Komedie Ondřeje Trojana s Ivanem Trojanem v roli Bouráka, věčného frajera, kterému teče do baráku i do života a rodina už ho má plný zuby. Ale i srdce. Příběh se odehrává ve Šlukdorfu, imaginárním městě na severu Čech, kde po revoluci zavřeli všechny fabriky a místo nich se vyrojily nonstop herny, kasina a šlapky. V  jednom z těch nonstopů s automaty pro zoufalce pracuje i Kamila, osmnáctka, která už má života ve městě, kde chcípnul pes, plné zuby. A ještě víc ji štve vlastní rodina. Odevzdaná matka a otec, který kšeftuje s vraky aut a říká si BOURÁK. Zastydlý puberťák s otřískaným růžovým Cadillacem, který chodí trsat rock and roll s holkou, co vypadá jako ze starého amerického katalogu na podprdy. A navíc jí za matkou pálí šéf, gangster místního formátu, kterému evidentně přeskočilo. Tak Kamile dojde, že musí zasáhnout a donutit mámu konečně šlápnout tátovi na ty jeho špičatý perka! Nebo všechno poletí do luftu. Komedie  o tom, co všechno může způsobit jedna letní bouřka, jedna městská vyhláška, sada golfových holí, rock and roll a jedna hodně naštvaná dcera! Možná, že se zasmějete a jestli na to máte žaludek, třeba si i zatancujete. (T.H.A. - Total Helpart)

mchnk

Česká "polistopadová" komedie je takový speciální filmový žánr, asi by mi stačily dvě ruce, abych vytřídil tu skutečnou kvalitu. Bourák nezpůsobí většinové záchvaty smíchu, jako třeba když Vetchý usne na Kostkové během souloži a stovky dam v sále se nemohou udržet smíchy, já se ale bavil. Hned na začátku mi naskočil mírumilovný úsměv, a udržel se celý film a ta originální hudba...rozhodně chci soundtrack, zvlášť závěrečný song musí roztančit snad každého. Skladby, napsané přímo pro film, beru jako hlavní plus, dalším jsou bezesporu herci, Trojan zahraje naprosto suverénně asi již cokoli, Kristýnka Boková, ve své domácí kostkované košili a touto barvou vlasů, je...neodolatelná a ostatní mě také upřímně bavili, totiž přehrávat a režijně přehánět se taky musí umět, kvalitní tvůrčí úroveň lze nalézt i v tomto záměrně přechuceném, bláznivém a, musím přiznat, trochu zdlouhavém českém komiksu z rock ´n´ roll-ového prostředí, přizpůsobený pro čtenáře žijícího v roce dvacet dvacet. Film také trochu využívá nízké úrovně novodobých českých komedií a moc se nesnaží, stačí mu to takhle, i když by to šlo i líp, dramatická linka moc nefunguje, i když rozhovory matky a dcery (Marková - Boková) nebyly vůbec špatné, jako více sestříhaný, rychlý rokenroll kousek, v doprovodu vynikajících Monkey Business a plný krásných žen, by měl film možná větší ohlas, já si v tom kvalitu našel i tak a mým oblíbeným tvůrcům hodně odpustím, pro mě je to jiné, než ty klasické české komedie z posledních let, založené na stupidní, sexistické legraci, jež postrádá důležitý prvek nadsázky. Bourák mě dostal opravdu milým způsobem. [Kino - Citadela] ()

Vančura

Film s úžasným soundtrackem, na jeho ostatních složkách ale už bohužel těžko hledat nějaká pozitiva. Místy mi ten dějový bizar snad přišel i docela zábavný, ale jinak mě to dost minulo a v podstatě jsem nepochopil, o co tam vlastně šlo, a pravděpodobně velmi rychle se mi to celé vykouří z hlavy. Trochu mi taky přišlo, že to vykrádá poetiku Kaurismäkiho filmů, s jeho lůzrovskými hrdiny a podobným stylem hudby, a tato nepůvodnost mi je silně protivná, ale možná se pletu a žádná inspirace tohoto druhu tam nebyla. ()

