Myši patří do nebe

• Francie Même les souris vont au paradis (více)

Myška Šupito ráda všechny přesvědčuje o tom, že je nejodvážnější myší na celém světě a vůbec ničeho se nebojí. Ale opak je pravdou, ve skutečnosti se pobobkuje ze všeho, co se kolem jen mihne. Jejím toužebným přáním je být stejně statečná jako její tatínek. Ten se dokázal s nasazením vlastního života postavit děsivému lišákovi Tlamounovi, postrachu celého lesa. Boj sice nevyhrál, stal se ale obdivovaným hrdinou myšího společenství. Šupito chce všem dokázat, že odvaha je dědičná. Snaží se zopakovat jeho legendární kousek - vytrhnout pár chlupů z liščího kožichu. Za cíl si vybere spícího mladého lišáka Bělobřicha. Vše se nakonec semele trochu jinak, než si malá myška představovala. Lišák se nečekaně probudí a honička končí nešťastně pro oba dva. Šupito i Bělobřich se dostanou do zvířecího nebe. Při pokusu vyhnout se vstupní očistné koupeli v nebeských lázních na sebe myška i lišák opět natrefí a díky společné nelibosti k mytí jsou přinuceni pokračovat v cestě společně. Putují po nebeských atrakcích i fantaskních zákoutích, zažívají nejrůznější dobrodružství i nečekaná setkání a navzájem se poznávají. Šupito je na Bělobřicha nejdřív pořádně naštvaná, ale postupně si uvědomuje, že je jiný než ostatní tolik nenáviděné lišky. Na cestě nebem musí oba společně zdolat různé nástrahy, splnit úkoly a překonat překážky. Vznikne mezi nimi podivuhodné přátelství a na konci jejich putování na ně čeká velké překvapení. (CinemArt)

Chrustyn

Po všech směrech vypiplaný ale příběhově plochý český animák, který má své chvilky, ale nechytl mě za srdíčko tím správným způsobem, abych se na konci dojal. ()

marhoul

Krásná pohádka! Moc se nám líbila! Dětem, i dospělým. Pár dní jsem měla chuť vidět něco jemného, hezkého, moudrého, nějaké pohlazení po duši a přesně toho se mi dostalo. A navíc z tvorby naší! Filosofická rovina mi dobře padla, možná i pod vlivem současných událostí, které na klidu nikomu nepřidávají,  takže pokud hledáte něco podobného, vkusného, kvalitně animovaného, s krásnou hudbou, myšlenkou a pro celou rodinu, směle se na pohádku do kina vyberte. Skvělé celé. Dneska víme, že film získal Českého lva, podle mě zaslouženě. Gratuluji. "Nebe není takové, jaké chceš. Je takové, jaké ho potřebuješ." ()

Stanislaus

Myši patří do nebe osloví jak dětského, tak i dospělého diváka: Mladé publikum jistě ocení nevídanou animaci a úsměvné postavičky, zatímco ti starší si navíc pošmáknou na nejednom mile naservírovaném životním moudru a vyspělém příběhu. Místy je film sice trochu jednodušší a dětinský - přece jen se jedná o rodinný animák - avšak na druhou stranu nepostrádá hloubku, ani moment překvapení, a rovněž se mu daří p(r)odat tematiku smrti nelaciným a nekýčovitým způsobem. Jsem rád, že jsem si před projekcí nečetl anotaci - o to více jsem byl poté překvapený. Rozhodně se jedná o animák, na který můžeme být jako Češi hrdí. P.S. Při scéně z "lázní" a "čištičky vody" mi letmo na mysli vytanula Cesta do fantazie. ()

Flego

Zaujímavý a nadupaný animák vhodný pre všetky vekové kategórie. Až by som povedal, že revolučný pokiaľ ide o tému smrti. ()

rikitiki

Převládlo ve mně nadšení a úžas, včetně toho, jak jsem mohla úplně přehlédnout, že vznikl tak fantastický film. Je okouzlující, dětský – ale ne dětinský, vtipný, chytrý, nápaditý a chvilkama i docela temný. Putování malé myšky má různě zabarvené emoční zastávky a já se na nich vezla jak na zvonkové dráze. A i to povinné ponaučení, které ve vyprávěních pro děti bývá, bylo pravdivé a podáno naprosto jedle. SHRNUTÍ: Jak tě obyčejná myška může provést nebem. ()

