Epizody(9)

Trailer 2

DaViD´82

Pulpový echt (jakože ale opravdu echt) násilný gangsterský epos jak má být aneb "moderní Gangy z Birminghamu prohnané akční choreografií Zátahu se špetkou ritchiovek". A Evans této premise dostává nejen se ctí, ale i hektolitry prolité krve a nějakého toho gore během časté, různorodé a vymazlené akce. Má to vše, co byste od pravověrné gangsterské žánrovky čekali. Silné charaktery, skvělé obsazení, filmovost, osudovost a vrážení si kudel do zad. V tomto případě v přeneseném slova smyslu i tom doslovném. Obstálo by to samo o sobě čistě jako gangsterská sága o střetu několika rodin/společenských tříd, o pomstě, o cti, o rodině a především prachách a moci. Jenže je zde nadstavba, která to povyšuje nad obyčejnou poctivou gangsterku. A sice choreografie a provedení syrových akčních scén. Evans se nezapře a raidovské pověsti nezůstává dlužen ani tu poslední zlámanou kůstku v těle. Být to prachsprostá přehlídka bezmyšlenkovitých násilných akčních orgií pospojovaných výrazně horší mírnix týrnix náhražkou děje, tak by to stejně aspirovalo na plnou palbu. Ano, tak je tento aspekt dobrý a (nejen) v rámci seriálové akce přelomový. Kdo něco podobného kdy zkusil v seriálové podobě? V několika scénách Daredevil a párkrát Banshee? Jenže tady lahůdková kaskadérská akce není hlavním lákadlem. Jsou tu nepochybně pasáže (a díky páté epizodě celé díly), které zkultovní a budou se po stránce provedení, intenzity a choreografie rozebírat až do svatého Dyndy. Přes veškeré kvality je však akční složka "pouhou" třešničkou na dortu kvalitního gangsterského korpusu. Ne, to vlastně není pravda. Gangy Londýna se nedají zredukovat na gangsterskou ságou s prvky akce či akční seriál s prvky gangsterky. Oba aspekty jdou natolik nerozdělitelně ruku v ruce, že tvoří svébytný celek, který si nelze nezamilovat. Pokud na něj budete mít dostatečně odolný žaludek. | S1: 5/5 | ()

J*A*S*M

Před závorku bych jako řídící argument vytknul, že nemám rád gangsterky, protože mi na nich povětšinou vadí obrovské množství navzájem splývajících a nesymaptických postav (gangsterů a jejich poskoků) a překombinovaný děj, v němž nestíhám držet niť s tím, kdo na koho zrovna šije boudu a kdo koho ojebává. To platí beze zbytku i tady. V první půlce epizod mě to ale ještě bavilo hodně, zvlášť sladká tečka v podobě nějaké šílené akční / brutální scény byla vždy velmi příjemná. Pátá, relativně samostatně stojící epizoda, je úplně nabušené home invasion a jasný vrchol seriálu. Evans se nezapře. Bohužel pro poslední čtyři díly převzal režijní otěže Xavier Gens a imho je to režijně o třídu níž než v případě Evanse a Hardyho, a je to znát. A v důsledku mě Gangs of London právě tehdy přestaly bavit a zajímat. Fanouškům gangsterek to ale jde doporučit bez váhání. ()

Fr

„TOHLE NENÍ OBYČEJNÁ VÁLKA GANGŮ...“ /// Tak kurva, lidí je tady jak při stavbě kostela…Kam se sere starej dobrej Kmotr. Je to rasově vyvážený (a možná i genderově…) a první díl má hodinu a půl. Aby to jako mafiánsky rozjeli… Rodina starýho Finna Wallace moc sympatií nepobírá, za zmínku stojí i to, že černoch dostává přes držku od bělocha a chvilku trvá, než to nabere správný tempo. Od cca 4. dílu je to celkem krvavá řežba. A nádherná! Dobrá stopáž, různý národnosti přináší rozdílný snahy o pomstu a zápletka další série by mohla bejt kurevsky dobrá! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Hledám něco, co bych ve jménu „Black Lives Matter“ zakázal. 2.) Nevím, jak jednoduše zlikvidovat celou rodinu. 3.) Thx za titule „Samanthe“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ ** ()

