Zdánlivě běžná noční krádež v lékárně se změní v krvavou přestřelku. Nikita (Anne Parillaud) je uvězněna a odsouzena k doživotí za vraždu. Dostane však šanci k vykoupení. Musí uzavřít nevypověditelnou smlouvu s vládou. Po třech letech intenzivního tvrdého výcviku, vedeného sadistickým mentorem Bobem (Tcheky Karyo) se z Nikity, nyní již pod novou identitou „Josephine", stává vládou placený a brutálně efektivní nájemný zabiják. Luc Besson vytvořil tímto filmem zcela nový koncept „la femme fatale". (Magic Box)

dopitak

Slušně to uteklo. Já jsem Viktor, čistič. A Benátky z okna koupelny. Jinak ale můžu zodpovědně říct, že známý seriál s Petou Wilson měl prostě víc prostoru vykreslit situaci, hlavní postavu i jednotlivé akce. A taky o dost hezčí hlavní hrdinku. Bessonův film není tak akční, i když drsnej je dost. Trochu jsme se chvíli ztráceli, ale vysvětlení nakonec spíš přišlo, i když se zpožděním. Třeba ty odstupy při výcviku, po propuštění, po samoobsluze. ()

nascendi

Je mi nad Slnko jasné, že Nikita je štvor a nie päťhviezdičkový film, akým dlhé roky u mňa bola. Napriek tomu, že v ňom Anne Parillaud (jedna z bývalej topky) a tomu, že si chránim svoje právo na nezávislé hodnotenia. Nikitu (odmietam ten stupídny prívlastok) som si pozrel ako dôverne známy film, aby som si opätovne vychutnal kľúčové scény a Parillaudovej stvárnenie Nikity, ako produktu ulice a doby. Ale tiež kultového čističa a "profesionála s ľudskou tvárou" v podaní Tchéky Karyu. Nikita nie je ani zďaleka dokonalým filmom. Ale je tiež pravda, že časť "dokonalých" filmov ma zanecháva pri ich projekcii dokonalo chladným. ()

Lacike

S tymto filmom mam jeden giganticky problem a to je hlavna predstavitelka, ktora je neskutocne nesympaticka az neznesitelna. Co je fakt velky problem, kedze je vo filme nonstop. Ani jej pribeh mi zase tak skvely nepripada. Taky normalny standard. Takze preco davam az styri hviezdicky? Film obsahuje mnoho vizualnych trademarkov, ktore Besson dotiahol do dokonalosti v Leonovi. Takisto Serrova hudba miestami pripomina Leona. Co je celkom logicke, kedze väcsina jeho soundtrackov znie na jedno kopyto. V momente ked sa ale na scene objavi Viktor, tak to je zrazu uplne ina liga. Co liga, uplne iny sport. A nie kvôli tomu, ze zboznujem Rena, ale kazda jeho scena je totalne vymazlena a aj bez slova z neho vyzaruje stokrat väcsia charizma ako z hlavnej hrdinky. Najradsej mam jeho scenu v ktorej si kludne stiahne okienko, urobi pif a okienko znova v pohode zatiahne. To je drsniak. Na pribehu Nikity ma bavi snad len to, ze je na zaciatku totalne sialena a vsetkeho schopna. Ziadne neviniatko. A ani nieskôr sa z nej nestane nijak extra normalna zena. Vo vedlajsich ulohach sa tu mihne mnoho hercov znamych z predoslych Bessonovych filmov, co tiez potesi. Nakoniec tu stvrtu hviezdicku proste musim dat za to, ze vdaka Nikite vznikol najlepsi film vsetkych cias a basta. Holt genialny Leon. Diky za to. 7/10. ()

Marius

Nikita je u mňa Bessonov film číslo tri po Magickej hlbočine a Léonovi. Príbeh feťáčky, ktorá po treste smrti dostane šancu stať sa očarujúcim strojom na zabíjanie v mene štátu, avšak vo vnútri stále cíti potrebu byť normálnou ženou s normálnym životom katapultoval ku sláve Anne Parrillaud a Jeana Rena. Besson je pre mňa režisérskym mágom najťažšieho kalibru a jeho filmy vždy oscilujú medzi psychikou postáv a akčnými sekvenciami. Tu bol však dôraz kladený skôr na psychiku Nikity. Akčné scény tu síce sú, ale sú krátke (až na výnimku na veľvyslanectve). To im však nebráni aby boli bessonovsky úderné. Scéna v kúpeľni v Benátkach je krásnym zobrazením hranice medzi dvoma životmi hlavnej hrdinky, ktorú tvoria iba tenké dvere medzi vraždiacou Nikitou a jej nechápavým snúbencom. Máloktorý režisér (a európsky už vôbec nie) dokázal natočiť tak dlhú šnúru päťhviezdičkových filmov (Magická hlbočina, Nikita, Leon, 5th Element, Messenger) . Vivat Besson, len dúfam že sa vráti aj ako režisér, nielen ako producent sračiek. 10/10 ()

Campbell

Brutální nikitku i přes to že je sexy jsem nikdy neuznával, přijde mi že se Besson držel zkrátka. Nebo to bylo prostě že jsem ji viděl až po jeho nejlepších filmech(i když Poslední bitva mě taky moc nebrala). Ale furt jsem doufal že to bude lepší než Leon(kterej je dokonalej) nebo 5 element. Ale prostě mě to nebralo. Reno v roli Uklízeče je sice dokonalej stejně jako představitelka Nikiti ale i přes perfektní hudbu a střich nejsem nadšen. ()

• Označení na Mercedesu, kterým jede Viktor na ambasádu, nám říká, že auto ve skutečnosti patří australské ambasádě. (džanik)
  • Jedná se o poslední film Jeana Bouise, zemřel krátce před uvedením filmu do kin. Tvůrci ještě stihli na poslední chvíli doplnit speciální věnování do titulků. (Snorlax)

Soderbergh, špióni a bojová umění

Soderbergh, špióni a bojová umění