Mrs. America

• USA Mrs. America
USA, 2020, 7 h 38 min (Minutáž: 45–55 min)

Tvůrci:

Dahvi Waller

Hudba:

Kris Bowers

Cate Blanchett, Uzo Aduba, Elizabeth Banks, Rose Byrne, Kayli Carter, Jay Ellis, Ari Graynor, Melanie Lynskey, James Marsden, Margo Martindale, Niecy Nash (více)

Epizody(9)

Mrs. America vypráví skutečný příběh boje za schválení dodatku k Ústavě Spojených států o stejných právech bez ohledu na pohlaví, proti němuž se zformovalo nečekaně silné hnutí odporu v čele s konzervativní aktivistkou a někdejší královnou krásy Phyllis Schlaflyovou v podání dvojnásobné držitelky Oscara Cate Blanchettové. Seriál nahlíží očima žen této éry – jak Schlaflyové, tak i představitelek druhé vlny feministického hnutí Glorie Steinemové, Betty Friedanové, Shirley Chisholmové, Belly Abzugové a Jill Ruckelshausové – na jednu z nejtvrdších bitev v kulturních válkách sedmdesátých let minulého století, která přispěla ke vzniku tzv. morální většiny a navždy změnila politickou scénu. (HBO Europe)

Arbiter

Líbí se mi, jak se seriál zaměřuje i na důlěžitost mikropolitik, kdy změnu věcí veřejných ukazuje jako dlouhodobou intenzivní práci, v rámci které je třeba působit stejně tak v oválné pracovně jako v místním zapadlém čtenářském klubu. A vedle toho Mrs. America připomíná, že ani výhra zpravidla neznamená výsledek, za jaký se člověk původně zasazoval. Zejména když strukturální nerovnosti staví příliš pevné bariéry. __ Phyllis Schlafly byla - v seriálu řečeno uštěpačně -, největší feministkou své doby. Jen jí to nedocházelo. V plnění svých ambicí, při cestě za seberealizací, šplhala po zádech a na úkor ženských práv. Sváděna rasisty a popirači univerzálních lidských práv, sama čelící šovinismu a neustále konfrontovaná s vnitřní rozporností své cesty. Cate Blanchett byla fenomenální. ()

Malarkey

Je jednoznačný, že námět u tohoto miniseriálu je čistě americký a pro Američany jak dělaný. Nicméně se tu pořád skrývá řada hezkých rolí a především série hereček, které se tu herecky doslova předvádí. A i z toho důvodu si myslím, že stojí za to tento příběh shlédnout, aniž bych musel být nutně amerikanista. Mrs. America je určitě dobře zpracovaný, dle předpokladů hodně politický a kdyby z něj tvůrci neudělali mini sérii o devíti dílech, tak si myslím, že by si klidně vystačil s dvouhodinovým filmem. V první polovině seriálu jsem až měl pocit, že tu ty ženský bojují za logickou rovnoprávnost a mají snahu vysvětlit, že rovnoprávnost ano, ale v omezeném množství. Přece po nich nikdo nemůže chtít, aby šli povinně na vojnu, nebo aby otcům jejich dětí platily alimenty, že? Ve druhé polovině seriálu se to ale letmo překlopí a seriál nabídne, kromě skvělého herectví Cate Blanchett, Elizabeth Banks, Rose Byrne i jednu fiktivní postavu, které se zde chopila Sarah Paulson a byla ze všech jednoznačně nejlepší. Nakonec musím říct, že ač je seriál zdlouhavý, má pár zajímavých momentů, o kterých jsem v rámci americké historie neměl ani ponětí a stálo za to jej shlédnout. ()

kiddo

Když člověk čte reakce a vidí, kolik zmatenců otevřeně přiznává, že ději nerozumí na úrovni úplně základních historických souvislostí (přitom stačí mít povšechné povědomí z wikipedie, že v kolébce druhé vlny není rovnost pohlaví v ústavě, vyšla tam celosvětově vlivná knížka o stepfordkách a jako bonbonek že jedna ýbrkonzervativní káča dostala do ksichtu dortem), musí se až divit, odkud se všichni ti superznalci femynystycké hrozbi berou. ()