Xeelee

OBSAHUJE SPOILERY | Spousta filmů pro děti jsou plnohodnotnými filmy i pro dospělé. Když se ale člověk trochu zamyslí nad poselstvím myšek v nebi, tak se začnou objevovat vážné trhliny. Líbí se mi, jak je pojato nebe, že není takové, jaké kdo chce, ale jaké kdo potřebuje. Ale jak to je s konceptem toho, že se do nebe dostanou asi všichni od mírumilovných myšek po predátory? Existuje peklo? A pokud ne, dá se pak posmrtnému životu vůbec říkat nebe? Také se dozvídáme, že predátoři nezabíjejí pro zábavu. Vysvětlujte to ale třeba kočkám, co si rády hrají ze zvířátky, dokud je neutýrají. Nebo obětem těch predátorů. Asi nebudou mít pochopení pro to, že je zabili, protože museli. Řekněme, že pojetí je dobře pojaté pro dětské publikum, ale dospělým mnohé z řečeného přijde naivní. Ale to vše bych filmu odpustil. Zkazil to ale hlavně až závěr po reinkarnaci, kdy si nic neměli pamatovat a pamatují. Liška co nejí myši. Vlastně i Bělobřich od setkání v nebi furt opakoval, že myši nejí. Proč? A co vlastně jí? Kdyby si něco pamatoval z minulého života, tak by o tom celou dobu nemlčel. Nedává to smysl. Stejně jako Bělobřichova reakce, když ho naoko uloví Šupito. ()

Rohy212

Už zase bulím u animáku. Tenhle loutkový film o mezidruhovém přátelství myšky a lišáka na onom světě je ale prostě tak kouzelný, dojemný a vtipný, že jsem neměla jinou možnost. (KVIFF) ()

Marcos22

Snímek Myši patří do nebe Jana Bubeníčka a Denisy Grimmové je loutkovou pohádkou natočenou na motivy stejnojmenné knížky Ivy Procházkové ve stylu Kukyho či Fimfára Jana Wericha. Příběh řeší problematiku smrti formou reinkarnace tak, aby byla pro cílové publikum - děti 6-10 let (dle vyjádření autorů) snesitelnější. O tom, zda se to autorům daří se budou názory zcela objektivně různit. Důvod je prostý, děti v dnešní době vyrůstají dle dvou základních schémat - ty, které tráví neomezenou dobu na mobilních zařízeních a mají znalosti kompletní filmografie streamovacích služeb. A na ty, kterým rodiče omezí přístup k těmto zařízením. Ačkoli je první skupina virtuálně zdatnější a vůči dramatickým linkám odolnější, tak oproti té druhé postrádá větší objem sociálních interakcí a citové empatie. Právě v tom tkví největší problém filmu. První skupině se bude zdát snímek příliš nudný, jelikož postrádá zábavnou akci a na druhou skupinu bude působit příliš depresivně. Film tak ve výsledku nejvíce ocení rodiče svých potomků, a to někde na hranici tříhvězdičkového bodového ohodnocení. Lepší výslednou známku sráží především nudná forma zpracování a absence zapamatovatelných a originálních scén. K povedeným elementům filmu patří přenesení emocí loutek na diváka. Jelikož je to po snímku Batman vs. Superman druhý film, kde se mi podařilo z důvodu "nudného stylu vyprávění" na pět minut v kině usnout, více než dvě hvězdy dát nemohu. 😕 (KVIFF 21.08.2021) ()

corpsy

Podľa miestnych hodnotení a komentárov, som čakal predsa len niečo dospelejšie, temnejšie, dojemnejšie a s väčším úklonom k satire. No nič, no. ()

Paxxx.cz

Velmi pěkný koprodukční animovaný film z Česka a Slovenska - zápletka docela jednoduchá, myšlenka jasná, ale dětem to nějaké to ponaučení a poselství předá a o to jde především. Hodně se podařil i výběr dabérů a hudba - 8/10. ()

Praxis

Příklad toho nejkrásnějšího a nejmilejšího filmu poslední doby. Dojemné poselství na konci, kdy mi málo chybělo, aby se mi nezačaly koulet slzy po tvářích. Opravdu nádherný a povznášející film s roztomilým dabingem, úžasnou animací a neuvěřitelně skvostnou hudbou. Tohle by šlo, ale příště prosím bez toho zbytečného pitvoření. Díky :-) 85% ()