tron

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Viem, čo je Gareth Evans zač. Zistil som to už v roku 2013, kedy natočil nezabudnuteľnú hororovo-akčnú nonstop jazdu, geniálny kraťas Safe Havens (z antológie V/H/S 2). To, čo tam predviedol, bolo neuveriteľné. Niečo také som snáď nikdy predtým nevidel. A to som už vtedy toho videl dosť. Takže z niektorých pasáží seriálu Gangs of London som nebol šokovaný. Vedel som, do čoho idem a pravdupovediac aj som to očakával. Napriek tomu viacero výjavov zaskočilo aj mňa. A to už je vážne čo povedať. Skoro každý diel obsahuje dlhšiu akčnú scénu tvoriacu chrbticu danej časti. Či už je to blbnutie so snajperom, mačetami, (až hororovým) „mäsiarom“ alebo dejovo najzbytočnejšia (ale v konečnom dôsledku paradoxne najlepšia) epizóda na tému home invasion. Intenzita a brutalita vami zatrasú, otrasú a potom vás nechajú tak a vy sa z toho pár minút spamätávate a vravíte si, že by azda bolo lepšie, ak by ste to nevideli. Miestami je to nie už ani tak gore, ale splatter porno. Čo niekto bude sledovať s akčným nadšením a iní to vzdá v úvodnej minúte, kedy Sean zapáli chlapa (ako moja pani manželka). Problém je, že po scenáristickej a hereckej stránke je to jeden veľký priemer, ktorý ešte mohutnejšie podčiarkujú a zvýrazňujú prepálené minutáže (každý diel trvá skoro hodinu a ten prvý dokonca dosahuje celovečernú minutáž). Je to proste nuda, v ktorej nezaujímavé postavy robia nezaujímavé veci, ktoré ste už veľakrát videli v iných filmoch a seriáloch. Sklamalo ma i finále. Čím bližšie sme k nemu boli, tým akcie ubúdalo a Gareth Evans začal mohutnejšie pracovať s dialógmi, postavami, zvratmi a vzťahmi. Lenže Gareth Evans (prepáč, Gareth) nie je Tarantino, nemôže si toto dovoliť resp. môže, ale bude nudiť. Každopádne ma zaujala „apokalyptická“ atmosféra Londýna, kde je možné zavraždiť človeka pár metrov od hrajúcich sa detí a ich rodičov a nikto si to nevšimne (alebo nechce všimnúť?). ()

verbal

Raději neváhejte a ihned se na to podívejte! Tohle také dlouho nevydrží odolávat kultu svatého Flojda. Svinstvo jedno rasistické! V prvním díle dají v hospodě bílé huby mouřenínovi pěkně na držku a v sedmém dokonce hnusný slonovinový xenofob střelí černouška do nohy!!! A to radši ani nemluvím o tom, že někde uprostřed guerilla privilegovaných rasistů brutálně zbaví korektní, multikulti a dokonale asimilovaný svět celé jedné osady moRu. Ježyš, pardon, chtěl jsem říct Romů, měl jsem tu Wykydpédii zrcadlově. Každopádně Zátahový Ívns je prostě démon. Začíná to jako kulantní a záživní gangbangerská kriminálka, co velmi solidně odsejpá, pak však přijde čtvrtý a pátý díl, po nichž jednomu v němém úžasu spadne sanice a samovolně vyteče z pravého koutku slina. Takovou neuvěřitelně popičovní akční koksárnu v seroši jen tak zase neuvidíme, a i kdyby ostatní díly byly Refn, jednoznačně plná palba pro celou sadu. Nebyly, a tak tomu lze bez mrknutí kakaového oka odpustit i ten trochu rozpačitě otevřený konečník, doufajíc, že si Geret nedělá z huby trhací kalendář a opravdu bude i další řada. Klidně i až po titulky narvaná černochy, aby zase neměl nějaký vysmažený aktivista či přizdisráčský majitel televize sebemenší důvod to vyčernolistovat. I když … Černá listina se v kontextu nedávného obracení se světa v prdel záhy určitě stane rasistickým výrazem, tudíž bychom asi měli začít pomalu používat korektní, rasově nediskriminační termit Bílá listina. ()

• Seriál je založen na méně známé stejnojmenné videohře, která vyšla na PSP. (radecacek)
  • Režisér Gareth Evans měl původně točit pouze film. Pro seriál se rozhodli hlavně z důvodu toho, aby mohli lépe vykreslit postavy a celý mafiánský svět. (radecacek)