Ve jménu otce

In the Name of the Father

V mene otca

Drama / Životopisný / Thriller

Irsko / Velká Británie / USA, 1993, 133 min

Silný příběh o tom, že nespravedlnost světu vládne...úžasný výkon Daniela Day-Lewise. Irský režisér Jim Sheridan se zaměřuje na palčivou minulost své rodné země a točí opravdové filmy, plné emocí. Takové filmy mají pro mě stokrát větší výpovědní hodnotu než všichny Bondové, King Kongové a Pánové prstenů dohromady.(2.12.2006)

Spočiatku mi nepripadal tento film úplne korešpondujúci s tak vysokými hodnoteniami aké tu môžeme vidieť. Ako najväčšia kvalita v ňom, sa mi javil brilantný výkon Daniel Day-Lewisa. Ale v druhej polovici sa jednak začal väčší priestor nechávať aj Emme Thompson, ďalšej bezchybne hrajúcej osobe. A hlavne, začal som si čoraz viac všímať, že film postráda momenty v ktorých nechápem jednanie alebo motivácie jednotlivých postáv. A že sa to vo filmoch stáva často! Tu bolo povedané všetko čo malo byť, tak ako to malo byť povedané a nebola obracaná ľútosť iba na jednu stranu mince ako to v podobných filmoch zvykne byť. Bolo doslova povedané Giuseppe Conlonom (jednou z obetí justičného omylu a otcom hlavnej postavy), že obeťami sú hlavne ľudia ktorí zomreli pri výbuchu z ktorého boli obvinení. V ďalšej situácií bolo povedané, že je to vojna, oni sú nevinnými obeťami, tak isto ako obete toho výbuchu. Takže nech bola akokoľvek upriamena pozornosť na neprávom odsúdených, bolo z tohto filmu jasné, že nie sú pokladaní za jediných poškodených. A to sa mi páčilo. Jediné čo vyznelo zvláštne, bol pohodový pobyt vo väznici plnej ľudí spoza opačnej strany barikády, ktorí ich mali plné zuby. Ale pred nimi ich mal kto chrániť a je to podľa skutočnej udalosti, tak sa nebudem hádať. Film začal ako príbeh mladého chlapca ktorý kradne železo a skončil ako bezchybná životopisná dráma z civilného, väzenského a súdneho prostedia, s výborným scenárom a nedal priestor na sentimenty, skončil vo chvíli keď skončiť mal a ja som bol dojatý.(7.11.2012)

„In the name of justice / In the name of fun..“ Když se kácí IRA les, létají třísky - nemilosrdně se zabodávající do těl nevinných. Sheridanovo domácí hřiště s tradičně výborným Day-Lewisem bojujícím za svobodu, spravedlnost a nalezení cesty k otci, s kterým na rozdíl od skutečného Conlona sdílel jednu vězeňskou celu. Mrzet může jen jistá černobílost vykreslení nekonečného boje mezi Iry a Angličany, ale až Gerry konečně vyřkne: „I´m a free man and I´m going out the front door.“, čert ji vem. Mimochodem, U2 při úvodních titulcích byli dokonalou volbou. „..In the name of the father / In the name of the son.“(18.11.2009)

Dokonalý Daniel Day-Lewis hraje jak Bůh. Snímek vypráví o lidech, kteří jsou vybrání, aby si zahráli roli mučených a za to, že se nelíbili jednomu dvěma strážníkům stráví 20 let ve vězení. Lidé si žádají oběti a policije jim toto musí splnit. Za každou cenu. Mučením zničení lidé se přiznají k čemukoliv a to, že v tu dobu atentátu byli na druhé straně země vůbec nic neznamená. Perfektně vykreslené a zahrané od všech herců. Jim Sheridan je mistr filmů okolo IRA a jeho dvorní herec Daniel Day-Lewis ho nezklamal ani v tomto případě. Pro mě nejlepší film o IRA, který kdy byl natočen. Skutečný pohled na dobu, která je zde perfektně vykreslena. Kdo neviděl, musí to rychle napravit.(12.6.2006)

Výborný film, který působí přesvědčivě a celou stopáž si "jde za svým", navíc podle skutečné události. Fajnové herecké výkony - chybělo snad jen nějaké "zpestření" (ať už to zní jakkoliv hloupě) - klidně i na vrub prodloužení snímku. Dávám 4*, ale byl bych schopen jít i na pět nepodmíněně :) 8/10(26.11.2006)

• - Gabriel Byrne, který zakoupil práva na knihu Gerryho Conlona "Proved Innocent", původně zamýšlel hrát Gerryho sám, ale nakonec tuto roli přenechal Danielovi Day-Lewisovi a zůstal pouze jako producent. (liquido26)

• - Jako přípravu na natáčení zvolil Daniel Day-Lewis pobyt v mrazivě ponuré vězeňské cele a vyžadoval po členech štábu, aby ho ponižovali, týrali a polévali ledovou vodou. (nezavisla)

• - Slovo "fuck" ve filmu zazní 151krát což je 1,18krát za 1 minutu. (Dixxx)