Brutální Nikita

Brutálna Nikita

La Femme Nikita

Akční / Thriller

Francie / Itálie, 1990, 117 min

Drsný, stylový a bezchybný thriller. Čtyři feťáci jdou nočním městem, jeden z nich, se sekerou a vyslečený do půl těla, táhne zfetovanou holku, která ani nemůže jít. Další dva jsou vypatlaný střelec a syn majitele lékárny, kterou se chystají vyloupit. A je s nimi i dívka - Nikita. Dívka, která jediná z bandy přežije razantní střelbu přivolavších policistů. Zastřelí jednoho z policistů a je odsouzena na doživotí. Ale ne tak docela. Veřejnosti je prohlášena za mrtvou a ujímá se jí Bob, šéf tajné služby. Annie Parillaudová je v roli Nikity drsná, šílená, ale také odzbrojující a po výcviku a upravení i svůdná. Vynikající jsou také Jean-Hughes Anglade jako její milenec Marco, člověk čistých morálních charakterů, Tchéky Karyo jako démonický Bob a v neposlední řadě také Jean Reno jako fanatický Viktor čistič. Ve filmu se sice objeví jen na deset minut, ale diváku zůstane v paměti. Luc Besson v životní formě. 100%.(11.12.2005)

Jak jsem již napsal jinde, tento film vnímám "jen" jako takové stylistické cvičení - teprve v Leonovi rozehrál Besson s Renem potenciál námětu o nájemném vrahovi naplno. Osobně mě na tomto filmu nejvíc baví úžasná hudba a kamera, obojí je zde naprosto jedinečné. Další silnou stránkou tohoto snímku je vynikající psychologie titulní postavy - odmyslím-li si tu nesmyslnou zápletku o doživotně odsouzené feťačce, které dala vláda druhou šanci v podobně fleku nájemné vražedkyně (ech, zná vůbec čeština toto slovo?), smekám před tím, jak komplexně je zde postava Nikity vystižena (na čemž má samozřejmě lví zásluhy především její herecká představitelka, charismatická krasavice Anne Parillaud). Jinak se ale musím přiznat, že mě tento film na druhé zhlédnutí bohužel dost nudil, a místy jsem se až neubránil náznakům rozpaků z jisté trapnosti, kterou na mě tento film místy lehce dýchal (kamenné tváře záporňáků, stařičká auta, počítače i další technika... zub času se na tomto filmu stihl podepsat už velmi výrazně; nemluvě o tom, že postava Viktora Čističe mi osobně přišla téměř jako komická karikatura, u které jsem několikrát vyprskl smíchy). Čili kdybych to měl nějak shrnout, vzdávám hold tomu, jak je tento film natočen - a po této stránce bych šel s hodnocením klidně na maximum, ale protože mě opravdu prostě jen nudí, zůstávám na původních 4 hvězdách. Mimochodem ten český dabing, v němž to odvysílala ČT2, byl opravdu strašný, a výrazně snižuje výsledný dojem z filmu,.(21.10.2012)

„There are two things that are infinite: femininity and means to take advantage of it...“ Zatímco Karyo je jako profesor Higgins zajímavý až do posledního uvědomělého úsměvu, jeho emočně nestabilní narko-Líza musí o diváka bojovat stejně intenzivně jako o své vykoupení.. Bessonův zabijácký Pygmalion z dob, kdy jeho postavy ještě nevyklidily pole akci, nicméně do kruté poetiky nemluvného pěstitele fíkusu mu pořád něco schází. Sice ne tolik, jak Viktoru Čističovi do zaměstnance, který dodržuje zásady BOZP, ale schází..(1.12.2017)

Jak já se těšil, až zase uvidím Nikitu a tentokrát v originále. No, velké překvapení se nekonalo, musím uznat, že český dabing byl lepší, francouzština mi nesedla a Anne Parillaud při zvýšení hlasu byla nesnesitelná. Ale to stále nemění nic na tom, že Nikita je nejlepším (spolu s Leonem) dílem z Bessonovské sbírky, proto se tomu dá málo co vytknout, ve své nejsilnější době stvořil profesionální vřažedkyni, kterou zná dneska skoro každý nebo legendární scénu se zazděným oknem.(7.4.2008)

Křehká žena pálící Desertem do čičmundů v restauraci? Cože? Nakonec, proč ne. Nikita není špatný film, ale mě neuchvátil tak jako Leon. Akčních pasáží je poskrovnu ale když už jsou tak stojí za to, jinak lyrické vykreslení Nikitiny křehkosti a zároveň vražednosti se Bessonovi povedlo na jedničku. Nejlepší scéna je ale stejně z výcviku: "Ták, teď jsem zaujal obranný postoj a ty se mě pokusíš praštit do hlav...PLESK :D(12.2.2011)

• - Na misi v Benátkách používá Nikita (Anne Parillaud) zbraň Steyr AUG. Jedná se o stejnou pušku, kterou používá Karl (Alexander Godunov) ve filmu Smrtonosná past (1988) nebo generál Arius (Dan Hedaya) ve snímku Komando (1985). (Narcis)

• - Scénou, kde mentor vrahyne poznáva jej snúbenca, sa inšpiroval Quentin Tarantino pri jeho filme Kill Bill 2 (2004). (Sociopath)

• - Během úvodních titulků jeden ze členů gangu drží sekeru v pravé ruce a levou vláčí osobu. V následujícím záběru se ruce prohodí, sekeru drží v levé a osobu táhne pomocí pravé. (Boly)