Ve jménu otce

• Irsko

V mene otca

Drama / Životopisný / Thriller

Irsko / Velká Británie / USA, 1993, 133 min

Ve jménu všech otců, synů i duchů, které znám, přísahám, že neznám uhrančivějšího hereckého čaroděje než toho jménem Daniel Day-Lewis, a zapřísahám vás, abyste při slovech "vězeňské drama o nespravedlivě odsouzeném" zapomněli na Shawshank i Monte Crista (ani to nejmenší proti nim, obojí mám moc ráda), a spíš si vzpomněli na dílo krajana Jima Sheridana, jistého Oscara Wildea, Baladu o žaláři v Readingu, protože ten syrově úzkostný a autentický pocit toho, kdo sice není ani svatý ani anděl, ale nezaslouží si dívat se na vězeňské mříže z té horší strany (případně něco ještě horšího), je v obou případech stejně intenzivní. A už jen nesměle poprosím o to, abyste věnovali tichou vzpomínku všem, v kterých křižácké tažení jakéhokoli hnutí našlo obětní beránky. Nemusí vůbec obsahovat slova "ve jménu otce," říct "ve jménu lidskosti, naděje a nejobyčejnější slušnosti a úcty k tomu druhému, kéž se nám podaří jednou dosáhnout toho, abychom na podobné příběhy vzpomínali už jen jako na smutnou minulost," úplně postačí.(6.4.2008)

Herecky bezchybný a čisto 5* zážitok zhadzuje k zemi prílišná demonštratívnosť scenára. Keby sa autori viac zamerali na vzťah otca a syna a nesnažili sa zachytiť tak rozsiahle časové obdobie ako ukázali, dostali by sa mne osobne výrazne viac pod kožu..a že (a ako) to pán Sheridan vie, dokázal (dokonale) v MY LEFT FOOT.(9.12.2009)

Film, vyrovnávajúci sa akémukoľvek velefilmu v popredných priečkach rebríčkov, nielen na ČSFD. Úžasný, veľkolepý a zároveň tak odpudzujúci a nechutný príbeh o dokazovaní neviny z väzenského prostredia. A až človeka zamrazí, že popredný súdny systém ako je v Británii mohol takéto niečo pripustiť! A aj to sa človek dozvie len prostredníctvom odvahy filmárov. Perfektný a bezchybný Day-Lewis by si oscarové role zaslúžil jednu za druhou a som prekvapený, že z neho nie je filmová star prvého rangu. Scéna s horiacimi novinami vo väznici ma dostala. 90%.(27.11.2006)

Celosvětově divácky úspěšný film. Irsko - anglický snímek sleduje příběh skupiny Irů neprávem obviněných a na dlouhé tresty odsouzených z bombového útoku. Napínavé, věrohodné, realistické a silné drama o irsko - anglickém konfliktu a jeho nevinných obětech. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=H0ff5KjZ7vM(22.11.2009)

Hodnotím 4 slunce a 70% D.D.-Lewis se mi opravdu líbil až v posledních 30 minutách filmu. Nevím co tomuhle snímku chybělo, ale něco určitě. Možná to je v mizerné režii, možná v "nemastnosti neslanosti" většiny herců. Na to, že je tenhle film "životopisný" a navíc o terorismu, vzbuzoval ve mě strašně málo emocí. Proto hodnotím 70% .(8.11.2013)

• - Slovo "fuck" ve filmu zazní 151krát což je 1,18krát za 1 minutu. (Dixxx)

• - Daniel Day-Lewis mluvil s irským přízvukem po celou dobu natáčení, i když se zrovna netočilo. (liquido26)

• - Paul O´Grady hrál jednoho z vězňů, ale byl vystřižen z konečné verze. (liquido26)