NinadeL

9/9 Úplně si nemyslím, že jde výhradně o americkou látku jen pro americké publikum. Konec konců poválečný vývoj u nás i na západě má mnoho společných bolístek zejména v rodinném právu. Zatímco u nás za cenu východního bloku byla role muže i ženy víceméně sjednocena a bylo nutné sjednotit právo se zvykovou tradicí, překvapivě pokrokový západ se po válce potýkal s upozaděním ženy. Hluboké problémy pohledů na podobu rodiny a roli ženy ve společnosti vždycky determinovaly mnoho dalšího. Nacistickému Německu chyběly ženy ve výrobě, zatímco demokratické USA sice dovolilo ženám během války rozkvést, ale po válce je donutili stáhnout se zpět k plotně víc, než by kdy byly ochotné. Z této bilance frustrace vznikla odveta v podobě 60. let. Knihu The Feminine Mystique Betty Friedanová by si měl přečíst každý, kdo by chtěl porozumět paradoxům moderního světa. Není to už ani takový problém, její překlad máme k dispozici od roku 2002. Stejně tak v dnešním globalizovaném světě by neměl být problém chápat význam obálky magazínu Ms. s Wonder Woman. A ti, kdož stále váhají, se mohou kochat báječnými hereckými výkony Cate Blanchett nebo Sarah Paulson. ()

Aky

Pro nás trošku nesrozimutelné a tím pádem zpočátku chvílemi i otravné. Ala nekonec vlastně docela dobré, hlavně skvěle zahrané. ()

Arsenal83

Mnohým recenznetom na zahraničných fórach vadí historická nepresnosť, že mnoho zo zobrazených situácií sa nikdy nestalo, prípadne je prifarbených, aby sa to hodilo agitke. Mne vadí agitka samotná. Rovnoprávnosť žien je pre mňa samozrejmou vecou a kde je nespravodlivosť, tam ju treba odstraňovať (ale nie kvótami, čo je ľavicovo liberálny konštrukt). Ale netreba ju ukazovať v tom zmysle, že rodina, manželstvo, starostlivosť o deti je niečo odporné a prežité a naopak výdobytkom je napr. adopcia detí prípadne deti zo skúmavky a hlavne lesbizmus. Seriál je jasne točený akoby na politickú objednávku a neváha prekrúcať fakty. Veď nakoniec, kto z divákov si ich bude overovať? ()

