Brutální Nikita

Brutálna Nikita

La Femme Nikita

Akční / Thriller

Francie / Itálie, 1990, 117 min

Zbožňuji Bessonovy rané filmy. Magická hlubina, Pátý element, Leon a Brutální Nikita... co víc dodat. Na začátku své kariéry dokázal točit s takovou samozřejmostí, s jakou já dýchám. Krása Nikity je v tom, že ze začátku je nám dáno velmi málo indicií a jsme nuceni přemýšlet nad tím, co se děje a jak to dopadne. A to předpovědět nedokáži. Anne Parillaud svou roli pojala velmi dobře... ztvárnění chladnokrevného zabijáka v těle citlivé ženy je perfektní.(4.2.2014)

Slušně to uteklo. Já jsem Viktor, čistič. A Benátky z okna koupelny. Jinak ale můžu zodpovědně říct, že známý seriál s Petou Wilson měl prostě víc prostoru vykreslit situaci, hlavní postavu i jednotlivé akce. A taky o dost hezčí hlavní hrdinku. Bessonův film není tak akční, i když drsnej je dost. Trochu jsme se chvíli ztráceli, ale vysvětlení nakonec spíš přišlo, i když se zpožděním. Třeba ty odstupy při výcviku, po propuštění, po samoobsluze.(17.2.2017)

Soundtrack Eric Serra: 1. Rico's Gang Suicide ,2. Playing on Saucepans ,3. As Cold as Ice ,4. The Sentence ,5. Paradise? ,6. Failed Escape ,7. Learning Time ,8. A Smile ,9. Fancy Face ,10. First Night Out ,11. NPOKMOP ,12. The Last Time I Kiss You ,13. The Free Side ,14. I Am on Duty! ,15. Josephine and the Big Dealer ,16. Mission in Venice ,17. Fall ,18. Let's Welcome Victor ,19. Last Mission ,20. We Will Miss You ,(10.5.2011)

Jeden z nejlepších filmů tohoto typu. Luc Besson je prostě fakt hustej režisér to je bez debat. Nejvíc mě bavily Nikitiny mise, jejich různorodost to bylo fakt dobře vymyšlený. No a samozřejmě se dočkáme pár záběrů, kterýma se úspěšně podařilo zbořit pár klišé. No a kdo jednou viděl Jeana Rena v tomhle filmu, už na něj nikdy nezapomene. Jeho postava čističe je naprosto geniální, megacool profesionální killer kterej oddělá každýho vždy a všude a když utíká z místa činu tak projede zdí. Ostatní herecké výkony jsou také výborné, Anne Parillaud přeměnu svojí postavy zvládla fakt dobře a Tchéky Karyo tu měl dost divnou roli (ztvárnil jí dobře ale byl divnej) , ale Jean Reno prostě válí.(11.12.2005)

Tenhle "talentovaný Francouz" mi nic moc neříká a snímek si mě získával jen velmi pomalu. Začínal jako klasická nudná detektivka s Delonem nebo Belmondem, aby se pak přehoupl ve skoro psychologický film o jedné ztracené ženské duši. Této věci si na filmu cením nejvíce (kromě nečekaného konce). Čistič Viktor mě nezaujal, akční scény mi přišly jakési sterilní. Ale i tak 90% - zajímavé...(30.3.2005)

• - Na misi v Benátkách používá Nikita (Anne Parillaud) zbraň Steyr AUG. Jedná se o stejnou pušku, kterou používá Karl (Alexander Godunov) ve filmu Smrtonosná past (1988) nebo generál Arius (Dan Hedaya) ve snímku Komando (1985). (Narcis)

• - Během úvodních titulků jeden ze členů gangu drží sekeru v pravé ruce a levou vláčí osobu. V následujícím záběru se ruce prohodí, sekeru drží v levé a osobu táhne pomocí pravé. (Boly)

• - Označení na Mercedesu, kterým jede Viktor na ambasádu, nám říká, že auto ve skutečnosti patří australské ambasádě. (džanik)