• eileen
  *****

  Konečně jsem se po letech dostala k tomuto skvělému televiznímu filmu, který ČT už asi nikdy neuvede, jak jsem tak pochopila z jejich odpovědi. A je to škoda! Třídílný film rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co v ČT vzniklo. Knihu S. Lewise jsem sice zatím nečetla, troufám si ale napsat, že Jiří Hubač scénář napsal skvěle, Zdeněk Zelenka je mistr televizních incenací a rád do svých filmů obsazuje herce z Divadla na Vinohradech, takže ani zde neudělal výjimku a můžeme se tak kochat skvělými výkony, i když místy až divadelně teatrálními. A vše navíc podtrhuje krásná a "pravá", nikoli syntetická, jak je tomu poslední dobou u TV tvorby zvykem, hudba Jiřího Svobody.(28.3.2011)

 • sportovec
  *****

  V kontextu devadesátých let, ale také dějin české televizní adaptace představuje ARROWSMITH jeden z nesporných vrcholů. Zdeněk Zelenka se tu jeví jako pokračovatel Františka Filipa pro nesporné schopnosti, které tu vyjevil. Drama muže, který chce být sám sebou, navíc naznačuje, jak je možné, že dříve mezi nejpopulárnějšími osobnostmi mohli být i tvůrčí intelektuálové. K znalostem, schopnostem a talentu totiž přidávali i zanícení, skutečný mravní rozměr a potřebu společenské angažovanosti. Arrowsmith plní tu úlohu, o kterou se v současné americké společnosti snaží např. Allen Alda. To všechno se do inscenace podařilo dostat a zbyl tu prostor i pro řadu kvalitních hereckých kreací. Tato iscenace již dnes patří poprávu do výčtu zlatého fondu naší národní televizní dramatické tvorby.(25.5.2008)

 • Aniki
  ****

  Této třídílné inscenaci jsem se na televizní obrazovce vyhýbal, seč mi síly stačily, zhruba půlku svého mrzkého života a celkem mi to vycházelo, až doteď. Dnes jsem zhlédl poslední část a musím uznat, že jsem toto dílko ignoroval neoprávněně. Hanba mi. Původně mne odrazovaly především "americké" exteriéry, o nichž jsem dopředu věděl, že se budou tzv. konat. Tohle československá, potažmo česká televize opravdu nezvládá a ani tento příběh není vyjímkou, tím však má kritika, až na pár pro mne nedůležitých momentů, končí. Zkrátka mne bavilo sledovat životní příběh mladého lékaře, výzkumníka, který zažil na své cestě životem mnohé, ale málokdy si nechal nabourat své přesvědčení a entuziasmus. Šťastného a Brodskou zrovna nemusím, nicméně zde jim to šlapalo jak hodinky. Ve snímku se objevuje prakticky veškerá tehdejší plejáda aktivního herectva, respektive alespoň jeho nejkvalitnější část a je to znát. Pokud si k tomu domyslíte "Pana" scénáristu Hubače, nemůže se jednat o propadák. Ba i tu pověstnou slzu jsem uronil a to ve scéně, kdy Šťastnému zemře první žena a on náhodou objeví její deníček, kde se mu dostane vysvětlení ohledně jednoho prazvláštního oslovení. Pro mne tedy nadprůměrné a dávám čtyři hvězdné mlhoviny.(17.11.2020)

 • topi80
  *****

  Nádherná dobová stylizace, věrohodná atmosféra, trocha humoru a maximálně skvělé herecké výkony. Tohle se opravdu povedlo. Jestliže už jsme nuceni platit výpalné České televizi, tak ať se točí s takovou profesionalitou a nadšením, jak bylo předvedeno u tohoto díla. A je mi jedno, že takto vzniknou třeba jen dvě inscenace za rok. Ono to pak bude mít jednu neoddiskutovatelnou výhodu. Budou se moci vysílat i reprízy, což jaksi u 99 % televizních filmů není s ohledem na jejich kvalitu a schopnost zaujmout možné.(14.7.2012)

 • ostravak30
  ****

  Zajímavé je, s jakou lehkostí se tvůrcům podařilo vyhnout klasickému českému prostředí a navodit atmosféru Ameriky. Hlavně ve třetím díle. Herecké výkony jsou opravdu kvalitní. A přestože jednotlivé díly jsou více než hodinové, zatímco původní Arrowsmith z roku třicet jedna má s bídou přes sto minut, nenudí. Je to velmi kvalitní televizní počin.(18.11.2020)