marhoul

Máme 2021 a ERA, ačkoli ratifikovaná 38 státy, stále není součástí americké ústavy, podle mě to tam Kamala konečně napere, čili sláva! Ostuda, zpátečnictví, v podstatě neuvěřitelné a je totál nepodstatné, že jde jen o formální „gesto“, protože řada států si přijala svá vlastní pravidla a podle nich si jedou už spousty dekád. Jde o to, že banda nejen jižanských zabedněnců, šovinistů od prvního loka z prsu, tradičně zakořeněných rasistů, uvzatých primitivů, která jakoukoli emancipaci považuje za tvrdé marxistické ohrožení svého kovbojského klobouku i vlastní díry do prdele, i v dnešní době zcela paranoidně odmítá člověka jako takového, pochopitelně často ve jménu Krista nebo jiného obdobného a nevysvětlíš, že „Miluj bližního svého“, prostě ne-e, takže správně, šup s tím do Ústavy, která je jejich TOP biblí. Argument, že tohle přesně je Amerika, je srandovní, stačí otočit hlavu na sever a člověka až zatne, čemu jsou polské ženy aktuálně vystaveny. Nebudu mlátit prázdnou slámu, abychom tu netrčeli déle, než onehdá kvůli pošahané Božky, rovnoprávnost beru jako samozřejmost, v naší zemi za ní z velké části vděčíme Františce Plamínkové a Miladě Horákové, která nebyla pouze politickou obětí. Její pracovní činnost spočívala především v důsledném rozpracování započatých aktivit paní Plamínkové, Horáková v tomto směru vykonala mnohé a je škoda, že se to všeobecně neví. V Americe bylo tahounek rozmanitých hnutí v sedmdesátých letech mnoho, našinec se v nich povětšinou neorientuje, jasně teta Wiki nám trochu píchne, ale odtud je to výhled na pole neorané, z těchto důvodů je délka seriálu přiměřená. V kratší verzi by se mnoho diváků nezorientovalo. Slabým místem v plejádě obsazených byla Rose Byron, která je sice sympatická kočka, však s otřesným hlasem připomínajícím kloktání škeblí a vzácnou schopností vyjádření jednoho a půl umořeného výrazu. Cate Blanchett byla peckovní, její postavu umlátit lopatou je asi nejvýstižnější recenze, Zlatý glóbus to jistí, perfektní byla i Sarah Paulson, ta mě baví čím dál víc, chci ji vídat častěji, v celkovém součtu počin chválím i za téma, které mi nepřišlo tendenční, naopak vyloženě absurdní, kvalitní výprava, scénář, byť se s realitou v několika bodech údajně rozchází. Politika je špína, v tomto případě si toho můžeme užít měrou vrchovatou, no a k děvčatům. Oba tábory děsné. Na jedné straně přiblblé slépky na hřadu, onuce bez mozku, které tupě deklamují populistické žvásty mnohdy naprosto iracionálně vyhajpované, obávající se, že by je snad někdo násilně vypáčil z místa u dřezu, bránil jim porodit půl tuctu stejně tupé, konzervativní drobotiny a upíral jim orgastický moment, kdy si jdou k manželovi pro pár šupů na nákup javorového sirupu a mouky na lívance k snídani. Na straně druhé máme panoptikum batikovaných, nečesaných, mastných, hurónských babochlapů, které se šarmantní ženě nepřibližuje ani omylem, jejich bio odér na nás sálá i z obrazovky a člověk nemusí být odvázaný fantasta, aby úplně viděl ty nalepené krystaly na smetácích v podpaží. Tak jako ano, někdo tu ženskou revoluci vybojovat musel, nicméně vymezím se vůči oběma táborům a zůstanu si sama za sebe. Pochopitelně proto, že díky uvedeným už příliš bojovat nemusím. Takže ráda budu ženou upraveného, příjemného vzhledu i vystupování, profesně úspěšná, sebevědomá, která si užívá komplimenty mužů, dokáže si je omotávat kolem prstu, baví to mě i je, nekorektní humor vnímám jako normální srandu, stejně tak to má partička mých oblíbených buzíků, nemám problém postarat se o rodinu, nebo si udělat svůj program sólo, protože je naprosto přirozené, že se o rodinu dokáže postarat i šampión, který mi ji udělal. S radostí kvituji, že naše společnost dospěla do bodu, kdy je zcela běžné, že se chlapi věnují na plné pecky dětem, nemají problém zůstat na rodičovské, líbí se jim ženy úspěšné, zkrátka možnost se rozhodnout rovná se svoboda. A o to jde. Seriál je americký, pojednává o společenských problémech amerických, pro nás je fajn, že jsme jinde. Tedy doufám. Však pokud se Nanynka dobrovolně a krátkozrace vrhne do náruče šovinistického prasete, těžko pak nadávat celý život praseti, že je prase. ...ale to už by bylo na seriál jiný. () (méně) (více)

SlecnaSmilly

Tý kráso, Phyllis Schlaflyová byla větší megera než Cruella de Vil a ta sakra vraždila štěňátka, aby si z nich ušila kožuch. Tahle bloncka byla konzervativnější než hrášek Bonduelle, fakt. Základní premisa Phyllis Schlaflyové byla ta, že žena by měla být šťastná, když nemusí chodit do práce a může se jen starat o domácnost. Aha, já bych milou Phyllis přihlásila do Výměny manželek. Luxovat se musí aspoň třikrát denně a běda, jak starej najde na podlaze při příchodu z práce drobek. Záchod se meje v potu tváře über kyselinou dokud se neleskne jak křišťál. Mop a prachovka se ani nepouští z ruky. Nakoupit jít můžeš, ale až poté, co složitou matematickou operací propočítáš, kolik lze utratit za jídlo pro šestičlennou rodinu, potom co odečteš cíga a lahváče pro manžu. Vařit lze jen tradiční a osvědčené recepty, co zasytí. Ať žije buřtguláš! Aha, Phyllis, šťastná to každá žena, co si najde osvíceného muže, který se nebojí umejt nádobí a přivřít oči před bordelem na podlaze. ()

