Nádherná dobová stylizace, věrohodná atmosféra, trocha humoru a maximálně skvělé herecké výkony. Tohle se opravdu povedlo. Jestliže už jsme nuceni platit výpalné České televizi, tak ať se točí s takovou profesionalitou a nadšením, jak bylo předvedeno u tohoto díla. A je mi jedno, že takto vzniknou třeba jen dvě inscenace za rok. Ono to pak bude mít jednu neoddiskutovatelnou výhodu. Budou se moci vysílat i reprízy, což jaksi u 99 % televizních filmů není s ohledem na jejich kvalitu a schopnost zaujmout možné.(14.7.2012)

Konečně jsem se po letech dostala k tomuto skvělému televiznímu filmu, který ČT už asi nikdy neuvede, jak jsem tak pochopila z jejich odpovědi. A je to škoda! Třídílný film rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co v ČT vzniklo. Knihu S. Lewise jsem sice zatím nečetla, troufám si ale napsat, že Jiří Hubač scénář napsal skvěle, Zdeněk Zelenka je mistr televizních incenací a rád do svých filmů obsazuje herce z Divadla na Vinohradech, takže ani zde neudělal výjimku a můžeme se tak kochat skvělými výkony, i když místy až divadelně teatrálními. A vše navíc podtrhuje krásná a "pravá", nikoli syntetická, jak je tomu poslední dobou u TV tvorby zvykem, hudba Jiřího Svobody.(28.3.2011)

Idealismus nebo pragmatismus, to je, oč tu běží. 1) Sinclair Lewis ve 40 letech napsal román Arrowsmith, za který o rok později dostal (a odmítl) Pullitzerovu cenu. Po dalších čtyřech létech získal jako první americký spisovatel Nobelovu cenu za literaturu (tu už neodmítl). I film Arrowsmith, natočený rok poté, byl nominován na čtyři Oskary. Je tedy zřejmé, že úspěch provází toto dílo od počátku._____ 2) U nás se zfilmování ujal 43letý Zdeněk Zelenka, jehož toporná režie přímo bije do očí zvláště v akčních scénách mimo bezpečí filmového studia, kde to Zelenkovi docela jde. Naštěstí je tu výborný Hubačův scénář a především radostiplné herecké výkony._____ 3) Nejvíce mě oslovil jedinečný 63letý Josef Somr (profesor Gottlieb). Ale i další si vyhráli: 54letý Václav Postránecký (cestovatel profesor Sondelius), 35letý Ondřej Vetchý (kamarád kšeftsman Cliff), 50letý Viktor Preiss (doktor Hollabird), 32letý Jan Šťastný (hlavní hrdina doktor Martin Arrowsmith), 59letý Petr Kostka (šéf university) či 42letý Jan Hrušínský (podnikatel Bert Tozer, bratr Martinovy první ženy). Abych nikomu neukřivdil, špatný herecký výkon tu vůbec neuvidíte.(25.6.2014)

V kontextu devadesátých let, ale také dějin české televizní adaptace představuje ARROWSMITH jeden z nesporných vrcholů. Zdeněk Zelenka se tu jeví jako pokračovatel Františka Filipa pro nesporné schopnosti, které tu vyjevil. Drama muže, který chce být sám sebou, navíc naznačuje, jak je možné, že dříve mezi nejpopulárnějšími osobnostmi mohli být i tvůrčí intelektuálové. K znalostem, schopnostem a talentu totiž přidávali i zanícení, skutečný mravní rozměr a potřebu společenské angažovanosti. Arrowsmith plní tu úlohu, o kterou se v současné americké společnosti snaží např. Allen Alda. To všechno se do inscenace podařilo dostat a zbyl tu prostor i pro řadu kvalitních hereckých kreací. Tato iscenace již dnes patří poprávu do výčtu zlatého fondu naší národní televizní dramatické tvorby.(25.5.2008)

Zdeněk Zelenka prostě televizní inscenace umí. Předloha známého románu se mu povedla a člověk má chvílemi pocit, jako by se díval na "kinovej celovečerák". Kvalitní herecké výkony předních herců jsou samozřejmostí.(8.2.2003)