Strhující životopisné drama výjimečného muže obdařeného léčitelskými schopnostmi na pozadí dobových událostí. Příběh je inspirován skutečnými osudy léčitele Jana Mikoláška, na kterého se v průběhu několika desetiletí obracely s prosbou o pomoc tisíce lidí ze všech společenských vrstev včetně nejvýznamnějších osobností politického i kulturního života. Mikolášek je člověk bez odborného lékařského vzdělání, ale s nevšedním a nevysvětlitelným nadáním diagnostiko­vat a pomocí bylinek léčit nemoci, se kterými si ani doktoři nevědí rady. Jeho mimořádné schopnosti jsou však vykoupeny bojem s vlastními démony. Léčitelství je jeho vnitřní spásou a ochranou před sebou samým… (CinemArt)

Chrustyn

Na oko výborný český film, který minimálně po stránce výpravy dokáže konkurovat i zahraniční produkci. Trojan hraje takový svůj herecký standard ale příběhově mi to přišlo vlažné a o dané postavě jsem se moc nedozvěděl a konec mě nechal úplně chladným. Na české poměry vysoce nadstandardní film, jinak pouze lepší průměr. ()

korbitch22

Zdlouhavý a zcela mrtvolný příběh bez špetky pozitivních emocí či nějakých výrazných dramatických scén. Snad ještě nikdy se mi nestalo, aby mě Ivan Trojan v nějaké roli nebavil, či vyloženě sral. Neznám Mikoláška, nikdy jsem o něm neslyšel. Takže co všechno si Agnieszka cucá z prstu a Mikolášek z pytlíku svého kolegy netuším. Jen vím, že jako postava tady je naprosto hysterický, arogantní idiot a mě opravdu nebavilo sledovat osud takového kreténa.40%. ()

Marze

Je to charakterova studie domneleho lecitele?Do zahadneho Mikolaska se mi zcela nepodarilo proniknout. Nebo jde o srovnani fasistu a estebaku? Ci umela dramatizace zivotopisu? Nejzajimavejsi je vlastni hrdinova prace. Obcas uvidite obrazovou manyru jako milostne sceny Trojana s Lojem. ()

marhoul

Nádherná kamera, kvalitní scénář, výborné herecké výkony v hlavních rolích, parádní námět, přesto sterilní, jako moč nemluvněte. Uširvoucí hudba, otravný výraz léčitelův, uondaná šeď všehomíra, což sice chápu, ale mě ta křečovitost nudila. Dokonce se mi na výbušnou, svinskou náturu v kombinaci se chcankama postupně nechtělo dívat. Filmu chybí šmrnc. Pár lidí odešlo už v první třetině, já je vcelku i chápu. Tři hvězdy za výše uvedené klady, protože kvalita je nepopiratelná, ale že bych to chtěla vidět znovu, to zas ne. Příběh silný, perfektně zahraný, nerada srážím velké filmy, bohužel mně se to jako celek moc nelíbilo. Cítím z toho přílišnou snahu zdůrazňovat zbytečně to, co samo o sobě zajímavé a doslova strhující bylo. Podivně poskládané flashbacky. Sečteno podtrženo: slabým místem je režie. Což bych nečekala. ()