Marsik

HBO GO - Pro mě velmi originální téma. Přiznám se, že povědomí o nějakém dodatku o rovnosti pohlaví jsem měl až do teď nulové. Seriál byl velmi dobře zpracovaný, herecky bezchybné a díky českému dabingu jsem se v tom neztratil. Obávám se, že při čtení titulků by to bylo dosti náročné. Cate a Rose zahrály své figury na výbornou. Nemám vlastně žádné výhrady. 90% (J) ()

BoredSeal

Velmi zajímavý seriál, kvalitně obsazený (o čemž jsem předem díky Kate Blanchett nepochyboval) o složité americké společnosti. Otravovala mě lehce jen fiktivní postava zahraná Sarah Paulsenovou, která slouží jen jako jakési vodítko k pochopení pro méně soustředěné diváky (takže pár klíčových střetů ve finálních epizodách moc nefungovalo). ()

M.i.k.e

na podobné téma vzniklo v poslední době hned několik filmů (např.Misbehaviour,Glorias,...) tohle je nicméně nejzajímavější,nejlépe zpracované a nejlépe zahrané (skvělá Cate Blanchett).Samozřejmě i zde jsou zlí muži,ale ti jsou po většinu času spíš v pozadí a hlavní linka se točí kolem dvou znesvářených ženských táborů.Na jedné straně to jsou feministiky podporující zákon ERA o rovnoprávnosti,které si jdou sebevědomě za svým - pochopitelným - cílem.Na straně druhé to je pak skupina žen kolem Phyllis Schlafly,která naopak brání "tradiční rodinu" a ze všech sil se snaží zákon ERA potopit.Tahle skupina je pak v rámci celé série vlastně mnohem zajímavější než ta první.Z počátku to totiž vypadá,že má v rukávu nejeden rozumný argument proč dělá to co dělá,ovšem postupem času se ukáže,že v mnohém jde pouze o překrucování faktů a využívání polopravd a celá tahle skupina tak nakonec vypadá trochu jako současná SPD.Samotná Phyllis,ač bojovnice proti feminismu,je pak trochu paradoxně jednou z největších feministek své doby,jakkoliv se sama tak nevnímala...70% ()

BoXBe

Mrs. America není špatný seriál, ale je to seriál, který mohl být klidně celovečerním filmem. Upřímně řečeno, na ploše devíti dílů toho nebylo řečeno tolik navíc, ani zahráno, ani vyprodukováno. Nejsilnější momenty - sjezd v předposledním díle, Cate Blanche v debatách nebo ukázky politického marketingu v sedmdesátých letech - by se klidně do dvou hodin vešly v závratnější tempu a měly i potenciálně větší šanci, že tomu někdo bude věnovat pozornost. Pokud jde o to, že vůbec seriál na toto téma vznikl, palec nahoru, obzory rozšířil každopádně. ()

Qitek

Seriál který by obstál na ploše 150 minut. Tak velkou náloží vaty a nudy jsem se už dlouho neprodíral. Některé díly spolehlivě uspávali. Skvělá Blanchetka. ()

venison

S01: Jako tenhle seriál fakt hodně bavil.. Asi je to ostuda, ale o téhle americké historii jsem neměla ani páru, tak jsem moc ráda, že mi populárně naučným způsobem byly moje obzory všeobecného přehledu zase o něco rozšířeny. Minisérie je produkčně velmi zadatně vybavena. Herecké obsazení je plné zvučných jmen jako např. Cate Blanchett, Elizabeth Banks, Rose Byrne, Sarah Paulson, Margo Martindale a další, které předvádí nadstandardní herecké výkony. Krásná je sama ironie, že jedna z nejvíce feministických postav stojí na opačné straně barikády a houfně odvádí stepfordské paničky od svých ploten. V seriálu je vše - soukromá dramata, historické okénko, zákulisní politické intriky a monoho dalšího. Tempo tak akorát plus příjemné pokoukání, které vypráví příběh očima různých lidí a tak postupně skládá mozaiku událostí do jednoho brilantního celku. ()

