Babylon

Scénář:

Damien Chazelle

Kamera:

Linus Sandgren

Diego Calva, Margot Robbie, Brad Pitt, Jean Smart, Jovan Adepo, Li Jun Li, Lukas Haas, Max Minghella, Tobey Maguire, Olivia Hamilton, P.J. Byrne, Rory Scovel (více)

Tehdy, ve dvacátých letech minulého století, se v pouštním městečku Los Angeles mohlo snadno stát, že jste se na opulentní a divoký filmařský večírek vetřeli jako absolutní nicka a hned následující ráno se stali filmovou hvězdou. Přesně takovou trajektorii nabrala dráha herečky (zatím bez jediné role) Nellie LaRoy (Margot Robbie), která si za poslední prachy koupila hezké šaty a rozhodla se oslnit kohokoliv, kdo by jí dal šanci. Svědkem její strmé kariéry je „holka pro všechno“ Manny Torres (Diego Calva), mexický přistěhovalec, který plní filmovým magnátům i ty nejdivočejší sny (chcete-li mít na večírku živého slona, Manny ho sežene). V rámci svých povinností Manny pečuje i o Jacka Conrada (Brad Pitt), nejslavnějšího herce své doby, který moc dobře ví, jak těžké je se na vrcholu udržet, a který dělá možné i nemožné pro to, aby na něm zůstal. Na obzoru se však rýsuje revoluce, do té doby němé filmy začínají mluvit. Na Hollywood se řítí uragán změny, který mnoho životů, nadějí a tužeb zničí a smete, a jen pár vyvolených vynese nahoru mezi hvězdy. Babylon je multižánrová freska, která nenechá své hrdiny ani diváky vydechnout. Navštěvujeme s nimi dekadentní párty, kde se odehrávají věci, které byste si ani při bohaté fantazii nedokázali představit, pracujeme s nimi, sníme s nimi a snažíme se to celé přežít. (CinemArt)

Grázl83

Místy skvělé, místy nudné, místy nechutné, místy hloupé. Stopáž šílená. Celkově spíše zklamání a slabší 3* ()

BrusVejn

Bohužiaľ ma to príliš nechytilo. Úvodná polovica je veľmi efektná a hlavne vtipná (!), ale niekedy po polovici filmu som pochopil, že tento film k žiadnemu uspokojivému záveru nesmeruje. V podstate je to film o 3 rôznych ľuďoch, ktorých príbehové línie sa miestami prekrývajú a sledujeme náhodne vybrané situácie v priebehu rokov. Film obsahuje nespočetne veľa zábavných, priam až groteskných situácii a vyzerá úžasne a dokonca ani stopáž mu neubližuje. Dôvod prečo mu nedávam 4 hviezdy je ale to, že vo mne na konci nevyvolal absolútne žiadne emócie. ()

Heywood

Nakonec jsme dal vše do banku a důvody jsou asi tyto:  Margot Robbie hraje tu zoufalku skvěle, Pitt nezklamal, Maguire byl fantasticky otřesný, a film ukázal, co se stane, když potkáte svou femme fatale. Dopadnete bídně. Stopáž je sice vražedná, ale nenudil jsem se. Konec byl trochu očekávaný, ale jinak ukázka druhé strany mince továrny na sny byly skvělá a večírek velkolepý. Kamera bez chyby, některé scény velkolepé - komparz válečníků mě téměř dorazil. Co tam ale bylo doslova nadpozemské byl soundtrack. Od začátku až do konce, prošpikovaný sekvencemi ze Zpívání v dešti, ale to byl nářez. V 7.1. mi to fakt libozvučilo. V závěru obrazů jsme hádali , co vše vidíme (Ten Buňuel byla pecka) a trefili jsme z poslední doby asi všechno. Ano byla to takové svérázná pocta vývoji filmu, ale podaná stylem, který stojí za to vidět. 90% PS. Kdo má doma Olgu? Ha ha.. ()

Scaevola

Hollywoodský metatext lavíruje mezi komediálními scénami sršícími energií a nápadem a osudově laděnými dramaty postav, které si za vše mohou samy, jsouce okouzleny zlatavým prachem hvězd, což dodává snímku neopakovatelnou atmosféru surrealistického, či možná přesněji dadaistického snu. Napadá mne srovnání s Dantovou komedií, jenže v opačném směru sestupu z nebeských výšin až do pekel s T. Maguirem jako ďáblem, ale mnohem spíš se kloním k okřídlenému "umění pro umění", respektive "řemeslo pro řemeslo". Ostatně na třpytivé pozlátko kolem hnijícího jádra se tu namnoze odkazuje, a to jsem jistě ještě nespočet odkazů, aluzí a metafor přehlédl kvůli dech beroucí stylizaci a hereckým výkonům. Velkolepý snímek se tudíž stává tím, co sám hodlá zpodobňovat... a myslím, že to vlastně byl tvůrčí cíl. ()

Paserak

Film je fajnový. Mňamkozní... Ale bude to mít strašně těžké. Na tohle veledílo normální člověk do kina nepůjde.... To mi věřte. ()

Dawydov

Love letter filmovému umění, který je sám vrcholným filmovým uměním. Náhled do zvrhlosti světa za kamerou, který je sám občas zvrhlý. Oslava herectví, filmového řemesla ve snad všech profesích, mistrně vypiplaný film, u kterého divák žasne, jak se mohlo podařit vše tak úžasně zchoreografovat a zrealizovat v takovém rozsahu a stopáži. Maximální využití možností filmového vyjadřování. Je to velkolepé, opulentní, přitom v komorních scénách niterné. Celkově ale vždy maximálně intenzivní. Je to více o filmovém průmyslu než o konkrétních postavách, ale to je myslím záměr. Oni jsou jen součást "něčeho většího", jak doslova říkají. A velké to je. Velké uznání pro Chazella, který je zároveň režisérem i jediným scénáristou. Tvůrce s velkým T. Čistých 5*. Velké plátno a pořádný zvuk určitě výhodou. Herecké výkony, zejména Margot Robbie, fenomenální. A je to místy mimořádně vtipné! ()

F2003F

Zvláštny film prezentujúci sa realisticky, ale s plno nezmyselnými momentmi. Marketingovo vzbudzujúci prehnaný predbežný záujem sa nakoniec ukázal byť úplne obyčajným v zaujímavom prostredí. Nečakane nevýrazné herecké výkony až na predvádzajúceho sa Tobeyho. Ten by si zaslúžil konečne viac priestoru a tu je skvelo vidieť ako po ňom túži. Stačí si pozrieť len časť s jeho postavou, zvyšok za to nestojí. Kvôli nemu dávam štvrtú. ()

sirjohn

Filmařina o čisté filmařině. Jízda, ve které je chaos zvládnutý s precizní spontánnosti. Ano, tento pojem zde platí. Omlouvám se, ale když vidím některá hodnocení, nemohu si odpustit pro některé příměr - kdo viděl a ocenili Tenkrát v Hollywoodu a ne toto, pak by si měl dát k filmu jedno víno (láhev). Přiznávám, že je na film třeba se nechat vtáhnout do děje, ale to by byla výmluva; tak mazejte pro to luksusní Bordó-auks a šup šup si dát reparát! :) P.S.: Jestli je tohle začátek Verbalovatění, tak to jde za vámi!! :) ()

ZetDaElO

Pre mňa najlepší, najprekvapujúcejší, najintenzívnejší a najlepšie spracovaný film posledných rokov. Láska ku filmom a previazanie s mojim obľúbeným muzikálom Singing in the rain je už len povestnou čerešničkou namočenou v brandy a kokaine na záver. ()

Tomas_PO

Očakávané dielo, ktoré v dlhých, predlhých 3 hodinách subjektívne neoslnilo. Dokonca viackrát umožnilo ťažkým očným viečkam ostať aj na pár minút zavreté. Kamera a kostými sú ale prekrásne, rovnako scénické interiéry a exteriéry, v tomto smere remeselne precízne zvládnuté dielo. No ostatné nezaujalo, do istej miery pripomínajúc Once Upon a Time in Hollywood (2019), vrhajúc diváka do hĺbok Hollywoodskeho priemyslu, ktorý až tak dôverne poznať nemusí. ()

rigby

S těmito holywoodskými dekadentními velkofilmy jsem měl vždycky problém. Přijde mi, že si to točí filmaři sami pro sebe. Ale vždycky to zkusím, protože mě nalákají pozitivní ohlasy. A vždycky odejdu zklamaný. Ani v tomto případě tomu nebylo jinak. Ale natočeno je to opravdu dobře. Jinak je to jenom můj problém, že mě to neoslovuje a nic mi to nepřináší. ()

DeadRedDave

Není důležité co jsme dělali, co jsme říkali, jak jsme žili, ale co jsme po sobě zanechali a hlavně čeho jsme byli součástí. Touto větou by se dal celý Babylon Damiena Chazelle shrnout. V dnešní době autorským projektům za 100 a více milionů moc pšenka nekvete. Pokud nejste Cameron, nebo Nolan máte to těžké a bude to ještě těžší jaký kasovní propadák Babylon v kinech je. Naštěstí pro nás kasovní neůspěch nerovná se kvalita filmu, protože když si na něj zajdete, epičtější podívanou ukotvenou v modernějším reálném období budete obtížně shánět. Více jak tří hodinová jízda a já si jí užíval do poslední minuty. Třiceti minutový úvod je vlastně jedna velká nekompromisní (Vlk z Wall Street je oproti tomuhle čajíček) párty, která je tak kompozičně, hudebně a vizuálně propracovaná, až vám nezbude nic jiného než si do rytmu klepat nohou a strašně si to užívat. To by ale samo o sobě dobrý film nedalo. Babylon vás vtáhne do starého Hollywoodu a ukáže vám velice vtipnou formou, jak se vlastně v té době sny převedené na plátno natáčely. Hudba, která film doprovází, je fantastická a přidává snímku energii a dravost, ale zároveň dokáže zabrnkat i na emocionální strunu. Kritiku pak zaslouží scény, které moc neposouvají děj, kdyby se tak 15 až 20 minut vystřihlo nic moc by se nestalo, hlavně část s rádoby záporákem, působí zbytečně. Jinak se ale jedná o velice strhující podívanou, výlet do jiné doby, kde si lidé žili svůj sen, ale už se nedokázali vyrovnat se situací, když sny a lidé v nich odejdou do hloubky tmy. Úžasný film 9/10 ()

Mrsina

Já jsem unešen a fascinován. Jedná se o naprosto poctivou a dokonalou filmařinu, která se neviděla už mnoho let. Všichni herci byli naprosto úchvatní, ale stojím si za tím, že si ten film Margot Robbie ukradla hlavně pro sebe. Úžasný hudební podkres a geniální prostřihy. Nejen, že nám film nabízí příběhy tří různých postav, které se setkaly v Hollywoodu, ale taky divákovi představuje vývoj celého toho natáčení od samotných začátků, což je ještě navíc prokládáno, řekněme, vážnými scénami, které nám dokazují, proč je médium hraného filmu něco úžasného a kouzelného. Je to bizarní, je to vtipné, je to nemravné, ale to všechno patřilo k té době a největší slávě Hollywoodu. A závěr, nevím proč, mě úplně emočně odrovnal. Je to první film v tomhle roce, ale už teď musím říct, že je to daleko lepší, než nejlepší filmy v předešlém roce. Klidně teď hned bych na to šel znova do kina. ()

blackman7

Tak takovou filmovou extázi jsem nezažil opravdu dlouho! Budu to ještě nějakou dobu zpracovávat. Přes 3 hodiny dlouhá stopáž mi vůbec nevadila, jestli něco, tak jsem ke konci toužil ještě po dalších 3 takových. Zřejmě to není film úplně pro každého. Jsem ale přesvědčen, že většina filmových obdivovatelů bude litovat, že mají jenom dvě oči. Je tam zkrátka tolik k vidění! A jak panečku elegantně a efektivně ten film dokáže manipulovat s náladami diváka, je prostě fenomenální. Fakt, že to je finanční propadák, je skoro k breku, asi jako to bylo u Posledního souboje. Lidi dneska prostě nevědí, na co do kina chodit. Díky traileru, který skutečně jen navnadil a úspěšně neukázal jen ty nejlepší momenty, jsem až takhle monstrózní jízdu nečekal. A jak úžasné překvapení to bylo! Po všech směrech poctivá filmařina, která zas jednou pro změnu přináší i nějaké to hlubší poselství - v dnešní době obzvlášť příjemné. Ačkoliv, mám pocit, že film není určen jen pro "běžné" diváky, ale i pro Hollywood samotný. Těch všelijakých metafor pro nechutenství, které se za Hollywoodským pozlátkem nachází, je tam požehnaně. Od herečky/neherečky žijící v žumpě, která se v převlečení snaží dostat na "nóbl" párty, až po Tobeyho průvod podsvětím - čím hlouběji pod povrchem, tím odpornější. Žádná scéna v tom filmu není zbytečná. Nejspíš se neubráním i druhé návštěvě kina. ()

CheeseFigure

Ja som si to užil. Sledujeme osudy štyroch postáv, ako sa vyrovnávajú so slávou, ale i s nástupom zvukového filmu. Je to absurdná dráma, miestami vážne vtipná. Chazelle veľa vecí tlačí do výšin absurdna, aby zdôraznil krásne, ale hlavne tie zlé stránky filmového priemyslu. Herci sú skvelí, či už sa bavíme o Diegovi Calvovi, sympatickom Bradovi Pitttovi, alebo vážne sexi Margot Robbie, ktorá to na plátne riadne roztočila. Môžem tomuto dielu vytknúť jedine to, že Chazelle nevie, kedy to ukončiť. Čím viac sme sa blížili ku koncu, tým viac som mal pocit, že už to malo skončiť. A ten artový koniec plný farieb a prestrihov na rôzne filmy bol, podľa mňa, cez čiaru. Ale i tak musím Babylon, ako fanúšik filmov, hodnotiť vysoko. Toto bol film pre mňa. Film o filme, o jeho krásach, vzostupoch, ale i pádoch. ()

Alvin

Hned z kraje filmu Chazelle naservíruje divákům několik scén, které pomyslně vykolíkují hřiště a terén, aby bylo všem jasné, že to bude hřiště velikánské a terén divoký. Sice si zrovna nelibuju ve fekálním humoru, tunách koksu a sexuálních orgiích, ale jako úvod do filmu, kde je všechno povoleno, to funguje. Další hodinu a kousek "na placech" jsem si užil nejvíc, protože to je jednak krásný pohled do zákulisí filmařiny, a vůbec nevadí, že dnešnímu divákovi časově hodně vzdálené (ba naopak) a za druhé se tu dá fandit hned všem hlavním hrdinům najednou. Jenže tak jak jsou rozdané karty je jasné, že to nebude směřovat k nějakému všeobjímajícímu happyendu. To by mi až tak nevadilo, fandit se dá i do smutného konce, ale já jsem se v poslední části filmu od hlavních hrdinů odpojil a bylo mi vlastně jedno, jak to s nimi dopadne. Ta poslední část myslím nejlíp dokazuje, že Chazelle po předchozích úspěších dostal od studia bianco šek a rozhodl se ho využít zcela po svém, ať se to lidem ze studia a v sálech bude líbit nebo ne. Když čtu jaký je to v americe kasovní propadák, tak je to přímo ironie osudu, protože o tomhle přesně ten film je, o raketových vzestupech a strmých pádech, o vrtkavosti divácké přízně a o kinematografii, která se pořád vyvíjí a přizpůsobuje divácké poptávce. Nedávno jsem taky tři hodiny seděl v kině na nových Cameronových omalovánkách a bylo narváno. Teď nás bylo v kině jedenáct. Ani to hvězdné jméno Brada Pitta víc lidí nepřilákalo. Ale kdoví, třeba si všichni hlavní zúčastnění řekli, že si natočí takový divácký na truc film, pompézní oslavu jejich řemesla a s tou fackou od mainstreamového publika počítali od začátku. ()

Paramount oznámil řadu nových projektů

Paramount oznámil řadu nových projektů