kingik

Dva talentovaní bráškové si tak vydatně hráli s různými žánrovými odnožemi, až jim z toho vylezla Bouračka. Stylizovaný retro mišmaš je v našich končinách poměrně ojedinělým kusem. Travoltovsky disponovaný Ivan Trojan, co se navždy zasekl v období rock n´rollu, seká bezelstnou kreaci na taneční merendě i podvozkem vzácného Cadillacu. Špásuje s milenkou, drží si distanc od ženy i dcery, následně končí rodinou vystěhovaný v dílně. Zjeví se mu i jeho bratr Ondřej coby vypasený Elvis. Říkají mu Bourák. Výrazný part má také Jiří Macháček, bohatý podnikatel, který celoživotně miluje Bourákovu manželku, golfovou hůl nemá jen pro sportovní účely a zaměstnává Bourákovu dceru ve své herně s barem. Šlukdorfem, fiktivním městem (severočeské) neřesti, zní zpívaná angličtina Matěje Rupperta. To byl celkem závadný a vzduch otravný, nikoliv zábavný nápad. Okaté zadní projekce při jízdách autem posléze také postrádaly své opodstatnění, přepokládám, že byly úmyslné. A naprostým selháním je zoufalý dojezd filmu, kdy už se vlastně nic zajímavého ani nestane. Můžu napsat, že film vypadá z finančního hlediska poměrně dobře. O dost horší je jeho časté žánrové neukotvení, kdy film přeskakuje od jednoho k druhému, navíc výrazně laškuje s retro americkou kulturou, která není českému divákovi blízká. Petr Jarchovský nezvládl dát svým scenáristickým přechodům z žánru do žánru celistvost a významnou obsahovost, Ondřej Trojan režijně selhával, když se pokusil mnohé přepálené sekvence nenápadně vypointovat. Na Ivana Trojana a Jiřího Macháčka je herecký spoleh, společnost jim dělaly herecké kolegyně Kristýna Boková a Veronika Marková. Výsledkem snaživých hrátek je dočista rozpačitý originální odér, co se line z uměleckých triček bratrů z Želar. 6/10 ()

Snorlax

Trojan, Macháček a svěží rokenrol jsou hlavními devizami této romantické komedie. Místy černohumorná, přecházející až na samou hranu při boji psa s vysavačem, místy rozverná, ale stále příjemná komedie na jedno zhlédnutí. ()

InJo

Nesourodý blábol, který neví, čím chce vlastně být, takže ve výsledku není ničím a nefunguje v žádné své rovině (rodinná komedie, černá sociální komedie, nostalgická romance). Učebnicový doklad toho, že když nemáte pevné základy, nemůžete vystavět stabilní a smysluplné (zdejší wtf faktor je hodně vysoký) dílo. Je mi to dost líto, protože několik tvůrců filmu mám jinak v oblibě. 30 % ()

silentname odpad!

Nemám tušenia, čo som práve videl. Čakal som asi všetko, no "Bourák" by sa mal stať asi v budúcnosti učebnicovým príkladom ako sa filmy robiť nemajú. Je až neuveriteľné, že tento film si zoberie mená ako Ondřej Trojan, Petr Jarchovský, Ivan Trojan, Jiří Macháček a mnohých ďalších a výsledkom je absolútna explózia otrasnosti, kde nič vo filme reálne nemá žiadnu logiku, žiadny príbeh, ani nič s čím by sa to dokázalo spojiť. Dokonca si často nie som ani istý, či je Bourák vlastne hlavný hrdina. Alebo či to náhodou nie je jeho dcéra v podaní Veroniky Markovej. Celý film je dokopy komédia o tom ako sprosté postavy robia sprosté veci a máme sa na tom asi z nejakého dôvodu smiať. Okey. Dokopy si film odo mňa vyslúžil jeden smiech za scénku, kde sa Milan Ondrík udrie panvicou sám do tváre. Soundtrack je celkom dobrý a možno by som mohol povedať, že ku koncu sa konečne niekam dostaneme, no dokopy vo všetkom ostatnom je celý tento film len obrovské tápanie a tápanie. Nikto dokopy nevedel čo s tým majú robiť. Všetky scénky nepôsobia reálne a nemajú dokopy v sebe žiadnu charizmu. Nikto z hercov nie je presvedčivý. Plus absolútne nechápem, prečo je tu Petra Polnišová v role znudenej sestry. Herečka, ktorá ma dokopy energie za desiatich je tu posadená do absolútne tragickej role, kde má v ruke žehličku a dokopy ju len vidíme nudiť sa v živote. To nie je rola pre niekoho ako je Polnišová. No bohužiaľ nie je jedinou nevyužitou herečkou vo filme. A najhoršie na tom je, že tento film nie je ani trochu vtipný. S výnimkou tej jednej spomenutej scénky som sa ani raz nezasmial. Ani nič. Film je proste čisté komediálne utrpenie. A jediné čo vám môžem odporúčať je držte sa od toho čo najďalej. Hodnotenie: F ()