vyfuk

Ona se ta skepse mnohdy nevyplatí. Nicméně výjimka asi nepotvrzuje pravidlo. Ani zde ne. Ale je to příjemné zpestření. Na první pohled feministické dílo, které má opět glorifikovat ženství a jejich práva se ukazuje být velice suverénní a hluboké drama, které rozehrává silné události 70. let, kdy se neperou jen feministky s macho blbečky, ale především a v první řadě boj feministek s feministkami samotnými. Ať už napříč politickým spektrem a nebo i ve vlastních řadách. Původně trochu pochybný seriál o feminismu se ukázal být spíše takovou větší a zajímavější kritikou a rozborem mezi liberalismem a konzervatismem světovým a hlavně v Americe. Poslední seriál roku 2020, který byl málem přehlídnut se velice snadno dostal mezi adepty na seriály roku. Už i kvůli skvělým hereckým výkonům, kvůli velmi příjemnému a srozumitelnému zpracování, hudebnímu podkresu nebo i poctivé filmařině. ()

Maura

Na tento seriál som sa veľmi tešila a hneď po 1. časti ma navnadil na ďalšie sledovanie. Všetko funguje dobre: výber postáv, dynamika, dialógy. Cate Blanchett nebola nikdy taká naškrobená, upätá, nenávistná ako v rámci postavy Phylis Schlafly. Glolria Steinem, ktorú si zahrala Rose Byrne, však v jednom rozhovore vzniesla námietky voči seriálovému vykresleniu boja medzi feministickým a konzervatívnym táborom. V skutočnosti vraj nešlo o žiadne cat fights a Schlafly podľa nej nemala na ratifikáciu ERA taký vplyv ako zákulisná finančná lobby (zo sektoru poisťovníctva). Každopádne, po 8. časti, ktorá je dramatickým vrcholom série, príde finále, ktoré by si zaslúžilo niečo navyše. Záverečné titulky vo mne zanechali veľa otázok, preto by bolo skvelé, keby vznikla ďalšia séria. Tém malo feministické hnutie aj v nasledujúcich rokoch požehnane. ()

krauset

Podle mě spolu s New Pope a We Are Who We Are nejlepší seriál roku 2020, který toho má mnoho co říct o současné americké politice, přestože se odehrává v letech sedmdesátých. Politické drama komponované jako souboj dvou táborů, konzervativců okolo Phyllis Shlafly a feministek sdružujících se kolem Glorie Steinem. Centrem jejich sváru je Equal Rights Amendment (ERA), schvalovaný dodatek americké ústavy oficiálně stvrzující rovnost pohlaví. Lexikon moderní Republikánské strany byl psán právě Phylis Shlafly. To ona pomohla zanést náboženský jazyk do politiky. Minisérie, byť psána z liberálních pozic, nedémonizuje konzervativní hnutí a zobrazuje politiku jako součást života a angažovanost a aktivismus jako součást politiky. Prvotřídní casting, Cate Blanchett, Sarah Paulson a Rose Byrne doplňují Uzo Aduba jako Schirley Chisholm a Tracey Ullman jako slavná autorka Feminine Mystique Betty Friedan, a břitký scénář dělají z Mrs. America jeden z nejlepších politických seriálů vůbec. ()

ER

Seriál, kde kulometnou salvu nahrazují dialogy. Většinou se točí kolem emancipace, ale s vlivem na změnu zákona a ústavy, které by posunulo ženy na rovnoprávní pozici vedle mužů. A tak vidime a slyšíme nejen řadu logických argumentů,ale i ty protichůdné. Následné averze, nebo nově vzniklá spojenectví a politické intriky jsou kořením seriálu. Jenže občas se děj dostává do repetetivní smyčky, která nepřidává žádný posun. Jen slyšíme to, co jsme již slyšeli, pouze s jinou osobou v jiném prostředí. A jen díky skvělým výkonům seriál nespadnul do průměru. ()

Watchmeni vedou Emmy nominace

Watchmeni vedou Emmy nominace