Drama muže odsouzeného na smrt a ženy, která hledá způsob, jak ulehčit poslední dny jeho života. Sestra Helen pracuje jako sociální pracovnice v černošské čtvrti v New Orleansu. Ve vězení se setkává s cynickým a brutálním vrahem Matthewem Ponceletem pár týdnů před jeho popravou. Její úsilí o pomoc člověku v nouzi se postupně mění ve snahu dosáhnout alespoň zmírnění jeho trestu. Mezi Helen a Matthewem se přitom vytváří zvláštní vztah. Zatímco ona těžce hledá cestu jak překonat vlastní pochyby, musí vězeň přiznat svoji vinu... Silné drama vzniklo podle stejnojmenného bestselleru, v němž jeptiška Helen Prejeanová vypráví osobní zážitky při setkáních s vězni z cel smrti. Scénář k filmu napsal scenárista a režisér Tim Robbins (Bob Roberts, The Cradle Will Rock). Hlavní postavu pozoruhodným způsobem ztvárnila Susan Sarandonová (Atlantic City, Čarodějky z Eastwicku, Thelma a Louise, Nebezpečný klient a Soumrak), která byla za svůj výkon v hlavní roli oceněna Oscarem. Vězně čekajícího na poslední den svého života si zahrál Sean Penn (Nejsme žádní andělé, Hra, Tlumočnice, 21 gramů, Milk). Za svůj výkon v Robbinsově snímku byl oceněn Stříbrným medvědem na 46. MFF v Berlíně v roce 1996. (Česká televize)

Hepy13

Tenhle film je jako boxérský ring, ve kterém se střetnou Susan Sarandon a Sean Penn o to kdo je lepší herec. A podle mě zápas končí až v posledním kole za nerozhodného stavu. A rozhodčím není nikdo jiný než Tim Robibns :-) ()

Swoser

Film tak dramatický, že je to až možná vtipné. Celý film jen poznáváte postavy, ale posledních 30 minut budete sami bez sebe. Krásný a smutný konec. Skvělá režie, scénář a herecké výkony Susan Sarandon a Seana Penna jsou až nad míru fascinující. Sean Penn je skvělý herec, ale ještě mě nikdy nerozbrečel (Až doteď). Je skvělé vidět co lidé dělají když jsou přitlačeni ke zdi. Můžete vidět jak se postupně mění situace, ale i nálady všech herců. Nejsou pořád stejní, ale i ti co nenávidí, dokáží soucítit. Nádhera 10/10 ()

kaze

Perfektný film, na ktorý si spomeniete aj po desiatich rokoch a hneď sa vám vybaví skvelý Sean Penn. Aj keby ste ho neznášali, v tomto filmu mu musíte odpustiť. ()

KOZEL84

Opravdu silný film který člověka donutí přemýšlet.Výborné herecké výkony obou hlavních představitelů.Doporučuju si po tomhle pustit ještě ČAS ZABÍJET.Pak se můžete rozhodnout jak se na trest smrti dívat.Podle mě dostal to co si zasloužil.Spíš mín' než víc.A ne,rozhodně nesouhlasím s heslem smrt za smrt.A ne Enšpígle nestávám se tímto vrahem!Taky se celkem cení že tady nezkouší laciné sračky s justičním omylem. ()

bllm

Pro mě je hlavním přínosem tohot filmu to, že vás nenutí soucítit s hlavní zápornou postavou, nemusíte s ní sympatizovat, zamilovat si ji a nějak omlouvat její činy, tak jak to bývá ve většině filmů s tímto námětem - zločinec ve vězení versus někdo kdo ho hájí nebu mu jinak pomáhá. Tímto je pro mě tenhle film jedinečný. Herecké výkony obou hlavních hrdinů v podání Susan Sarandon a Seana Penna jsou skvělé, ikdyž tak nějak nehluboké, na mě ty jejich pocity až tak nepůsobí. Kupodivu mi tady ten náboženský aspekt příběhu nepije krev, jak tomu bývá obvykle. ()

