Vysvobození

• USA Deliverance (více)

Hrůzný víkend na divoké řece... Začátek sedmdesátých let patří k nejlepším obdobím hollywoodské tvorby. Starý studiový systém se zhroutil a k moci se dostala nová generace, jak mezi tvůrci tak i ve vedení velkých filmových společností (proto bývá tato doba nazývána Novým Hollywoodem). Režiséři prožívali zlaté období, neboť jejich vize byla pro film nejdůležitější, což bylo respektováno diváky i producenty. Anglický režisér John Boorman (nar. 1933) se v Hollywoodu uvedl drsnou gangsterkou Bez okolků (1967) a v době největšího rozmachu Nového Hollywoodu realizoval své nejlepší dílo Vysvobození (1972)... Předlohou snímku se stal stejnojmenný román Jamese Dickeyho z roku 1970. Jeho autor nejen napsal scénář, ale také si zahrál v závěru filmu postavu šerifa. Vysvobození líčí nechtěné dobrodružství čtyř kamarádů, kteří se rozhodnou strávit víkend plavbou na kánoích po rozbouřené řece v hornaté krajině na pomezí Georgie a Jižní Karolíny. Jejich výlet divukrásnou a nedotčenou přírodou se však změní v zápas o holý život. Ze čtyř městských hejsků se jen jediný zdá být vybaven k tomu, aby přežil za všech okolností - Ed (Burt Reynolds), který je iniciátorem celé akce, má zkušenosti se životem v přírodě a považuje se za chlapáka (je výborným lukostřelcem). Tím, kdo se nakonec nejvíc zaslouží o přežití, je však přemýšlivý Lewis (Jon Voight), který v sobě najde nečekaný rezervoár instinktů nezbytných pro mezní situace... Snímek byl ve své době diváckým hitem, který byl brán jako standardní dobrodružný snímek o jedné nepovedené exkurzi do přírody. V průběhu let však nabyl na kultovní proslulosti a stal se častým předmětem nejrůznějších rozborů, jež si všímaly především jeho tehdejších souvislostí (válka ve Vietnamu) a existenciálního přesahu. Film byl nominován ve třech kategoriích na Oscara, za nejlepší režii a film (dvakrát John Boorman) a za střih (Tom Priestley). Bez ocenění zůstala fantastická kamera (Vilmos Zsigmond) i pozoruhodná hudba, jíž vévodí upravená verze známé skladby Dueling Banjos, mistrovsky navozující už na začátku filmu atmosféru blížící se katastrofy. V roce 2008 byl film zařazen do Národního filmového registru při Kongresové knihovně ve Washingtonu. (Česká televize)

padlar

Tak nevím, co všichni na tomhle filmu vidí. Přišlo mi to nudné a, až na zrychlené jízdy peřejemi, zdlouhavé. O nějakém napětí se nedá vůbec mluvit. Takže s bídou dvě hvězdy. ()

Sao Saoi

Prešlo 40 rokov od natočenia tohto filmu a aj po tak dlhom čase je sa na čo pozerať. Výborne vygradované, od začiatku az po koniec, ktorý sa vlastne môže skončiť (a aj skončil) úplne inak. Výber postáv bol výbornou prácou komparzu, lebo vybrali presne také mestské typy čo do divokej prírody nepáchnu a vyznávajú úplne iné hodnoty, než domáci .... Banjo motív, stratený svet zaostalej Ameriky a ... To už nechcem prezrádzať všetko. Prekvapivo bez milostnej zápletky dokázal udržať zvolené tempo až do posledných sekúnd... Celkové skóre: 82% ()

baronGrga

Deliverance se převalí přes téměř dvouhodinovou stopáž, rychle, svižně, čeříc hladinu adrenalinu, a to nejen tam, kde jí zmítají hixploatační víry, ale soustavně a čím dál víc, jako zrychlující tempo veselého banjo duelu či vzrůstající koeficient inbreedingu kdesi mezi georgijskými horami. 85% ()

dedavena

Chvilu sem myslel, že to vypnu, bo začatek nic moc, no jak sem uslyšel teho zvlaštniho synka zahrať na to svoje bendžo, tuž sem sednul na řiť. Ja su přes kantry a to mě totalně dostalo. Za tu muzyku rozhodně štyrka i když film těž byl celkem fajny. ()

goodridge

Dávno som nevidel voľačo takéto. Vynikajúce tempo, stále vysoko udržané napätie. Burta Reynoldsa nemám moc v láske pretože je pre mňa až moc slizký, ale v tomto filme predstavoval fakt drsný a pre mňa veľmi blízky charakter. Voight ako vždy super. Prostredie prekrásne. Posledných 20 minút z filmu bolo kde sa vyskytla otázka historky a, že ci ich odhalia, až neuveriteľne napínavých. Veľmi dobrý film. ()