Stanislaus

Na Šarlatána jsem se těšil možná až příliš, vezmu-li v potaz silný námět a tvůrce, kteří se na filmu podíleli, a proto jsem byl ve výsledku trošičku zklamán. Z technického hlediska je Šarlatán zvládnut vesměs na výbornou - jistá práce s kamerou a nepřeslechnutelná hudební stránka jsou toho důkazem. Herecké výkony byly podle očekávaní vskutku přesvědčivé, bez zbytečné teatrálnosti - vedle takřka konstatně výborného Ivana Trojana nesmím opomenout zmínit mladého Trojana, který skvěle sekundoval svému otci, dále pak civilní výkon Jaroslavy Pokorné a v neposlední řadě solidní part pro mě doposud neznámého Juraje Loje. Co mi však na filmu vadilo, byla jeho příběhová nedořečenost a osekanost v několika místech - ať už se jednalo o již mnohými zmiňovaná koťátka či zejména poslední minuty filmu. Na jednu stranu se jedná o odvážný a na naše poměry nadprůměrný film s několika opravdu sugestivními momenty (smrt Zápotockého, zatčení gestapem), který vedle "šarlatánství" problematizuje i stejnopohlavní vztah v poválečné době, na druhou stranu ale obsahuje několik míst, u nichž jsem měl prostě pocit, že tomu něco chybělo, a cítil jsem se být do jisté míry ochuzen o kýžený zážitek. Slabší čtyři hvězdičky! ()

Flego

Dostal som, čo som očakával. Slušne natočenú dráma ľudového liečiteľa, ktorý sa musel vysporiadať s obludným komunistickým režimom. Dá sa polemizovať, či práve tieto motívy nemali byť viacej rozvinuté a naopak, milostné scény zdržanlivejšie, nič to nemení na fakte, že Agnieszka Holland sa dokázala vyrovnať s nástrahami scenára. Herecké výkony sú na úrovni, predovšetkým treba oceniť Ivana Trojana, ktorý to zvládol excelentne. ()

Ivoshek

Filmy Anežky Holandové mě nikdy moc nebral, tenhle se mi z nich líbil asi nejvíc. Trpí tradičními neduhy českých filmů, tzn. vypadá strašně televizně, ale to mu dokážu odpustit. Dokonce i Trojana, kterýho je všude strašně moc. ()

honajz

Je fajn vidět, že někdo umí filmařské řemeslo. Že ví, kam postavit kameru, jak zarámovat obraz, jak nasvítit scénu, jak střídat detaily s polocelky a celky, jak má vypadat slušná výprava a jak vést herce. Tohle všechno je na filmu naprosto - ehm, tedy na české poměry - úžasné. Ale co mi to řeklo? Celou dobu bych byl ochoten i dát tři hvězdy, za tu filmařinu především, ale konec mě naštval. Jako že mi ani neřeknou, jak ten soud skončil? A asistent místo, aby dal léčiteli do držky za to, že na něho všechno zbaběle hodil, milenec nemilenec, tak ho chytí za ruku? Sorry jako. A když si nakonec uvědomím, že jde vlastně jen zase o x-tou současnou variaci na téma „všichni komunisti byli fuj fuj zlí a dokonce často negramotní, kapišto?“, tak jdu s hodnocením dolů. Nic víc mi to vlastně nedalo. Docela by mě a daleko víc zajímalo, jestli všichni byli spokojeni, jestli víc lidí uzdravil, než kolika nijak nepomohl a jestli vůbec se stalo, že někomu nepomohl... Takhle mi hlavní postava přišla až moc velký klaďas, který dokonce charitativně podporoval děti a sirotky a chudé... hotová matka Tereza. To už mi přišlo přehnané. Stejně jako scény s komunisty. Ta jejich zbytečná parodizace a tezovitost a klišovitost jejich postav v současných českých filmech je nejen směšná, ale i kontraproduktivní. Oni byli často hajzlové, ale taky mezi nimi byli lidi v pohodě, a možná někteří neuměli číst, ale jiní se skvěle vyznali v matematice (moje osobní zkušenost). Takže s těmi prefabrikovanými postavičkami jako že komunistů už běžte do háje a představte je takové, jací skutečně byli. že jsem odbočil od filmu? Ano, asi tak podobně jako film od postavy Mikoláška. ()

claudel

Já jsem o panu Mikoláškovi dříve nikdy neslyšel, neznal jsem předlohu a nevěděl, co mě čeká. Byl jsem si ale jist, že spojení Agnieszky Holland a Ivana Trojana nemůže dopadnout jinak než skvěle. Líbilo se mi, že nejde o snímek adorující nějakou osobnost a vyzdvihující pouze jeho pozitiva. Režisérka odkrývá i jeho stinné stránky a jistou vnitřní rozporuplnost. Nejsem si jistý, zda zahrnovala i scénu s koťátky, tu jsem nepochopil a asi jako k jediné mám z celého filmu výhrady. Ve vedlejších rolích excelují Miroslav Hanuš, Juraj Loj a Jaroslava Pokorná. Pro mě druhý nejlepší film roku 2020 po Krajině ve stínu. ()