Slarque

Když si u filmu mnohokrát řeknu, že si dovedu představit, že tohleto mohlo být vtipné, většinou je pod dílem podepsán špatný režisér. Takže: opravdu tento film natočil Ondřej Trojan? Nejsou tu žádné postavy, jen řada karikatur, ale zábavný mi připadal jen chvíli Jirka Macháček na golfu (než z něho scénář udělal úplného idiota, aniž by to působilo vtipně). Smysl tu nedává skoro nic, včetně kapely Matěje Rupperta. Snad jen Kamila v podání Veroniky Markové relativně působí lidsky. Skoro všechno špatně, a ještě to trvá skoro dvě hodiny (30%). ()

Willy Kufalt

Tak vy už taky, Ondřeji...? Zdá se, že Vladimír Michálek nebude jediným režisérem, který dříve natočil několik z nejlepších českých porevolučních filmů a nakonec končí jako tvůrce zoufalých pokusů o moderní komedie. Bourák je v rámci současné české produkce na první pohled skutečně „něco jiného“, ale zanáví nevyrovnanou směsicí žánrů, primitivním příběhem a humorem na hraně trapnosti natolik, že ve výsledku nějak marně hledám něco, co bych na tom kromě hudby ocenil. Možná v souvislosti s hudbou ještě rámcový nápad s koncertem, na kterém leader kapely vypráví celý příběh. Svižné rock'n'rollové melodie v moderním hávu se povedly natolik, že na nich musím ocenit i to, před čímž by možná nejeden milovník retro hudby padl do mdlob a sice originální spojení retro muziky s texty plné moderního výraziva (včetně vulgarismů). Až si říkám, že tak blbý film si tak skvělou muziku nezasloužil... K zasmání mě občas vyprovokoval akorát Jiří Macháček, leč kdo si vzpomene na Samotáře, může snadno nabýt dojmu, že za celých 20 let se Macháček vůbec nikam neposunul a hraje pořád stejnou škatulku polotrapných podivínů, takže vážnost, kterou si i díky Ondřeju Trojanovi získal předloňským Tomanem, jde zde celkem do háje. Podobně je to s Ivanem Trojanem, který nedávno zabodoval svým výkonem v Šarlatánovi, a ve stejnou dobu se kdovíproč zoufale ztrapňuje snahou o jakéhosi stylového bouráka v celkem dost podřadné komedii. Bída, u které se mi nechce dále rozepisovat...  // EDIT 17.1.2023: Druhou hvězdičku si tento film, jakkoliv ho mám v paměti jako totální trapas, však z mé strany nadále zaslouží. K některým písním soundtracku (Bad Boy / ♫ Lady Sugar / ♫ Decent Lover / ♫ No More Today) se stále rád vracím. [40%] ()

dopitak

Pokud přežijete první hodinu a nevadí vám Mazaný Filip, zbytek se vám asi bude líbit. Jenomže k té komixové stylisticky moc povedené nadsázce se tvůrci propracovávají zoufale špatně. Konec je velká paráda, začátek je velkej průser. A teď si vyberte. Doby, kdy Petr Jarchovský psal skvělé scénáře, jsou už bohužel pryč. ()

Arsenal83 odpad!

Scenár je otras a kamera v niektorých situáciách totálne amatérska, zábery ako by sa točilo ešte v tridsiatych rokoch, normálne vidieť, že je niečo točené v štúdiu, hoci postavy sú akože v exteriéri. Herecké pavýkony sa nedá ani komentovať. Keď si človek spomenie, že títo „umelci“ otŕčajú ruku a chcú, aby im štát platil, lebo chudáci nemajú prácu, asi by si mali uvedomiť, že: 1. nie sú umelci 2. sú úplne postrádateľní 3. bez ich profesie spoločnosť bez problémov prežije 4. vo všeľudovom hlasovaní o tom, či im má byť vyplatená štátna podpora by im zamrzol úsmev na tvári a odrazu by ten pocit, že sú celebrity, veľmi rýchlo zmizol. ()

Marze

Takova zmatena fraska bez radu. Sestavilo se dohromady socialne kriticke drama, romace,studie manzelske krize,hudebni ferie a brakova gangsterka.Moc jsem k hrdinum neprilnul. Usmevne okresni kapela Mateje Ruperta.Ivan Trojan kouzelne ztvarnuje zastydleho frajirka. ()

marhoul

Kdyby z toho sestříhali pouze klip pro Mankáče, OK. Záměr tvůrců celovečerně pobavit, chápu, nijak mě nepohoršuje točit party potřeštěné, jen pro zábavu zúčastněných, však Mlýny, Kouř i Šakalky jsou hodně jinde. Jedna za obsazení Ondríka. ()

