Brutální Nikita

Brutálna Nikita

La Femme Nikita

Akční / Thriller

Francie / Itálie, 1990, 117 min

Luc Besson. Muž mnoha tváří. Dokáže naprosto zklamat strašným scénářem(poslední dobou stále), ale jindy dokáže posadit všechny do sedadla v kině takovým způsobem, že vás musí vyhánět až stará uklízečka v kině. Od začátku se vás Brutální Nikita snaží chytit a nepustit. Na začátku jde o lehce zdrogovanou slečnu, která neodmítne možnost vystřelit si párkrát z pořádného kanónu. Postupem času se uklidňuje a končí jako přemýšlivá, křehká a brutální žena. Luc Besson nic nenechal náhodě a k filmu přizval své oblíbence ať už hudebního mága Erica Sierru a nebo svého milovaného Jeana Rena. Ten hraje postavu, která je na plátně pár minut, ale i za tu chvíli si získá váš obdiv a to myslím smrtelně vážně. Postava Viktora čističe je perfektní. Chladná, vraždící, geniální a přitom bez myšlenek. Nikita v celém filmu prochází různými stavy ať už od skoro psychicky zničené narkomanky až po ženu co má snoubence a nechce vraždit. Bohužel Nikita, která je na jednu stranu určitě velké plus filmu a je výborně a věrně zahraná, je také největší mínus. Její neprofesionální přístup k akcím na které je poslána a její fyzický stav chvílemi překáží. Každý kdo viděl seriálovou Brutální blondýnu Petu Wilson bude filmovou Nikitou zklamán. Nejen krásou (Peta vyhrává na celé čáře), ale i přístupem, který je u Pety rozhodně profesionálnější a brutálnější. Konec, jak už je u Luca částé, je velmi působivý a přesně trefený. Luc Besson je mistr režisér, ale i perfektně umí odhadnout do jaké míry může zajít a kde má své hranice. Magická hlubina, Brutální Nikita a Leon. To jsou tři koruny krále Francouzského filmu. Jen jedno takové rejpnutí. Akční scény mi přišli v Leonovi úchvatnější :), ale to je maličkost. Nikita je skvělý mix dramatu s akcí a patří k tomu základnímu co by milovník takovýchto filmů měl vidět.(18.2.2005)

Myslím, že Brutální Nikita mi přivodila jeden z největších hudebních šoků vůbec:) Jakmile jsem uslyšela první melodii, následovalo to největší WTF? vůbec. Mé smysly byly rozhozené ještě nějakou dobu, a pak postupně s každou následující skladbou začala má mysl přijímat ten fakt, následovalo kruté prozření, že všechno, čemu jsem dosud věřila a co jsem považovala za hudební mistrovství, byla jen velká iluze a lež. Vysvětlím. Jako fanynka Divokého anděla si pamatuju každý hudební tón, který v tomto seriálu zazněl. Až dosud jsem hudbu v této telenovele považovala za jednu z těch nejlepších (nejen) seriálových vůbec. Nebýt Brutální Nikity, asi bych nezjistila, že všechny ty úžasné melodie, které tam zazněly, byly jen (sprostě?) vykradené z tohoto filmu. Nevím, jak je možné, že jim to někdo povolil, nebo jestli tam mají jiné zákony. Každopádně, Brutální Nikita je mistrovským snímkem, který není možná tak brutální a akční, jak by někteří od podobného filmu čekali, zato nabízí spíše civilnější a klidnější průběh děje, vlastně velmi přesně odpovídající tomu, že ústřední hrdinkou je ženská postava. Jedná se v podstatě o klasickou kriminálku zahalenou do "ženského" kabátku:) Anne Parillaud je v roli Nikity skvělá a připomínala mi Millu Jovovich v Pátém elementu. Zajisté všechny potěší Jean Reno coby Viktor "Čistič", který se tímto svým krátkým "vystoupením" již připravoval na svého fenomenálního Leona. Také se mi zalíbil fešný Francouz Jean-Hugues Anglade, od něhož jsem stále čekala nějakou levárnu, a o to víc jsem byla potěšena, když žádná nenastala. Já jsem divácky uspokojená:)(20.4.2013)

Výborný film se skvělými hereckými výkony. Ještě že Besson nedělá ze svých zabijáků pouhé stroje na zabíjení, ale ukazuje, že i oni mají něco jako duši. Nakonec z toho vycházejí ti, kdo zabíjejí, jako hrdinové, kterým drží diváci palce. Jistě, je to poněkud na hlavu, ale je to jen film. A když je dobře natočený, tak proč se nebavit a nenechat polechtat to temnější z našeho já, které naštěstí zůstane u většiny skryto.(3.11.2009)

Nikita je u mňa Bessonov film číslo tri po Magickej hlbočine a Léonovi. Príbeh feťáčky, ktorá po treste smrti dostane šancu stať sa očarujúcim strojom na zabíjanie v mene štátu, avšak vo vnútri stále cíti potrebu byť normálnou ženou s normálnym životom katapultoval ku sláve Anne Parrillaud a Jeana Rena. Besson je pre mňa režisérskym mágom najťažšieho kalibru a jeho filmy vždy oscilujú medzi psychikou postáv a akčnými sekvenciami. Tu bol však dôraz kladený skôr na psychiku Nikity. Akčné scény tu síce sú, ale sú krátke (až na výnimku na veľvyslanectve). To im však nebráni aby boli bessonovsky úderné. Scéna v kúpeľni v Benátkach je krásnym zobrazením hranice medzi dvoma životmi hlavnej hrdinky, ktorú tvoria iba tenké dvere medzi vraždiacou Nikitou a jej nechápavým snúbencom. Máloktorý režisér (a európsky už vôbec nie) dokázal natočiť tak dlhú šnúru päťhviezdičkových filmov (Magická hlbočina, Nikita, Leon, 5th Element, Messenger) . Vivat Besson, len dúfam že sa vráti aj ako režisér, nielen ako producent sračiek. 10/10(21.3.2005)

"Úředně jste zemřela v sobotu v pět hodin. Vězeňský lékař konstatoval, že jste spáchala sebevraždu předávkováním barbituráty. Jste pohřbena na zdejším hřbitově oddíl 8 hrob 30. Vláda se rozhodla, že vám dá ještě příležitost. - A co když nechci sloužit? - Oddíl 8 hrob 30." Nikitou se narodila, Marií se stala a jako Josephine vraždila, aby splatila svůj dluh společnosti. A mě to dost bavilo, i když daleko víc než samotná Nikita mě zaujal klid strýčka Boba a nejvíc mě pobavilo řádění Viktora Čističe. Ten byl jedinečný a já děkuju Bohu, osudu a Bessonovi za to, že si za pár let vzpomněli na jeho o kousek zabržděnějšího bráchu Leona.(9.2.2017)

• - Zbraň, kterou Nikita používá v restauraci, je nejsilnější pistolí na světě. Desert Eagle .50 AE od Israeli Military Industries váží kolem dvou kil, razancí se vyrovná síle brokovnice a vystřelené 20g projektily bez problémů projdou i neprůstřelnou vestou. (džanik)

• - Na misi v Benátkách používá Nikita (Anne Parillaud) zbraň Steyr AUG. Jedná se o stejnou pušku, kterou používá Karl (Alexander Godunov) ve filmu Smrtonosná past (1988) nebo generál Arius (Dan Hedaya) ve snímku Komando (1985). (Narcis)

• - Scénou, kde mentor vrahyne poznáva jej snúbenca, sa inšpiroval Quentin Tarantino pri jeho filme Kill Bill 2 (2004). (Sociopath)