Vrata88

Film působící až fylosofickým dojmem. Mě osobně se tenhle film jevil jako nějaká úvaha na problematiku trestu smrti. Co mě celkem překvapilo bylo to, že se film ani tak moc nevěnuje vrahovi a jeho osamělým chvilkám v cele plných četby Bible a zpytování svého svědomí ale spíše se skrze Susan Sarandonovou, která jakožto jeptiška chce pro svého svěřence alespoň nějakou úlevu snaží o zpověď osob, které jsou na obou stranách barikády. Jde o to, že jeptiška jezdí po návštěvách a věznicích a rozmlouvá jak s Seanem a jeho rodinou, tak s lidmi, kteří jsou proti němu. Během filmu se střídají různé pohledy a nálady, takže jednu chvíli byste nejraději Penna sami popravili a v té druhé byste mu tu milost snad i udělili. Jestli hledáte film vhodný k zamyšlení, právě jste dohledali. ()

sandinista

Konverzačka z krimu, kde se snaží civilní jeptiška dát rozhřešení nenapravitelnému recidivistovi. Musím říct, že takhle nějak si představuju, co asi zažívají odsouzenci na smrt před popravou. 720p ()

ladno

Vynikajúce dielo. Film neuveriteľne silný svojou hĺbkou, dejom, myšlienkou i hereckými výkonmi. Presne jeden z tých, po ktorom sa musíte v hlave k nemu stále vracať a zamýšľať sa nad ním, nad jeho odkazom a nad celou myšlienkou a konceptom trestu smrti. A práve to je na ňom to najlepšie - myslím, že si každý z neho zoberie nejaké iné posolstvo a každý ho pochopí inak, ale zároveň ho donúti premýšľať a polemizovať, čo je na tomto treste správne a čo nesprávne. A ako čerešnička - úžasná Susan Sarandon. 100% ()

helloween93

Snímek, který ve mně nedokázal vyvolat naprosto žádné emoce a při jehož sledování jsem se ukrutně nudil. Susan Sarandon nemám příliš v oblibě, protože v každém filmu vypadá jako učebnicová učitelka ze základní školy a Penn hrál psychicky nevyrovnaného jedince, jehož motivaci a chování jsem nepochopil. Tenhle film už neuvidím. Robbinse mám jako herce rád, ale tahle jeho režijní látka mi nesedla. Shlédnuto na AMC. 2* ()

Lyžař

Daleko mene silne nez Tanec v temnotach. Susan i Sean hraji uveritelne, ale nejak mi tady chybi to chytnuti za intimni mista. To, co zpusobi, ze zustanu pri titulkach nehybne sedet. Bohuzel ani hudba zpevaka z Pearl Jam ten pocit nenavodila. Slabsi 4* ()

pravo

Drahá sestra Helen, ďakujem Vám za váš dopis. Píšem Vám zo svojho súčastného domova z cely 2 krát 2 a pol metra. Trávim tu 23 hodín denne. V celách smrti sa totiž nepracuje, sme tu niečo extra, izolujú nás od ostatných väzňov. Sme elita pretože skončíme na elektrickom kresle. Je ťažké udržať sa tu v nejakej kondícii, cvičím zo skrinkou na topánky, zdvíham ju, aby som si udržal svaly. Je ťažké tu nestučnieť, samá ryža, zemiaky, koláče, fazuľa. Niekedy si pripadám ako to prasa, ktoré vykrmujú na vianočnú porážku. Raz sa mi zdalo, že som mal tesne pred popravou a že ku mne do cely prišiel Boh a na hlave mal kuchársku čapicu. Začal si ma obaľovať v strúhanke a pritom sa mlsne olizoval. Asi si myslíte, že som cvok, keď mám takéto sny, ale keď je človek zatvorený a je obklopený ľuďmi, ktorí ho chcú zabiť, motajú sa mu v hlave podivné veci. Ešte raz ďakujem za ten dopis, veľa dopisov nedostávam a návštevy za mnou nechodia. Nikto z rodiny si sem výlet nespravil. Chápem to zo S...... je to pekelná diaľka.Nádherný príbeh o umieraní. Príbeh nedáva morálne poučenia a ani nerieši otázku trestu smrti, hoc režisér a jeho manželka sa dosť otvorene vyjadrujú k takýmto témam. Videl som dokument o ľuďoch odsúdených na trest smrti a môžem zodpovedne prehlásiť, že realistickosť postavy v podaní Seana Peana je neskutočná. Chlap odsúdený na trest smrti tu nie je idealisticky vykreslený ako obeť mnohých okolností (síce on to tak pociťuje), ale osoba majúca sa možnosť samostatne rozhodnúť o svojom osude. Mníška v podaní Susan Sarandon je prototypom ideálnej mníšky- hlboko veriacej v Boha a hlavne človeka. Film napriek ťaživej téme obsahuje aj prvky humoru- tzv. mníšsky humor. Je obdivuhodné ako sa Timovi Robbinsovi z námetu, ktorý je založený prevažne iba na dialógoch, podarilo natočiť veľmi dramatický, zaujímavý a emotívny a pre mňa osobne jeden z najlepších filmov, ktoré som mal možnosť vidieť. Žeby pomohla herecká skúsenosť v postave väzňa? :o) EŠTE MI NIKTO NIKDY NEPOVEDAL, ŽE SOM SYN BOŽÍ. ŽE SOM SKURVYSYN TO MI HOVORILI ČASTO, ALE SYN BOŽÍ TO NIKDY. ()

