Zítra vstanu a opařím se čajem

Tomorrow I'll Wake Up and Scald Myself with Tea

Komedie / Sci-Fi / Válečný

Československo, 1977, 93 min

Jan Kališ

Karel Svoboda

Petr Kostka, Jiří Sovák, Vladimír Menšík, Vlastimil Brodský, Marie Rosůlková, Otto Šimánek, Valerie Chmelová, Josef Větrovec, Slávka Budínová, Zuzana Ondrouchová, Josef Bláha, František Peterka, Marie Drahokoupilová, František Vicena, Horst Giese, Jan Sedliský, Jiří Hanák, Ota Sklenčka, Jan Pohan, Karel Hábl, Miloš Vavruška, Pavel Spálený, Zdeněk Hodr, Gustav Opočenský, Svatopluk Beneš, Petr Nárožný, Viktor Maurer, Jan Přeučil, Ladislav Šimek, Štěpán Bulejko, Zdeněk Novotný, Elena Strupková, Jitka Zelenohorská, Vladimír Hrabánek, Jana Krausová, Miroslav Moravec, Jiří Lábus, Jana Hermachová, Vladimír Kratina, Vlasta Kleinová, Jan Kotva, Zdeněk Mlčoch, Josef Šebek, Bedřich Šetena, Jiří Lír, Vladimír Pospíšil, Žofie Veselá (Kanyzová), Jana Smrčková, Jiří Žák, Zdeněk Vondráček, René Gabzdyl, Milan Pěkný, Bert Schneider, Karel Bělohradský, Zdeněk Jelínek, Vladimír Navrátil, Eduard Pavlíček, Milada Karasová, Eva Kůsová, Josefa Křížová, Vladimír Mácha, Luděk Nešleha, Miloš Vávra, Petr Drozda, Karel Engel, Jaroslav Klenot, Ladislav Lahoda, Jindřich Sejk, Oldřich Semerák, Jaroslav Tomsa, Karel Vítek st., Jindřich Narenta, Julie Jurištová, Jiří Schmitzer, Jiří Hálek, Soběslav Sejk, Roman Skamene, Nelly Gaierová, Jiří Horák

Jedno z nejlepších českých sci-fi, na které znovu spolupracoval můj oblíbený Josef Nesvadba a které jsem měl možnost vidět. Zvláště musím taky hodnotit perfektní postavu A. Hitlera v podání Františka Viceny. Je tam sice jen na pár chvil, ale zahrál ho neskutečně bravurním způsobem. A taky málokdy vidíme naše nejlepší herce v záporných rolích, nejlepší z nich je samozřejmě mistr Sovák. A navíc geniální smysl pro přesnost, když rozhlas Universa hlásí. "Let bude opožděn o 3 sekundy..."(7.1.2008)

Nejlepší české sci-fi! Pokud tedy nepočítám seriál Návštěvníci, ale tohle je víc "pro dospělé". Ve filmu je bravurní mix napětí i humoru. K tomu všemu příjemné herecké obsazení (jak už bylo ale v tehdejších dobách zvykem). Je tedy pravda, že Hitler se v blízkém záběru Hitlerovi moc nepodobá, ale to můžeme hodit za hlavu. Pár scénáristických bot tam sice je, ale to je ve většině filmů, které se zabývají cestováním časem. Tohle je jeden z mála našich starších filmů, který by se klidně mohl prosadit i ve světě (většina starších českých komedií je plná našeho osobitého humoru, který by v cizině nemuseli pochopit). Nechápu, že ho zná jen pár Britů. A už vůbec nechápu, proč má zde na CSFD jen 76% (září 2007). Zasloužilo by si to osmdesátkovou hodnotu...(17.9.2007)

Výborný film, ve kterém sice sem tam něco zaskřípá, ale člověk se při jeho sledování rozhodně nenudí. Vedle skvělých fórů a promyšleného děje určitě stojí za pozornost propracovanost reálií: skvěle zvládnutý hlavní stan, dobře zahraný Hitler, atmosféra kosmického "letiště", nehledě ke spoustě roztomilých drobností. Vedle neodolatelných hereckých výkonů hlavních postav jsou nezapomenutelné i některé epizodní roličky, například řidič v podání Petra Nárožného... Celkový dojem: 80%(13.10.2007)

Po zhlédnutí téhle scifi komedie jsem si uvědomil, že v oblasti scifi žánru máme opravdu co dohánět, ale pokud je scifi v tomto příběhu jen pouhou záminkou k rozehrání zajímavé černé komedie s prvky scifi a s elitním hereckým obsazením může nám i takový Tarantino závidět, protože tahle taškařice o změně chodu dějin, potažmo 2 světové války, tu byla dávno před jeho nepovedenými Hanebnými pancharty. A Adolf Hitler Františka Viceny stál za to a opravdu byl svému nechvalně známému předoobrazu k nerozeznání podobný, narozdíl od jiných filmových rádoby Hitlerů. Jindřich Polák režíroval s přehledem a ve velké formě. A nápaditý scénář Miloše Macourka se nezapře.(25.10.2009)

Asi nejzářivější důkaz otřepaného "takové filmy se už dneska netočí". A opravdu - dokáže si někdo představit, že by dnes u nás vznikla tak jiskřivá, originální, vtipná a vůbec fantastická SCI-FI komedie? O dobré české komedie je v poslední době nouze a navíc sci-fi... Eh, to už máme v těch našich českých luzích a hájích větší šanci uvidět polární záři. Nevím, možná to bylo dobou, snad tenkrát český film ovanulo nějaké kouzlo, že se zrodily perly jako Zítra vstanu, Zabil jsem Einsteina, Návštěvníci apod. Važme si toho, protože to nejsou jen skvělé filmy, to je fenomén, který nám závidí celý svět.(3.12.2004)

• - Těsně před tím, než se Jan Bureš opaří čajem, zazní v rádiu, že "Socialistické státy zajistily úspěch mírové konference", což je vzhledem k datu tohoto dne (1.června 1996) dnes již úsměvnou neprozíravostí scénáristů. (#47)

• - Ve scéně, kdy se převrhne "biorozpouštěč" do vany s mrtvým Karlem Burešem (Petr Kostka), zůstane na dřevěném obkladu skvrna. V dalším záběru již skvrna na stěně není. (Chegi)

• - Nože, které postavy ve filmu vrhají na terč, jsou výrobky firmy Míkov. Konkrétně se jedná o dodnes se prodávající nůž Venado. (grovik.net)