Ve jménu otce

In the Name of the Father

V mene otca

Drama / Životopisný / Thriller

Irsko / Velká Británie / USA, 1993, 133 min

Úžasné. To je první slovo, které mě napadlo, když tento film skončil. Daniel Day-Lewis představuje typ člověka, který není "typický románový padouch". On je jen normální zlodějíček, na kterého navlečou bombový atentát. Co má v takové chvíli udělat nevinný člověk? Kde má hledat útěchu, když zavřou i jeho rodinu? A to i přesto, že jsou nevinní? Vím, že to bude znít jako klišé, ale tohle je skvělý argument proti trestu smrti. Protože každý se může ocitnout na jeho místě, ale to si ti zastánci neuvědomují… Opravdu skvělý film, který má dvě opravdu silné scény (konec a házení zapáleného papíru). To druhé pochopíte, až film uvidíte, nechci tu spoilerovat. Každopádně můžu jen doporučit.(11.8.2009)

Filmy o IRA mám rád a tento příběh podle skutečné události o irském zlodějíčkovi Gery Conlonovy, který byl roku 1974 křivě obviněný a následně odsouzený k doživotnímu trestu za bombový útok na londýnský bar, patří k tomu nejlepšímu, co jsem měl doposud možnost shlédnout. Můj oblíbenec ( stejně jako Sheridanův ) Daniel Day - Lewis zde exceluje. Tato role mu byla ušitá přímo na míru. Je nesmírně silným zážitkem a zároveň potěšením sledovat ( po celou dobu snímku ) jeho proměnu z lehkovážného frajerského zlodějíčka, přes částečnou rezignaci nad osudem ve vězení až po konečnou nesmírně silnou touhu a vůli po očištění sebe sama a především památky svého otce, který ve vězení umírá. In the name of the father je nesmírně silný příběh s mistrně zachycenou atmosférou tehdejší doby, brilantní Bizioneho kamerou, vše umocněno výrazným hudebním doprovodem Trevora Jonese. p.s. scéna, kdy vězni zapalují noviny a házejí je z oken dolů, mně vehnala slzi do očí....(18.11.2008)

Memento: "Prověř pečlivě, dříve než uhodíš!" .............................................................................................................................................. Velmi silné drama podle skutečné události, které pohne s vašimi city. Není rozlítostněné, nevydírá vaši více či méně citlivou dušičku, ale popisuje a zobrazuje události běžným, přijatelným způsobem a přesto tak citlivě a drsně. Jsem rád, že mě tento snímek v mém životě neminul a nemohu uvěřit, že se něco takového ve 20. století mohlo v civilizačně vyspělé Evropě stát. Doufám, že podobný osud jako postihl mladíka Gerryho Conlona, jeho otce a rodinu se už nikdy nebude opakovat. ... i když ... kdo ví?! ................................................................................................................................................................................................................ Motto tohoto snímku by mohlo znít: "Justiční křivda a omyl nikdy nevyhynou. Nějaký "pachatel" se hladovému národu vždycky předhodí".(13.8.2009)

• Jara.Cimrman.jr

"Až ty příště uvidíš Belfast, tak se bude hromadně létat na měsíc. - Vždycky jsem chtěl být astronaut." Každá země, jejíž politický výkvět schválí protiteroristický zákon, musí počítat s nadšeným pošlapáním práv svých občanů. Jsem si toho vědom a hnusí se mi to, ale Gerryho Conlona litovat nebudu. Určitě to o sobě napsal hezky, ale já jsem viděl jen flákače, zloděje a příležitostného feťáka, kterého odsoudili za něco jiného, než za co měl být odsouzen. Strávil jsem s ním dvě hodiny nudy na trase soud - vězení - soud a slibuju, že už to nikdy neudělám.(18.4.2016)

Jeden z dalších filmů, který má sám o sobě tak silný příběh, že když k němu přidáte dobrou režii a naprosto parádního Daniela Day-Lewise, tak máte vystaráno. Člověk by řekl, že se něco takového v 'kultivované' zemi udat nemůže, jenže opak je pravdou. Poslední scéna je silná jak prase a pocit zadostiučinění mi téměř vehnal slzy do očí. 9/10(20.11.2012)

• - Jako přípravu na natáčení zvolil Daniel Day-Lewis pobyt v mrazivě ponuré vězeňské cele a vyžadoval po členech štábu, aby ho ponižovali, týrali a polévali ledovou vodou. (nezavisla)

• - Slovo "fuck" ve filmu zazní 151krát což je 1,18krát za 1 minutu. (Dixxx)

• - Postava policejního komisaře DIxona je směsicí několika policejních důstojníků, kteří byli spojeni s případem. (liquido26)