Yomega

Režijně a herecky vynikající. Téma mě ovšem naprosto minulo. Chápu, že naivní jeptiška se snadno sblíží s vrahem odsouzeným na smrt, protože přece v každém z nás „je nějaké to dobro“, ale proč o tom vznikl film fakt nechápu. V podstatě mě zezačátku unikal smysl filmu, dokonce s nálepkou „podle skutečné události“. Neznám pozadí skutečného případu, ale pokud byl film věrný, tak Matthew Poncelet byl vrah a rasista, který smrt mladého muže, podíl na vraždě mladé dívky a její znásilnění hájil slovy, „byl jsem sjetej“. Ať si kdo chce co chce říká, toto není člověk, ale zvíře. Při závěrečné popravě jsem necítil žádnou lítost, ani neždímal kapesník jako mé okolí. Přesto nemohu říci, že mě film vůbec nezaujal. Velmi detailně popisuje celý proces popravy člověka a musím říci, že atmosféra byla přímo mrazivá. Brilantní režie a herecké výkony nakonec pozvedají smysl snímku a i když Susan Sarandon byla skvěla, hlavní hvězda byl pro mě Sean Penn. Celý film jsem jím opovrhoval, ovšem na konci když se sesypal, jsem alespoň na okamžik pocítil lítost nad tragédií mladého muže a jeho života. To by se žádnému jinému herci nepovedlo. Škoda, že si Tim Robbins nevybral lepší námět, dokazuje, že je stejně skvělý režisér jako herec. ()

frbulka

Příběh o ženě, která na sebe vezme bolestné břímě dovést k pokání vraha a být mu v posledních dnech života duchovní oporou, mě přinutil k zamyšlení a dojal mě. Snímek osloví každého, kdo se zamýšlí nad tématem posmrtného života. Kdo má alespoň malou naději a věří, že ani potom nebude tma... ()

Torgal

Emocionálna nálož s jasným humanistickým odkazom. Stojí predovšetkým na úžasných hereckých výkonoch dvojice Sarandon + Penn a na vynikajúcom scenári, ktorý je na danú tému mimoriadne realistický (absentujú tu snáď všetky klišé, ktoré by tu mohli byť). Veľmi silný, ľudský príbeh. 8+/10 ()

siloalampa

Naozaj pôsobivé. Položím vám otázku: Ste za to, aby bol u nás schválený trest smrti? Je to nehumánne a neetické, že. Položím vám druhú otázku: Predstavte si, že vám niekto vyvraždí celú vašu rodinu, dokonale zničí šťastie a všetko to, na čom vám ozaj záleží. Nedokážete do konca života cítiť nič viac, než nenávisť. Tak ste za to, aby bol u nás schválený trest smrti??? ()

tranquill

"Pravda vás osvobodí..." Herecky parádní, ale nevím o čem ten film vlastně měl být. O lítosti? Tu v tomto případě postrádám... ()