Vysvobození

• USA Deliverance (více)

Hrůzný víkend na divoké řece... Začátek sedmdesátých let patří k nejlepším obdobím hollywoodské tvorby. Starý studiový systém se zhroutil a k moci se dostala nová generace, jak mezi tvůrci tak i ve vedení velkých filmových společností (proto bývá tato doba nazývána Novým Hollywoodem). Režiséři prožívali zlaté období, neboť jejich vize byla pro film nejdůležitější, což bylo respektováno diváky i producenty. Anglický režisér John Boorman (nar. 1933) se v Hollywoodu uvedl drsnou gangsterkou Bez okolků (1967) a v době největšího rozmachu Nového Hollywoodu realizoval své nejlepší dílo Vysvobození (1972)... Předlohou snímku se stal stejnojmenný román Jamese Dickeyho z roku 1970. Jeho autor nejen napsal scénář, ale také si zahrál v závěru filmu postavu šerifa. Vysvobození líčí nechtěné dobrodružství čtyř kamarádů, kteří se rozhodnou strávit víkend plavbou na kánoích po rozbouřené řece v hornaté krajině na pomezí Georgie a Jižní Karolíny. Jejich výlet divukrásnou a nedotčenou přírodou se však změní v zápas o holý život. Ze čtyř městských hejsků se jen jediný zdá být vybaven k tomu, aby přežil za všech okolností - Ed (Burt Reynolds), který je iniciátorem celé akce, má zkušenosti se životem v přírodě a považuje se za chlapáka (je výborným lukostřelcem). Tím, kdo se nakonec nejvíc zaslouží o přežití, je však přemýšlivý Lewis (Jon Voight), který v sobě najde nečekaný rezervoár instinktů nezbytných pro mezní situace... Snímek byl ve své době diváckým hitem, který byl brán jako standardní dobrodružný snímek o jedné nepovedené exkurzi do přírody. V průběhu let však nabyl na kultovní proslulosti a stal se častým předmětem nejrůznějších rozborů, jež si všímaly především jeho tehdejších souvislostí (válka ve Vietnamu) a existenciálního přesahu. Film byl nominován ve třech kategoriích na Oscara, za nejlepší režii a film (dvakrát John Boorman) a za střih (Tom Priestley). Bez ocenění zůstala fantastická kamera (Vilmos Zsigmond) i pozoruhodná hudba, jíž vévodí upravená verze známé skladby Dueling Banjos, mistrovsky navozující už na začátku filmu atmosféru blížící se katastrofy. V roce 2008 byl film zařazen do Národního filmového registru při Kongresové knihovně ve Washingtonu. (Česká televize)

milhouse86

Štyria mešťania prídu zjazdiť divokú rieku než sa tá kvôli priehrade premení na obrovské jazero. Nedobytá divočina, ktorá postupne mizne pod hladinu, dotvára správnu mrazivú atmosféru, ktorá ani v tých kľudnejších pasážach úplne neutícha. Skvelý Voightov výkon, doposiaľ v žiadnom filme ma takto nedostal. Piatu hviezdičku možno pridám po ďalšom zhliadnutí. ()

Foogas

Napínavej film, není-liž pravda? Dobrodružná výprava do zapadlejch lesů za účelem sjetí řeky, kterou brzo zatopí přehrada. Vše se ale komplikuje kvůli ne zrovna přátelským místním obyvatelům. Čekal jsem teda vostřejší nálož, ale i tak kvalitní žánrová podívaná. ()

Velislav

Chlapské dobrodružstvo kvarteta kamarátov, ktoré im neprinesie iba adrenalín zo splavenia čoskoro umelo zaniknutej rieky v divočine Apalačských vrchov na severe amerického vidieka. Možno prvý pre-hixploitation, aspoň v určitých intenciách. Kvalitné herecké výkony Jona Voighta, Neda Beattyho, či mača Burta Reynoldsa, nezabudnuteľný súboj gitara vs. bendžo, rešpekt z miestnych buranov, sugestívna atmosféra prírody, násilný akt v lese, nielen pre toto je Deliverance tým, čím je. Súbojom kto z koho a otázkou charakteru. 9/10 ()

petulik

Napätie áno. Ale nemalo to az takú uveritelnost v sebe.hoci na tu prasarnu asi tazko človek zapomene. to ani v zlom sne ťa nenapadne ()

brasek

Psychologická 'road movie' pri splave, málo napätia, pomalé tempo... Nie je to zrovna moja šálka kávy. Dramatizácia príbehu je však vcelku dobrá. ()

Azareth

Otec a jeden zo zakladateľov jedného žánru, o ktorom vie veľa z nás - hixploitation. Kultová záležitosť so skvelou atmosférou, výbornými hereckými výkonmi a legendárnym banjo duelom. ()

buchannon

Ve filmu jsou některé silné momenty při souboji o přežití s místními horaly, například Voightův výstup na skálu, ale radši nebudu spoilerovat. Jak bylo kdesi napsáno, sedmdesátá léta znamenala novou vlnu filmařů v Hollywoodu (tato éra se nazývá Nový Hollywood), která přinesla jiný, nový styl natáčení a naštěstí tento syrový thriller byl takto vytvořen, i když i v 50. a 60. letech by se našlo pár skvostných titulů. 85% ()

bmx6

Hodně dobrý film,narazil jsem na něj náhodou,takže jsem šťastný za jeho objevení.Všichni čtyři muži se mi hned od začátku líbili až na to tlustý prase,který na mě ale koncem filmu udělal dojem,takže si tu slabotu celkem vynahradil.Hlavně já vůbec netušil,co mám od toho snímku čekat,protože jsem si o tom nic nepřečetl.Poté se mi zalíbila hned úvodní scénka hraní na kytaru jednoho z mužů spolu s retardovaným malým chlapcem na banjo.To byl skvělý úvod.Poté napínavé sjíždění na kánoích divoké řeky vyvrcholilo znásilněním a následném zabití toho bastarda.To jsem byl už v jednom ohni a čekal,jak to celé dopadne.Vyvíjelo se to opravdu lépe než na výbornou.......zabití jednoho z mužů na oplátku,zranění největšího drsňáka pod sluncem a koukání na dva sraby,jak si s tím vším poradí a nakonec si poradili celkem slušně a já si odnesl další skvělý filmový zážitek. ()

hony23

Není nad kempování na vodě, to se vždy utuží parta přátel, zvlášť když do toho zasáhne skupina domorodých retardů s nabídkou kvalitního sexu! Po většinu filmu sledujeme zajímavou a napínavou podívanou, celkový dojem ale kazí rozpačitý závěr bez očekávaného vygradování děje. ()

Sunwheel

Po banjo-gitarovom duely som čakal niečo v štýle Jeremiaha Johnsona. Pôvodne dobrodružný film sa postupne mení v psychologický thriller. Zaujímavá sonda do chlapčenských snov bojujúcich s realitou, stereotypných predstáv, otázok morálky a bezpečnosti na úkor vlastného pohodlia. Na svoju dobu skvelá filmárska práca v zložitých podmienkach. ()

BrusVejn

Na filme na jednej strane vidno, že už má takmer 50 rokov, niektoré scény sú z dnešného pohľadu trošku smiešne natočené, ale zároveň má skutočne vysoký kinematografický štandard. Príbeh je síce jednoduchý, a miestami sa postavy chovajú úplne nelogicky, ale bez toho by sme nemali film, takže sa to dá prehliadnuť. Napätie sa dá vačšinu filmu krájať, škoda len takého nijakého záveru, ktorý asi chcel niečo hlboké povedať, ale na nič hlboké som neprišiel. ()

Mangano

Pěkný film, jen trochu zvláštně dějově vystavěný. To ho ale činí zajímavějším ne špatným. Posoudit ale musí každý sám. Nudil jsem se vlastně jen dvakrát. Nebavil mě až příliš dlouhý dialog v lese na téma říct to x neříct nic. A všechny ty scény šplhu Jona Voighta na skálu a pak zase z ní byly naprosto zbytečné a sáhodlouze nudné. Naprosto jsem potom v kontextu onoho šplhu nepochopil osud Ronnyho Coxe. To bylo jako co? Za mě nejslabší místo filmu. Zbytek ale ušel, scénář, jak říkám, je zajímavý a po technické stránce nejde tvůrcům naprosto nic vytknout. ()

Atron

No já nevím... film o čtyřech pitomcích, co si myslí, že sjedou řeku, o níž nic neví. A pak se k tomu přichomýtnou dvě hovada. A to je celé. Nic víc bych v tom nehledal, umění už vůbec. ()

PTuranyi

Výborný thriller ktorý zmení pokojnú riečnu roadmovie s ekologickým podtextom na drsnú hru o život podobne ako vo filme Divoká rieka. Postava Lewisa predstavuje od začiatku militantného macha, ktorý si zakladá na zákone silnejšieho a koketuje s myšlienkami záchrany biotopov ale hrdinom je tu skôr mierumilovný Ed. Jeho neistota dodáva príbehu na uveriteľnosti. Film je tak silnou drámou štyroch mužov a nezvrháva sa na priemerný akčný film. Produkcia sa stará o výbornú atmosféru dodávajúcu skvelým hereckým výkonom Jona Voighta, Burta Reynoldsa, Neda Beattyho a Ronnyho Coxa kvalitnú podporu. ()

Easykill

"Někdy se musíš ztratit, abys něco našel." Partička přátel chce na kánoi sjet neznámou a drsnou řeku. Po cestě ovšem narazí na místní rednecks (vidláky) a nebude to příjemná srážka... A máme tady jeden z těch přelomových snímků 70's. Které nastolily dobu sexuálního násilí a šokování publika. Film Johna Boormana (který má na svědomí např. věhlasný Excalibur z roku 1981) na motivy předlohy Jamese Dickeyho, není jen film o násilí, ale o řešení. Nastolené situace se berou v širším spektru. Řeší se zde celek, ne jednotlivost a to už se dnes nevidí. Nikdo přece dnes nebude řešit kam s mrtvolou někoho kdo mě před chvílí mučil. Tohle mě na filmu dost bavilo. Do plusu jde atmosféra, obsazení, prostředí, scénář a absolutně topoví křupani.. ()

h.i.t.c.h.

Film, který vykazuje všechny prvky typické pro 70. léta - realismus, absence výraznějšího režijního stylu, sexualizované násilí. Napínavý příběh, pomalé tempo (v tom nejlepsím slova smyslu) a neustále mrazivá atmosféra ve spojení s přesvědčivými herci. Úvaha na téma, kam až člověka zavede extrémní situace, kdy zjišťuje, že pro záchranu vlastního života v sobě nachází ty nejprimitivnější instinkty zabijáka. ()

tomaszon

Kdo se chce podívat na horor, tak rozhodně nedoporučuji toto dílko.... Nevím, kde na to autor obsahu přišel. Každopádně jako drama působí výborně. Skupinka pánů v letech, kteří se musí vyrovnat nejenom s peřejemi řeky. Atak prostých vesničanů není nikterak drtivý, ale se zanechanými šrámy se vyrovnává každý po svém. Sedmdesátková kamera, krásná příroda... ()

Zemřel herec Ned Beatty

Zemřel herec Ned Beatty