Mladý, asi dvacetiletý muž, horečně odjede z Prahy dálkovým autobusem. Pozdě večer vystoupí v Kromperku a stopuje auta, mířící k pohraničnímu pásmu. Netuší, že jej celou dobu sleduje muž v modré Octavii. Ten v plné rychlosti stopaře srazí. Druhý den je mrtvý muž nalezen v příkopu u silnice. Nemá u sebe žádné doklady. Do Kromperku přijíždí major Kalaš s nadporučíkem Vargou. Vyšetřovací mašinérie se naplno rozjíždí, avšak než se oběma kriminalistům podaří případ vyřešit, budou následovat další úmrtí a záhadné loupeže… Snímek Strach je detektivka o vyšetřování případu, v jehož pozadí stojí strach ctihodných občanů z prozrazení, jak nečestně se chovali za okupace. Film byl natočen na motivy detektivního románu Eduarda Fikera "Kilometr 19". S majorem Kalašem se filmoví diváci později setkali i v dalších filmech Vrah skrývá tvář, Po stopách krve a Diagnóza smrti. (Česká televize)

JohnSmith

Od sraženého chodce po špionážní spiknutí. Slušná krimi. Hrušínský s Brzobohatým jsou fajn a zápletka se rozmotává pomalu, takže závěr příjemně překvapí. ()

latvar

Příjemná československá kriminálka s výborným hereckým obsazením v čele s Rudolfem Hrušinským a Radkem Brzobohatým, kteří vyšetřují vraždu mladého kluka. Překvapil i Ladislav Potměšil, kterého jsem jak mladého kluka nemohl poznat. 65% ()

jefff

Nesrovnatelně slabší než slavnější Po stopách krve a Vrah skrývá tvář. Zápletka vesměs nezajímavá a příběh bez napětí. Chybí tomu ta ponurost, beznaděj, která čišela ze zmíněných filmů. Slabší rozjezd výborné série. ()

klúčik

V noci niekto zrazí v hraničnom pásme mladého fotografa. Nastupuje dvojica Kalaš a Varga. ( Hrušínský a Brzobohatý). Objavia veľa pornografických fotografií!!! Stopy vedú do fotografického podniku. Klasická česká krimi., ktorá vychádza zo slušného scenára a je podporená kvalitnými hereckými výkonmi. Zaujala ma aj kamera a strašne mladučký L.Potměšil. Film hodnotím 75%. ()

Jiří K.

...pro mne jeden z nejlepsich filmu vubec - je v mych TOP 10, a samozrejme, v kriminalnim zanru je to u mne stale cislo jedna nebo dve. Ano, motivy cinu ve filmu zobrazene jsou poplatne dane dobe, ...ale vzdyt je tak u kazdeho filmu! ()

F.W.Colqhoun

O existenci čtvrtého resp. prvního Schulhoffova filmu s protagonistou Hrušínským coby fízlem Kalašem [a Brzobohatým jako tím volem, co většinou nic nechápe] jsem se dozvěděl nedávno z komentáře na DVD Vrah skrývá tvář. Pokud mohu soudit, i slabší Diagnózu smrti reprízují častěji. Už vím proč. Strach prostě není tak dobrý. Mezi protagonisty to sice příjemně sherlockovsko-watsonovsky jiskří, ale to nestačí. Zatímco v mladších titulech se to dramatickými, překvapivě drsnými a strašidelnými scénami jen hemží, Strach je překvapivě suchý. Zápletce nelce vyčítat televizní přehlednost, ale je složité se o ni zajímat - oběť(i) divák buď nezná, nebo nemá důvod je řešit [srovnejme se zle kuchanými dětmi Po stopách krve], ještě slabší jsou postupně odhalované motivy. Případ za mnoho nestojí, neobsahuje fungující propriety dalších dílů [obviněný blázen, závěrečný akt podle notiček soudní psychiatrie, odporné mrtvoly, které mne stašily v dětství jen o trochu méně než dnes]. Nakonec ideovou poplatnost detektívky, kterou u pitomých filmů pro trochu toho pobavení vítám, u Kalaše ruší. Fajn nicméně je, že si Schulhoff-Hrušínský v kalašovské sérii vybrali nejslabší chvilku hned na začátku. To nebývá. Přes všechno to mrmlání slušné. ()

Disease

Po druhém shlédnutí musím velmi zvednout původní hodnocení. Zápletka je sice diskutabilní, ale filmařsky se to opravdu povedlo. ()

Garch

Výborná, zřejmě první, krimi s duem Rudolf Hrušínský (major Kalaš) / Radoslav Brzobohatý (nadporučík Varga). Atmosféra a vývoj příběhu neztrácejí dech. PS: překvapivě moderní kriminalistická technika, na tu dobu. trochu tendenční konec. ()