Pierre

Po těch všech nadšených ohlasech se ani nedal čekat žádný propadák a určitě nejsem z Myší nějak zklamán. Jenom se mi hlavou honí teorie (svou šíleností mně vlastní.:D), jak by tahle pohádka vypadala, kdyby hlavní dvojku s větším prostorem doplnil i komediální krtek s hlasem Lukáše Pavláska.:o Možná by větší dávka svérázného humoru Myši ještě více oživila. Toť ulítlá připomínka, teď něco věčného. Vedlejší zvířatka nebyla zdaleka tolik propracovaná a často se i opakovali dabéři, což je u takových notoricky známých (byť skvělých) hlasů jako Lábus nebo Donutil trochu rušivé. Všechno je tady v podstatě orientováno na hlavní dvojku. Ale myšáček s lišickou jsou moc roztomilí a snadno přirostou k srdci. Angažování roztomilého Matouše Rumla na lišáčka byla trefa do černého, hlavně ten byl super. Líbila se mi  i ta všechna zajímavě vytvořena i vymyšlená prostředí na cestě nebem  a překonání strachu. I když vysvětlení všech těch podmínek je možná trochu zmatené a větší spád by v první půlce možná taky neuškodil...Finále ale na jedničku.  Pasáž v lese lesů  a boj  se zlým lišákem  a písničkou je dost emotivní...a na konec vítěží myšlenka, že s kdokoli může spřátelit s kýmkoliv, bez ohledu na to, co si kdo myslí. Přátelství překoná i hrubou sílu..A v jiném těle se možná jednou zase všichni setkáme. Tento animák zkrátka zahřeje na srdci, hlavně závěrečné shledání, které definitivně rozhodlo u čtvrté hvězdě. ()

topi

Velmi příjemný animovaný film, co se může pyšnit po celém světě. Jednoduchý příběh, který zaujme děti i dospělé. Povedený je i dabing postaviček českými herci nebo hudební doprovod. Dřívější československá loutková a animovaná tvorba byla proslulá po všech koutech zeměkoule a jsem rád, že po dlouhé době vzniklo něco, co se může s tehdejším fenoménem v pohodě srovnat. Pěkná práce, ocenil bych, kdyby tvůrci v tomto započatém úsilí pokračovali i nadále. ()

honajz2

Jako ta animace je skutečně špičková a vizuálně lepší animák u nás nevznikl už hodně dlouho a obsahově možná taky, vzhledem k tomu, že za posledních pár let tu v rámci animované tvorby pro děti nevzniklo nic jiného než povídková pásma a sestřihy seriálů. Tím pádem konkurence už nějakou dobu ani neexistuje, takže mi je ten hype trošku záhadou, ale zároveň ani tolik ne, protože v rámci tuzemské tvorby se tu nadhodnocuje vše aspoň trochu povedené. A tohle povedené je určitě, ale ne zas tak, abych z toho byl nadšený já. Popravdě to hodnocení mám hodně mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Ten příběh sice není špatný a naštěstí je sofistikovanější (na svůj žánr) než se zpočátku zdá, ústřední duo je celkem sympatické (i když lišák o dost víc jak myška) a přiznám se, že v druhé půlce mě i dost bavilo to sledovat. Ale zároveň jsem čekal něco víc kreativního, především při tom putování Nebem (nakolik se to tak dá nazvat, vzhledem k tomu, že to končí jak to končí) a pak někdy dost haprují dialogy, někdy zase vývin děje a pravidla Nebe (kde končí "neposlušní"?), zpočátku taky hodně vývin vztahu mezi ústředními postavami, které se bůhvíproč rychle skamarádí, načež si okamžitě uvědomí, co jsou zač, takže je mezi nimi zase nepřátelství a takhle se to změní ještě párkrát, než z nich je nerozlučná dvojka. No a celé to dospěje k tomu, co jsem očekával už jen podle námětu (a zároveň se toho obával, jelikož s touhle myšlenkou zrovna nesouzním), ale dost záleží, jak moc budu schopný to překousnout. Jinak to finále totiž vůbec není špatné, scény promítání jsou fajn a když člověk pomine trochu toho "nutného" tlačení na pilu, má to sílu, aspoň teda částečnou. Jen teda nevím, jak moc to zapůsobí na děcka a jestli to vůbec pochopí a nebudou z toho mít jen těžkou depku. Ono je to totiž místy i krape neujasněné, protože je vidět, jak to chce zaujmout i dospělého diváka a přitom po humorné stránce to nabídne jen ten infantilní a taky trochu toho fekálního. Ale asi nadhodnotím, protože funkčních českých filmů je jak šafránu a i když mi současný trend animáků o smíření se se smrtí začíná pomalu lézt na nervy, v tomhle případě nad tím přivřu oči. Btw, dost mě překvapuje, že o tomhle filmu tolik uživatelů píše o tom, že se na rozdíl od těch zahraničních nebojí tnout do živého a přijít s odvážným tématem... A co tím pádem typické klišé "jeden mrtvý rodič", to je slabota? To není vyjádření ke stejnému tématu? Věty jako "budu s tebou ve tvých vzpomínkách/ve tvém srdci" se v těchto animácích objevují běžně, ať už je dělá kdokoli... Slabé 4* ()