Stanislaus

Bourák je neuvěřitelně bizarní žánrový mišmaš, který se snaží být ledasčím, nicméně v závěru není skoro ničím. Už i trailer byl poněkud zvláštní, avšak při pohledu na tvůrce a herecké obsazení jsem si sliboval jakousi černou retro-komedii. Film je místy romantickým dramatem, místy mafiánským krimithrillerem, místy retro-muzikálem, nicméně žádná z těchto rovin není pořádně dotažená a vystavěná tak, jak bych to od režiséra Želarů a scenáristy Pelíšků očekával. Asi to bude zní jako klišé, ale i mistr tesař se prostě někdy utne! Herci se snažili, avšak scénář jim neskutečně podrážel nohy - např. cokoli, co řekl Kryštof Hádek, znělo neuvěřitelně pitomě. I přes bídné ohlasy jsem se rozhodl dát snímku šanci v kině, musím však konstatovat, že jde ve filmografii Trojan-Jarchovský-Trojan o podobně nešťastný kousek, jak tomu bylo na začátku roku v případě Hoopera a jeho Cats. ()

claudel

To je snad zlý sen... Je to vůbec možné??? Přední český režisér, přední český scénárista, nejlepší český herec, plejáda dalších skvělých herců a výsledek - naprostá sračka, která trvá téměř dvě hodiny. Nedokážu si to nijak racionálně vysvětlit. Jako by se všichni vsadili, že se jim v kolonce nejhorší film kariéry bude skvět Bourák. ()

Necrotongue

Když jsem se teď milosrdně rozhodl pro tu jednu hvězdičku, připadal jsem si jako Amon Goeth v podání Ralpha Fiennese v Schindlerově seznamu; mohl jsem sice film klidně zodpadovat, ale z rozmaru jsem se ho rozhodl ušetřit. Kdyby mi ještě včera někdo řekl, jak mě zklame film Ondřeje Trojana, nevěřil bych mu. Tohle byl ale záhul. Komedie bez humoru, logika na dovolené, spousta namachrovaných pozérů, a ani jedna sympatická postava. A aby toho nebylo málo, Elvis se po smrti naučil česky, což mi ale paradoxně přineslo jediný vtipný moment, když Ivan Trojan použil v rozhovoru s ním anglickou větu. Věru, byla to velká bída, Petr Jarchovský už by se na to měl radši vykašlat. ()

Lacike

Divne štylizovaná komédia v ktorej proste nič nefunguje. Postavy, humor, príbeh. Nula. Len za výpravu a všetky tie staré kostýmy a haraburdy, ktoré bohviekde vykopali, dávam jednu hviezdičku. 1/10. ()

GeusX

Ukázka, že ani s výborným hereckým obsazením, kostýmy, výpravou a celkově technicky výtečným zpracováním se nemusí dosáhnou očekávaného výsledku. Více než polovinu, možná 2/3 filmu, jsem pořád kroutil hlavou a dumal, co že to jako má být? Takové nemastné, neslané, bez soudržného děje s podivným chováním postav. Uvažoval jsem, zda ohodnotím 2 či jen 1 hvězdou. Závěrečná třetina je už koukatelnější, ale jen "díky" laciné berličce ve stylu krvavého Quentina Tarantina, která však do děje příliš nepasovala. Měla to údajně být komedie, ale jsou tu jen 2, slovy dvě, několikavteřinové scény, které mne pobavili. Jinak totálně zamrzlý výraz po celý film. Scény, které byly zamýšleny jako humorné, jsou sice identifikovatelné, ale nic, úplně nic vtipného jsem v nich neshledal. V tomto okamžiku film hodnotilo 1890 diváků a je to na 35%. Nejsem tedy evidentně jediný, kdo si říká "Kde udělali tvůrci filmu chybu?" (vidělj jsem: 1x dvd) ()

Pink.Panther

Další smutný pohled na bizarní svět současného českého filmu. V každé sekvenci se člověk musí ptát jestli tohle je adorace něčeho nebo parodie na něco a když tak na co vlastně. Smysl jsem neobjevil. Celé to na mě působilo jako nedodělek, který někdo zapoměl ve střižně a se kterým vyšel ven na světlo jen v důsledku nějakého náhodného omylu. Někteří by s tímto snímkem mohli prozřít a přijít na to že Ivan Trojan je průměrný herec, který ani náhodou nezahraje všechno. Zde byl vyloženě mimo. Tento pokus o film patrně chce vyjádřit nějaké názory autora, chce být umělecký a zároveň komerčné zábavný. To sice teoreticky lze spojit ve vynikající film u opravdu vyjimečného autorského týmu, ale v případě současného českého filmu lze jen zkonstatovat že v jádru těchto ambicí je už zakotveno cosi těžko řešitelného. ()