• Renfield
  *****

  Kultovní, nepřekonaná a snad i nepřekonatelná! Série, u niž není možná chvilková ztráta pozornosti... každá minuta je důležitá, každý vývoj postavy je důležitý a snad i každý dialog je důležitý, tak kvalitní scénář Twin Peaks má. Pocit, že mám alespoň téměř jasno, se občas dostavil, jenže z tohoto omylu mě tvůrci zase brzy vyvedli. Dění na pile a kolem ní je možná trošku méně zajímavé, přesto stále silné a nějaké to "propojení" tu je, jednoduše nikdo není bez viny. Silných scén má série spousty, přesto je třeba zmínit sen agenta Coopera, to je totiž Lynch! Tajemno proplouvá celým dějem, ze začátku je dobře propojeno s komediální částí, které je postupně méně a méně. Kamerové kompozice jsou úchvatné, práce s atmosférou je to, co trio Lynch, Frost, Badalamenti umí nejlépe. Ono totiž stačí slyšet úvodní melodii a jste v Twin Peaks. Podbarvení jednotlivých scén hudbou, která neruší, přesto je silně zapamatovatelná je úchvatné. Ještě lehce k ději... závěrečná epizoda překvapila, blíže raději psát nebudu. A poslední scéna? Co dodat! Snad ještě trošku odlehčeně... označení Jocelyn Packard jako nejkrásnější ženy, je pro mě další velkou záhadou. Co taková Shelly Johnson, či Donna Hayward, Audrey Horne... 95%(20.4.2017)

 • waits
  *****

  V devadesátých letech,po desetiletích televizního paběrkování bylo setkání se zahraniční nemainstreamovou tvorbou fantastickým zážitkem. Co zapnutí CT 2, to okamžíté nadšení. Allen, Jarmusch, Monty Python, filmy z Projektu 100..a také Lynch.Twin Peaks mě vtáhnul (tak jak to obvykle u mimořádných počinů mám) od první minuty, daleko víc než Modrý samet, Duna nebo Zběsilost v srdci. To jsem byl ale mladý, objevující divák, chtivý všeho nového. Bude mě to po letech, už jako trochu unaveného diváka, znovu bavit, když už si z oné doby pamatuju jen tu informaci, kdo zabil Lauru Palmerovou, a několik scén včetne hojně citovaného rudého pokoje? No, už to vím. bez obav, vlastně až ted jsem, myslím, docenil, jak moc je tenhle seriál dobrý. Jak se děj nenásilně pohybuje v několika žánrech najednou, od detektivky po mysteriozní téměř horror, jak se přehnaně kýčovité scény jako vystřižené z Melrose Place (telenovela v první serii běží jako sebeparodický odkaz v mítní TV) míchají s černým humorem, jak se přitom charaktery nádherně a uvěřitelně někdy až surově vyvíjejí . Výtečná je atmosféra rámovaná Badalamentiho skvělou hudbou, často až snová, skvělý je agent Mc Lachlanův Cooper (životní role), užívající si svoji kávu a třešnový koláč, ale i ostatní: mrazivě éterické sexy slečny (Dana Ashbrook, Lara Flynn Boyle) a další, normální i někdy dost podivínští obyvatelé. A ten scénář, chytrý, zajímavý, tajemný a skrývající právě tak akorát, aby děj plynul a záhadno aby přetrvalo (což se později Lynchovi několikrát zcela vymklo - aspon z pohledu prostého diváka). Pro mě mimořádný zážitek i po letech a současně důvod podívat se na letošní pokračování, sérii 3.(17.12.2018)

 • Honzox
  *****

  Nedokážu si představit, co musel tento seriál udělat v čerstvě pototalitním Československu na počátku devadesátých let. Po skvostech jako Major Zeman či Malý pitaval to muselo být osvobození a zděšení zároveň :-) A teď trochu vážně. Označení kult si tento seriál rozhodně zaslouží. Tolik (zatím) nevyřešených záhad a skvěle vykreslených charakterů, to u většiny seriálů není na denním pořádku. Vražda Laury Palmerové se stala jedním z největších detektvních případů v historii televize a já se nemůžu dočkat, jak to celé skončí. První série perfektní, teď je řada na tolik diskutovanou druhou sérii :)(12.7.2017)

 • MajklCZsk
  *****

  Twin Peaks je bezpochyby jednou z atmosféricky nejhutnějších záležitostí, které jsem kdy viděl. Každý díl si pouštíte s nadšením a sami jako detektivové chcete odkrýt záhadné stopy ohledně vraždy Laury Palmer. První série se mi zdá jako krásná jednohubka. Chvíli se to tlačí přes žánr soap opery, sebevědomé komedie až po masivní drama a mysterióznost celku. Charismatický Kyle MacLachlan je pak prvek, který z Městečka tvoří seriál o level ještě vyšší. Absurdita střídá vážnost a to je skvělé.(16.8.2017)

 • dubinak
  *****

  Do tohoto jsem se pustila už podruhé a v paměti mi hlavně tato řada zůstala docela ostře, už jen kvůli typickému lynchovskému duchu a skvělým postavám. 1. série je značně kvalitní a diváka udržuje ve zvědavosti až do samého konce, který nabere ještě zajímavější obrátky. Korunu tomu nasazuje samozřejmě ústřední detektiv Cooper, kterého musí milovat prostě každý. Sice se v první řadě na tu pilu zas až tolik netlačí, ale alespoň to má jistotu, že si přílišným podivnem a lynchovými myšlenkovými postupy neodežene publikum hned v prvních dílech, Postupem času to začne být trochu více cringe, tudíž kvalita nám vůbec nikde neklesá a je na co se dívat.(7.11.2018)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace