Vysvobození

• USA Deliverance (více)

Hrůzný víkend na divoké řece... Začátek sedmdesátých let patří k nejlepším obdobím hollywoodské tvorby. Starý studiový systém se zhroutil a k moci se dostala nová generace, jak mezi tvůrci tak i ve vedení velkých filmových společností (proto bývá tato doba nazývána Novým Hollywoodem). Režiséři prožívali zlaté období, neboť jejich vize byla pro film nejdůležitější, což bylo respektováno diváky i producenty. Anglický režisér John Boorman (nar. 1933) se v Hollywoodu uvedl drsnou gangsterkou Bez okolků (1967) a v době největšího rozmachu Nového Hollywoodu realizoval své nejlepší dílo Vysvobození (1972)... Předlohou snímku se stal stejnojmenný román Jamese Dickeyho z roku 1970. Jeho autor nejen napsal scénář, ale také si zahrál v závěru filmu postavu šerifa. Vysvobození líčí nechtěné dobrodružství čtyř kamarádů, kteří se rozhodnou strávit víkend plavbou na kánoích po rozbouřené řece v hornaté krajině na pomezí Georgie a Jižní Karolíny. Jejich výlet divukrásnou a nedotčenou přírodou se však změní v zápas o holý život. Ze čtyř městských hejsků se jen jediný zdá být vybaven k tomu, aby přežil za všech okolností - Ed (Burt Reynolds), který je iniciátorem celé akce, má zkušenosti se životem v přírodě a považuje se za chlapáka (je výborným lukostřelcem). Tím, kdo se nakonec nejvíc zaslouží o přežití, je však přemýšlivý Lewis (Jon Voight), který v sobě najde nečekaný rezervoár instinktů nezbytných pro mezní situace... Snímek byl ve své době diváckým hitem, který byl brán jako standardní dobrodružný snímek o jedné nepovedené exkurzi do přírody. V průběhu let však nabyl na kultovní proslulosti a stal se častým předmětem nejrůznějších rozborů, jež si všímaly především jeho tehdejších souvislostí (válka ve Vietnamu) a existenciálního přesahu. Film byl nominován ve třech kategoriích na Oscara, za nejlepší režii a film (dvakrát John Boorman) a za střih (Tom Priestley). Bez ocenění zůstala fantastická kamera (Vilmos Zsigmond) i pozoruhodná hudba, jíž vévodí upravená verze známé skladby Dueling Banjos, mistrovsky navozující už na začátku filmu atmosféru blížící se katastrofy. V roce 2008 byl film zařazen do Národního filmového registru při Kongresové knihovně ve Washingtonu. (Česká televize)

corpsy

Úvodná zhruba polovička je skvelým príkladom majstrovskej réžie. Začne vás vťahovať do deja a vyvolávať u vás očakávania a vytvárať vo vás pocity. Avšak paradoxne po prvom násilnom konflikte štvorice so sedlákmy to ide dole vodou ( občas aj doslova ). Prestane to byť atmosferické a napínavé a prakticky sa už len zotrvačne čaká ná záver, ako to všetko dopadne. Dokonalosť snímku zastala v polovici. ()

Pishin

Musim souhlasit s Limou ze pri scene kdy se hlavni hrdinove na zacatku potkaji s vidlaky a rozehrajou duet na kytaru a benjo zalil me takovy neprijemy pocit a aniz bych to dokazal nejak zduvodnit, scena znasilneni me trosku uzemnila...citil jsem tu bezmoc a hnus z toho vseho, potom vsem jsem cekal stupnovani napeti ktere sice bylo, ale zaroven to bylo rychle ukonceno a zbytek odehravajici se na pevnine(po opusteni reky) me prisel skoro zbytecny. celkove 80% ()

ledzepfan

Solidní drama ,které se kouká na věc z docela odlišného úhlu než jsme na to zvyklí...Divák je ze začátku stále v očekávání a napětí a tahle divná nejistota přetrvává po celou dobu filmu..úchylný vidlák může být náhle za každým stromem/nebo né?..scénář jakoby balancuje na hraně žánrů a každou chvíli může sklouznout do psychologického dramatu,absurdního akčňáku nebo třeba krvavého thrilleru...........Není to prostě nejlepší dílo všech dob ale jisté kultovní postavení si pro svůj ojedinělý styl určitě zaslouží............PS:Kdo viděl díl South Parku o Spielbergovi a Lucasovi jak przní Indianu Jonese určitě si na tenhle film vzpoměl :D "..kvič jako prase!!....Uíííííí-Uííííííí " :D ()

fcreading

"Existuje naozaj tenká línia, medzi civilizáciou a barbarstvom?"Ako aj Kubrickov Mechanický pomaranč, tak aj Boormanov Deliverance prináša efektívnosť tej pravej atmosféry, na divokej rieke v severnom Gruzínsku. Na rozdiel od mnohých iných filmov, nám Vyslobodenie ukazuje znepokojujúce prostredie. Vynikajúce pojatie ľudskej reakcie, keď cítime strach a nebezpečenstvo tam niekde veľmi daleko... ()

NinonL

Napínavá jízda po divoké řece, krajem plným podivných domorodců. Zlehka stupňované napětí, ze čtveřice městských frajírků, co si vyrazili za dobrodružstvím, se pomalu stávají trosky bojující o holý život. Film je o několik tříd lepší než dnešní podobné kousky (např. Wilderness od M. J. Bassetta) a je velmi realistický. Nádherná kamera, oceňuji i konec napůl otevřený, napůl zodpovězený. ()

havLord

K tomuhle kousku jsem se dostal skrze místní diskuzní fórum, kde se vedla debata, zda-li jsou lepší Strašáci, nebo právě Vysvobození... Strašáci. Ze začátku Boorman naladí užíravou atmosférou ve vzduchu se vznášejícího napětí (vyjetý bendžista), ale od jistýho momentu (jednoho velmi konkrétního) se to s atmosférou veze dolů jako na peřejích, příběh zklidňuje tempo a přestává být tak příjemně nervy drásající, ke konci už je to jen takový poklidný horský potůček, neřku-li čůrek. Zato Strašáci... : ) ... i přes tuhle výtku je to dobrá jízda (kvič jako prase!). +/- 80 zesta. ()

Historik

Dokonale civilní dobrodružný film. Tady nejsou žádní namakaní hrdinové, žádné akční scény, žádné důmyslné zápletky. Je to příběh čtyř úplně obyčejných chlapů, kteří si o víkendu chtějí sjet řeku. Ale jak výborně je to napsané, zahrané a natočené. Jedna scéna lepší než druhá: například mentál hrající bravurně na banjo, příšerná scéna znásilnění a následná hádka, co bude dál, nebo nález Drewova těla. Tohle je opravdu silný filmový zážitek. ()

UncleG

Spoiler ahead! ... Názorný příklad, jak začíná thriller z roku 1972: Čtyři kamarádi si vyjedou na vodu. Na úplném začátku vypadají jako banda nafoukanejch strejců, nad nimiž právem visí zlověstný mrak. Ale jak se tak bezstarostně potloukají přírodou, rozeznáváme postupně jednotlivé osobnosti a nakonec máme dost času na to, abychom všechny čtyři vzali za kamarády. V tu chvíli si najednou ze srdce NEPŘEJEME, aby se někomu z nich něco stalo. V ideálním případě by tahle čtyřka měla zažít pěkné říční roadmovie, bezpečně zakotvit v nejbližším vidlákově a říct si: "tak jo, kluci, zase někdy přístě!". Situace ale vezme nepříjemný obrat a hrdinové jsou najednou konfrontováni se smrtí člověka. Nové události na ně padnou na plnej céres a oni si uvědomují, že jejich vztahy a životy už nikdy nebudou stejné. Všechno se prostě naráz posralo a my tušíme, že to nejhorší je ještě čeká. ... A teď názorný příklad, jak začíná thriller z roku 2012: Čtyři liboví svalovci a dvě vysluněný krasavice, jejichž hromadný součet podkožních lipidů odpovídá množství tuku obsaženému v jedné nízkotučné Jogobelle, sjíždějí dravou řeku. Voda cáká na jejich sošná těla, řeka pro ně nachystala nepředvídatelné překážky, které ovšem chlapci zvládají s bravurou profesionálních sportovců. Voda cáká do kamery. Dívky jsou žádoucí, chlapci vyšampónovaní a všichni jsou nám srdcečně u pérdele. A tak jenom čekáme, kdy začne nějaké to zabíjení. To na sebe naštěstí nenechá dlouho čekat a šestice hrdinů začne znenáhla zmírat jak na běžícím páse. Přeživší dvojice výletníků nakonec vyvraždí své pronásledovatele, mrtvoly lítají vzduchem, krev stříká na všechny strany... ke slovu se možná dostane i samopal. Ti, co přežili, na konci filmu odcházejí šťastně do západu slunce, neboť místní autority chápou, že bylo nezbytné nechat za sebou pět set šedesát dva mrtvol. Epilog naznačuje, že mezi chlapcem a dívkou vzniklo pouto nejpevnější a že jim jejich láska vydržela až do požehnaného věku. ... Ještě, že existou ty thrillery ze sedmdesátek! ()

MikO_NR_1909

Vyslobodenie (Deliverancy) nie je zrovna onou, fajnšmejkerskou, dobrodružnou zábavou, ale skôr výstrahou a nevyhnutným vstupom do pekla, z ktorého sa nedá vyjsť bez výrazného poznačenia. Mimoriadne chladný, autentický, psychologický i fyzicky akútny snímok, z ktorého vyráža dych - http://www.9em.sk/film-vyslobodenie/ ()

jondzavid

Deliverance je kvalitný dobrodružný thriller vystavaný najmä na pôsobivej atmosfére a napätí, ktoré je budované pomalým tempom skôr v náznakoch. Kontroverzie možno vzbudzoval pred pár rokmi, ale mimo scény znásilnenia neobsahuje nič mimoriadne. Film vyznieva realisticky, takéto niečo sa mohlo kľudne niekedy niekde stať a priznávam, že mi pripomínal trochu hororovku Wrong Turn(Pach krvi), až nato, že s podobnou témou narábal inteligentnejšie. Ale zase narozdiel od Wrong Turn nebol mierený na teenie publikum texaských masakrov a podobných chuťoviek. Okrem atmosféry sú pôsobivé lokácie a slušne nakrútené kanoistické splavy, z hercov zaujmú najmä Jon Voight a Burt Reynolds. Takže, kto má rád trebárs Divokú rieku a chce si pozrieť niečo podobné v chlapskej a realistickejšej verzii, tak preto ho je tento film dobrým typom. ()

kaylin

Velmi silný film, intenzívní, který už dnes nikdo moc nedokáže natočit. Snad to bylo dáno dobou i dostupnou technologií, ale "Vysvobození" je prostě neskutečně intenzívní a je to zážitek, na který se nezapomíná. A to je zde dějových prvků vlastně jenom pár. I po letech se ukazuje, že dobré filmy prostě překonají zub času a někdy je i doba v jejich prospěch. ()

slord

Štyria chlapi chcú na chvíľu uniknúť zo stereotypu a vydajú sa na splav rieky. Už zo začiatku je cítiť napätie vo vzduchu a divák vie, že nič nepôjde podľa plánu. Atmosféru to ma slušnú, z hercov podáva najlepší výkon Jon Voight, postava Burta Reynoldsa mala potenciál na trošku zaujímavejší charakter, ale bohužiaľ nedostane toľko priestoru ako by sa patrilo. Čakal som od toho survivalovejší thriller, ale dostal som takú fajn oddychovku, ktorá síce mala naviac, ale nakoniec som celkom spokojný. A to strašidelné decko s bendžom z hlavy len tak nedostanem. 7/10 ()

topi

Klasika žánru. Strhující a napínavý dramatický thriller s nádhernou přírodou a stupňovanou atmosférou. ()

Maq

Uživatel UncleG ve svém komentáři nááádherně vystihl posun v páchání filmových dramat za posledních čtyřicet let, to stojí za přečtení a zamyšlení. --- Současně však také bezděky kápnul na to, proč mně osobně se tenhle film zas až tak moc nelíbí. Řečeno jeho slovy, já jsem čtveřici hrdinů „nevzal za kamarády“, a konkrétně Lewis by se mým kamarádem nikdy nemohl stát; je mi protivný a směšný. --- Takto rezervovaný se nemohu ubránit dojmu, že film do značné míry vděčí za své vysoké hodnocení podružnostem, konkrétně úvodnímu hudebnímu vystoupení, a zejména pak ve své době jistě náležitě provokativní násilné scéně. Popkulturní hodnoty, nikoli umělecké. --- ()

slunicko2

Nesympatičtí ignorantští chlapi vyrážejí na divokou řeku. 1)  Po rozpačité první půlhodině se konečně začne něco dít. Ale zase tak moc si od věci neslibujte, ať nejste zklamáni._____ 2)  Zajímavý koment F.W.Colqhouna***** pěkně vystihuje zobrazený antagonismus mezi pohrdavým postojem obyvatel města vůči lokálům. Jejich zobrazení má atmosféru hororu, dodávám já._____ Kolegovi UncleG***** si dovolím oponovat, že v našem případě, pokud jde o mě, neplatí, že si "ze srdce nepřejeme, aby se někomu z nich něco stalo". Mně to bylo šumafuk._____ 3)  Výstižný koment: Maq**. ()

PAGE

Nádherná kamera Vilmose Zsigmonda, výborní herci, krásná příroda, která je v ostrém kontrastu s lidsky odpornými domorodci, kteří brutálně napadnou čtveřici přátel sjíždějící divokou řeku. John Boorman natočil skvělé drama s výtečnou atmosférou!!! ()

Zemřel herec Ned Beatty

Zemřel herec Ned Beatty