Reklama

Reklama

Zítra vstanu a opařím se čajem

  • angličtina Tomorrow I'll Wake Up and Scald Myself with Tea
Komedie / Sci-Fi / Válečný
Československo, 1977, 93 min

Kamera:

Jan Kališ

Hudba:

Karel Svoboda

Hrají:

Petr Kostka, Jiří Sovák, Vladimír Menšík, Vlastimil Brodský, Marie Rosůlková, Otto Šimánek, Valerie Chmelová, Josef Větrovec, (více)
(další profese)

Netradiční cestovní kancelář Univerzum pořádá pro turisty lety strojem času, který je podle jejich přání dopraví do zvoleného dne v minulosti. Služeb kanceláře využije trojice nacistů. Chtějí se zmocnit rakety, přistát v roce 1944, pomoct Hitlerovi vyhrát válku pomocí ukradené vodíkové bomby, a změnit tak ve svůj prospěch novodobé dějiny. Netuší ale, že jejich plán zkomplikují bratři Karel a Jan Burešovi. Pilot stroje času Karel Bureš, s kterým jsou nacisté domluveni, že je dopraví na místo určení, se osudného rána při snídani udusí rohlíkem. Při letu ho zastoupí jeho identické dvojče Jan, který ale o akci nic neví. Spolucestujícími v raketě jsou dvojice amerických manželů a letuška Helena. Mise sice nevyjde, ale Jan se musí do minulosti vrátit ještě dvakrát, aby povedenému trojlístku jeho plány překazil. (TV Nova)

(více)

Videa (2)

TV spot 1

Recenze (406)

Radyo 

všechny recenze uživatele

Bravurní česká komedie o časovém paradoxu, vzniknuvším při cestování v čase a dovedeném do absurdna. Špičkově propracovaná zápletka, vynikající herecké výkony (za povšimnutí kromě těch nejhlavnějších postav stojí hlavně manželská dvojice z "Emeriky" v podání Oty Šimánka a Marie Rosůlkové) a spousta zábavy. Jeden z nejlepších filmů Jindřicha Poláka. ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Nejlepší český sci-fi, akční a válečný film dohromady. Konečně někdo přišel na rozumnné využití stroje času! Jiří Sovák je jako sturmbanführer prostě neodolatelný! Co to ale plká nacista Kraus o inženýru Bauerovi? Mít doma inženýra Bauera (další skvostná role Vlastimila Brodského), třeba i dvakrát, by paní Bauerové přece vůbec nemohlo vadit! ()

Reklama

B!shop 

všechny recenze uživatele

Nechapu, proc nema tenhle film vyssi hodnoceni, ja na nem vicemene nemuzu najit zadnou chybu. Film ma zajimavej a propracovanej dej, kterej je vetsinu casu dobre prehlednej a jen uplne ke konci to zacne bejt lehce zmateny. Vsichni herci jsou nejvic v pohode a nejlepsi je Sovak po otevreni kufriku u Hitlera. Vlastne ne vsichni herci, Hitler se moc nepoved. No a navic tu je prijemna hudba. Zkratka Polak dobre skloubil komedii, sci-fi a valecnej film a natocil jeden ze svejch nej filmu a film, na kterej se vzdy rad kouknu. ()

Oskar 

všechny recenze uživatele

"Waterloo? Neznám. Snad Watergate..!" Josef Nesvadba tvrdil, že méně variant děje než sci-fi má už jen pornografie. Vůbec nechápu, jak mohl něco takového říct, protože třeba právě motiv přesunů v časoprostoru se dá využít nekonečně mnoha způsoby. Zvlášť, když se do věci vložil Miloš Macourek. Nápad s cestovní kanceláří, posílající klienty do dob dávno minulých, by sám stačil na mnohasetdílný seriál. Nesvadba s Macourkem si tady ale hlavně vynahradili, co jim zhatil Oldřich Lipský ve filmu Zabil jsem Einsteina, pánové!, v obavě, že diváci by něco tak složitého nechápali. Takže tentokrát není nijak ošizena duplikace téhož člověka v různých časových rovinách, v macourkovském duchu zkomplikovaná ještě dvojčaty. :o) Jsem hrdý a šťastný, že máme v českém filmu IMHO nejlepší film o cestování v čase vůbec. Když srovnáte Zítra vstanu, jehož scénář je jako složité soukolí s jedním jediným malým kazem (když Menšík řekne "Moment, takhle to nebylo!") s hollywoodskými filmy tohoto druhu, tak zjistíte, že i něco tak dokonalého jako Návrat do budoucnosti obsahuje víc mezer v logice a Dvanáct opic je proti Čaji jen laskavě přímočará vyprávěnka na dobrou noc. A k tomu všemu je to ohromná sranda. Schválně se podívejte na IMDB, kde jsou komentáře hned několika Britů, shodně vzpomínajících, že Tomorrow I Wake Up and Scald Myself with Tea běžel v roce 1981 v britské televizi a jak se jim líbil. Čtvrt století a jsou toho stále plní. :-) To je téměř dojemné. 100% ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Typická česká dobová crazy komedie 70. let, téměř jakoby z legendární dílny pánů Vorlíčka a Lipského, jen ozvláštněna o velmi vysokou míru přínosného prvku sci-fi, poznávacího to znamení režiséra Jindřicha Poláka. Jeho ,,Návštěvníky" ještě pro tentokrát nevysílá Centrální mozek lidstva, přesto i oni již chtějí cestou do minulosti zachránit svět, respektive svou představu světa, a ani jim nevyjde vše přesně dle jejich pečlivě připraveného plánu. Povedená komedie, i když jí lze mnohé co vytknout...přesto se na ni, i po těch letech, dívat dá... Podobné filmy: Což takhle dát si špenát, Pane, vy jste vdova! ()

Galerie (23)

Zajímavosti (41)

  • V deň, útokov na USA z 11. septembra 2001, zrušila vtedy česká televízia plánované vysielanie tejto komédie - zrejme z akejsi prehnane úzkostlivej opatrnosti, lebo sa vo filme tiež jedná o únos lietajúceho stroja (kozmickej lode) a má tu byť tiež spáchaný atentát (v tomto prípade bombový). (Raccoon.city)

Reklama

Reklama