M.i.k.e

Wes Anderson to sice není,ale na české poměry jde o nadstandardní animák, který nejen že hezky vypadá, ale taky disponuje slušnými nápady a milým příběhem o tom jak si k sobě musí v posmrtném životě najít cestu myš a liška. Myš Šupito je sice zhruba do půlky celkem otravná, ale pak se to naštěstí zlepší a konec přinese i nějaké ty emoce. Velmi dobrá práce...70% ()

C0r0ner

Češi točí jeden skvělý film tak jednou za dva roky. Tentokrát to vyšlo dokonce na animák, což je vůbec náš první zářez v historii. Krásný (i když vlastně většinu času smutný) a dospělý příběh plný emocí, životní filozofie a velkých pravd, nehledě na perfektní zpracování. Opravdový skvost! 100% ()

pakobylka

Nebe, peklo, ráj, kam tě, duše, dám ? No přece DO NEBE ... do ZVÍŘÁTKOVÉHO nebe - to aby se ukázalo, zač stojíš, milá zvířátková duše ... a jakými nadčasovými pravidly se řídí zvířátkový - a vlastně i lidský život. V první řadě musím ocenit výtvarnou stránku příběhu, který měl odvahu a vydal se cestou necestou klasické animace. Ovšem ve druhé řadě ... je všechno ostatní druhořadé. Buďto máte neodbytný pocit, že něco podobného už jste x-krát viděli - viz akční dobrodružství v útrobách nebeské koupelny ... nebo si nejste úplně jistí, jestli vševidoucí a vševědoucí oko zvířátkového Boha nebeského, zastoupeného scénářem + režií, netrpí šedým zákalem, když neumí odhadnout ty nejpravější potřeby svých oveček. Alespoň já osobně neznám mnoho zvířátek, která by milovala zrovna LUNAPARK. Nicméně chápu jeho poslání, zrovna tak jako účel Lesa lesů ... i když ohledně posledně jmenovaného bych měla přece jenom jednu drobnou technickou poznámku: Všichni aktéři jsou přece MRTVÍ a nacházejí se V NEBI - i když procházejí něčím, co připomíná spíš očistec ... tudíž logicky nikdo nikoho nemůže zabít a řekla bych, že ani sežrat. Finále taky neprobíhá docela podle mých představ ... je zbytečně LIDSKÉ a pramálo ZVÍŘÁTKOVÉ, alespoň co se zprostředkování zvířátkových vzpomínek dotýká. Ale úplný závěr je dostatečně pohádkový ... a ve výsledku je příběh myšky a lišáka líznutý vírou a náboženstvím jen v míře, kterou unesu - a způsobem, který se mi nepříčí ... takže mě nestihne úplně odradit. Slabší 3* P.S.: Pro školkové děti snad až moc strašidelné ... a možná i zbytečně depresivní - ve druhé polovině stopáže. ()

Startuje týden nejúspěšnějších filmů

Startuje týden nejúspěšnějších filmů

14.12.2022

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

05.03.2022

Dnešní večer se nesl mimo tradičního oceňovaní české filmové tvorby rovněž v duchu sounáležitosti s válkou zpustošenou Ukrajinou. Vystoupil například i ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen… (více)

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

05.02.2022

Sdružení českých filmových kritiků dnes v pražském Divadle Archa předalo výroční Ceny české filmové kritiky v rámci svého 12. ročníku a ocenilo tak výjimečné české filmové počiny roku 2021 i jejich… (více)

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD