Zdánlivě běžná noční krádež v lékárně se změní v krvavou přestřelku. Nikita (Anne Parillaud) je uvězněna a odsouzena k doživotí za vraždu. Dostane však šanci k vykoupení. Musí uzavřít nevypověditelnou smlouvu s vládou. Po třech letech intenzivního tvrdého výcviku, vedeného sadistickým mentorem Bobem (Tcheky Karyo) se z Nikity, nyní již pod novou identitou „Josephine", stává vládou placený a brutálně efektivní nájemný zabiják. Luc Besson vytvořil tímto filmem zcela nový koncept „la femme fatale". (Magic Box)

cheyene

Ačkoliv tento snímek evidentně zestárnul, tak je příjemnou a zábavnou podívanou i dnes. Na nový začátek není nikdy pozdě. Proměna Nikity z rozcuchané, neupravné a hloupé holky v elegantní a okouzlující ženu, která to se zbraní umí, je velmi zdařilá. Nemohu porovnávat s remaky, jelikož jsem je neviděl, ale troufám si tvrdit, že u nich platí pravidlo: 5x louhovanej čaj není ten původní čaj. ()

Flakotaso

Vysoce nadčasové, stylové, podbarvené vynikající hudbou Erica Serry. Avšak stejně jako u všech Bessonových filmů mi tam to pověstné "něco" chybělo. Nedokážu identifikovat co, ale pocit neúplnosti je neodbytný. Stejně jako u Leona, stejně jako u Pátého elementu. Asi mi Lucův styl moc nesedí, každopádně nechápu proč ted točí Artura a Minikokoty a podobné braky, když v devadesátých letech patřil mezi špičku. ()

T2

Rozpočet FRF 50,000,000 ($7miliónov)Tržby USA $5,017,971Tržby Celosvetovo $24,000,000║ Tak toto je Luc Besson , keď ešte mal riadnu chuť natáčať. Film má svoju mrštnosť, husté scény, akčnosť, čističa Viktora(Jean Reno) a hlavne výborný príbeh, na čele s Nikitou v podaní Anne Parillaud. /80%/ ()

eraserhead666

Bessonova klasika. Byl jsem na tom jako smrad v 90./91. v kině, ale pamatoval jsem si jen tu zákládní premisu. A teď byl mile překvapený, že to není tak akční, jak bych čekal. Což je ale fajn, o to je to působivější. Anne Parillaud hodně zvláštní výkon. Jean Reno a jeho Viktor je prostě klasik. Jeden z mála filmů, kde mi Tchéky Karyo neleze na nervy. ()

Marigold

Typický Besson ve svém nejsilnějším období. Silné a atraktivní téma zpracovává bez přemíry důrazu na pozlátko a první plán a naopak: koncentruje se na spodní proudy a psychologii postav. Akce a špionážní gloriola jsou staženy taktně do ústraní, o to větší prostor však dostává lidská dimenze příběhu o ženě, která dostala druhou šanci. Akční stránka, ač skutečně zabírá minimum prostoru, je provedená velmi vynalézavě a obsahuje značnou porci cynismu, ne nepodobného pozdější Tarantinově poetice. Anne Parillaud hraje s neuvěřitelným nasazením a drastický přerod své postavy podává s neobyčejnou mírou přesvědčivosti. O Bessonově formě svědčí i "čističovská" epizoda, která díky výkonu Jeana Rena patří k filmové klasice. Osobně mi dost vadí syntetický soundtrack a poněkud kolébavý krok vyprávění, nicméně i tak patří Nikita k absolutní klasice, na čemž nic nezmění ani tradičně debilní americký remake. ()

• Jedná se o poslední film Jeana Bouise, zemřel krátce před uvedením filmu do kin. Tvůrci ještě stihli na poslední chvíli doplnit speciální věnování do titulků. (Snorlax)
  • Ve 21. minutě je Nikita (Anne Parillaud) na střelnici a instruktor jí ukazuje první zbraň. Říká, že je to Beretta 23R, ovšem je to Beretta 93R. Jedná se o pistoli, která umí střílet i třírannými dávkami, takže rozstřílela terč, i když se zdálo, že vystřelila jen několik málo výstřelů. (HonzaR.)
  • Pri prestrelke v kuchyni (cca 46.min) je jasne vidieť, ako Nikite (Anne Parillaud) v jednej scéne ostane vybitá pištoľ (záver ostane vzadu), ale keď sa ukryje naspäť za pult, tak zbraň už je opäť nabitá (záver vpredu). (zdenoeddie)

Soderbergh, špióni a bojová umění

Soderbergh, špióni a bojová umění