ArthasKarfa

Série vražd, kterou započne domnělá nehoda mezi Kromberkem a Horní Lučnou, někde na Šumavě. Později vyjde najevo celá řada dalších tajemných událostí a vražd..které vedou až v rozuzlení dávné křivdy. ()

crozet

Odhlédneme-li od propagandy a momentek nabubřelosti státní moci v Československu roku 1963, vysoce kvalitní dílo českého detektivního žánru! Brzobohatý a Hrušínský se jako filmové postavy vyrovnávají Dalzielovi a Pascoe a herecky je dokonce předčí (důsledek výtečné Schulhoffovy režie). Výborné rozuzlení. Nelze než doporučit všem fanouškům detektivek s určitou schopností povznést se nad detailní dobové nešvary. ()

arcticsky

Toto mohla být docela zajímavá detektivka, kdyby nebyla shozena dementními náznaky o "agentech" ze Západu - tentokrát nacistech... ()

Vesecký

Filmy natočené podle klasika české detektivky Eduarda Fikera s majorem Kalašem patří k tomu nejlepšímu, co v žánru kriminálních filmů u nás bylo natočeno. Jsou to příběhy živé, s řadou překvapujících zvratů, vnutí diváka do toho, aby přemýšlel společně s kriminalisty,. A často v nich jde o řešení celospolečensky závažných trestných činů. V tomto případě je odhalena skupina českých fotografů, kteří jsou přinuceni kvůli vlastnímu špatnému svědomí z doby okupace spolupracovat ze západními špionážními centrálami. A strach z jejich odhalení je vede k vraždám. Kromě hlavních postav ztvárněných R. Hrušínským a R. Brzobohatým mě zaujala Helga Čočková, která v mládí oplývala neobyčejnou krásou a velmi dobře hrála často i cynické naivky, a potom skutečné "uchu"Ladislav Potměšil. ()

mh.mail

60% - První díl série detektivek s majorem Kalašem byl natočena v době, kdy ještě frčely špionážní filmy a motivy pachatelů bylo nutno hledat v dobách okupace. Je to asi nejslabší díl ze série, ale i tak dobrá detektivka. ()

MickeyStuma

První snímek o majorovi Kalašovi a bohužel se vezoucí ve své době na velmi oblíbeném propagandistickém idealismu. Západní špionáž byla využívána jako hrozba všemi způsoby. Dávalo se najevo, že tito lidé se nezataví před ničím a před nikým. Minulost nacismu se na takovéto ponuré příběhy velmi hodila a byla hojně používána. Podobně zaměřených snímků vznikalo opravdu mnoho. Rudolf Hrušínský a Jaroslav Brzobohatý tu ztvárnili dvojici vyšetřovatelů s takovým respektem, že i z nich jde zkutečně strach. Nejen film, ale i doba, ve kterém se to odehrává, byla temná, což nejednomu pamětníkovi připomene hlavně soudní proces na konci příběhu. Ten je zachycen opravdu reálně. Z politického hlediska je strach na svém místě. Film je nejen zajímavě napsán, ale i velmi dobře natočen. Napětí tu sice žádné není, ale u takového dějství není ani potřeba. Snímek jako jediný s majorem Kalašem nebyl vydán na DVD. Z jistého hlediska se to dá pochopit, ale proč tomu bránit a vytvářet nový filmový trezor? Politicky zaměřený detektivní film je natočen velmi zdařile a to je zásadní. Do poslední chvíle asi málokterý divák pachatele odhalí. A tak to má být. ()

Raziel_cz

Hm, tak tohle bylo trochu zklamání. Hrušínského nihilistický Kalaš je sice fajn, ale na další díly Strach nemá ani náhodou. Hlavně mě tedy mrzí strašně překombinovaný scénář. Zatímco motiv pornografie v socialistickém Československu mi přijde hodně zajímavý, to, v co se nakonec vyvine, je přitažené za vlasy. Nehledě na fakt, že v množství postav a jejich aktivitách za války a po válce jsem se brzo ztratil. Solidní thriller, bohužel s nezvládnutým vyústěním. No a ty záběry ze soudního procesu na konci... Asi to bylo poplatné režimu, ale mě z toho v kontextu dějin mrazilo. ()

Shredo

Miestami som trpel, pretáčal si nazad film kvôli kontextu aj zlej zrozumiteľnosti postáv. Bolo naozaj ťažké pre mňa pochopiť dej, ale snímok je to určite kvalitný a stoji za pozretie. ()