvky byly teda úplně mimo mísu. Škoda. ()

nylo

Zajímavý příběh o zajímavé ženě, který je svým provedením, jako celek, naprosto nezajímavý, nepřehledný až nudný.....vzhledem k danému tématu hodně smutné...citové zamrazení nastalo pouze v pár chvílích, ale nejvíc, při závěrečném prolnutí scén...škoda...pocitově dvě max, třetí hvězdu dávám hvězdě...50% ()

Disease

Škoda. Ten příběh si zpracování určitě zasloužil, ale ne takovéhle. Postavy většinou stojí a recitují text místo aby hráli, což se u "soudu"dá pochopit jako záměr, ale v ostatních případech už moc ne. ()

hammerhead

Obdivuhodný příběh, který mi ale přišel natočený tak špatně, že místy připomínal parodii, a to včetně strašidelných hereckých výkonů ve vedlejších rolích. Akcentovaná gesta a pokus z diváka vyrazit nějaký ten afekt působí spíše nechtěně směšně a prostě nefungují, nezabírají, stejně jako nekonzistentní scénář a absence nastínění hlubších motivů postav, které teatralita nenahradí. Hvězdu za připomenutí života odvážné osobnosti. ()

mira007

Velmi silný příběh herečky Jiřiny Štěpničkové, která se v padesátých letech pokusila emigrovat do Německa, ale padla do pasti STB, která s ní udělala exemplární proces a odsoudila ji na patnáct let. Opravdu velmi silný příběh, ale zpracován tak nějak televizně s plochými emocemi jako se to točilo před dvaceti lety. Stejný problém jsem měl u předchozího filmu Viktora Polesného Monstrum. Nicméně pozitva krom námětu to má v hereckých výkonech ( Stivínová jistota, Orozovič jistý, ale sedl jsem si na zadek z výkonu malého Adama Vojtka, klobouk dolů, to emočně zamávalo nejvíc ) a dobrá je i výprava a vizuál jako film do kina, ale celkový dojem je, že nebyl využit potenciál, který mohl útočit na pět hvězd. ()

bohemia_regent

Zklamání. Problém je už ve scénáři. Ať už se jedná o dějové motivy, anebo samotné postavy, jde se dost nepochopitelně do šířky místo do hloubky, takže v obou případech je mnohé rozehráno a následně pak nedohráno, opuštěno. A zůstává pro mě nepochopitelnou záhadou, proč naopak motiv, který mohl být velmi silný, a to petice požadující pro Štěpničkovou trest smrti, kterou iniciovaly čtyři její divadelní kolegyně (ve filmu vystupují pod smyšlenými jmény), je trestuhodně ignorován. ()

Lukin413

Na televizní film velmi povedená atmosféra, za kterou může hlavně kamera a výběr lokací. Příběh jsem znal, nicméně tento další střípek do mozaiky zlovůle bývalého režimu, byl natočen velmi umírněně, což také nebývá zvykem. Příjemné překvapení. ()

mh.mail

50% — Film trpí stejným neduhem jako seriál Bohéma. K čemu je mi film, který pojednává o historické události a přitom je většina postav vymyšlených, nebo mají změněná jména? Pokud se autoři nechtěli nikoho dotknout, tak tohle téma neměli vůbec realizovat. Anebo to pojmout jako fiktivní příběh o fiktivní postavě. Stejně tím akorát zvýšili zvědavost zjistit si, kdo to v reálu byl. Prostě čekal jsem něco jiného. A je to škoda, protože příběh Jiřiny Štěpničkové (a jejího syna Jiřího) je opravdu silný. ()

krabatt76

Pročpak jsme se od autorů tohoto propagandistického dílka nedozvěděli jména "charakterních" hereček, které nad J.Štěpničkovou "zlomily hůl"? Třeba V.Chramostová, J.Jirásková... ? Vlastně skoro celý ansábl divadla kromě J.Švorcové... ()

mardun

Mé 4 hvězdy patří Zuzaně Stivínové, Igoru Orozovičovi, ale hlavně malému Adamu Vojtkovi, který byl zatraceně dobrej. To je nová dětská hvězda. ()

tranquill

"Soudružky a soudruzi, žijeme v převratné době!" Skutečný příběh, který jsem neznal, ale převratně natočen není. ()

kluzo

Za mě nevyužitý potenciál. Zvýšit stopáž (klidně i 3dílná minisérie) a prohloubit charaktery. Takhle film působil hodně ploše. Zaujal mě hodně Adam Vojtek, který by si za scénu u výslechu zaslouží aspoň českého lva. Heřmánek byl u výslechu taky hodně přesvědčivý, ale v autě už jakoby z role vypadl. Doufejme, že se doba 50. let nevrátí, protože lidí už se sice nepopravují, ale už se pomalu začíná za názory zavírat. ()

caba

Silný příběh,ale planě natočený.Padesátá léta musela být strašná,hlavně pro lidi kteří něco znamenali.byli známí.Kdo s vlky nevyl ,dostal po tlapkách.Osud herečky Štepničkové a syna Jiřiho byl určitě krutý,ale film tak nezapůsobyl. ()

rublik05

Zajímavý a krásný námět, přesto velmi špatně zpracovaný. Až šíleně promarněná šance na zajímavé drama z temných 50. let minulého století. Herecky je film zvládnutý dobře, tady se casting nadmíru povedl, přesto mi postavy a celkové zpracování přijde trochu chaotické. Scény mi přišly trochu osekané a tím pádem divákovi nedopovězené. Film, který má tak silný příběh by se měl zpracovat opravdu lépe. Naštvalo mě taky přejmenování postav, takže kdo je skutečně kdo, koho má jeho postava "symbolizovat", si musíte složitě dohledávat. Přitom zrovna z této doby bych ocenil přímé jmenování osob a osvětlit, co a jak bylo. To, že komanči byli a jsou svině, zejména v období tohoto snímku, všichni už dávno vědí, naopak bych ocenil trochu hlubší zpracování životů a charakterů jednotlivých postav, čehož se zde bohužel dočkáme jen povrchně. Po shlédnutí se nicméně dostavily velmi smíšené pocity a svým způsobem i zklamání, protože film není nic víc než obyčejný retrospektivní snímek, jehož silný příběh a námět těžce sráží velmi nepovedené zpracování. 4/10. ()

Psycho.R

Několik dní před filmem jsem slyšel rozhovor s Jiřím Štěpničkou a bavil mě víc, než film o jeho mamince. A to je trošku smutné, protože jí byla slavná herečka, jejíž kariéru i život jako takový zničili komunisté. Nejvíc mi asi vadil velmi chladný herecký výkon Zuzany Stivínové. Nedovoloval mi prožívat trápení spolu s hlavní postavou. ()