Reviewer61

"Don't never do something like this again. Don't come back up here. I'd kinda like to see this town die peaceful." To jsou šerifova slova, kterého si zahrál James Dickey, jedna z ikon jižanské literatury, v závěru filmu. Knihu jsem četl dvakrát, a film viděl teprve nedávno, 44 let po jeho vzniku, i když jsem o jeho existenci věděl. Boorman tehdy odvedl skvělou práci s minimálním budgetem a jsem si jist, že generace filmařů o něm přemýšlela.. Ten film by měl vidět každý fanda filmového umění, ať už je jeho hodnocení jakékoliv. Pro mne, přestože nemůže dosáhnout kvality předlohy (ta je psána v dramatičtější Edově ich formě na rozdíl od filmu), jde o poctivé řemeslo se skvělou kamerou Zsigmonda. Důkazem toho, že to není film, který hned zapomenete, je nekončící diskuse proč Drew vypadl z kánoe, je zabitý vidlák z útesu stejný s tím, kterého potkali v lese, jak si Ed přivodil zranění šípem, proč Ed zahodil pušku s lukem a šípy do řeky, apod. Dickey s Boormanem považují za důležitější jednoznačné odpovědi na jiné otázky. :) ()

cartouche

Tři nominace na Oskara? No to je snad vtip ne? Dvě hodiny se dívám na čtyři nesympatické, hysterické pošuky (vlastně tři, protože aspoň Burt Reynolds vykazuje nějaké známky maskulinity), kteří se vydají na sebevražednou plavbu po řece, kam by se vydal s prominutím jen nesvéprávný dement. Že ten největší blb z nich zemře a nemusím poslouchat jeho uječené kydy, to je velmi slabá útěcha. Nakonec se ještě zbylé trio preventivně zbaví pušky (aby se nemohlo bránit) a další z nich se postřelí vlastním šípem (což celý film dovede kamsi do dimenzí Bláznivé střely). Docela odpudivá podívaná. ()

freebob

Slavný exploitation thriller na mě moc nezapůsobil.Možná jsem čekal něco tvrdšího, více šokujícího.Ale i tak je to dobrý film a věřím že ve své době hitovka.Nesmíme zapomenout, že je to film velkého studia, tudíž to nemůže být takový surový dým jako třeba Plivu na váš hrob. Uz jenom to prostředí amerického venkova a přírody je tu hezky znázorněné.A konfrontace městských mužů,kteří musí v sobě najít instinkty válečníka s primitivními burany i dnes nadčasová. ()

1308boddah

Příliš nezaujalo. S ohledem na stáří filmu přidávám alespoň hvězdu, takže celkem 3, přestože docela nuda a nelogičností nespočetně. Spoilery: - v autě jedu x hodin s kytarou na krku, pač co kdybych až vystoupim potkal vidláka s banjem že jo - jedu hrbolatou pustinou, ale sedim jak v kanclu, ani nenadskočim - když v pustině vidím vidláky s bouchačkou, nemám lepší nápad než je jít pozdravit, místo abych jel dál - po první anální zkušenosti nemám ani potřebu jít kadit - nechám jednoho z vidláků utéct za dalšíma vidlákama, ale místo rychle zmizet radši dvě hodiny klábosim s kámošema o zákonech - s mrtvym vidlákem se tahám 8 osm hodin všude možně, přestože jsem hned vedle hluboký vody, hrob kopu rukama, přestože mám pádla, všude kolem dřevo, šutry atd - držím luk a klepou se mi pacičky i když mi hrozí smrt, o adrenalinu moje tělo zjevně neslyšelo - mrtvolu bez jakékoli logiky vážu na lano, místo shození se s nim mrcasim tak dlouho dokud sám nespadnu - potkám mrtvýho kámoše a přemýšlím co když je v něm kulka místo abych prostě kouknul - ALE konečně zjistím, že můžu mrtvolky zatížit a potopit a ne sto hodin hrabat ručičkama hrobeček - vidláci mi k večeři nabídnou kukuřici s hráškem a já žeru jak když mám tatarák a trochu si u toho pobrečim a pak se zasměju (proč, čemu, na co?) Závěrem, nebýt toho na svou dobu zřejmě šokujícího "znásilnění", kdy si člověk ani není jistý, jestli k němu fakt došlo, film by dávno zapadl. Stavět celý film jen na tom, že šokuju není dostatečné, když je film nanicovatý. Koukat přes dvě hodiny jak kluci sjíždí vodu zkrátka nestačí. A BTW, ten film byl spuštěn šestkrát než byl konečně celý dokoukán, protože pokaždé spolehlivě uspal. ()

horskejvlk

Kvalitní snímek z roku 1972 reprízovaný na  ČT2 která je zárukou kvality. Americký film Vysvobození je jasnou parafrázi na všeobecné pocity o vině a morálního pohledu na hrůzy a vlastní stud z války ve Vietnamu. Kniha kterou napsal James Dickey byla jasnou otázkou i odpovědí na postraumatickou dobu která provázela konec války ve Vietnamu. Film válku nikterak neparafrázuje jen pocity traumatu a řešení  situací navozuje na řece mezi Georgii a Jižní Karolínou, proto film rezonoval a zasáhl americké návštěvníky biografů. ()

Zemřel herec Ned Beatty

Zemřel herec Ned Beatty