Brutální Nikita

Brutálna Nikita

La Femme Nikita

Akční / Thriller

Francie / Itálie, 1990, 117 min

Luc Besson. Muž mnoha tváří. Dokáže naprosto zklamat strašným scénářem(poslední dobou stále), ale jindy dokáže posadit všechny do sedadla v kině takovým způsobem, že vás musí vyhánět až stará uklízečka v kině. Od začátku se vás Brutální Nikita snaží chytit a nepustit. Na začátku jde o lehce zdrogovanou slečnu, která neodmítne možnost vystřelit si párkrát z pořádného kanónu. Postupem času se uklidňuje a končí jako přemýšlivá, křehká a brutální žena. Luc Besson nic nenechal náhodě a k filmu přizval své oblíbence ať už hudebního mága Erica Sierru a nebo svého milovaného Jeana Rena. Ten hraje postavu, která je na plátně pár minut, ale i za tu chvíli si získá váš obdiv a to myslím smrtelně vážně. Postava Viktora čističe je perfektní. Chladná, vraždící, geniální a přitom bez myšlenek. Nikita v celém filmu prochází různými stavy ať už od skoro psychicky zničené narkomanky až po ženu co má snoubence a nechce vraždit. Bohužel Nikita, která je na jednu stranu určitě velké plus filmu a je výborně a věrně zahraná, je také největší mínus. Její neprofesionální přístup k akcím na které je poslána a její fyzický stav chvílemi překáží. Každý kdo viděl seriálovou Brutální blondýnu Petu Wilson bude filmovou Nikitou zklamán. Nejen krásou (Peta vyhrává na celé čáře), ale i přístupem, který je u Pety rozhodně profesionálnější a brutálnější. Konec, jak už je u Luca částé, je velmi působivý a přesně trefený. Luc Besson je mistr režisér, ale i perfektně umí odhadnout do jaké míry může zajít a kde má své hranice. Magická hlubina, Brutální Nikita a Leon. To jsou tři koruny krále Francouzského filmu. Jen jedno takové rejpnutí. Akční scény mi přišli v Leonovi úchvatnější :), ale to je maličkost. Nikita je skvělý mix dramatu s akcí a patří k tomu základnímu co by milovník takovýchto filmů měl vidět.(18.2.2005)

Besson prostě umí ! Už mnohokrát mě o tom přesvědčil.(4.11.2009)

Jeden ze 100 nejlepších akčních filmů - 100 Greatest Action Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Film, který mne dvakrát zaskočil. Poprvé (kdysi) svojí bezohlednou brutalitou. Podruhé (nyní) perfektní Bessonovou režií a zvířecí zuřivostí Nikity Anne Parillaud v kontrastu s oddanou chladnokrevností Viktora Čističe Jeana Reno. Nyní vím, že tužka v ruce může být nejen držená, ale i zaražená, a že Čistič není čistidlo, ale lidský stroj na výrobu a odtah mrtvol. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=167URLa-On0(29.10.2012)

Věčná škoda, že tenhle vynikající film francouzského režiséra Luca Bessona byl naprosto zabit nemožným americkým seriálem s N. Kinski.(26.3.2005)

„Ty už si strieľala?“ – „Na papier ešte nie.“ Panebože, Luc Besson ale bol! Podarilo sa mu stvoriť takú životaschopnú zápletku, že si vystačila na jeden americký remake a mnohosezónny kanadský seriál. A to, čo predvádzajú Karyo, Parillaudová, Moreauová a Anglade, to je miestami (napriek brakovému scenáru) herecký koncert.(12.7.2006)

• - Jean Reno, jenž ztvárnil čističe Viktora, hraje podobnou roli ve filmu Leon (1994). (Seejey8)

• - Na misi v Benátkách používá Nikita (Anne Parillaud) zbraň Steyr AUG. Jedná se o stejnou pušku, kterou používá Karl (Alexander Godunov) ve filmu Smrtonosná past (1988) nebo generál Arius (Dan Hedaya) ve snímku Komando (1985). (Narcis)

• - Brutální Nikita byl první francouzský film, který v USA překonal hranici pěti milionů amerických dolarů za tržby. (Snorlax)