Brutální Nikita

Brutálna Nikita

La Femme Nikita

Akční / Thriller

Francie / Itálie, 1990, 117 min

Vždycky máme možnost volby. Snažíme si vybrat tu jednodušší cestu. Někdy nás na naší cestě mohou potkat různé náhody, říkáme jim osud. Nešťastná náhoda změnila Nikitě život. No, ale, když jdete přepadnout lékárnu, tak musíte s náhodami počítat. Také byla postavena před možnost volby, i když v jejím případě asi volba není správné slovo. V následující době se z mladé ženy stala vraždící mašina, která zabijela na rozkaz. Řekněme, že seriál je filmu hodně vzdálen a takových kvalit nedosahuje. Já dám přednost vždycky raději filmu.(28.4.2009)

Jak já se těšil, až zase uvidím Nikitu a tentokrát v originále. No, velké překvapení se nekonalo, musím uznat, že český dabing byl lepší, francouzština mi nesedla a Anne Parillaud při zvýšení hlasu byla nesnesitelná. Ale to stále nemění nic na tom, že Nikita je nejlepším (spolu s Leonem) dílem z Bessonovské sbírky, proto se tomu dá málo co vytknout, ve své nejsilnější době stvořil profesionální vřažedkyni, kterou zná dneska skoro každý nebo legendární scénu se zazděným oknem.(7.4.2008)

Jeden z citovo najpôsobivejších a zároveň najbizarnejších akčných filmov, ktoré boli kedy natočené. Námet filmu je plný absurdností a po krátkom vysvetlení premisy deja by ste ho automaticky kategorizovali k béčkovým titulom, ktoré automaticky strhnú dej na prvoplánovú akciu. Besson plný chuti a nápadov vo svojom režisérskom a scenáristickom vrchole kariéry predvádza, ako sa dá z obyčajnosti prejsť do niečoho mimoriadneho. Žiadna bezduchá akcia, či tuctovosť deja. Za obdivuhodnej hereckej pomoci Anny Parillaud sa podarilo natočiť veľmi sofistikovaný a psychologicky úplný pohľad do života (dajme tomu) tajného agenta. Elegantne a vkusne je podchytený aj milostný život, no napriek tomu to nenarúša fakt, že film disponuje fenomenálnou thrillerovou atmosférou, je plný zvratov a so skvelým záverom, aké sa dnes už, bohužiaľ, nenosia. 85%.(1.12.2013)

Typický Besson ve svém nejsilnějším období. Silné a atraktivní téma zpracovává bez přemíry důrazu na pozlátko a první plán a naopak: koncentruje se na spodní proudy a psychologii postav. Akce a špionážní gloriola jsou staženy taktně do ústraní, o to větší prostor však dostává lidská dimenze příběhu o ženě, která dostala druhou šanci. Akční stránka, ač skutečně zabírá minimum prostoru, je provedená velmi vynalézavě a obsahuje značnou porci cynismu, ne nepodobného pozdější Tarantinově poetice. Anne Parillaud hraje s neuvěřitelným nasazením a drastický přerod své postavy podává s neobyčejnou mírou přesvědčivosti. O Bessonově formě svědčí i "čističovská" epizoda, která díky výkonu Jeana Rena patří k filmové klasice. Osobně mi dost vadí syntetický soundtrack a poněkud kolébavý krok vyprávění, nicméně i tak patří Nikita k absolutní klasice, na čemž nic nezmění ani tradičně debilní americký remake.(26.6.2006)

V 80. letech velká studia v Americe přišla se smrští akčních filmů, které převálcovaly artovější tvorbu 70. let a úspěšně plnily kinosály i v Evropě. Bylo to období, kdy evropské národní kinematografie sice dokázaly produkovat vlastní filmy, které se ale nedostaly do distribuce a plnily jen šuplíky výrobních společností. Luc Besson přišel s konceptem evropského akčního thrilleru, který sice nenaplňoval kritiky nadšením, ale obnovil důvěru fanoušků ve schopnosti evropských tvůrců přinést vděčnou zábavu do kin. Film má silný příběh, nanejvýš zajímavé postavy a všudypřítomné napětí. Z Anne Parillaud se stala uznávaná herečka, které Hollywood nabídl několik šancí i v zámoří, a v Americe vznikl i méně kvalitní remake. Celkový dojem: 80 %. O tom, jak to vypadá s naší distribucí, svědčí, že původní název distribuční firmu neuspokojil a musela přidat přívlastek "brutální".(14.6.2006)

• - Během úvodních titulků jeden ze členů gangu drží sekeru v pravé ruce a levou vláčí osobu. V následujícím záběru se ruce prohodí, sekeru drží v levé a osobu táhne pomocí pravé. (Boly)

• - Jedná se o poslední film Jeana Bouise, zemřel krátce před uvedením filmu do kin. Tvůrci ještě stihli na poslední chvíli doplnit speciální věnování do titulků. (Snorlax)

• - V roce 1991 byl film devětkrát nominován na Césara (za nejlepší film, režii, herečku, mladého nadějného herce, kameru, střih, hudbu, dekorace a zvuk). Sošku si nakonec odnesla pouze Anne Parillaud. (Snorlax)