Členka pankáčské bandy Nikita zabije při vykrádání lékárny policistu. Je odsouzena na doživotí. Dostává však nečekanou nabídku – smrt nebo výcvik a práci v tajné službě. Francouzský thriller Brutální Nikita patří mezi nejúspěšnější francouzské thrillery minulého století. Režisér Luc Besson dal právě tímto snímkem najevo, kam míří jeho tvůrčí ambice i kariéra. Představitelka hlavní role Anne Parillaudová získala za svůj výkon prestižní francouzské filmové ocenění – Césara. Za zmínku stojí herecká účast slavné Jeanne Moreauové v malé roli Nikitiny školitelky půvabu. Také dnes již slavný Jean Reno se tu objevuje ve vedlejší, nicméně velmi populární a citované roli Viktora – čističe. (Česká televize)

Trailer

Gemini

Luc Besson se tímhle filmem v mých očích pasoval na génia toho nejtěžšího kalibru (protože Leona a hlavně Magickou Hlubinu jsem viděl až dlouho po Nikitě;)). Neobvyklost celé situace, ve které se nachází hlavní hrdinka, to jak ji její "práce" mění, dvojí život, který vede, to jsou hlavní pilíře síly tohoto dílka. Pomyslnou třešinkou na dortu je pak výkon Jeana Reno coby nezapomenutelného Viktora "Čističe". A abych se taky zmínil o muzice - jednoznačně skvělá, Bessonovi věrní spolupracovníci (takže vzdávám hold i práci s kamerou) Serra a Arbogast odvedli (dnes už bych měl říct tradičně) vynikající práci. A přiznejme si to, srovnávat seriál s filmem nemá smysl, absolutně žádný smysl... ()

Tosim

Tenhle "talentovaný Francouz" mi nic moc neříká a snímek si mě získával jen velmi pomalu. Začínal jako klasická nudná detektivka s Delonem nebo Belmondem, aby se pak přehoupl ve skoro psychologický film o jedné ztracené ženské duši. Této věci si na filmu cením nejvíce (kromě nečekaného konce). Čistič Viktor mě nezaujal, akční scény mi přišly jakési sterilní. Ale i tak 90% - zajímavé... ()

T2

Rozpočet FRF 50,000,000 ($7miliónov)Tržby USA $5,017,971Tržby Celosvetovo $24,000,000║ Tak toto je Luc Besson , keď ešte mal riadnu chuť natáčať. Film má svoju mrštnosť, husté scény, akčnosť, čističa Viktora(Jean Reno) a hlavne výborný príbeh, na čele s Nikitou v podaní Anne Parillaud. /80%/ ()

Malarkey

Začátek byl dost drsnej, pak se to trošku uklidnilo. Čistič Viktor v podání Jeana Reno ale udělal hodně slušnou čáru přes rozpočet. Nikita je legendární film. Přijde mi, jak kdyby se Luc Besson od tohoto filmu odrazil a nikdy ho už nepřekonal. Vždyť i Leon se tímhle filmem inspiruje. Anne Parillaud se z ušmudlané feťačky rázem stala překrásná baba. Takovou brutální filmovou proměnu jsem předtím nikdy neviděl. Plnej počet tak nedávám jenom proto, že tenhle film je někdy až moc střelenej. Je to taková poctivá francouzská kriminálka, ale občas střihnutá nějakou ujetou scénkou, aby byla řádně dynamická. Někdy ale možná až moc. ()

Djkoma

Luc Besson. Muž mnoha tváří. Dokáže naprosto zklamat strašným scénářem(poslední dobou stále), ale jindy dokáže posadit všechny do sedadla v kině takovým způsobem, že vás musí vyhánět až stará uklízečka v kině. Od začátku se vás Brutální Nikita snaží chytit a nepustit. Na začátku jde o lehce zdrogovanou slečnu, která neodmítne možnost vystřelit si párkrát z pořádného kanónu. Postupem času se uklidňuje a končí jako přemýšlivá, křehká a brutální žena. Luc Besson nic nenechal náhodě a k filmu přizval své oblíbence ať už hudebního mága Erica Sierru a nebo svého milovaného Jeana Rena. Ten hraje postavu, která je na plátně pár minut, ale i za tu chvíli si získá váš obdiv a to myslím smrtelně vážně. Postava Viktora čističe je perfektní. Chladná, vraždící, geniální a přitom bez myšlenek. Nikita v celém filmu prochází různými stavy ať už od skoro psychicky zničené narkomanky až po ženu co má snoubence a nechce vraždit. Bohužel Nikita, která je na jednu stranu určitě velké plus filmu a je výborně a věrně zahraná, je také největší mínus. Její neprofesionální přístup k akcím na které je poslána a její fyzický stav chvílemi překáží. Každý kdo viděl seriálovou Brutální blondýnu Petu Wilson bude filmovou Nikitou zklamán. Nejen krásou (Peta vyhrává na celé čáře), ale i přístupem, který je u Pety rozhodně profesionálnější a brutálnější. Konec, jak už je u Luca částé, je velmi působivý a přesně trefený. Luc Besson je mistr režisér, ale i perfektně umí odhadnout do jaké míry může zajít a kde má své hranice. Magická hlubina, Brutální Nikita a Leon. To jsou tři koruny krále Francouzského filmu. Jen jedno takové rejpnutí. Akční scény mi přišli v Leonovi úchvatnější :), ale to je maličkost. Nikita je skvělý mix dramatu s akcí a patří k tomu základnímu co by milovník takovýchto filmů měl vidět. ()

• Během úvodních titulků jeden ze členů gangu drží sekeru v pravé ruce a levou vláčí osobu. V následujícím záběru se ruce prohodí, sekeru drží v levé a osobu táhne pomocí pravé. (Linejudge)
  • V roce 1991 byl film devětkrát nominován na Césara (za nejlepší film, režii, herečku, mladého nadějného herce, kameru, střih, hudbu, dekorace a zvuk). Sošku si nakonec odnesla pouze Anne Parillaud. (Snorlax)