Necrotongue

Film mě silně překvapil (příjemně); po předchozích zkušenostech s Agnieszkou Holland jsem si totiž mnoho nadějí nedělal. Faktem je, že za úspěch filmu může hlavně představitel hlavní role, který si odskočil od pitvoření pro ČD, a zase jednou ukázal zač je toho Trojan. Pokud mi na snímku něco vadilo, byl to příšerný eurounijní vlezdoprdelismus (doslova), protože zásuny obou spermoňů vyzněly jako pěst na oko a přímý záběr na skupinu měkkých, zvonkovitých předmětů tady byl proč? Naprosto bez významu a paní Holland si u mě zase nešplhla. Atmosféra padesátých let se ovšem velice vydařila a jsem jedině rád, že jsem si včera připomněl film Kladivo na čarodějnice. Inkvizice, gestapo a StB- najdi deset rozdílů. ()

luka4615

Ivan Trojan exceluje v tomto hluboce lidském příběhu o jedinci, který chtěl pouze léčit, nicméně komunistický režim ho pro jeho neortodoxní metody uvěznil a mučil. Šarlatán polské režisérky Agnieszky Holland rovněž zaujme užitou kamerou, která Vás bez sebemenších problému vtáhne do děje či třeba stylem vyprávění, jež aktuální dění na plátně střídá s retrospektivními obrazy, v nichž pro změnu exceluje Trojanův syn Josef. Snad jedinou vadou na kráse tohoto díla je tedy scénář, který v některých momentech zkrátka nestačí držet krok s režisérkou a postavami. Ovšem až na tento detail se jedná o velmi vydařené, byť hůře uchopitelné dílo, které byste si rozhodně neměli nechat ujít. Skvělá práce! ()

RelaxMan

O Janu Mikoláškovi jsem slyšel, už od mého dětství, protože ho znala moje babička. Byl to její velmi dobrý přítel a ona nám o něm často vyprávěla. Kdyby jenom tušila, že se jednou o něm natočí i film, to by koukala. Agnieszka Holland opět dokázala, že je nejlepší evropskou režisérkou a Ivan Trojan opět potvrdil, že je náš nejlepší český herec. Po stránce filmařské, jsem tedy maximálně spokojen. Jediné co mi vadí, že to byla místy trošku fikce, ale chápu, že asi neměl scénárista Marek Epstein dost materiálu. Do závěrečných titulků, také mohli přidat, jak to s Mikoláškem bylo dál, protože zemřel, až v roce 1973 a jeho život byl zajímavý, až do konce. ()

6thSun

Trojan je herec, kterýho by si přála každá národní kinematografie. O filmu Šarlatán už se to úplně říct nedá, kvalita tam ale je. ()

Gwaihir

Bohužel pro mě je tento portrét jednoho převelice zajímavého léčitele, který je jinak veskrze kvalitním filmovým počinem, a to především po technické a herecké stránce, zarámován do zcela vyfabulovaného soudního procesu, který mu ve finále svým pramálo uvěřitelným vyústěním velmi škodí a ubírá na životopisné váze. Držet se v tomto ohledu skutečnosti, mohl to být fakt skvělý snímek o rozporuplném muži, který snad dostal do vínku velký dar, ale současně s ním určitě také mnoho vnitřních démonů. 70 % ()

