Zdánlivě běžná noční krádež v lékárně se změní v krvavou přestřelku. Nikita (Anne Parillaud) je uvězněna a odsouzena k doživotí za vraždu. Dostane však šanci k vykoupení. Musí uzavřít nevypověditelnou smlouvu s vládou. Po třech letech intenzivního tvrdého výcviku, vedeného sadistickým mentorem Bobem (Tcheky Karyo) se z Nikity, nyní již pod novou identitou „Josephine", stává vládou placený a brutálně efektivní nájemný zabiják. Luc Besson vytvořil tímto filmem zcela nový koncept „la femme fatale". (Magic Box)

Trailer

H34D

V době, kdy James Bond procházel slabším obdobím, přišel tehdy mladý a svěží Luc Besson s novou vizí tajného agenta a špičkového zabijáka. Byla jím žena a ne ledajaká! Odsouzená, poblázněná, možná až příliš mladá a přesto dobře vycvičená a neporazitelná. Vzhledem k takto nevšední postavě se film nesoustředí příliš na akci jako na její život - jak skloubit povolání tajné agentky s běžným životem? Je jen otázkou času, kdy jedno bude muset ustoupit druhému... Škoda, že film je v tomto lehce "pohádkový", neklade důraz na drobnosti, detaily, je zkrátka vcelku povrchní, ale za to i obstojně zábavný. 6/10 ()

Campbell

Brutální nikitku i přes to že je sexy jsem nikdy neuznával, přijde mi že se Besson držel zkrátka. Nebo to bylo prostě že jsem ji viděl až po jeho nejlepších filmech(i když Poslední bitva mě taky moc nebrala). Ale furt jsem doufal že to bude lepší než Leon(kterej je dokonalej) nebo 5 element. Ale prostě mě to nebralo. Reno v roli Uklízeče je sice dokonalej stejně jako představitelka Nikiti ale i přes perfektní hudbu a střich nejsem nadšen. ()

RHK

Jeden ze 100 nejlepších akčních filmů - 100 Greatest Action Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Film, který mne dvakrát zaskočil. Poprvé (kdysi) svojí bezohlednou brutalitou. Podruhé (nyní) perfektní Bessonovou režií a zvířecí zuřivostí Nikity Anne Parillaud v kontrastu s oddanou chladnokrevností Viktora Čističe Jeana Reno. Nyní vím, že tužka v ruce může být nejen držená, ale i zaražená, a že Čistič není čistidlo, ale lidský stroj na výrobu a odtah mrtvol. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=167URLa-On0 ()

Gemini

Luc Besson se tímhle filmem v mých očích pasoval na génia toho nejtěžšího kalibru (protože Leona a hlavně Magickou Hlubinu jsem viděl až dlouho po Nikitě;)). Neobvyklost celé situace, ve které se nachází hlavní hrdinka, to jak ji její "práce" mění, dvojí život, který vede, to jsou hlavní pilíře síly tohoto dílka. Pomyslnou třešinkou na dortu je pak výkon Jeana Reno coby nezapomenutelného Viktora "Čističe". A abych se taky zmínil o muzice - jednoznačně skvělá, Bessonovi věrní spolupracovníci (takže vzdávám hold i práci s kamerou) Serra a Arbogast odvedli (dnes už bych měl říct tradičně) vynikající práci. A přiznejme si to, srovnávat seriál s filmem nemá smysl, absolutně žádný smysl... ()

HellFire

Zbožňuji Bessonovy rané filmy. Magická hlubina, Pátý element, Leon a Brutální Nikita... co víc dodat. Na začátku své kariéry dokázal točit s takovou samozřejmostí, s jakou já dýchám. Krása Nikity je v tom, že ze začátku je nám dáno velmi málo indicií a jsme nuceni přemýšlet nad tím, co se děje a jak to dopadne. A to předpovědět nedokáži. Anne Parillaud svou roli pojala velmi dobře... ztvárnění chladnokrevného zabijáka v těle citlivé ženy je perfektní. ()

• Ve 21. minutě je Nikita (Anne Parillaud) na střelnici a instruktor jí ukazuje první zbraň. Říká, že je to Beretta 23R, ovšem je to Beretta 93R. Jedná se o pistoli, která umí střílet i třírannými dávkami, takže rozstřílela terč, i když se zdálo, že vystřelila jen několik málo výstřelů. (HonzaR.)
  • Prvá scéna, v ktorej sa Nikita objaví, bola prvá scéna, ktorú Anne Parillaud pre film vôbec natočila. Luc Besson na ňu minul takmer sto záberov. Parillaud neskôr zistila, že do filmu nakoniec zakomponoval ten druhý. (Arsenal83)
  • Zbraň, kterou Nikita používá v restauraci, je nejsilnější pistolí na světě. Desert Eagle .50 AE od Israeli Military Industries váží kolem dvou kil, razancí se vyrovná síle brokovnice a vystřelené 20g projektily bez problémů projdou i neprůstřelnou vestou. (džanik)

Související novinky

Soderbergh, špióni a bojová umění

Soderbergh, špióni a bojová umění

08.09.2009

Steven Soderbergh si asi umínil, že dotáhne do Hollywoodu co nejvíce holek z „jiných odvětví“. Zkusil to s pornohvězdou Sashou Grey v experimentálním The Girlfriend Experience, teď půjde divácky… (více)

Besson sa vracia

Besson sa vracia

20.05.2005

V roku 1999 Príbeh Johanky z Arku s Millou Jovovich pomerne nečakane prepadol a jeho režisér - slávny Luc Besson (na obr.), tvorca takých kultov ako Leon alebo Brutálna Nikita - sa odvtedy venoval už… (více)