Poslední představení (TV seriál)

The Last Dance

Dokumentární / Sportovní / Životopisný / Historický

USA, 2020, 8 h 25 min (Minutáž: 49–51 min)

Aneb kterak bylo těžké být (s) Michaelem Jordanem. Ne, nejde o dokument přinášející šokující informace či odvrácenou tvář legendy. Ne snad, že by se to kontroverzím jakkoli vyhýbalo (a že jich bylo sakra hodně), ale vše co zde padne, se dávno ví; ať již ve vztahu k Jordanovi, spoluhráčům, manažerům či médiím. I ty stovky hodin dosud nezveřejněného materiálu z poslední sezóny jsou chiméra, jelikož 99 procent z nich jsou nic neříkající záznamy tréninků. Ne, pořád platí, že Jordan si nepouští média k tělu, pořád platí, že nemluví o manželkách, dětech, businessu a takřka čemkoli jeho se týkajícím. Přesto (na něj) jde o nezvykle otevřenou zpověď. Čím je tedy Poslední představení výjimečné? Ničím. Nemá společenský přesah Sunderlandu či nesportovní přitažlivost duality Kapadiova Maradony. A přesto je tu jeden drobný detail, který to povyšuje na piedestal sportovních dokumentů. A sice způsob jakým je to celé podáno, jak neopakovatelně strhující, informativní, emotivní a nepřekonatelné to je. Nejde totiž o nic více/méně než o drobnokresebnou rekapitulaci kariéry ikonické über legendy, která dala ruku v ruce vzniknout legendě mezi týmy. A že se na ploše bezmála devíti hodin utvrdíte v přesvědčení, že Michael byl nesnesitelně soutěživý ve všem co dělal, šel pragmaticky (či chcete-li arogantně, sviňácky a tyransky) přes mrtvoly a rozhodně v nárocích na sebe či ostatní nedělal sebemenší smířlivé kroky? Well, that´s you, because you never won anything.(19.5.2020)

Nejlepší dokument za hodně dlouhou dobu. Nejen, že má k dispozici kupu autentických záběrů, pokrývajících dekádu a půl, a taky všechny účastníky jako komentátory z pohledu současnosti... Ale hlavně je to celé dokonale vystavěné. Filmaři (přehledně) skáčou časem tam i zpět, aby každá epizoda měla jednotné téma, jeden příběh, ale aby zároveň posouvala "děj" jako celek blíž k cíli. A přitom zvládají jít až na dřeň, dokonale rozebrat jednotlivé aktéry, odkrýt jejich motivaci a všechno to podat přehledně, emotivně, neskutečně poutavě. A tak i když nejsem fanoušek basketballu, a i když samozřejmě předem vím, jak to nakonec dopadne, přes to všechno jsem sjel celý seriál za dva dny. Prostě se nešlo utrhnout. Fakt dobré.(1.7.2020)

Už dlho sa mi nestalo, aby ma dokument tak pohltil (a tobôž seriál na pokračovanie). Všetky tie rozhovory, rozbory hráčov a ľudí okolo týmu, archívne zábery, záber seriálu, strih, réžia, výprava...všetko to bolo presne tak, ako má byť. Jeden z najlepších dokumentov aké som kedy videl, a ešte k tomu o mojom obľúbencovi MJ a "jeho" Bulls. Tu nie je čo riešiť. Päť !(4.6.2020)

Kdykoli jsme byli v těláku nuceni basketbalovat, přišlo mi to jako ztráta času. Podivná pravidla toho co je faul a co ne jsem nikdy nepochopil, u nás se vlastně nepískalo nic takže nebylo co chápat. Kromě Jordana znám jen pár NBA jmen (Bryant, O'Neil, Jabbar, Lebron) potenciál ideálního diváka tedy postrádám. Po Drive to survive má u mě jakákoli sportovně laděná série Netflixu předplacené místo v obýváku, po osmi dílech Posledního představení bych rád napsal, že Bulls ho mají v mém srdci ale nemůžu. Chápu výjimečnost sledované dekády, v charakterech ale vzory nevidím, velkolepé úspěchy nepamatuju, Jordan se s postojem 'tos neměl hochu' strašně opakuje. Kvalita zpracování odpovídá červenému eNku, postavy mají co říct, konfrontace, vykopávání válečných seker, vyříkáváni si zaprášených křivd, ale taky spousta dobrého, respektu, malých a velkých gest, zákulisních třenic, až fanatického přístupu a rutiny... Netflix vyprodukoval osm hodin materiálu, který klape, absolutní hodnocení je na místě.(2.6.2020)

Fotbal má Ronalda, hokej Jágra, formule 1 Hamiltona a basket Jordana. Výborný dokumentární seriál se skvělými záběry jedné velké kariéry, oceňuji celkové zpracování, rozhovory s dalšími aktéry (jen ten Obama tam být nemusel) i časové propojení minulosti a oné sezony 97/98. Ve sportovních dokumentech je Netflix již hodně zběhlý a oproti ostatním producentům i nejsilnější, je to prostě jejich nejlepší stránka. Proto doufám, že jsou v plánu i další takové dokumenty.(25.6.2020)

• - Jedná sa o najsledovanejší dokument v histórii ESPN. (Game90)

• - Počas rokov sa mnoho režisérov/producentov pokúšalo dostať sa k filmu a pracovať na ňom. Medzi nimi napríklad Frank Marshall, Spike Lee či Danny DeVito. Nikto sa ani len nedopracoval k osobnému stretnutiu s Jordanom. (Real Tom Hardy)

• - Názov seriálu vychádza z rovnomennej hracej knihy so stratégiami/taktikami, ktorú hráči Chicago Bulls dostali v NBA sezóne 1997-98. (Real Tom Hardy)