ALIENka_

Pořád nemůžu uvěřit, že jsem právě viděla českej film, takže tohle je taková menší omluva za to, že jsem nevěřila (a vlastně ještě pořád moc nevěřím) v českou kinematografii. Vždycky, když už si říkám, že český filmy stojí za vyliž řiť, se objeví nějakej absolutní skrytej poklad jako tenhle nádhernej snímek, kterej mě zastihnul naprosto nepřipravenou. Atmosféra krásná, po celou dobu pěkně stísněná a depresivní, jak to má být. Strašně se mi líbí přeskakování mezi přítomností a dějovýma linkama z minulosti. Tenhle styl vyprávění mám prostě hrozně ráda a líbí se mi, jak se díky tomu příběh postupně rozkrývá. Herecký výkony mě ale překvapily ze všeho nejvíc - Trojan je skvělej vždycky, to jo, ale třeba jeho syn zahrál mladšího Mikoláška na výbornou a Mikoláškův milenec jakbysmet. A poslední: příběh. Ztvárnění Mikoláška jako trochu divnýho génia, co dokáže odhadnout, kdo kdy umře, není tak úplně skvělej člověk a jako každej má svoje horší stránky (i když on by je mohl rozdávat), se mi fakt líbí. V jednu chvíli ho milujete (jeho vztah se starou bylinářkou a Palkou, jeho radost z učení,...) a jindy zase nenávidíte (zrada Palky, která mě fakt pořádně dostala, scéna s kočkami, bylinky na potrat...). A konec je prostě nádherně tragickej. Palko je tak hodnej, chudák, miloval ho až do konce. ಥ_ಥ Hodnocení: sovětská vlna, gay romance a moč = kombinace na Oscara/10 ()

Agatha

Čím déle jsem světě, tím více se utvrzuji v tom, že největší zhoubou lidstva jsou totalitní režimy a čím déle trvají, tím je to horší. U nás tomu kraloval komunismus a bohužel následky jsou v nás dosud, i když si to mnozí neuvědomují. Je to zakořeněné, charaktery lidí zničené, postižené a zdeformované a bude asi ještě trvat hodně let, než se z toho zahojíme. Film o Janu Mikoláškovi je toho zářným příkladem. Nechci se ani domýšlet kolik takových nadaných lidí bylo zničeno a zapomenuto. Tvůrcům filmu tleskám, povedlo se jim přiblížit život člověka, o kterém jsem ani nevěděl, že existoval. Nebýt komunismu, o panu Mikuláškovi bych určitě věděl nejen já, ale i davy dalších. Možná by existovalo i nové odvětí v diagnostice, kdo ví.... Obsadit Ivana Trojana do hlavní role bylo téměř sázkou na jistotu, ale on snad umí překvapit i sám sebe. Byl nebetyčně skvělý a moc mu přeji Českého lva i další ocenění, které si zcela zaslouženě dozajista odnese. Ostatní byli také výborní - mladý Trojan, uhrančivý Juraj Loj, kouzelná bylinkářka Jaroslavy Pokorné ad. Styl vyprávění se mi také líbil, hudba povedená. Tradičně bych vytknul zvuk - občas bylo špatně rozumnět a také konec skončil tradičně ve stylu "domysli si sám", ale na to už jsem si zvykl. Ale to jsou jen takové drobnosti, které rád odpustím. Hvězdičku bohužel musím ubrat za to, že scénárista předělal soudní proces k obrazu svému, zřejmě aby se zvýšila dramatičnost, ale už nedomysleli, že ve finále to celému filmu akorát uškodí. Divím se režisérce, že na něco takového přistoupila. I přesto ale filmu přeju úspěch, který snad naznačuje i plné a nedýchající kino. ()

