Brutální Nikita

Brutálna Nikita

La Femme Nikita

Akční / Thriller

Francie / Itálie, 1990, 117 min

Jak jsem již napsal jinde, tento film vnímám "jen" jako takové stylistické cvičení - teprve v Leonovi rozehrál Besson s Renem potenciál námětu o nájemném vrahovi naplno. Osobně mě na tomto filmu nejvíc baví úžasná hudba a kamera, obojí je zde naprosto jedinečné. Další silnou stránkou tohoto snímku je vynikající psychologie titulní postavy - odmyslím-li si tu nesmyslnou zápletku o doživotně odsouzené feťačce, které dala vláda druhou šanci v podobně fleku nájemné vražedkyně (ech, zná vůbec čeština toto slovo?), smekám před tím, jak komplexně je zde postava Nikity vystižena (na čemž má samozřejmě lví zásluhy především její herecká představitelka, charismatická krasavice Anne Parillaud). Jinak se ale musím přiznat, že mě tento film na druhé zhlédnutí bohužel dost nudil, a místy jsem se až neubránil náznakům rozpaků z jisté trapnosti, kterou na mě tento film místy lehce dýchal (kamenné tváře záporňáků, stařičká auta, počítače i další technika... zub času se na tomto filmu stihl podepsat už velmi výrazně; nemluvě o tom, že postava Viktora Čističe mi osobně přišla téměř jako komická karikatura, u které jsem několikrát vyprskl smíchy). Čili kdybych to měl nějak shrnout, vzdávám hold tomu, jak je tento film natočen - a po této stránce bych šel s hodnocením klidně na maximum, ale protože mě opravdu prostě jen nudí, zůstávám na původních 4 hvězdách. Mimochodem ten český dabing, v němž to odvysílala ČT2, byl opravdu strašný, a výrazně snižuje výsledný dojem z filmu,.(21.10.2012)

Křehká žena pálící Desertem do čičmundů v restauraci? Cože? Nakonec, proč ne. Nikita není špatný film, ale mě neuchvátil tak jako Leon. Akčních pasáží je poskrovnu ale když už jsou tak stojí za to, jinak lyrické vykreslení Nikitiny křehkosti a zároveň vražednosti se Bessonovi povedlo na jedničku. Nejlepší scéna je ale stejně z výcviku: "Ták, teď jsem zaujal obranný postoj a ty se mě pokusíš praštit do hlav...PLESK :D(12.2.2011)

V době, kdy James Bond procházel slabším obdobím, přišel tehdy mladý a svěží Luc Besson s novou vizí tajného agenta a špičkového zabijáka. Byla jím žena a ne ledajaká! Odsouzená, poblázněná, možná až příliš mladá a přesto dobře vycvičená a neporazitelná. Vzhledem k takto nevšední postavě se film nesoustředí příliš na akci jako na její život - jak skloubit povolání tajné agentky s běžným životem? Je jen otázkou času, kdy jedno bude muset ustoupit druhému... Škoda, že film je v tomto lehce "pohádkový", neklade důraz na drobnosti, detaily, je zkrátka vcelku povrchní, ale za to i obstojně zábavný. 6/10(15.6.2014)

Myslím, že Brutální Nikita mi přivodila jeden z největších hudebních šoků vůbec:) Jakmile jsem uslyšela první melodii, následovalo to největší WTF? vůbec. Mé smysly byly rozhozené ještě nějakou dobu, a pak postupně s každou následující skladbou začala má mysl přijímat ten fakt, následovalo kruté prozření, že všechno, čemu jsem dosud věřila a co jsem považovala za hudební mistrovství, byla jen velká iluze a lež. Vysvětlím. Jako fanynka Divokého anděla si pamatuju každý hudební tón, který v tomto seriálu zazněl. Až dosud jsem hudbu v této telenovele považovala za jednu z těch nejlepších (nejen) seriálových vůbec. Nebýt Brutální Nikity, asi bych nezjistila, že všechny ty úžasné melodie, které tam zazněly, byly jen (sprostě?) vykradené z tohoto filmu. Nevím, jak je možné, že jim to někdo povolil, nebo jestli tam mají jiné zákony. Každopádně, Brutální Nikita je mistrovským snímkem, který není možná tak brutální a akční, jak by někteří od podobného filmu čekali, zato nabízí spíše civilnější a klidnější průběh děje, vlastně velmi přesně odpovídající tomu, že ústřední hrdinkou je ženská postava. Jedná se v podstatě o klasickou kriminálku zahalenou do "ženského" kabátku:) Anne Parillaud je v roli Nikity skvělá a připomínala mi Millu Jovovich v Pátém elementu. Zajisté všechny potěší Jean Reno coby Viktor "Čistič", který se tímto svým krátkým "vystoupením" již připravoval na svého fenomenálního Leona. Také se mi zalíbil fešný Francouz Jean-Hugues Anglade, od něhož jsem stále čekala nějakou levárnu, a o to víc jsem byla potěšena, když žádná nenastala. Já jsem divácky uspokojená:)(20.4.2013)

Soundtrack Eric Serra: 1. Rico's Gang Suicide ,2. Playing on Saucepans ,3. As Cold as Ice ,4. The Sentence ,5. Paradise? ,6. Failed Escape ,7. Learning Time ,8. A Smile ,9. Fancy Face ,10. First Night Out ,11. NPOKMOP ,12. The Last Time I Kiss You ,13. The Free Side ,14. I Am on Duty! ,15. Josephine and the Big Dealer ,16. Mission in Venice ,17. Fall ,18. Let's Welcome Victor ,19. Last Mission ,20. We Will Miss You ,(10.5.2011)

• - Scénou, kde mentor vrahyne poznáva jej snúbenca, sa inšpiroval Quentin Tarantino pri jeho filme Kill Bill 2 (2004). (Sociopath)

• - Brutální Nikita byl první francouzský film, který v USA překonal hranici pěti milionů amerických dolarů za tržby. (Snorlax)

• - Označení na Mercedesu, kterým jede Viktor na ambasádu, nám říká, že auto ve skutečnosti patří australské ambasádě. (džanik)