Ve jménu otce

• Irsko

V mene otca

Drama / Životopisný / Thriller

Irsko / Velká Británie / USA, 1993, 133 min

,,…DOKUD VINNÍ NEBUDOU PŘEDVEDENI PŘED SPRAVEDLNOST, BUDU POKRAČOVAT V BOJI. VE JMÉNU SVÉHO OTCE A PRAVDY.“ /// Tak takhle se v Anglii bojovalo s terorismem… Film o Angličanech, Irech, IRA, vězení, vztahu otce a syna a spravedlnosti. Jde o politiku, je tu soudní proces, nespravedlivost, ukážou ,,peklo“ z Belfastský ulice i praktiky britskejch policejních složek – ten film si může do kolonky DRAMA zapsat snad všechny atributy. Navrch výbornej D.D.Lewis a příběh, kterej napsal život. A teď bych doporučil Hlad. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Autobiografii ,,Proved Innocent“, kterou v roce 1991 napsal Gerry Conlon jsem nečetl. 2.) Páč, když se řekne ,,Guilfordská čtyřka“, tak – nestyď se, já taky hovno věděl. 3.) Jsem sběratel soundtracků. (Že Bono.) 4.) Thx za titule ,,fridatom“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ **(9.8.2013)

Herecky bezchybný a čisto 5* zážitok zhadzuje k zemi prílišná demonštratívnosť scenára. Keby sa autori viac zamerali na vzťah otca a syna a nesnažili sa zachytiť tak rozsiahle časové obdobie ako ukázali, dostali by sa mne osobne výrazne viac pod kožu..a že (a ako) to pán Sheridan vie, dokázal (dokonale) v MY LEFT FOOT.(9.12.2009)

Neskutečně strhující lavina emocí, která se na diváka vyvalí během srdcervoucích přelíčení v soudní síni se čtveřicí obžalovaných je tak excelentně zahraná (ano, hlavně Daniel Day - Lewis), až mi to vzalo dech. To byl první šok, pak už jsem chtěl osobně vtrhnout - vletět a prásknout dveřmi - do oné filmové místnosti se zkaženými soudci, kriminalisty a psychicky vydíranými oběťmi a zakřičet na celé kolo: VY NAMYŠLENÍ TUPÍ IMBECILOVÉ!!! Jimu Sheridanovi se povedlo mne jako diváka tak emocionálně vyčerpat, že jsem na samotném konci tohoto dramatického snímku (který kupodivu začíná pohodově, až komediálně) uronil nejednu hořkosladkou slzu. Lewis je právoplatně jedním z nejopěvovanějších seriózních hereců v Hollywoodu a je vážně škoda, že se neangažuje trochu více. Na druhou stranu pak ale do svých pečlivě vybíraných rolí dává mnohem více, než jen své srdce... Je to vidět v každém jeho snímku - ten člověk své postavě pokaždé propůjčí svou duši a stane se živoucím, existujícím hrdinou, kterého ztvárňuje. Je to něco podobného, jako když Viggo Mortensen spal při natáčení Pána Prstenů se svým mečem a nemyl se, aby splynul s otrhaným hraničářem Aragornem. Emma Thompson také ve Ve jménu otce dokazuje, že jí stačí jen deset minut na plátně a získá si svým neobyčejným charismatem naprostou většinu diváků - je skvělá! Ale dost už bylo superlativů (mohl bych ještě vyzdvihnout pěkný začátek filmu, po celou dobu strhující tempo, scénu s výslechy...), tento film jsem měl vidět o hodně dříve, a rozhodně si jej ještě někdy užiji.(12.8.2009)

Spočiatku mi nepripadal tento film úplne korešpondujúci s tak vysokými hodnoteniami aké tu môžeme vidieť. Ako najväčšia kvalita v ňom, sa mi javil brilantný výkon Daniel Day-Lewisa. Ale v druhej polovici sa jednak začal väčší priestor nechávať aj Emme Thompson, ďalšej bezchybne hrajúcej osobe. A hlavne, začal som si čoraz viac všímať, že film postráda momenty v ktorých nechápem jednanie alebo motivácie jednotlivých postáv. A že sa to vo filmoch stáva často! Tu bolo povedané všetko čo malo byť, tak ako to malo byť povedané a nebola obracaná ľútosť iba na jednu stranu mince ako to v podobných filmoch zvykne byť. Bolo doslova povedané Giuseppe Conlonom (jednou z obetí justičného omylu a otcom hlavnej postavy), že obeťami sú hlavne ľudia ktorí zomreli pri výbuchu z ktorého boli obvinení. V ďalšej situácií bolo povedané, že je to vojna, oni sú nevinnými obeťami, tak isto ako obete toho výbuchu. Takže nech bola akokoľvek upriamena pozornosť na neprávom odsúdených, bolo z tohto filmu jasné, že nie sú pokladaní za jediných poškodených. A to sa mi páčilo. Jediné čo vyznelo zvláštne, bol pohodový pobyt vo väznici plnej ľudí spoza opačnej strany barikády, ktorí ich mali plné zuby. Ale pred nimi ich mal kto chrániť a je to podľa skutočnej udalosti, tak sa nebudem hádať. Film začal ako príbeh mladého chlapca ktorý kradne železo a skončil ako bezchybná životopisná dráma z civilného, väzenského a súdneho prostedia, s výborným scenárom a nedal priestor na sentimenty, skončil vo chvíli keď skončiť mal a ja som bol dojatý.(7.11.2012)

Možná trochu nenápadné, ale velmi působivé drama, které je svým námětem v posledních letech aktuální stále více. Muž se "špatnou krví", jenž se ocitl ve špatnou chvíli na velmi špatném místě, musí čelit tvrdé politické diskriminaci a snášet ty největší psychické zátěže, jaké může společnost nastražit. Snímek má opravdu velkou sílu, která ční jednak v parádní atmosféře plné revolučních nálad a hippies, a pak také ve skvělých hereckých výkonech, jež skutečně stojí za to vidět. Daniel Day-Lewis je opět úžasný a definitivně ho řadím k těm nejlepším hercům, jací se kdy před kamerou objevili. Stejně tak potěší i Pete Postlehwaite v roli těžce zkoušeného otce a samozřejmě Emma Thompson v menší, ale hodně výrazné roli. A jak je celá podívaná vážná a poněkud depresivní, tak o to víc jsem si užíval ten závěr, kdy Conlon pronáší hrdou řeč před zástupem novinářů. To jsou totiž přesně ty okamžiky, kvůli kterým mám filmy tak moc rád a nikdy mě nepřestanou oslovovat..(25.8.2012)

• - Daniel Day-Lewis mluvil s irským přízvukem po celou dobu natáčení, i když se zrovna netočilo. (liquido26)

• - Jako přípravu na natáčení zvolil Daniel Day-Lewis pobyt v mrazivě ponuré vězeňské cele a vyžadoval po členech štábu, aby ho ponižovali, týrali a polévali ledovou vodou. (nezavisla)

• - Pete Postlethwaite, který Guiseppa, byl ve skutečnosti pouze o 11 let starší než Daniel Day-Lewis, představitel jeho syna. (Listeroman)