Brutální Nikita

Brutálna Nikita

La Femme Nikita

Akční / Thriller

Francie / Itálie, 1990, 117 min

První akční film Luca Bessona je dokonalou ukázkou kombinování klasického akčního thrilleru a evropského umělečtějšího filmu kladoucího důraz spíše na psychologické vyprofilování postav a pomalejší, poetičtější scény. A kromě výborné režie, skvělého hereckého výkonu hlavní představitelky a obligátního Jeana Rena jako Viktora čističe musím vypíchnout také vynikající hudební doprovod od Erica Serry. Ale i přesto že je to velmi dobrý film má místy až příliš pomalé tempo a hlavně se těžko vyhne srovnání s Bessonovým majstrštykem Leon, ve kterém,tak jako většina filmů ,samozřejmě prohrává na celé čáře.(4.2.2007)

Začátek byl dost drsnej, pak se to trošku uklidnilo. Čistič Viktor v podání Jeana Reno ale udělal hodně slušnou čáru přes rozpočet. Nikita je legendární film. Přijde mi, jak kdyby se Luc Besson od tohoto filmu odrazil a nikdy ho už nepřekonal. Vždyť i Leon se tímhle filmem inspiruje. Anne Parillaud se z ušmudlané feťačky rázem stala překrásná baba. Takovou brutální filmovou proměnu jsem předtím nikdy neviděl. Plnej počet tak nedávám jenom proto, že tenhle film je někdy až moc střelenej. Je to taková poctivá francouzská kriminálka, ale občas střihnutá nějakou ujetou scénkou, aby byla řádně dynamická. Někdy ale možná až moc.(18.10.2014)

Francúzsky šarmantný thriller,ktorý spolu s Leonom patrí k nesporným vrcholom Luca Bessona. Nekompromisná akcia sa strieda s psychológiou zameranou na "život po živote" hlavnej hrdinky, ktorú famózne stvárnila Anne Parillaud. Poteší aj krátky ale nezabudnuteľný vstup Jeana Rena ako Viktora Čističa:) Prakticky bezchybné, k môjmu dokonalému uspokojeniu chýbal iba malý kúsoček, preto 4,5*/5...(6.3.2007)

Scénář: Luc Besson .. Perfektně stavěný příběh mladé ženy, která na okraji propasti dostane druhou šanci. Šanci na život, ovšem dvojí, kontrastní. Jeden plně profesionální pro vládu a pak ten vlastní normální a "svobodný". Nikita je dnes klenot z top Besson kvarteta (Magická hlubina, Pátý element) a režisérova menší žánrová příprava na ještě o něco lepší film, a to Leon. I když zde je ten realismus mnohem silnější..(20.3.2005)

V 80. letech velká studia v Americe přišla se smrští akčních filmů, které převálcovaly artovější tvorbu 70. let a úspěšně plnily kinosály i v Evropě. Bylo to období, kdy evropské národní kinematografie sice dokázaly produkovat vlastní filmy, které se ale nedostaly do distribuce a plnily jen šuplíky výrobních společností. Luc Besson přišel s konceptem evropského akčního thrilleru, který sice nenaplňoval kritiky nadšením, ale obnovil důvěru fanoušků ve schopnosti evropských tvůrců přinést vděčnou zábavu do kin. Film má silný příběh, nanejvýš zajímavé postavy a všudypřítomné napětí. Z Anne Parillaud se stala uznávaná herečka, které Hollywood nabídl několik šancí i v zámoří, a v Americe vznikl i méně kvalitní remake. Celkový dojem: 80 %. O tom, jak to vypadá s naší distribucí, svědčí, že původní název distribuční firmu neuspokojil a musela přidat přívlastek "brutální".(14.6.2006)

• - Jedná se o poslední film Jeana Bouise, zemřel krátce před uvedením filmu do kin. Tvůrci ještě stihli na poslední chvíli doplnit speciální věnování do titulků. (Snorlax)

• - Během úvodních titulků jeden ze členů gangu drží sekeru v pravé ruce a levou vláčí osobu. V následujícím záběru se ruce prohodí, sekeru drží v levé a osobu táhne pomocí pravé. (Boly)

• - Na misi v Benátkách používá Nikita (Anne Parillaud) zbraň Steyr AUG. Jedná se o stejnou pušku, kterou používá Karl (Alexander Godunov) ve filmu Smrtonosná past (1988) nebo generál Arius (Dan Hedaya) ve snímku Komando (1985). (Narcis)