Padme_Anakin

Úplně ze všeho nejdřív chci smeknout a složit poklonu, Ivan Trojan je v roli Jana Mikoláška fantastický a podává strhující výkon, pak bych ráda zmínila herecký trojlístek Juraj Loj-Jaroslava Pokorná-Josef Trojan, všichni tři byli výborní a líbili se mi.. S upřímným politováním však musím konstatovat, že se pro mě zcela nečekaně objevila i dvě úskalí, která se mi horko těžko dařilo zdolávat.. Ten uměle stvořený závěr ke skutečnému životnímu příběhu mi nesedl a netuším, proč tvůrci v jistém okamžiku hodili výhybku a odbočili do sfér fabulací, od Agnieszky Hollandové, jejíž práce si nesmírně vážím, jsem takovýto úkrok nečekala.. A pak mě zarazilo, kolik milostných scén dvou mužů jsem musela absolvovat, domnívám se a po pravdě jsem o tom do morku kostí přesvědčená, že pro vyjádření vztahu, lásky, vášně jsou i jiné prostředky, možnosti či variace, tady dle mého platí - méně je někdy více.. Odkoukáno dvakrát, s půlroční pauzou.. ()

vurhor

Agnieszku Holland a její tvorbu mám rád (obzvlášť Hořícím keřem si mě získala), ale zde musím říct, že... je vlastně asi i dobře, že se ten Šarlatán nakonec nedostal do těch oscarových nominací. Ne že by to byl nějaký špatný film, to ani náhodu, jen je prostě moc mdlý a nedokáže pořádně zaujmout. Možná v tom jistou roli hrála i nadupaná kombinace slavné režisérky a milovaného elitního herce v hlavní roli, která jaksi vzbuzovala velká očekávání, která (teda aspoň pro mě) nebyla naplněna. Natočený to je pěkně, plus po většinu doby je to i dobře atmosférický, nicméně osobně nejsem příliš velký fanoušek retrospektivního vyprávění, protože to většinou nejen ubere na filmovém tempu, ale také se tím začne vytrácet určitá poutavá vypravěčská struktura, která by za jiných okolností ladila s onou atmosférou. Zde k tomu bohužel tak trochu docházelo, díky čemuž jsem se nikdy nedokázal pořádně vžít do Trojanova charakteru, byť je jeho dějová linka nepochybně zajímavá. Po zhlédnutí tak ve mně zůstal takový divný suchý pocit. Asi jakože jsem právě viděl docela dobrý film, ale nic ve mně vlastně nezanechal. Jo a tu scénu s koťátky si teda jako mohli kurva odpustit.  Lepší 3* ()

Marsik

DVD - Když už nám corona zavřela kina, tak jsem si řekl, že podpořím kinematografii a koupím si origoš DVD. Knihu jsem četl a musím konstatovat, že kniha byla lepší, byť film je kvalitou velmi dobrý. Trojan to zahrál skvěle, hudební podkres také fajn. Vadily mi ale přílišné homosexuální scény. Obzvlášť, když je známo, že ve skutečnosti pan Mikolášek žádný poměr se svým asistentem neměl. Zejména proto dávám následující hodnocení. 75% (J) ()

Adasin

Jsem ráda, že ta návštěva kina po dlouhý době za to stála. V podstatě souhlasím s uživatelem Matty, jen bych dodala, že za mě se tvůrci občas až příliš snaží něčím šokovat, jako by si chtěli dokázat, že na to mají. To podle mě nebylo nutné, ceny dostanou tak jako tak, konkurence není a asi ani nebude velká. Jinak po zážitcích typu Milada musím ocenit český koprodukční film s kvalitní zvukovou stopou a bez debilních postsynchronů. Jen občas byl zvuk až příliš nahlas, to ale může být vlivem techniky kina, na domácí televizi to jistě nebude tak intenzivní. Překvapil mě Trojan (starší), myslela jsem, že už jsem ho viděla ve všech možných typech postav, ale díky němu je Mikolášek skvěle rozporuplná postava, kdy jednu chvíli by mu člověk skoro až fandil a v další by ho nejradši zabil. P.S.: Tady v titulkách se mi opravdu ulevilo, když jsem viděla, že žádným zvířatům nebylo během natáčení ublíženo. 7/10 ()

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara