Děj filmu tvoří příběh paní Zdislavy z Lemberka, o níž vypovídají legendy jako o hluboce věřící ženě s léčitelským darem, která se plně obětovala službě nemocným a trpícím bližním. Tvůrci filmu se soustřeďují na posledních sedm let hrdinčina života. Zdislava, která podle historických pramenů žila jen krátce (pravděpodobně v letech 1220–1252), však zanechala v srdcích a v paměti lidí nesmazatelnou stopu, než kdyby byla jen skvělou matkou a laskavou hradní paní svých poddaných. Její osobnost tvůrci představují jako oduševnělou a milující ženu. (Magic Box)

majo25

Pekne vykreslený stredovek, atmosféra kopírajúca temnú dobu, životopisný príbeh však viacmenej vycucaný z prsta. Pomalé tempo vytrháva iba pár vrtkejších scén a hereckú kvalitu pozdvihuje rovnako iba pár (starších) hercov. Ale inak solídne spracovanie. ()

dr.fish

Naprosto po revoluci ojedinělý počin. Historické filmy na takové vysoké úrovni se u nás už netočí. Ve scénáři je použita řada historických spojitostí (pád Jeruzaléma, bitva u Lehnice atd.), jež činí film ještě šťavnatějším. Atmosféru a duch doby reprezentuje snímek též skvěle, Daniela Kolářová v roli sv.Anežky se mi zapsala trvale do paměti. Na takovéto druhy filmů by se měly hledat peníze, aby nové generace s našly ztracenou národní hrdost. 80% ()

farmnf

Milena Steinmasslová, naše velmi dobrá a krásná herečka tu odčiňuje vše co v životě napáchala jako svazačka, dcerka komunistických oligarchů a agitátorka mládeže. Vše dobré páchá coby světice Zdislava po boku hvězd jako je Rosner, Preiss a Kemr. Neobyčejný, zapomenutý a citlivý příběh Rážův. Někteří lidé jsou tak dobří a šlechetní, že odměnou jim je pouze smrt v mladém věku. Doporučuji přečíst komentář sportovce. ()

elle

Jeden z mála echt-historických českých filmů, které se u nás po revoluci natočily. Moment - kromě pohádek - mě skoro nic nenapadá. Škoda, že se postava Zdislavy a její osud nevyloupl výrazněji. Obětování se její postavy neocenil ani její pan manžel ani diváci, pro které je odříkání se kvůli humanitě hodně cizokrajnou a nepřitažlivou hudbou. Podle mě Milena Steinmasslová je sice dobrá herečka, ale nemá tu správnou filmovou chemii pro hlavní postavu a tahouna , navíc mi ražení filmu hodně připomínalo spíš výpravnější televizní dílo a na to, že jsem to viděla v kině mi to opravdu utkvělo jen okrajově. Tekrát jsem se zbytečně nadchla, že by to mohlo rozpoutat natáčení historických snímků v naší produkci - škoda. Nicméně to bylo dílo poctivé, mělo velkou snahu odvyprávět velký příběh historicky i s duchovním poselstvím a ráda bych ho viděla znovu a třeba se nechala i víc nadchnout. ()

jitrnic

Myslím, že Ludvík Ráža uměl skvěle vytvořit ve svých filmech ponurou atmosféru (i když to byl bohužel často jeden z mála jejich kladů), dost mu k tomu pomáhala Hapkova hudba i výběr herců (Dlouhý, Kemr, Rosner). U pohádek pro děti to někdy mohlo vadit, k příběhu z temného středověku se však tento styl skvěle hodí. ()

ghatos

Zapomenutý hodnotný kousek z první poloviny devadesátých let. Ponurá středověká atmosféra plná bolesti a odříkání má dobré parametry. Možná to chtělo více rozpitvat vedlejší postavy a celkovou politickou situaci. Film je zvláštní i z hlediska herců (M. Růžek, J. Kemr, B. Rösner, R. Brzobohatý, O. Vetchý atd.). Vidět tolik významných českých herců různých generací v jednom porevolučním filmu je rarita. 68%. ()

Asenath

Zdislava z Lemberka, jedna z mých nejoblíbenějších historických postav, působivě vykreslený středověk a vynikající Boris Rösner. Kombinace zodpovědná za to, že V erbu lvice je pro mě fascinující film už od dětství. ()

Gekacuk

Čeští filmoví fanoušci se konečně dočkali. Česká televize se opět odhodlala pootevřít své archivy připomínající spíše trezory a umožnila divákům shlédnout 20 let starý vynikající film „V erbu lvice“. Tento historický film se v rámci daných podmínek velmi podařil. Sice je zde patrný nedostatek finančních prostředů, ale to je nahrazeno uměním tvůrců filmu a plným hereckým nasazením všech účinkujících. Pro Milenu Steinmasslovou to byla životní role, pro Josefa Kemra a Martina Růžka pak role poslední. Představa, že Josef Kemr vytvořil roli šíleného mnicha doslova na smrtelné posteli, je mrazivá. Doufám, že film vyjde i na DVD, které bude doplněno vzpomínkami účinkujících. ()

Ferinka

Absolutně nesouhlasím s podhodnocením tohoto filmu.......Herecké výkony skvělé a středověk jak řemen ve své tmavší podstatě vykreslen bravůrně. ()

Jungolink

Snímek o patronce diecéze mého rodného kraje jsem si nemohl nechat ujít. I když film jako celek trpí několika neduhy, které jsou však vzhledem ke standardům české kinematografie odpustitelné a pochopitelné, lze ho doporučit jako „reálný“ obraz první poloviny 13. století. Milým překvapením pak určitě jsou cameo role Viktora Preisse a Daniely Kolářové jako královských sourozenců Václava I. a svaté Anežky. ()

bari68

Na filmu je najzaujímavejší jej námet, resp. postava Zdislavy z Lemberka, ktorá ma zaujala. Inak je to v podstate len mapovanie posledných rokov života s úzkou dejovou osou, ale s dobrými hercami, kvalitnou výpravou a uveriteľným vyobrazením stredoveku. ()

Paity

Milena Steinmasslová se snažila, ale moc to nešlo. Svázána poměrně nudným scénářem se prostě nemohla ukázat, jak by asi i sama chtěla. ()

EKLEKTIK

"Stále na ní musím myslet." Ať to byla pravda, nebo ne, autenticitu to mělo a o nadčasovém odkazu, snad ani psát nemusím. ()

Mikino00

Jako sonda do středověkého světa zdařilé, jako příběh již méně, osudy Zdislavy nejsou natolik poutavé, aby byly nosnými pro 90 minutový film. I když jsem si užíval syrovost doplněnou podmanivou hudbou a hlavně skvělého Rösnera, jaksi jsem ztrácel zájem o dosti monotonní děj točící se okolo svaté Zdislavy. ()

mira007

Oceňuji snahu o historický film,který je poctou jedné z našich největších osobností středověku. ikdyž výsledek je tak unylý. ()

pipapa

Chvíli jsem si zvykala na tuto zfilmovanou legendu a adaptaci literární předlohy a posléze jsem musela uznat vysokou kvalitu filmu a profesionalitu a vytříbený vkus režiséra Ráži. Na malém prostoru a bez početného komparzu, zato ale s výborně vybranými herci, skvělou výpravou a krásnými (českými)exteriéry podal režisér Ráža věrohodný a unikátní obraz raného středověku u nás... Michal Dlouhý je úžasný jako potulný německý minstrel, Boris Rösner má/měl vše potřebné pro role drsných a tvrdých chlapů, čiší z něj divoká mužnost a je velmi přitažlivý...Velmi příjemné vidět zřídka "používanou" slovenskou Evu Krížikovú...Ale všichni zúčastnění aktéři jsou na jedničku... Po r.1989 natočit takovýhle skvost, klobouk dolů! Stará poctivá filmařina se holt nedá zapřít...Bonbónek pro filmové fajnšmekry! ()

zdeny99

Zfilmovaný příběh Zdislavy z Lemberka mi nabídl, to co jsem od takřka očekával. Že bude chvílemi fascinující a chvílemi zdlouhavý, a to se také stalo. Fascinující se tím reálným pojetím, které ukazuje chudý až bídný život lidí 13. století. V jaké nouzi žili, neznali nic jiného než jen špínu, nemoci, hlad a morové rány. Jedinou spásu hledali v Bohu a ve Zdislavě. Ta jim pomáhala celý život jako Ježíš Kristus, ale sama umřela po svých třicetinách. Jak to řekl ve filmu Boris Rössner: "Všem jsi pomohla. Sobě jsi nepomohla." Úchvatné bylo vyobrazení Lemberku 13. století, který vypadá jako malá tvrz a dobové reálie masek, výpravy a tomu všemu pomáhá vynikající kamera a podle mě i děj zasazený do chladného počasí, které ještě více nastiňuje mrazivou atmosféru tohoto příběhu. Na druhou stranu jsou tu i sekvence, kdy se tu hodně mluví, což je hodně na škodu a film tak má svá nudná místa. [1305. hodnocení, 54. komentář, 65%] ()

Kolssteyn

Prostředí to bylo hezké, stejně jako kostýmy a masky. Ovšem za to děj nebyl již tolik dynamický, chvílemi mlel na prázdno, čemuž ještě ubírala retro kamera silně připomínající filmy ze 70tých let a velice vlažné herecké výkony. Překvapením pro pro mne bylo, že to šlo do kin... :) ()