Brutální Nikita

Brutálna Nikita

La Femme Nikita

Akční / Thriller

Francie / Itálie, 1990, 117 min

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: F1 = 31.10.1992+SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: STV 1 = 13.2.2015, réžia českého znenia (ČT 1992) = MARIE FRONKOVÁ+ČESKOSLOVENSKÁ DVD PREMIÉRA: BONTON HOME ENTERTAINMENT = 2003 - Disk od BONTONu bol bez dabingu, obsahoval iba film s titulkami a ako bonusy len 2 trailery. (6.11.2009)(6.11.2009)

Poflakující se feťačka se ocitá uprostřed tajných služeb, v místě, kde volba vlastně žádnou volbou není. Pokud se nepodvolí, místo na hřbitově už má připravené. Z divoké a nedisciplinované Nikity se během několika let stává nejen půvabná mladá žena, ale především vycvičená agentka s jediným posláním a do papíru už se věru střílet nebude. Dvojí život ji však začíná dohánět a postupně i ničit. Křehká Anne Parillaud je v roli Nikity naprosto úchvatná, místy dojemná a něžná, jindy brutální a někdy upřímně zoufalá. Za zmínku jistě stojí i charismatický Tchéky Karyo, jenž pod drsným a nesmlouvavým zevnějškem pečlivě střeží své tlukoucí srdce a v neposlední řadě bezcitný a ledový Viktor Čistič, ze kterého běhá mráz po zádech a nahání opravdový strach. Pro mě je tento film bez vady. Prostě stručně „špica“.(30.3.2014)

To nejlepší od Luca Bessona. Mnohem propracovanější postavy, než u Leona. Nepředvídatelný příběh posaný velmi detailně a bez zbytečností popisuje transformaci bezvýznamné feťačky Nikity, k najemné vražedkyni ve službách státu. Velkým plus je, že film nepřetéká akčními řežbami, které jsou mimochodem perfektně a detailně ztvárněny, ale spíše se zaměřuje na psychické stavy mladé dívky. Perfektní herecké obsazení s Anne Parillaud a Jeanem Reno jako čističem. "Viktor, čistič."(23.3.2009)

„There are two things that are infinite: femininity and means to take advantage of it...“ Zatímco Karyo je jako profesor Higgins zajímavý až do posledního uvědomělého úsměvu, jeho emočně nestabilní narko-Líza musí o diváka bojovat stejně intenzivně jako o své vykoupení.. Bessonův zabijácký Pygmalion z dob, kdy jeho postavy ještě nevyklidily pole akci, nicméně do kruté poetiky nemluvného pěstitele fíkusu mu pořád něco schází. Sice ne tolik, jak Viktoru Čističovi do zaměstnance, který dodržuje zásady BOZP, ale schází..(1.12.2017)

Máš to na doživotí, děvče. Možná se staneš vězeňskou děvkou nebo se „náhodně“ několikrát hlavou smrtelně uhodíš o beton. Anebo ještě dostaneš poslední šanci. Mladičká a surová feťačka Nikita při vloupačce brutálně popravila policistu. Po vynesení rozsudku se probouzí v bílé cele. Na fotkách si prohlédne vlastní pohřeb a dostane nabídku – kariéru profesionálního zabijáka. V zájmu státu. Luc Besson na svou dobu balancuje na hranici rizika prohry. Věrohodnost zápletky mohli totiž tehdejší diváci slušně zašlapat do prachu země. Dvojí život v chladném světě je nicméně uvěřitelný zejména díky Anne Parillaud, která hraje s neuvěřitelným nasazením, nějaký značný neklid jsem ale z jejího osudu nevnímal. Atmosférické, tíživé, štiplavé, místy nápadité. Mise splněna. A povinnost vlastně také!!(12.1.2014)

• - Označení na Mercedesu, kterým jede Viktor na ambasádu, nám říká, že auto ve skutečnosti patří australské ambasádě. (džanik)

• - Jedná se o poslední film Jeana Bouise, zemřel krátce před uvedením filmu do kin. Tvůrci ještě stihli na poslední chvíli doplnit speciální věnování do titulků. (Snorlax)

• - Brutální Nikita byl první francouzský film, který v USA překonal hranici pěti milionů amerických dolarů za tržby. (Snorlax)