Brutální Nikita

Brutálna Nikita

La Femme Nikita

Akční / Thriller

Francie / Itálie, 1990, 117 min

Křehká žena pálící Desertem do čičmundů v restauraci? Cože? Nakonec, proč ne. Nikita není špatný film, ale mě neuchvátil tak jako Leon. Akčních pasáží je poskrovnu ale když už jsou tak stojí za to, jinak lyrické vykreslení Nikitiny křehkosti a zároveň vražednosti se Bessonovi povedlo na jedničku. Nejlepší scéna je ale stejně z výcviku: "Ták, teď jsem zaujal obranný postoj a ty se mě pokusíš praštit do hlav...PLESK :D(12.2.2011)

Osobně mám tendenci tento film vnímat spíš jako takovou "přípravu" na Leona - teprve v něm podle mě rozehrál Besson potenciál námětu o nájemném vrahovi naplno. Na Nikitě mě asi nejvíc baví úžasná hudba a kamera, jakož i vynikající psychologie titulní postavy - odmyslím-li si tu nesmyslnou, byť zábavnou zápletku o doživotně odsouzené feťačce, které dala vláda druhou šanci v podobně fleku nájemné vražedkyně, smekám před tím, jak komplexně je zde postava Nikity vystižena (na čemž má samozřejmě lví zásluhy především její herecká představitelka, charismatická krasavice Anne Parillaud). Jinak se ale musím přiznat, že mě tento film na druhé zhlédnutí bohužel poněkud nudil, a místy jsem se až neubránil rozpakům z jisté trapnosti, kterou na mě místy lehce působil (kamenné tváře záporáků, stařičká auta, počítače i další technika... zub času se na tomto filmu stihl podepsat už velmi výrazně; nemluvě o tom, že postava Viktora Čističe mi osobně přišla téměř jako komická karikatura, u které jsem několikrát vyprskl smíchy). Mimochodem český dabing, v němž to odvysílala ČT2, byl opravdu strašný, a výrazně snižuje výsledný dojem z filmu. UPDATE 20.11.2019 - Na potřetí (opět v telce) mi to překvapivě strašně sedlo, český dabing mi kupodivu ani nevadil, a celkově mi to přišlo jako téměř dokonalý film, který už dnes vnímám s obrovskou nostalgií jako pure devadesátky. Obzvlášť s přihlédnutím k tomu, jaké blbosti Luc Besson točí v posledních letech, bohužel.(21.10.2012)

S tymto filmom mam jeden giganticky problem a to je hlavna predstavitelka, ktora je neskutocne nesympaticka az neznesitelna. Co je fakt velky problem, kedze je vo filme nonstop. Ani jej pribeh mi zase tak skvely nepripada. Taky normalny standard. Takze preco davam az styri hviezdicky? Film obsahuje mnoho vizualnych trademarkov, ktore Besson dotiahol do dokonalosti v Leonovi. Takisto Serrova hudba miestami pripomina Leona. Co je celkom logicke, kedze väcsina jeho soundtrackov znie na jedno kopyto. V momente ked sa ale na scene objavi Viktor, tak to je zrazu uplne ina liga. Co liga, uplne iny sport. A nie kvôli tomu, ze zboznujem Rena, ale kazda jeho scena je totalne vymazlena a aj bez slova z neho vyzaruje stokrat väcsia charizma ako z hlavnej hrdinky. Najradsej mam jeho scenu v ktorej si kludne stiahne okienko, urobi pif a okienko znova v pohode zatiahne. To je drsniak. Na pribehu Nikity ma bavi snad len to, ze je na zaciatku totalne sialena a vsetkeho schopna. Ziadne neviniatko. A ani nieskôr sa z nej nestane nijak extra normalna zena. Vo vedlajsich ulohach sa tu mihne mnoho hercov znamych z predoslych Bessonovych filmov, co tiez potesi. Nakoniec tu stvrtu hviezdicku proste musim dat za to, ze vdaka Nikite vznikol najlepsi film vsetkych cias a basta. Holt genialny Leon. Diky za to. 7/10.(22.1.2019)

Narozdíl od Leona, mě naprosto cizí dílo, nikdy nenajdu cestu k ženě, která se ze zvířete proměnila v křehkou bytost hodnou vyšších lidských citů..nějak jsem to Bessonovi nezbaštila i s tím citovým navijákem. To však neznamená, že se mi Nikita nelíbila! Je totiž ještě jedním z těch děl, kdy její tvůrce nebyl továrnou na akční průměrnosti (např.Okrsek 13, Purpurové řeky2), ale naopak průkopníkem nového (komerčního) stylu inspirovaného videoklipy a vymývárnou mozků-televizí. Paradoxně se tento směr (Cinéma du look) pak bouří proti konzumně ustrnulému uspořádání společnosti jejími vlastními zbraněmi: Anne Parillaudová je jako Nikita přitažlivá (trochu jiným způsobem než Pamela Anderson) a ve spojení s akčními scénami (odstřelování z koupelny v Benátkách) působí tenhle mix -hmm..dovolím si použít výraz-cool. A možná -pro mne tak nevyrovnaná psychická kresba Nikity-dodává tomu slovu cool ještě hloubku... Přesto to byl krátký part čističe Viktora (který se pak stal základem celého Leona), co mě nejvíce potěšilo/pobavilo: „Musím to tu vyčistit...Kurva, vy ste ho nedodělali!“(26.7.2006)

Rozpočet FRF 50,000,000 ($7miliónov)Tržby USA $5,017,971Tržby Celosvetovo $24,000,000║ Tak toto je Luc Besson , keď ešte mal riadnu chuť natáčať. Film má svoju mrštnosť, husté scény, akčnosť, čističa Viktora(Jean Reno) a hlavne výborný príbeh, na čele s Nikitou v podaní Anne Parillaud. /80%/(19.7.2008)

• - V roce 1991 byl film devětkrát nominován na Césara (za nejlepší film, režii, herečku, mladého nadějného herce, kameru, střih, hudbu, dekorace a zvuk). Sošku si nakonec odnesla pouze Anne Parillaud. (Snorlax)

• - Jean Reno, jenž ztvárnil čističe Viktora, hraje podobnou roli ve filmu Leon (1994). (Seejey8)

• - Na misi v Benátkách používá Nikita (Anne Parillaud) zbraň Steyr AUG. Jedná se o stejnou pušku, kterou používá Karl (Alexander Godunov) ve filmu Smrtonosná past (1988) nebo generál Arius (Dan Hedaya) ve snímku Komando (1985). (Narcis)